Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Nowego Domu 130M2


jarrek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mam wyliczenia na swoim sterowniku. 2kg na dzień na drodze nie leży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha...

Czemu obstajesz przy układzie zamkniętym?

To może inaczej. Zacząć w takim razie trzeba od kotłowni i jej dotychczasowego "uposażenia".

Na chwilę obecną mam zrobione w całym domu tynki i wylewki, więc nie wchodzi w rachubę ciągnięcie rury dna strych do obiegu otwartego.

Są dwie skrzynki: na parter (na foto) i druga  na poddasze.(w zasadzie niemal identyczna).

20141101_153143_zpsdaf1c0d5.jpg

 

Na parterze tak samo jak na poddaszu jest około 10m2 podłogówki.

W związku z obecnym stane instalacji nie wiem czy mto ogranicza jądo wykonania obiegu zamknięteho czy otwartego.

 

Jeżeli na tym etapie instalacji mam wybierać sterownik (wraz z kotłem) to celuje w taki, który obsłuży te rzeczy + cyrkulację na cwu (ale tu nie wiem co jest w planie - tylko wiem, że mam dodatkowego pexa puszczonego do najdalszego punktu).

 

W sytuacji kiedy mam za kocioł dać ponad 8 tys. a do tego dojdą jeszcze jakieś cuda typu wymiennik czy coś innego (co wymuszone jest przez obecny stan instalacji) to wówczas za kompletny kocioł z niezbędnym osprzętem zapłacę 9 albo 10 tysi. A jeżeli tak to chyba w tej albo niewiele większej cenie będę miał gaz.

 

Czy może ktoś doradzić jakie niezbędne sprawy instalacyjne muszę jeszcze wykonać, żeby zrobić to najprościej i w miarę najtaniej, ale zarazem dobrze pod kątemm obsługi tego przez kocioł i jego sterwonik.

 

Jedno co wiem, to to że wolałbym sterownik przy którym nie będę musiał siedzieć w kotłownik i martwić się jego ustawianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym się nie pchał w stałopalny kocioł na węgiel, bo masz pod nosem gaz.

Możesz zrobić ten gaz, a jako alternatywę postawić kopciucha i zainstalować bufor - tak z 1000 l.

To na zimniejsze okresy, kiedy gaz by Cię mocno szarpnął - zawsze możesz w nim napalić drewnem i będzie naprawdę tanio.

 

Jak ja budowałem, to na instalację przeznaczyłem określoną części budżetu i nie oszczędzałem na kluczowych podzespołach.

Skoro jednak dla Ciebie ten tysiąc czy dwa grają rolę, to nie pchaj się w podajnik.

 

Lepiej zrobić coś porządnie w sposób przemyślany, bez niemądrych oszczędności, niż improwizować i dzióbać na wszystkim, bo to się srodze zemści.

Ja u siebie gazu nie miałem, a ten z butli to porażka ekonomiczna jest i się w niego nie pchałem.

 

Przemyśl to jeszcze - chyba nie masz presji czasowej... ? 8-)

 

Jak zainwestujesz teraz, to potem będziesz miał oszczędności, jak zaoszczędzisz teraz, to potem będziesz płakał i płacił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Presji czasowej nie mam. :)

Gaz mam jakieś50m od granicy działki, do tego żeby dostać siędo działki trzeba zrobić przepych pod drogą. Od granicy działki do kotłowni jeszcze jakieś 20m.

Alternatywnie jeszcze rozeznam temat kosztów przyłącza i instalacji.

 

Ale wracając do tematu.

Nie chodzi o oszczędzanie na kluczowych podzespołach. Jak już coś ma być to ma być dobre. Cena jest na drugim miejscu.

Chodzi mi o to, żeby zrobić niezbędne minium jeżeli chodzi np. o ilość pomp czy jakichśtam innych elementów instalacji przy tym co mam obecnie.

 

Bardziej miałem na myśli, że jeżeli kocioł z niezbędnym osprzętem wyjdzie np 10 tys, to jeżeli gaz wyjdzie 12 to wezmę gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz

 

 

Jedno co wiem, to to że wolałbym sterownik przy którym nie będę musiał siedzieć w kotłownik i martwić się jego ustawianiem.

 

Przy każdym kotle na paliwo stałe trzeba trochę posiedzieć w kotłowni, nie zależnie od sterownika.

Bież gaz, gazownia powinna zrobić instalację do gazomierza, ty musisz zrobić projekt inst do domu i domu.

 

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem w takim razie, że masz już coś tam porobione...

Czy możesz to rozrysować i tutaj zapodać? Wtedy łatwiej będzie dywagować, bo teraz to w sumie nic nie wiadomo.

Jak masz podłogówkę, to do niej potrzebna jest na pewno jedna pompka i dobrze by było dać zawór mieszający 3d, albo 4d w zależności od koncepcji, do grzejników druga. 

Do cwu, też niezależna pompka. Czy na pewno chcesz cyrkulację cwu? Ona wychładza wodę w zasobniku i tym samym podnosi zużycie opału, a poza tym pożera prąd. Tu warto by było zastosować jakiś programator czasowy, czy inny, coby ta pompka nie działała cały czas, a tylko kiedy jest potrzebna.

Jakbyś chciał jeszcze obieg kotłowy, to i tu będzie konieczna pompka. 

I teraz pytanie zasadnicze... 

Koszt chcesz ograniczyć, bo kasy nie masz, czy... bo kasę masz, ale chcesz ja inaczej zagospodarować?

Moim zdaniem te 8 do 9 tysi na kocioł trza wydać i na podstawowy osprzęt też ze dwa. 

Pamiętaj, że jak założysz gaz, to osprzęt tak samo musisz kupić, a i sam kocioł również.

Do tego gaz jest droższy w eksploatacji i tu rozważania nabierają rumieńców :-)

Wcześniej Ci napisałem, że jak masz gaz to w niego wchodź, a teraz mieszam, bo wychodzą dodatkowe kwestie budżetowe.

Ciężko budować żałując grosza na tak podstawowe rzeczy jak instalacja grzewcza ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam wyliczenia na swoim sterowniku. 2kg na dzień na drodze nie leży.,
 
W końcu jakiś konkret. No to je zaprezentuj.
 
 
A to że Ecoal się uczy to swoim dzieciom na dobranoc powinieneś opowiadać .
 
cytat ze strony ecoala:
 
Cechy sterownika eCoal.pl:
  • sterownik dobiera optymalną ilość powietrza potrzebną do spalania paliwa na podstawie analizy pomiarów temperatury spalin.
  • parametry spalania są ustalane automatycznie przez sterownik – serwis i obsługa nie może ich ustawiać ani zmieniać.

 

chcesz powiedzieć że producent okłamuje swoich Klientów  mówiąc im że sterownik jest adapatacyjny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deredas

ten automat to taki trochę ślepy automat(ślepy na jedno oko)

on nie wie jaki jest skład spalin zna tylko ich temperaturę oraz temperaturę wody w kotle. na tej podstawie dobiera sobie przerwę podawania i moc nadmuchu. nie spali idealnie kazdego opału, jak ktoś nabędzie trudny węgiel to go zwyczajnie przepchnie przez palnik. zrobi to tak że nie wygaśnie ale czasem nie będzie to miało wiele wspólnego z poprawnym procesem spalania.

https://device.esterownik.pl/device/4237/

ten ster(pierwszy z Twojej listy) jest "zafixowany" na mocy 8KW więc już ktoś ingerował w sterownik i nie idzie w pełnym automacie. ma zadane parametry dla grupowego

jeszcze długa droga przed Tobą

czytasz uczysz się i masz entuzjazm i energię. brak Ci jednak doświadczenia.

więcej pokory i dystansu a mniej krzyku i roszczeń.

co do dowodów zaś iz ręczny ekonomiczniejszy niż automat. zapytaj SUSPENSERA to Ci pokaże sporo dowodów.

poczytaj na FM wątek o ogniwie i problemach z pracą w automacie

gdyby to byl taki super ster to nie zrobili by grupowego i trybu ręcznego- zwyczajnie nie były by potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timon czy sterownik SPP lub dowolny inny analizuje skład spalin ? :D Nie no czego wymagacie od adaptacyjnego sterownika ? :D:D

 

pokaż mi w takim razie automat który widzi na lewe i prawe oko :D

 

zafixowany na mocy 8kw ? :D hehe no ktoś wybrał sobie że ma pracować na automacie w takich warunkach (8kW) - jaka to jest dla ciebie ingerencja ?

 

koles z tego link co podałeś https://device.esterownik.pl/device/4237/  jedzie na automacie...

 

uczę się i czytam - to prawda... ale jak czytam że sterownik ecoal nie jest adaptacyjny bo nie robi analizy spalin to zaczyna mnie to śmieszyć....

 

na tę chwilę nikt łącznie z Toba nie zanegował że ecoal nie jest sterownikiem adaptacyjnym...

 

a i jeszcze jedno - w czym brak mi doświadczenia bo nie rozumiem co masz na myśli ? jak czytam teksty że sterownik nie jest adapatacyjny bo nie dokonuje analizy spalin to raczej ja mógłbym tak napisac o tobie

 

dla śmieszności sytuacji podam że ten wasz ulubiony i tak wielbiony SPP nie bada nawet temp. spalin... :D producent wychodzi z założenie że poprawny proces spalania wegla jest zapewniony poprzez stosunek czasu podawania paliwa do czasu dmuchawy :D super podejście :) http://bolecki.pl/pl/oferta/3-spp  zgodnie z twoją logika sterownik SPP jest całkowicie ślepy... to nie  wiem co lepsze widzieć na jedno oko czy wcale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie adaptacja to dostosowanie się do sytuacji bez ingerencji z zewnątrz

tak było w pierwszej wersji- użytkownik ustawiał jedynie zadaną i amen.

teraz już tak nie jest bo się okazało ze są z tym problemy.(jeśli się mylę to mnie chłopaki poprawią)

jesli ktoś sobie wybiera pracę z określoną mocą to już nie jest automat. poza tym wybierajć tą moc określił jak ma dla niej dmuchać i ile razy w cyklu podawać a to już nie jest automatyczna praca tylko praca "zadana" automat sam by wybrał ale dość o tym.

 

spp nie jest automatem a ramy jego pracy reguluje dwustan z modulacją nadmuchu. nie kojarze zresztą abym go wielbił

sterowniki są ślepe jeśli opierają się tylko na zadanej. lub poziomie temperatury spalin. te dane nic nie mówią o prawidłowości przebiegu procesu spalania. stąd mozliwość jego regulacji poprzez korygowanie parametrów

 

widzę że długa droga przed Tobą i sporo nauki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ja napisze kilka słów na temat ecoala, pracuje u mnie drugi sezon więc swoje zdanie już mam. kupiłem go bo nie mam czasu i możliwości siedzieć w kotłowni i patrzeć na palnik/a chciałbym/ster ten jest idealny dla kogoś kto się na tym nie zna, jeśli opałem jest dobry groszek / nie mylić z mocnym/ np z piasta to ustawiamy tylko temp. co. i opał poprawnie będzie spalony. ale opał mamy jaki mamy dlatego bardzo dobrze że wprowadzono możliwość korekty dmuchawy i podajnika, no bo jak na jednych nastawach poprawnie spalić czecha i wesołą, to jest nie możliwe a tak przy mocnym węglu dajemy korekte dbuchawy np na ok+3 a na czechu-3 i jest ok. ja nie pisze że jest idealnie ale jest dobrze. oczywiście jeśli ktoś chce to może palić w grupowym lub w ust ręcznych i  to jest właśnie zaleta a nie wada tego stera, dla każdego wg umiejętności i upodobań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tylko śmieszy Deredas Twoje stwierdzenie że się "uczy". Weź stoper kartkę dlugopis idź do piwnicy i wtedy zobaczysz jak się "uczy" - co się zmienia. A tylko i wyłącznie dzięki kilku "wojnom" dodano do sterownika korektę dmuchawy bo bez tego nie szło palić!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@timon czego innego oczekujesz od sterownika niż ja.... a po drugie taki sterownik o którym piszesz nigdy nie powstanie bo kosztował by tyle samo co sam piec... zarzuca

 

tak było w pierwszej wersji- użytkownik ustawiał jedynie zadaną i amen.

widocznie głupi ma szczęscie - ja piec uruchomiłem i bez żadnych zmian piec chodzi...

 

widzę że długa droga przed Tobą i sporo nauki

nauki to na pewno, ale nie odpisałeś na pytanie w czym brak mi doświadczenia bo nie rozumiem co masz na myśli ?

 

jesli ktoś sobie wybiera pracę z określoną mocą to już nie jest automat.

ale Ty mącisz i przez swoją niewiedze wprowadzasz inny w błąd... masz tego ecoala ? wejdz sobie w tryb auto i zobacz że tam nie ma możliwości zmiany mocy. Tam wybierasz tylko typ kotła i koniec. Finito. To w grupowym masz zmiany mocy, ale to nie autoamat ecoala.

 

poza tym wybierajć tą moc określił jak ma dla niej dmuchać i ile razy w cyklu podawać a to już nie jest automatyczna praca tylko praca "zadana" automat sam by wybrał ale dość o tym

no jeszcze raz Ci pisze że mijasz sie z prawda... wejdz w tryb auto i sobie sprawdź...sporo nauki przed toba jeszcze

 

 

spp nie jest automatem a ramy jego pracy reguluje dwustan z modulacją nadmuchu. nie kojarze zresztą abym go wielbił

nie Ty tylko wuwok Pieklorz i paru innych  :D

 

@energotop dobra - nie uczy się tylko reaguje za warunki środowiskowe... siedziałęm w kotłowni z godzinę i widze że sam reguluje sobie siłą nadmuchu... a nic sam nie krece przy nim... raz mocniej dmucha raz słabiej...

w tych dwustanowych to tak nie ma... dmuchawa ciagle tak samo... w tym co ja mialem to tak bylo (titanic)... jak cos to mogą zawsze wprowadzic sieci neuronowe i bedzie sie uczyl...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiłeś stera w grupowym z 8kw. i do niego się Timon odniósł z praca z określoną mocą Ty już swoje.... A więc się niczego nie uczy ;). Ma ustalone parametry(dmuchawa, przerwa, podanie) dla paru mocy i na tym koniec. Daj Ci Panie Boże żebyś był szczęśliwy i zadowolony ale nie wprowadzaj ludzi w błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiłeś stera w grupowym z 8kw.

Ja przedstawiłem chyba z 30 linków. Timon wybrał link gdzie był ster z ustawionym grupowym i z tego wydedukował sobie że ecoal nie ma trybu automatycznego :D bo przeciez ktoś ustawił sobie 8kW.

A ja mu napisałem żeby nie wprowadzał ludzi w błąd bo jak wybierze sobie automat ecoal ( a nie grupowy ecoal) to tam nie ma możliwości wyboru mocy. Jest tylko wybór typu kotła i koniec finito. Tak było i tak napisałem i nie wprowadzaj innych w błąd.

Wiem co napisałem i nadal podtrzymuje swoje słowa. Jeśli są uważasz że wprowadzam kogoś w bład to podaj cytat. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze co w moim odczuciu jest lepsze. Gdy kupisz gorszy opał zrozumiesz o co nam chodzi:).Gdy nacieszysz się automatem będziesz pewnie chciał troszkę mniej spalać . Miałem miśka i po prostu teraz mam spp. Spalanie aktualnie mam bajka:) Brak sadzy ..Miedzy miśkiem a spp mam około 1-2kg różnicy dobowo  na spalaniu opału,niby nie wiele lecz w skali roku parę kilo się uzbiera.

Kolego deredas większość ludzi z którymi tu piszesz ma dość duże pojecie o paleniu węgla,wiec więcej pokory i miej wiarę w to co piszą tu bardziej doświadczeni userzy :)

 

Wklej linka do swojego sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wuwok - nie jestem człowiekiem wiary - dla mnie liczą się twarde dane...

jesli spalasz mniej wegla o 1 czy 2 kg to mi pokaz te dane...

prosiłem energotop aby udostepnił te dane bo napisał że je posiada... może je pokaże ?

btw każdy pisze to co jego odczuciu jest lepsze... to normalne tylko mnie to nie wystarcza - chce zobaczyc jakies twarde dane...

jak wchodze na esterownik to widze te twarde dane... a tu tylko słowa...

pokora nie ma tu nic żadnego znaczenia - liczą się fakty...

a jak dla Ciebie liczy się pokora - to najwyżej traktuj mnie jako niepokornego :D

 

wkleje linka jak internet na tej wsi co mieszkam wystartuje...mam nadzieje ze wystartuje w tym tygodniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

 

wkleje linka jak internet na tej wsi co mieszkam wystartuje...mam nadzieje ze wystartuje w tym tygodniu...

No bylbym ciekawy jak to wyglada u kolegi. Druga sprawa to skad pomysl na 100m² kociol mocy 25kW?

Moze przestancie sie przekomarzac bo dla postronnego obserwatora, ktory sie czegos chce dowiedziec nic z tych pyskowek nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może ktoś odpowiedzieć na zasadnicze pytanie:

Jaki sterownik obsłuży moją instalację ?

 

@Robercikus

Nie wiem jak schemat narysować, więc na poprzedniej stronie wkleiłem foto skrzynki podtynkowej. Opisując słowami  mogę napisać, że:

- Rozdzielacz, który ma za zadanie obsłużyć parter ma na szynie zasilającej grzejniki wpięty obieg do podłogówki (10m2) z termostatem honeywell (widać go na foto).

- Rozdzielacz, który ma obsłużyć poddasze jest tak samo wyposażony (też ma 10m2 podłogówki)

- W kotłowni ma być wiszący zasobnik cwu około 120-140l.

- Do kuchni ma być cyrkulacja.

 

Jeżeli ktoś wyłoży jak na tacy jakie sterowniki obsłużą taką instalację będzie miodzio, jak nie to liczę na wytyczne jak szukać sterowników pod taką instalację.

Jak będę wiedział jaki sterowniki to będę szukał kotła, który jest fabrycznie wyposażony w ten sterownik.

 

Nie wiem czy dobrym tropem idę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.