Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Wentylatorem W Piecu Kostrzewa!


marcinkotek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszzystkich, jak w temacie mam problem z wentylatorem. Mam piec Kostrzewa (palić można wszystkim), sterownik Luxus 3.

Objaw polega na tym, że wszystko działa jak jest zimny piec, po rozgrzaniu pieca wentylator przesataje dzialać, tak jakby miał chęć ruszyć ale nie miał siły si erozbujać, dodam, że nie jest zabrudzony. Mktoś może jakiś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

Z góry wielkie Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli po poruszeniu np. patyczkiem wentylator ruszy [ale to trzeba uważać żeby nie wciągneło patyka], to prawdopodobnie kondensator do wymiany. A jeśli nie, to wina sterownika, który rozłącza obwód. Konkretnie mógł termik ulec uszkodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo sterownik ma funkcję pid i podaje napięcie stosownie do odczytu temperatury . często wygada tak jakby wentyl nie miał siły ruszyć.

No chyba ze tak jak napisał młodzieniec uszkodzeniu uległ kondensator wówczas trzeba nadać kierunek obrotów i jeśli ruszy to wina po stronie kondensatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to , że wentylator po włączeniu sterownika rusza i się kręci a raczej próbuje się kręcić ale bardzo powoli i szybciej nie chce ruszyć i buczy jakby coś go trzymało. A jak zakręce go patyczkiem to i tak nie wkręci się na zadane obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko ten kondensator bym wymienił, wymontuj go i weź do sklepu żeby takie same złacza miał, a jak masz gdzieś blisko jakiś zakład przewijający silniki, to daj tam dmuchawę i sprawdzą, czy silnik jest OK. Jeśli silnik sprawny to wina po stronie sterownika, układ regulacji obrotów dmuchawy to jedna z opcji ale trzeba dać na stół elektronikowi. Ae zacznij od kondensatora, kosztuje kilka zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to , że wentylator po włączeniu sterownika rusza i się kręci a raczej próbuje się kręcić ale bardzo powoli i szybciej nie chce ruszyć i buczy jakby coś go trzymało. A jak zakręce go patyczkiem to i tak nie wkręci się na zadane obroty.

 

Marcin ten wentylator na pewno ma coś takiego ja tabliczkę znamionową.

Jeżeli będzie tam widniał napis 230V, to odepnij kabel wentylatora z gniazda sterownika i odpowiednim przedłużaczem podepnij do gniazdka elektrycznego.

 

Tym sposobem dowiesz się co szwankuje wentylator czy sterownik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ustalmy, czy sterownik ma funkcję PID, bo może działa na 1% nadmuch i tak to wygląda. Następnie podpięcie bezpośrednio do gniazdka - ale jeśli sie obraca to wiele to nam nie da, co innego jakby sterownik dawał sygnał a dmuchawa stoi, wtedy to rozjaśni czy dmuchawa działa czy sterownik nawalił. Kondensator wiele nie kosztuje, a może pomóc uniknąć wysyłki sterownika do naprawy. Jeśli po wymianie kondensatora, wyczyszczeniu silnika nie będzie poprawy, to sprawdż uzwojenie u elektryka. Jeśli będzie sprawne, to sterownik daj do naprawy, może termik rozłącza obwód, na kotle masz np. 60 a termik podaje że jest 90 i odcina powietrze. Funkcja ochronna ale po kilku sezonach termiki wariują. Jak go zlokalizujesz, to go wysuń czy jak tam jest umocowany, tak by nie dotykał do gorącego materiału i zobacz, czy się poprawiło, termik nie jest obowiązkowy i na próbę można go odpiąć, jeśli zadziała wszystko poprawnie to sterownik masz do naprawy. Ile lat ma ten sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chodzi o to , że wentylator po włączeniu sterownika rusza i się kręci a raczej próbuje się kręcić ale bardzo powoli i szybciej nie chce ruszyć i buczy jakby coś go trzymało. A jak zakręce go patyczkiem to i tak nie wkręci się na zadane obroty.

Miałam podobny problem . Mam sterownik luksus4. Okazało się że sterownik uszkodzony.Przy testowaniu wyjść w ustawieniach serwisowych  wyszło że zimny piec ma temperaturę 215stopni C.Fachowiec mówił, że albo uszkodzony termik, albo ścieżka, lub zwarcie itp. Zabrał do naprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam wszystkich,

Pragnę podzielić się z Wami swoim problemem a może ktoś mi pomoże , otóż posiadam Warmet Ceramik 200 18 kW ze sterownikiem Luxus 4 i od miesiąca obserwowałem że sonda ct2 wprowadzała na sterownik awarię lub temperatura zmieniała się na różne wartości w ciągu kilku sekund jak równiez wentylator raz pracuje a raz nie.. Zamówiłem więc u Kostrzewy tę sondę mając nadzieje naprawię sytuację -ale zrobiłem to w połowie.Po wymianie sonda odczytuje wartości jest o.k natomiast wentylator ma te same objawy jak wcześniej, piec ma temperaturę 60st a wentylator nie pracuje.Rano wchodzę do kotłowni wentylator pracuje- nie wiem co o tym sądzić .

Czy mógłbym prosić Was o poradę co zrobić z tym fantem zanim sciągnę serwisanta zeby wyzłocił mi portfel ?

Pozdrawiam wszystkich,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam podobny problem . Mam sterownik luksus4. Okazało się że sterownik uszkodzony.Przy testowaniu wyjść w ustawieniach serwisowych  wyszło że zimny piec ma temperaturę 215stopni C.Fachowiec mówił, że albo uszkodzony termik, albo ścieżka, lub zwarcie itp. Zabrał do naprawy.

Czy duży był koszt naprawy? pytam się bo nie wiem czy lepiej nowy czy ewentualnie naprawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.