Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Zamknięty Na Jednej Pompce Do Co I Cwu


BuderU17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam zrobiony układ CO na jednej pompce, która ma za zadanie dostarczyć ciepłą wodę do grzejników i bojlera. Pompka zamontowana jest przed zaworem czterodrogowym. Druga pompa jest do zasilania podłogówki. Czy jest to poprawnie zrobiona instalacja ? Jak przymknę zawory przy grzejnikach na górze to dopiero zaczynają grzać grzejniki na parterze.

post-60089-0-87427600-1414520732_thumb.jpg

post-60089-0-72207400-1414520784_thumb.jpg

post-60089-0-14278100-1414520828_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Tu nie bardzo jest co poprawiać, kotłownie trzeba zrobić od nowa.

 

Pompa CO powinna być za zaworem 4d na zasilaniu

Podłogówka powinna być wpięta pomiędzy zaworem 4d a pompę CO

Do zasobnika cwu oddzielna pompa zasilana bezpośrednio z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż boli patrzeć. Po co do kotła dołączają instrukcje to sam się zastanawiam. Schematy są w większości i nadal babole wyłażą. Jeśli nawet jakimś cudem w DTR kotła poskąpili schematów, to ten TECH ma je na pewno.

Przerobić wg ww wskazówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, taki układ jest do zrobienia.
Po przerobieniu temperatura powrotu napewno wzrośnie.
Aktualnie przy 60 st. na piecu 30 st. na powrocie. 

Czy taki układ będzie najlepszym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majschi pisał o tym zaworze schładzającym, który na foto leżał na kotle nie podpięty. Sama wężownica bez tego zaworu nic nie daje, ale być może foto stare i aktualnie jest OK.

 

Zawór 4D to dwa obiegi. Za zaworem masz obieg grzejnikowy, który napędzany ma być pompą CO. Na tym obiegu kręcąc zaworem uzyskujesz obniżenie temperatury wody posyłanej na grzejniki (siłownikiem wg nastawy stałej lub pogodowo).

Przed zaworem masz obieg kotłowy, który zazwyczaj pompy nie posiada i działa grawitacyjnie. Ten obieg ma być jak najkrótszy, z minimalną ilością kolan i dużej średnicy, a wszystko po to, by ułatwić grawitacji działanie. Stąd sugerowane fi 40. Jeśli układ jest zamknięty, to również naczynie przeponowe musi być do niego podpięte.

 

Obieg CWU (grzewczy) jest wydzielony i wpinać go należy bezpośrednio w kocioł, zarówno od strony zasilania jak i powrotu, aby nie pojawiły się odwrotne przepływy.

 

Ty masz tam u siebie totalny chaos i docelowo trzeba praktycznie od zera ruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest OK. Po prostu tymi grubymi krechami i "nieprzeniknionym" kotłem wprowadzasz pole do swobodnej interpretacji przebiegu rur. Moja interpretacja tego co dzieje się za kociołkiem jest poniżej. Jeśli zgadza się to z twoimi zamiarami, to wszystko gra. Przyczepić się można tylko do braku termometrów poglądowych, o których pisałem: na zasilaniu przed 4D, na zasilaniu za 4D , za pompą podłogi, na powrocie zbiorczym do kotła.
 

Pamiętaj o zabezpieczeniu kotła zaworem 1,5 bara lub zalecanym przez producenta przy montażu w układzie zamkniętym. Prawdopodobnie naczynie ma ciśnienie wstępne 1,5 bara, czyli za dużo dla tego zaworu. Upuść do 0,8-1, a na układ niech pracuje na 1-1,2.

 

post-18583-0-76965700-1414762587_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to do mnie pytania, ale odpowiem po mojemu.

1. Nie wiem. Ostatecznie jest jeden powrót  na 4D i błędu nie ma. Autor pewnie rysował to tak jak widzi kotłownię.

2. Niczym. A w czym problem? Zauważ, że autor sam sobie namalował własną wizję kotłowni i jest ona dla niego jasna. W tej sytuacji warto nanieść poprawki na ten jego rysunek, tak by było to dla niego czytelniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.