Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Zestaw Mieszający - Prosba O Ocenę I Poradę


pabloH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Zarejestrowałem się na tym forum ponieważ nie daje mi spokoju rozdzielacz podłogówki który wraz z całą instalacją zamontował mi w domu zaraz po wybudowaniu czyli 3 lata temu hydraulik-kolega ze szkolnej ławy... ;)

Generalnie mówiąc krótko nie działa to wg mnie tak jak należy, kolega twierdzi że wszystko jest ok.

Jednakże przeglądając różne rodzaje zestawów mieszających do podłogówki nasunęło mi się wiele wątpliwości...

Do rzeczy.

W domu z poddaszem użytkowym posiadam piec gazowy kondesat oraz kominek z płaszczem wodnym, który posiada regulację temp na płaszczu wodnym, za pomocą sterownika który reguluje dopływ powietrza z czerpni z zewnątrz domu. Generalnie temp. wody zasilającej przeważnie wynosi ok 46-47 stopni.

Na parterze domu posiadam w większości ogrzewanie podłogowe oraz 4 grzejniki.

Chciałbym spytać Was o poradę w kwesti mojego rozdzielacza podłogówki który wygląda tak:

deacf56b77895ccfm.jpg

1. Jestem nieco "zielony" w zasadach działania instalacji, ale jeśli dobrze rozumiem woda zasilająca wchodzi dolną listwą gdzie juz miesza się z powracającą chłodniejszą która schłodzona następnie pchana pompą na górną listwę zasila dopiero podłogę i tak w kółko. Czy takie rozwiązanie w przypadku pieców gdzie temp. zasilenia nie jest wysoka to nie pewnego rodzaju "marnotrawstwo" energi? Czy nie lepszym byłoby rozwiązanie gdzie woda zasilająca wędruje bezpośrednio w podłogę bez wstępnego podmieszania z powrotem? Podłoga szybciej by się nagrzewała przez co piec rzadziej by pracował.. oczywiście przy założeniu że temp. zasilenia nie byłaby również zbyt duża.

2. Nie bardzo rozumiem zasady działania pomiaru temp. z listwy po lewej stronie pompy (chyba dodatkowe podmieszanie -schłodzenie zbyt gorącej wody?? ) z termostatu na zasileniu...

3. Czy obie listwy są zamontowane prawidłowo? tzn. Zasilenie podłogi- czyli jak rozumiem górna listwa ma niebieską kropkę.. Nie powinno być na odwrót?

 

I wreszcie czy w moim przypadku nie sprawdziłoby się duzo lepiej takie rozwiązanie zaczerpnięte z sieci:

Jak rozumiem taki zawór trójdrożny odpowiada za mieszanie wody powrotu z zasileniem, gdy ta posiada zbyt wysoką temp? 

b3ad4bf7c913ba3em.jpg

 

Bardzo dziękuję z góry za sugestie..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie i powrót jest prawidłowo podłączone , kapilara bada temperaturę zmieszanej cieczy i za pomocą głowicy termostatycznej ją reguluje , resztę tak jak kolega Sambor napisał źle dobrany zestaw do twojej instalacji, możesz trochę spróbować zmienić nastawę na górnym zaworze pod pokrętłem powinna być podziałka z cyframi ( trzeba go trochę przydławić tak żeby więcej ciepła wpadało do podłogi )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za szybką odpowiedz!

Powiedzcie tylko dlaczego górna listwa z niebieską "kropką" ;) oraz rotametrami ?? jest na zasileniu?

W wielu rozdzielaczach widzę że jest na powrocie, również na drugim schemacie który podesłałem.

Czy ma to jakies znaczenie?

Jak to najlepiej ogarnąć, gdybym chciał zastosować drugie rozwiązanie w moim przypadku ?

Jak rozumiem należałoby pompę dać przed listwą zasilającą - dolną? a między powrotem a zasilaniem dać taki zawór trójdrożny?

Na załączonym zdjęciu listwa zasilająca jest u góry w moim przypadku podejscie jest na dole...

Pozatym czy zastosowanie oddzielnych termostatów na każdą pętlę zamiast jednego głównego jest dobrym rozwiązaniem? Chciałbym chyba pójść również w tym kierunku...

Jeszcze raz dziękuję!! 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od budowy rotametr może być montowani na zasilaniu i  wtedy ma 0 na górze podziałki umieszczonej na tej szklanej rurce

albo na powrocie i wtedy 0 jest na dole tej rurki dla instalacji grzania to nie istotne.

Jezeli chcez zastosować na pętlach siłowniki w celu sterowania temp to należy zastosować pompę adaptacyjną ustawioną na Autoadapt w celu równoważenia przepływów.

Lecz powiem ci z własnego doświadczenia wiem że taki wyłączanie to tylko zmniejsza komfort a oszczędności nie daje, gdyż
podłogówka długo stygnie i długo się grzeje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To całkowicie poroniony pomysł instalacji. Niestety nie widzę sensu stosowania gazowego kotła kondensacyjnego i kominka w instalacji mieszanej podłogowo-grzejnikowej. Niestety nie ma możliwości logicznego sterowania takim układem to po pierwsze. Po drugie to błędnie zamontowano w rozdzielaczu zawór z kapilarą który powinien być na górnej belce. Przy tym rodzaju rozdzielacza zasilanie podpiete powinno być do belki dolnej a powrót do górnej. A po zatym to "kolega hydraulik ze szkolnej ławy" przykro pisać nie popisał się. Dobrym rozwiazaniem przed rozpoczęciem roboty jest przestudiowanie wymagań producenta kotła (gazowego) odnośnie instalacji czego niestety nie zrobił.Niestety wiszące kotły gazowe są dość specyficznymi urzadzeniami i wszelkie odstępstwa od wymagań producenta pod względem doboru urzadzeń kończą się problemami które też cię nie ominą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak

Dziwnie że uważasz że stosowanie kotła gazowego oraz kominka z płaszczem to poroniony pomysł, z tego co czytam, obserwuje chyba najwięcej osób obecnie posiada 2 źródła zasilania i najczęściej jest to kocioł gazowy oraz kominek z płaszczem... Pozatym wielu osobom takie rozwiązanie jest polecane...

Byćmoże kolega sie nie popisał i szczerze powidziawszy wkurza mnie to że człowiek nie moze miec pełnego zaufania do "fachowców" tymbardziej ze szkolnej ławy. Ja miałałem do wyboru 3 wykonawców, ale że jednym był kolega ze szkolej ławy, koszty realizacji praktycznie te same, więc wolałem żeby zarobił kolega - proste..

Jak widac efekt końcowy jest taki że musze sam "rozkminiać" zasadę działania elementów i samemu dochodzic że coś jest skopane... co niestety sie w pewnym stopniu potwierdziło dzięki Waszym zdaniom.

Jak widze można było sam rozdzielacz podłogówki zrobic prościej i pewnie taniej a jego działanie byłoby dużo wydajniejsze..

Jako że chciałbym niedługo dokonać poprawki może ktoś zasugerować jak powinno to wyglądac?

Czy drugi schemat / zdjęcie rozdzilacza jest faktycznie godny polecenia, czy też wymaga jakiegos usprawnienia?

Czy gdybym chciał puścic wodę bezpośrednio w podłogę dolną listwą zaślepiając podmieszanie, a powrót byłby u góry będzie miało to jakieś znaczenie? Czy zasilenie u góry a powrót na dole jest jakąś regułą, lepiej układ pracuje? odpowietrza się? O co chodzi?

Przepraszam za może laickie pytania...

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"....Wielu osobom polecane...." ??? Takie rady dają niestety nie ci którzy mają na myśli wygodę klienta ale ci którzy myślą o dobrym zarobku. Niestety w większości przypadków ludziom wciska się zwyczajny kit a jak przychodzi do rozwiazania problemu z instalacją to już tacy chętni do poprawek nie są.  Nie chcę pisać w kółko tych samych tekstów o specyfice wiszących kotłów gazowych . Ani tego jak powinna być zbudowana instalacja podłogowo grzejnikowa ze źródłem jakim jest wiszący kocioł gazowy ( divicony, sprzęgło hydrauliczne, sterowanie....). Kto chce ten znajdzie informacje, najprościej czytając instrukcję kotła albo przeglądając strony interneetowe producentów (instrukcje montażu i wytyczne projektowe). Chcesz coś w instalacji poprawić to narysuj schemat instalacji, napisz coś więcej o kotle ( jaki model i jak sterowany), jaki sterownik kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak

Dziekuję za opinie, co do samego schematu instalacji i jej działania powiem tak że jakoś to działa, na samo działanie i sterowanie nie narzekam, oczywiście nie jest to jakis system "inteligentny" o którym zapomniałem że istnieje ;) , bo nie o to chodziło. Oczywiście patrząc na wyczyny przy podłogówce domyslam się ze nie jest wykonany zgodnie ze sztuką...

Problemem była wg mnie słabawo działająca podłogówka, oczywiście wiem że zbyt ciepła podłoga to błąd. U mnie 2 pętle nie grzeją prawie więc albo niedobrze odpowietrzone, albo źle wyregulowane przepływy. Od tego momentu troszke podejrzliwie zacząlem patrzec na "mojego" hydraulika. Dlatego na początku zacząlem przyglądać się rozdzielaczowi którego zasade działania mniej więcej zrozumiałem i wydaje mi się że został on zgodnie z tym co tutaj usłyszałem źle dobrany. Sprawdziłby sie pewnie raczej w przypadku pieca stałopalnego z wysoką temp. zasilenia. 

Najpierw chciałbym skupić się na poprawie tego elementu instalacji.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.