Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytania O Palenie Peletem W Palniku Pancerpol Trio 25Kw


pastor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rozpoczynam swoją przygodę z ogrzewaniem domu. Czytając to forum już wiem, że mam za duży piecyk ale mówi sie trudno. Nie będę teraz roztrząsał tego tematu - no poza sprawą taką, że jak samemu sie nie wgryzie człowiek w temat to potem żałuje a "sprzedawcy" ufać nie ma co. Z braku czasu prosiłem w dużej znanej firmie na etapie budowy domu o dobór pieca. Chciałem aby paliwem był pellet ale nieszczęścliwie powiedziałem, że super by było gdyby można było palić innym rodzajem paliwa. Przyjechali, obejrzeli dom i miesiąc później stanął w kotłownik potwór 25kW z podajnikiem pancerpola trio.

 

Za duzy, nie do pelletu ale cóż. Uparłem się i chcę w nim palić pelletem a że nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać to proszę Was o porady.

 

1. Kopczyk ma być czy nie?

2. Jak zacząć regulować parametry tzn. na co patrzeć? kolor płomienia? dym z komina?

3. jakie zużycie pellet na dobę jest osiągalne przy 150m2 dobrze ocieplonego domu z czego większość to podłogówka?

4. piec ten ma IFL - czy z niego korzystać czy ustawić w trybie ręcznym?

5. na co szczególnie zwrócić uwagę przy ekspoloatacji takiego pieca? (wczesniej mieszkalem w bloku)

6. co przy braku pradu? kupić ups?

7. jak okreslic moc pieca z jaka pracuje? np. podawanie 12s, przerwa 24s, moc dmuchawy 30% - to z jaka moca pracuje palnik?

8. czego sie wystrzegac?

9. slyszalem ze zdarzaja sie wybuchy w piecach gdy stoi w nadzorze? czy wtedy ma byc plomien czy tylko zar?

10. dla pieca i zuzycia paliwa lepiej aby pracowal caly czas czy jak najszybciej dochodzil do zadanej temperatury i przechodzil w nadzor?

11. w sobote planuje rozruch wiec wszystkie uwagi mile widziane

 

Pozdrawiam i zachecam do porad doswiadczonych palaczy.

 

moze ktos ma piec z tym palnikiem i IFL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze primo to kocioł podajnikowy spalający sam pellet musi mieć system strażaka, o czym dowiesz się już na pierwszej stronie instrukcji Twojego palnika. To podstawa, żeby chaty z dymem nie puścić.
 
Co do ekonomii, to pewnie po pierwszej zimie zrewidujesz swój pomysł palenia pelletem, bo efektywność spalania będzie średnia, a więc i koszty wysokie. Po pierwsze przez wrodzoną niezdolność palników węglowych do efektywnego spalania pelletu, po drugie przez pracę w podtrzymaniu, której z takim nadmiarem mocy będziesz doświadczał często, a podtrzymanie na pellecie to ulatnianie (nie spalanie) drogiego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do palenia pelletem w takim kotle to bzdura, już nie idzie o wielkość i moc kotła - pytania 1-5 krótko omówił kolega wyżej

pyt 6 - jak potrzebujesz pracy przy zaniku to niestety UPS i to duży - moc co najmniej 1kVA głównie na podajnik, czas pracy bez baterii dodatkowych to ok 20-40min.

pyt 7-10 podobnie  już kolega wyżej omówił w 1 zdaniu

pyt 11 - współczuję

Co do moich rad to powrót musi być co najmniej 55-60C, pellet lubi gorący kocioł, palenie nim na 50C na wyjściu to bzdura.

 

Dodam że w prawidłowym kotle , tylko na pellet, miałem tamtej zimy zużycie ok 1900kg na cały sezon grzewczy, okres grzania od 07 11 - 18 04

 - palnik 20kW, kocioł Wolfa, dom 260m2 , grzejniki -100m2  i podloga 160m2, w domu 21-22C,

u ciebie będzie, pod warunkiem że opanujesz kocioł - 5-8 ton.

 

Poszukaj podobnych tematów na forum - były takowe , wraz z próbą rozwiązania tych problemów. lub szybko przechodź na węgiel ( ekogroszek)

 

Jak możesz to podaj ile taki kocioł kosztował?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak wiem ze to paranoja ten piec i pellet ale skoro juz gdzies pracuja to czemu nie u mnie? zdaje sobie sprawe ze podtrzymanie wciaga opal bez powodu i nie jest to ekonomiczne ale jakos sobie nie wyobrazam palenia weglem - ten balagan przy takiej malej kotlowni jak moja odpada.

strazaka mam - jeden ze tak programowy - po przekroczeniu temp podajnika sterownik wywala przez 10 min pellet i wylacza kociol a jezeli to nie pomoze to wisi juz baniak z woda nad podajnikiem - nazywaja to w instrukcji system podwojnego strazaka.

zauwazylem ze palnik ten ma dodatkowe dysze powietrza wtornego ktore dla pelletu maja byc otwarte tylko nie wiem jak skierowane? w ogien czy na boki?

powrot na poziomie 50 st moge zapewnic bez problemu wiec warunki do spalania pelletu powinny byc w miare przyzwoite.

 

sambor piec kupilem dawno temu - raz przepalone w celu sprawdzenia i stoi - dopiero zaczynam sezon - nie pamietam ile dalem cos ok 9 tys. ale wiem ze jak bedzie kasa to zmieniam kociol. pewnie na wiosne

 

pytanie jest takie - jak go opanowac w miare aby przetrwac zime i nie zbankrutowac- wszelkie sugestie mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za duzy, nie do pelletu ale cóż. Uparłem się i chcę w nim palić pelletem a że nie mam pojęcia jak sie do tego zabrać to proszę Was o porady.

 

Najlepszej rady udzieliłeś sobie sam "Za duży, nie do pelletu".

Jak się uparłeś to z całą pewnością ten pellet spalisz, mało efektywnie ale do wiosny dociągniesz. Pytania z postu powyżej dowodzą, że podanego przez @Juzfa jak na tacy odnośnika, nie przeczytałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsz musisz dla kotła zapewnić pracę nin 65C na wyjściu kotła i min 55C na powrocie na kocioł , wysoka temp kotła to podstawa jako takiego spania pelletu.

Najlepszy byłby zaw 3-D na powrocie do kotła.- a ustawienia to musisz poszukać lub z serwisem przez tel się złapać.

Dodatkowo powinna być duża histereza temp wody w inst CO - 8-12C - wtedy palnik dłużej pracuje i osiąga  lepsze parametry spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sambor - pierwsze testowe uruchomienie jakie przeprowadzalem to przy zadanej 65 na piecu mialem powrot na poziomie 52-58 stopni zaleznie od tego co tam sie poustawialo na odbiorze wiec chyba niezle? mam zawor 4d

 

kiminero -"Pytania z postu powyżej dowodzą, że podanego przez @Juzfa jak na tacy odnośnika, nie przeczytałeś." tak? w ktorym miejscu wg ciebie nie przeczytalem to mnie osiec prosze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminero -"Pytania z postu powyżej dowodzą, że podanego przez @Juzfa jak na tacy odnośnika, nie przeczytałeś." tak? w ktorym miejscu wg ciebie nie przeczytalem to mnie osiec prosze...

 

str. 8 i 9. Czynności rozruchowe podajnika. Cały pkt. 5.

 

str. 11 rys. 1

 

str. 15 rys. 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiminero - czytalem instrukcję oraz kilka kartek które dołączył producen kotła. wiem co tam jest napisane. i powiem ci, że są rozbieżności w instrukcji od pancerpola a producenta kotła.

zadając tego typu pytania nie pytam o to co jest w instrukcji lecz o doświadczenia ludzi którzy maja jakieś doświadczenia. papier przyjmie wszystko.łatwo jest napisać a zycie weryfikuje trochę to co w instrukcji więc proszę o konkretne porady a nie stwierdzenia że nie czytałem instrukcji.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki w DTR są OK. Gotowych ustawień nie poda ci nikt. Na początek spróbowałbym popalić na Fuzzy Logic, bo to da ci pogląd na pracę kotła z parametrami jakie wylicza sobie sterownik. Dopiero gdy efekty będą niezadowalające, to albo doregulowanie powietrza, albo próby na pracy ręcznej. Poza tym jak zawsze obserwacja palnika, czopucha i popiołu. Najlepiej też unikać zmian pelletu, bo ustawienia wezmą w łeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, kociol rozpalony. spalanie ok 25kg na dobe.

parametry:

-podawanie 12s

-przerwa podawania 18s

- wentylator 30%

- nadzor co 13 min 40s podawanie i przedluzenie wentylatora o 1s

kopczyk plaski

 

kolor plomienia raczej ciemny niz jasny, plomienie siegaja za ruszt wodny prawie pod wymiennik poziomy do pierwszej polki

temperatura zadana 63st powrot ok 8st nizszy niz zadana.

piec wiecej stoi niz pracuje - 10 min pracy 40 postoju

czopuch pod koniec pracy goracy ale nie wiem ile ma stopni jednak reki nie utrzymam, w nadzorze moge dotknac

z komina dymu nie widac prawie - tylko w nadzorze bo sie lekko kopci - nie ma zaru tylko lekki ogien

podaczas pracy ogien spokojny 

macie jakies sugestie co mozna zmienic? jak policzyc z jaka moca pracuje piec?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mając ciepłomierz to ciężko jest jednoznacznie określić - moc palnika to jedno a drugie to moc jaką kocioł przekazuje do instalacji -

z praktycznego punktu widzenia interesuje nas to drugie.

Moc palnika określisz przez ilość spalonego paliwa w  jednostce czasu x jego wartość opałowa x sprawność palnika.

 

Kolor płomienia powinien być jasny, przy ciemnym płomieniu palnik kopci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzieki sambor :-)

podnioslem troche obroty wentylatora i teraz palnik wyglada jak rakieta, kolor plomienia zrobil sie jasno-zółty. tak sie zastanawiam czy podnosic obroty wentylatora przy przymknietej przeslonie na wentylatorze czy pozostawic przeslone otwarta na 3cm? wychodzi mi ze lepiej miec przyslone przymknieta bo wtedy w nadzorze mniej powietrza dostaje sie do palnika i mniej sie pali - niestety nie udalo mi sie ani razu zaobserwowac aby w nadzorze byl sam zar. zawsze sie lekko pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator ustaw na styk zmiany koloru płomienia, w nadzorze zawsze będzie jakiś płomień, to nie węgiel aby był żar.

Dlatego do pelletu najlepszy jest kocioł z zapalarką automatyczną , to rozwiązanie zmniejsza zużycie pelletu prawie 2x 

25kg/ dobę to ja spalałem przy nieocieplonym domu i mrozach ok -18C,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do palenia pelletem w takim kotle to bzdura, już nie idzie o wielkość i moc kotła - pytania 1-5 krótko omówił kolega wyżej

pyt 6 - jak potrzebujesz pracy przy zaniku to niestety UPS i to duży - moc co najmniej 1kVA głównie na podajnik, czas pracy bez baterii dodatkowych to ok 20-40min.

pyt 7-10 podobnie już kolega wyżej omówił w 1 zdaniu

pyt 11 - współczuję

Co do moich rad to powrót musi być co najmniej 55-60C, pellet lubi gorący kocioł, palenie nim na 50C na wyjściu to bzdura.

 

Dodam że w prawidłowym kotle , tylko na pellet, miałem tamtej zimy zużycie ok 1900kg na cały sezon grzewczy, okres grzania od 07 11 - 18 04

- palnik 20kW, kocioł Wolfa, dom 260m2 , grzejniki -100m2 i podloga 160m2, w domu 21-22C,

u ciebie będzie, pod warunkiem że opanujesz kocioł - 5-8 ton.

 

Poszukaj podobnych tematów na forum - były takowe , wraz z próbą rozwiązania tych problemów. lub szybko przechodź na węgiel ( ekogroszek)

 

Jak możesz to podaj ile taki kocioł kosztował?

 

Pozdr.

Witam

Kolego bardzo proszę o nie wypisywanie takich bzdur

Czasami warto sie zastanowić chcesz powiedzieć że inny kocioł bedzie posiadał tylko 20% sprawności ?

Z doświadczenie wiem ze na retorcie można spalać pellet i uzyskiwać popiół na poziomie 5 kg z tony.

A moze gdzieś Ci zero umknęło i było to 190000 kg, jesli tak to wyrazy współczucia

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze znawco powiedz mi ile jest na rynku takich pelletów z których w czasie swojego spalania 5kg popiolu z tony?

2-3 producentów, i towar po 1000zł/tonę lub nawet lepiej.

 

Jak widzę nie masz pojęcia o paleniu tym paliwem w sposób ciągły - tu idzie  nie o spalanie chwilowe, jak trzeba grzać ,

tylko jak trzeba czekać - czyli zużycie tego paliwa w przestoju palnika, które mocno podwyższa zużycie paliwa.

W retorcie nie ma zapalarki, więc cały czas musi się podtrzymywać ogień, mały bo mały ale ogień, inaczej pellet będzie gasł na palniku.

Jak jest podtrzymanie to jest zużycie paliwa, które podczas podtrzymania praktycznie nie daje ciepła.

W kotle tylko na pellet jest zapalarka, która przy każdym żądaniu ciepła przez instalację rozpala pellet na palniku.

Jak jesteś taki orzeł to doradź autorowi tematu , który spala po 25kg pelletu w okresie gdy ja spalam 3x mniej.

Choć akurat trio to jeden z niewielu palników przystosowanych do pelletu - sam sobie odpowiedz dlaczego?

Czekamy na forum na konkretną radę dla kolegi @pastora, choć twoja reputacja nie wskazuje na to że coś wiesz na ten temat.

O twojej wiedzy na temat palenia pelletem świadczy też że myślisz że popełniłem literówkę - niestety nie, spaliłem 1900kg a nie 19000kg.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.