Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka, Mieszanie, Rozdzielacz - Coraz Mniej Wiem ;)


maysterek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Przymierzam się do instalacji ogrzewania i im więcej czytam tym mniej wiem :)

 

Źródło ciepła to kocioł z podajnikiem per-eko 21kW (nie pamiętam dokładnie mocy).

Na dole powierzchnia ~70m2, 5 pętli po około 70m każda, u góry grzejniki, i tak pozostać musi ze względu na

warunki techniczne w budynku (stropy itp.).

 

Zaplanowałem sobie działanie układu z priorytetem CWu, tzn. kocioł grzeje zasobnik CWU dopóki on nie osiągnie

temperatury zadanej,  np. 60 stopni, potem zawór trójdrożny przełącza obieg na CO. Zawór trójdrożny sterowany

samodzielnie (osobny układ), zadaniem kotła jest tylko utrzymanie temperatury na zasilaniu/powrocie

własnym sterownikiem.

 

Układ ma opierać się na dwóch rozdzielaczach - do podłogówki (OP) oraz do grzejników.

 

Rozdzielacz do grzejników do zwykła belka, nawet bez zaworów, podyktowana ze względów praktycznych (prowadzenie rurek).

Grzejników będzie 6 - 7 sztuk.

 

Natomiast przy rozdzielaczu do podłogówki zaczyna się problem ;)

 

Otóż pytań mam kilka:

 

 

- czy konieczna jest pompa mieszająca, czy wystarczy tylko np. sam zawór trój/czterodrogowy termostatyczny ?

- czy lepiej mieszać wodę przy rozdzielaczu (hałas ewentualnej pompy, słaby dostęp) czy też lepiej w kotłowni  ?

- jaką pompę przy kotle dobrać do tego obiegu ? Grzejniki na piętrze około 3m powyżej kotła, do rozdzielacza

grzejnikowego od kotła jakieś 7m rurki pex20, podłogówka na poziomie kotła.

- jeśli mieszać w kotłowni, to czy dodatkowa pompa mieszająca potrzebna ?

 

post-59820-0-71474500-1413356231_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze za duży kocioł - u ciebie max 16kW,

Po drugie sterownik kotła obsługuje pompę CWu - więc czemu z niej nie skorzystać? zamiast zaw 3-d ze sterowaniem - to droższe rozwiązanie

pompa ok 150zł a zaw 3-d z siłownikem 200 + ster 50-100zł - tu wystarczy prosta , tania pompa 25/40

do grzejników osobny obwód z pompą 25/40, linia zasilająca - Pex20 to trochę mało

do podlogi osobny obwód z zaw 3-d z nastawami temp  , za zaworem 3-d pompa, wystarczy 3/4' i pompa 25/40

 

Są gotowe schematy na forum, wystarczy poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł już jest (był), jest w dobrym stanie, aczkolwiek używany. W przyszłości może dołożę jeszcze jakieś ogrzewanie do garażu, więc moc może się przydać, a najwyżej jak pordzewieje to kupię mniejszy :)

 

W sterownik się nie zagłębiałem, ale zrobię to, skoro mówisz, że obsługuje, sprawdzę :)

 

 

Czyli sugerujesz pompę:

- do ładowania zbiornika CWU

- do obiegu grzejników

- do mieszania podłogówki

- do zasilania podłogówki

 

Razem 4 szt. - tak ?

 

Jeśli tak, trochę dużo poboru energii praktycznie non-stop... na tym forum też wyczytałem, że ludziom działają podobne instalacje na jednej pompie (kotłowej) - ładowanie CWU tu pomijam, jeśli sterownik obsługuje.

Schematu poszukam, moje bazgroły tak obrazowo ;)

 

Te pex20 może być większe, nie ma problemu, może uda mi się zrobić nawet krótszy odcinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba 3 pompy - do CWU - pracuje wtedy gdy potrzeba ciepłej wody , przy tym kotle to max 2x dziennie po 1h

do grzejników - niestety  potrzeba

do mieszacza z zaw 3-d na potrzeby podłogi i to wszystko.

W okresie grzewczym działają 2 pompy - od grzejników i podłogi

 

 

Na forum znajdziesz też instalacje grawitacyjne, które nie potrzebują pomp.

Jak chcesz zaoszczędzić na prądzie  to kup 2 pompy elektroniczne, ta do CWU może być zwykła  za 100zł.

 

Poniżej układ z zaw 3-D do podłogi  i grzejników  - to praktycznie układ wzorcowy.

Pompy są oczywiście w kotłowni, do rozdzielaczy tylko rury

zawór 3-D VTA ale mniejszy 372 a nie 572.

post-18578-0-14975600-1413388860_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, dużo rozjaśniłeś, patrzyłem, te pompy nie są aż tak drogie, jak się dobrze poszuka to pewnie znajdę coś z podobnym przepływem z mniejszym poborem prądu. Nie jestem jakimś fanatykiem,

ale jak za powiedzmy 100 zł więcej pompa będzie mniej prądu żarła, a nie będzie przekombinowana, to warto kupić. Pompy za 1000 PLN zwrócą w rachunkach za 10 lat, więc... ;)

 

Pytanie jeszcze jedno - w takim razie nie potrzebuję do podłogówki układu mieszającego przy rozdzielaczu, jeśli sprawe załatwi zawór w kotłowni ?

Rozdzielacz z takim osprzetem wystarczy jak rozumiem (przykład)?

 

ogrzewanie_rozdzielacze-11.jpg

 

Ponadto, warto chyba jeszcze dać głowicę termostatyczną z kapilarą przylgową jako "bezpiecznik" przy rozdzielaczu - w razie gdyby zawór się zepsuł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako bezpiecznik termiczny daje się coś takiego http://allegro.pl/sterownik-przylgowy-na-rure-do-pompy-c-o-termostat-i4680032387.html

 nastawione na 50C w celu wył pompy.

To pewniejsze i dużo tańsze niż kapilara

rozdzielacz  jest prawidłowy a cała reszta ma być w kotłowni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za fajne rozwiązanie. Ale powiedzmy, że chciałbym się zabezpieczyć jakoś np. przed awarią którejś z pomp itp - zrobić taki system anty-zagotowaniowy ;)

 Wiem, że jest naczynie wzbiorcze itp., ale gotowanie wody nie służy instalacji. Czy dobrym rozwiązaniem było by kupienie np. używanego zbiornika cwu 100l, zastosowanie takiego włącznika, powiedzmy, przy 85stopniach, żeby puścił wodę na wężownicę tego zbiornika a jednocześnie otworzył zimną wodę na ten zbiornik, która szła by po ogrzaniu w kanalizę ? Taki plan na przyszłość, obecnie bym sobie odgałęzienie zostawił.

 

A i drugie pytanie - chyba warto dać zawór zwrotny na powrocie ze zbiornika CWU (głównego) oraz za pompami na każdy obieg, co by nie "wysysały" sobie wzajemnie wody ?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.