Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Eko Duo 38


jacula6

Rekomendowane odpowiedzi

ok 

nie każdy musi mieć przecież doktorat 

działa to tak

kociołek otrzymuje dawkę opału w określonych odstępach czasu i w określonym nadmuchem

to jest jego paliwo które pozwala mu pracować z jakąś tam mocą

aby tą moc zwiększyć musisz skrócić przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami opału(jeśli zmiany są niewielkie nie musisz podnosić nadmuchu, jesli spore to trzeba też podwyższyć nadmuch)

aby moc obniżyć postępujesz odwrotnie czyli wydłużasz przerwy pomiędzy dawkami.

załóżmy zatem sytuację wyjściową czyli ustawienia które Ci zaproponowałem.

podawanie 5sek przerwa 45sek i nadmuch 40%. powiedzmy że się wstrzeliłem i przy tych ustawieniach opał spala się poprawnie(bez spieków i niedopalonego węgla)

niestety kocioł nie chce osiągnąć zadanej- czyli moc za mała

żeby ją podnieść skracasz przerwę podawania powiedzmy o 5sek do 40sek i podnosisz delikatnie nadmuch powiedzmy do 43%

w ten sposób moc zwiększasz. jeśli kocioł zacznie osiągać zadaną znaczy że moc jest wystarczająca do uzupełnienia obecnych strat ciepła.

w drugą stronę

jeśli przy tych nastawach kocioł bardzo szybko dochodzi do zadanej i długo stoi w podtrzymaniu to mocy jest aż nadto. musisz ją zmniejszyć. robisz to wydłużając przerwę o np 5sek i obniżając nadmuch o 2-3%

mam nadzieję że wystarczająco jasno opisałem schemat działania 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja zrobiłem tak

ustaw podawanie 5sek przerwa jakieś 60 sek i około 35% nadmuchu i ogień mam strasznie nisko w retorku  i piec nie może dojśc zadanej temperaturze ? co mam robić boję się o ogień że jest bardzo nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pali się w środku palnika to skróc przerwę z 60 sek na 55 i zobacz czy jest poprawa. jak nadal jest nisko to kolejny raz skróć przerwę tylko już nie o 5 sek a o 2-3 sekundy

jedna góra 2 korekty dziennie i niech się kociołek dostosuje do nowych parametrów

nie dochodzi do zadanej ponieważ powietrze chłodzi komore spalania zamiast rozgrzewać opał na palniku. po korektach powinno się to zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne wygasł bo temperatura nie rosła

skróć przerwę podawania i obserwuj palnik

jak żar nadal będzie schodził to druga korekta

możesz od razu ustawic krótszą przerwę np 50 sek i od tego zacząć na razie bez korekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem tak podawanie 5 s przerwa 45 s i nadmuch 40 bieg i piec nie dochodzi do zadanej temperatury  i s duże spieki . CO  mam zadaną 55 s a dochodzi do 45 stopni ?

teraz ustawiłem podawanie 5s przerwa 40 s i nadmuch 43  .. i zobaczę bo pieć cały czas chodzie nie robi sobie przerwy bo nie dochodzi do zadanej temperatury i cały czas pobiera sobie ekogroszek ? chyba spali go teraz więcej

 

co muszę podkręcić aby temperatura zadana CO na piecu była taka jak jest zadana ? bo piec cały czas pobiera opał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz zwiększyć moc(krótsza przerwa podawania) i podnieść do tego odpowiednio nadmuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy zrobie przywróć ustawienia fabryczne pieca to mam takie nastawy

miałem tak podawanie 20 s przerwa 60 s i nadmuch 60 bieg i piec do chodzi do zadanej temperatury ale przecież ja szukam aby było ekonomicznie ? żeby mniej spalał ekogroszku czyli proszę o wskazówki was

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te ustawienia to dla mocy nominalnej a Ty takiej nie potrzebujesz

napisałem co zrobić jak nie osiąga zadanej. 

skracanie przerwy i dopasowanie do tego nadmuchu. nikt na odległość nie poda Ci gotowych ustawień- to nie forum magiczne Hogwartu niestety.

kocioł trzeba ustawić metdą prób i żeby było ciekawiej to nawet jak Ci się to już uda to kupując nowy opał zapewne będziesz musiał pod niego ustawić od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniając z 20/60(1:3) na 5/30(1:6) obniżysz moc o połowę.

nie wiem czy będzie dobrze?

jeśli będzie dobrze dopalony opał bez spieków i niedopału to będzie dobry stosunek podawania do przerwy ale czy najlepszy dla sprawności i zużycia opału? trudno wyczuć. jesli pojawią się spiei po tej zmianie to obniżaj moc nadmuchu.

myślę że powinieneś dojść do takich ustawień aby kocioł pracował przez powiedzmy 80% czasu i 20% czasu był w podtrzymaniu.

czyli praca przez około 48 minut i około 12 minut podtrzymanie

wtedy nie będzie spadkow sprawności w podtrzymaniu i przy dobrym dopaleniu lepsza sprawność i niższe zużycie opału

 

45kg/dobę przy 260m to jest jakieś 7,3KW średniej mocy dla węgla 28MJ i sprawności 50%

pamiętać musisz że masz za duży kocioł który teraz pracuje z kiepską sprawnością i niestety nie wyciśniesz tyle ile trzeba z opału

ta sprawność 50% to nic innego jak 0,5kg wegla zamienionego na ciepło grzejące Ci  tyłek a pozostałe 0,5kg zmarnowane

gdybyś miał bardziej dopasowany kocioł np o mocy 19KW i pracowałby ze sprawnością powiedzmy 65% teraz to aby uzyskać 7,3KW musiałbyś spalić 34,5kg węgla

róznica 10kg/dobę to dość dużo jest a inaczej licząc to jest o prawie 30% mniejsze zużycie

ile zaoszczędziłbyś zużywając 30% mniej opału w sezonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sterownik pokazuje z jaką mocą pracuje? czy jedynym wyznacznikiem jest ustawienie mocy wyjściowej na jakimś poziomie? w Twoim przypadku 19KW???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką moc będzie osiągał przy pracy ciągłej bez odstawienia

jak widać po spalaniu tak nie jest i wychodzi średnio w okolicy 7KW

gdyby miał śmigać na 28KW to spalanie byłoby gigantyczne

125kg ze sprawnością 70% da średnią moc 28KW

 

dla mnie ta tabela to jedynie pomoc w doborze ustawień. 

nie wiadomo dla jakiego opału robiono przeliczniki(jeśli wogóle) 

traktuj to jedynie jako wskazówkę

skup się na ustawieniu parametrów aby kocioł nie produkował niedopałów i dużych spieków

jak spalanie będzie poprawne to i sprawność będzie przyzwoita moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

czp01, dnia 12 Lut 2011 - 13:05, napisał:

Witam.

 

Palę ekogroszkiem drugi sezon w nowym domu i u mnie sytuacja wygląda następująco:

 

Dom: Powierzchnia grzana z kotłownią 240 m2 , nowy dom, z phorotermu 38 cm + styropian 10-tka, poddasze 25 cm wełny

CWU: Bojler 200l, 4 osoby (stojący -spirala)

Instalacja: nowa miedziana, grzejniki aluminiowe plus podłogówki w 2 łazienkach kuchni i garderobie ( w garderobie nie włączana) ,

zawór trójdrożny ,

4 pompy na obiegach CO i CWU i pogłogówki

 

Kocioł: Kielar ECO2 35 kw z podajnikiem - sterownik ST37 - do kotła dorobiłem dodatkowe ogniwo grzewcze.

 

Temperatury na regulatorze pokojowym Auraton 2005 współpracującym z piecem:

W domu: w dzień 22,5, w nocy 22,25

 

CWU: 46 stopni

 

Węgiel: ekogroszek z kopalni kwk Julian -kupiony luzem, workowany własnoręcznie i wysuszony w kotłowni,

 

Ustawienia przy CO+CWU

 

- temperatura zadana na kotle: 50 stopni

- czas pracy - podawania eko: 8 sekund

- czas postoju podajnika: 60 sekund

- czas podtrzymania: 11 minut

- dmuchawa na 2 biegu z 10 możliwych

 

zawór trój drogowy otwarty na około 10 % - nie zmieniam jego ustawień

 

Ustawienia serwisowe: zmieniłem temperaturę priorytetu na 55 st. C - t.j. przy grzaniu CWU

 

CWU grzeję - jako ustawione w trybie priorytetu

 

Zużycie węgla: przy największych mrozach - w tym roku już stabilnie 26.6 kg na dobę a najmniej 16,0 na dobę ( ale tu wyłączałem podłogówki bo było za gorąco)

Ubiegłej zimy przy dużych mrozach -27 st. C potrafił mi spalić nawet 53 kg.

Tutaj od dnia 15.11.2010 roku prowadzę sobie statystykę zużycia: tankowani i zużycie ekogroszku

 

Przy ogrzewaniu tylko CWU (lato):

tylko zmieniam tryb podtrzymania na dłuższy na 25 minut - ale zużycie eko mam tu spore około 220 kg na miesiąc i muszę coś z tym zrobić !!!!!!)

 

Początki z moim kotłem miałem ciężkie ale jakoś go opanowałem i udomowiłem - a swoje doświadczenia spisuję tu: doświadczenia i potyczki z Kielarem

 

Pozdrawiam:

 

ja z tego postu brałem ustawienia ma piec też o tej samej mocy 38 kw  moje paliwo to ekogroszek Pieklosz  ? czyli jak nie będe miał nie dopałków i spieków to mogę zostawić te nastawy  TAK  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpisałem w drugim wątku.

lepiej prowadzić temat tutaj zostawiając tamten wątek jedynie dla ustawień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

nie mogę tego linka znależć od leszkowaty nigdzie może ktoś mi tu poda ?

 

 

nie ma wersji oszczędnej

w wersji oszczędnej zakładasz kufajkę

możesz mieć wersję uzupełniającą straty domu

jeśli ustawisz ogrzewanie domu nie będzie działało grzanie ciepłej wody

ustaw pompy równolegle.

skoro korzystasz z neta to otwórz sobie pdf-a którego zalinkował leszkowaty i z tabeli wruć ustawienia dla okolicy 8KW

potem tylko dopasujesz do tego nadmuch- jak będą spieki obniżasz a jak niedopalony węgiel podnosisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.