Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator Pokojowy A Głowice Termostatyczne


stopczyk0

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym się dowiedzieć więcej na temat regulatora pokojowego. Posiadam piec Sas-Eco, układ w systemie otwartym, w każdym pokoju na grzejnikach założone głowice termostatyczne. Chciałbym zamontować regulator pokojowy. Z tego co wiem pokojówkę montuje się w pomieszczeniu, które najwolniej się dogrzewa, - u mnie będzie to duży pokój. Przy zamontowaniu regulatora powinienem zdjąć głowicę z grzejników.
Powiedzcie mi czy regulator wyłącza tylko pompe czy cały piec? Myśle o tej pokojówce, bo jeżeli wyłącza pompe to piec nie traci ciepła czyli bierze mniej węgla.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj regulator po dogrzaniu pomieszczenia wzorcowego wyłącza pompę C.O, i jesli kociół ma temp. zadaną to przechodzi w stan podtrzymania, Tylko zastanów sie dobrze czy akurat chcesz uzyważ regulator skoro masz głowice na grzejnikach, Bo w tym temacie zdania są podzielone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od możliwości sterownika kotła. Może wyłączać tylko pompę, może wprowadzać ją w pracę interwałową, może współpracować z siłownikiem mieszacza i wprowadzać obniżenie temperaturowe dla obiegu CO.  Nigdy kotła na paliwo stałe termostat ścienny nie wyłączy, on tylko podaje sygnał o dogrzaniu pomieszczenia do sterownika kotła. Co on zrobi z tą informacją to już zależy od niego.

 

Dla kotła węglowego nie polecam trwałego wyłączania pompy. W czasie jej postoju woda w układzie grzejników bardzo się wychładza i gdy pompa ruszy, to nagle kocioł dostaje dużą jej dawkę. Poczytaj instr swojego stera o sposobie realizacji współpracy z termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam regulator pokojowy, ale nie używam funkcji wyłączania pompy. W mojej instalacji się to nie sprawdza, gdyż obieg jest dość długi i po załączaniu okresowym pompy np na 3 minuty woda nie zdąży okrążyć całego obiegu i ostatnie grzejniki są chłodne. Dodatkowo wychłodzona woda zabija temperaturę na kotle, który musi znowu się rozpędzać.

Taki panel jest fajny do podglądu nastawów kotła, zrobienia stref czasowych ustawiania temperatury wody na kotle, za mieszaczem, sprawdzania CWU itp. Jeśli to ma służyć za termostat to raczej sobie daruj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Odświeże temat.

Piec mam sas eco 23kw. Sterownik tech st45nk. Instalacja tak jak pisałem w układzie otwartym i termostaty na grzejnikach, w łazience ogrzewanie podłogowe.

Chciałem założyć pokojowóke, żeby oszczędzić paliwo. W mojej instalacji pompa chodzi cały czas a jak chodzi cały czas to wychładza wodę czyli idzie więcej opału. Pokojówka wyłączyła by pompe po osiągnięciu temperatury w domu, tylko boje się, że wtedy ogrzewanie podłogowe w łazience będzie zimne. Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,,  W mojej instalacji pompa chodzi cały czas a jak chodzi cały czas to wychładza wodę czyli idzie więcej opału. ,,,,

 

Ciekawa interpretacja.

 

 

,,,, Pokojówka wyłączyła by pompe po osiągnięciu temperatury w domu, ,,,,

 

Stopczyk0 byś mógł zweryfikować swe poglądy, proponuje podłączenie przewodem zwykłego wyłącznika, pod zaciski bezpotencjałowe w regulatorze kotła i osobiste sterowanie ręczne na podstawie odczytu z termometru umieszczonego w pomieszczeniu reprezentatywnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.