Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Sadza 9-12Kw


fighter8888

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z sadza jest jej coraz wiecej staram sie ja usuwac pale olszyna i wierzbą suchą .piec 12kw...Dmuchawe przykrylem tak ze jest 1cm odkryta ..piec ustawiony na 60c temp zadana pompka wlacza sie od 61 i ma 5 c histerazy 5grzejnikow i 120m podlogowki bojler 100l..roznica +-3C moje pytanie brzmi czy jak wstawie cegle szamotowa 3cm gr na tylna sciane zasypowa czy lepiej bd wypalała sie sadza ? Komin betonowy z cegly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do drewna obowiązkowo, palnik szamotowy ,ruszt szamotowy i powietrze wtórne w palnik a pow.pierwotne nad zasyp i nie będzie śladu po sadzy w kotle tylko szary pyłek jeśli chodzi o kotły dolnego spalania i drewno z drzew liściastych... bo iglaste to zawsze zostawią sadze.... :) ;)

przynajmniej ja nie potrafie spalić sosny bez sadzy i lekkiego dymu z komina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do drewna obowiązkowo, palnik szamotowy ,ruszt szamotowy i powietrze wtórne w palnik a pow.pierwotne nad zasyp i nie będzie śladu po sadzy w kotle tylko szary pyłek jeśli chodzi o kotły dolnego spalania i drewno z drzew liściastych... bo iglaste to zawsze zostawią sadze.... :) ;)

Na razie to nie wiadomo czy kolega nie kisi tego drewna w górniaku paląc od dołu z dmuchawą (nawet nie chcę sobie tego wyobrażać). Więc może mu nie mieszajmy z palnikami szamotowymi i innymi udogodnieniami. Coś czuję, że zaraz się okaże że trzeba będzie zacząć murować, wiercić, ciąć itd, żeby zacząć prawidłowo spalać. Niech kolega poda jaki to kocioł to po kolei będziemy go kierować co zrobić, żeby zażegnać problem ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem "jeśli chodzi o kotły DS".... ;)

 

Masz racje zobaczmy czy Kolega czasem nie ma "idealnego kotła do utylizacji drewna" :) :) ;)

P.s. chyba górniak bo taka mała moc to rzadki przypadek w DS.... chyba że ręczna robota...... pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli to górniak to zapal od góry, bez nadmuchu. Też będzie się robiła sadza ale zdecydowanie mniej. A szamotke wsadź, na pewno nie zaszkodzi. Sporadycznie tak palę drewnem, w komorze strochę czarnego jest ale wymienniki są czyścutkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kocioł z marketu? Bo tam takie coś znalazłem jak basic 9-12 kW. Mało o nim informacji. Faktem jednak jest, że drewno spala się bez duszenia, ze stałym powietrzem, i najlpeije dośc ostro, małe porcje częściej podawane. Taki urok palenia drewnem w małym kotle bez bufora. A wentylacja kotłowni jest dobra? Bo mało powietrza do spalania to też przyczyna kłopotów z sadzą, kocioł do oddychania potrzebuje tysiące litrów świeżego powietrza na każdy kW mocy. Wyczyść też komin, może sie zwęził i stąd słabe palenie bez wiatraka. Chociaż teraz są mgły i to też pwooduje gorszy ciąg taka zgniła pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać tą szamotkę na ścianę przednią tam gdzie jest płaszcz wodny ew. na boki. Jaką to to ma komorę załadunkową 20-25 dm3 ?? Dasz szamotke to na ile ją jeszcze zmniejszysz?

 Nie spodziewaj się jakichś wymiernych korzyści bo to typowy kocioł GS pod spalanie węglem.   Do drewna to się po prostu nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin można zatkać po tygodniu ale faktycznie jest duży więc powinien ciągnąć. Niemniej wentylacja kotłowni jest niezbędna, nawet ustawa to przewiduje. I zdrowy rozsądek. Wentylacja to nie drzwi ani okno, musi byc nisko połozony otwór niezamykany minimum 200 cm2 i wywiewny niewiele mniejszy pod stropem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi slowy nawiew kratka 14 x 14 cm. Choć ja mam 21 x 14 nawiewną. Niezamykana, stały dopływ powietrza.Jak nie chcesz ścian dziurawić to w drzwiach wytnij otwór, jak w łazienkowych. O ile drzwi są styczne z dworem / polem zależy gdzie mieszkasz, w Krakowie i okolicach mówią na to pole. Nawiew byc musi, jak wsadzisz zapalona świeczkę do odwróconego do góry dnem słoika to szybko zgaśnie z braku tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZROBIŁEM tak wsadziłem płytke z szamotki na tyl sciany na cala szerokosc 2.5cm wys 14 cm i po bokach wys 8cm i dodalem na wymiennik dwie małe płytki z szamotki .. ustawilem 2sek co 2 min dmuchawe na 99 oczywiscie zakryto prawie na maksa ,przykładam po kilka drewienek na zar, jak narazie nic nie płynie drewno pali sie delikatnym zlotnym płomieniem i jest na maksa czerwone na piecu 55 dochodzi do 62 +- dymu prawie nie widać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szamotki czynią cuda...... :) :) :) :) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.