Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa Pieca Typu "koza"


Rafal71642

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Potrzebuję jakiegoś źródła ciepła w warsztacie/wiacie. Wiata jest zbudowana z blachy falistej bez żadnej izolacji, jednakże z dwóch stron przylega do ogrzewanej szklarni, a trzecia ściana do kotłowni. Budynek jak się można domyślać o dużych stratach ciepła. Wpadłem na taki pomysł aby zbudować piec typu koza z rury "walającej" się już dłuższy czas u mnie. Rura jest solidna, bo grubość ścianki to aż 9mm. Ale wszystko macie opisane w rysunku, który załączam. Mam nadzieje, że wszystko jest w miarę jasno narysowane, nie mam zbyt wielkich zdolności rysunkowych :D, jeśli coś byłoby niejasne- pytajcie. Paliwem podstawowym ma być oczywiście miał.

 

Teraz moje pytania i wątpliwości:

1) Jak oszacować moc takiego wyrobu? 

2) Jaką dobrać dmuchawę, (zważając na to, że koza będzie miała małą powierzchnię rusztu, ale będzie wysoka) tak aby powietrze przeciskało się swobodnie na górę przez miał i aby można było odpalić łatwo od góry ;). Dodam jeszcze, że planuję po bokach zrobić dwie "szyny" z profilu zamkniętego, powierconego tak aby dostarczanie powietrza do złoża paliwa przebiegało łatwiej.

3) Czy taki "wymiennik" rurowy/płomieniówkowy ma sens? Czy nie schłodzę zbytnio spalin?

 

Na razie chyba tyle, bardzo proszę o jakieś sugestie ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję

Rafał

 

post-43719-0-20264800-1413307679_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł. Od siebie dodałbym dodatkową dmuchawę, która wymuszała by szybszy przepływ powietrza przez wymiennik i przez to zwiększała wydajność całego urządzenia. Znajomy podobną konstrukcją ogrzewa garaż jakieś 70m2 i żaden mróz mu nie straszny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nawet nad transportowaniem gorącego powietrza nadmuchem i rurą spiro na drugi koniec pomieszczenia, ale jednak stwierdziłem że zostawię naturalną cyrkulację powietrza, żeby też nie iść zbytnio w koszta, a przede wszystkim nie komplikować konstrukcji za bardzo. Na razie jestem w fazie projektów i kompletowania wszystkich materiałów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nie ma zbyt dużego zainteresowania tematem, ale może ktoś jeszcze pomoże. Więc tak, dzisiaj sobie wszystko rozrysowałem na rurze, gdzie chciałbym umieścić drzwiczki, ruszt itd ;), zmierzyłem pojemność zasypu i wyszło mi, że do kozy będzie wchodzić około 40kg maks 45kg  miału. Budynek ma kubaturę około 260m3, zastanawiam się teraz jak obliczyć moc i czy koza takiej wielkości, o takim zasypie będzie wystarczająca do ogrzania tego budynku? Jeśli ktoś mógłby mi pomóc byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Paliwem podstawowym ma być oczywiście miał.

 

3) Czy taki "wymiennik" rurowy/płomieniówkowy ma sens? Czy nie schłodzę zbytnio spalin?

 

Nie znam sę na spalaniu miału, więc nie doradzę w sprawach budowy paleniska.  Ciekawi mnie, dlaczego jako paliwo wybrałeś akurat miał?  Węgie spalał by się bez dmuchawy.

Wymiennik rurowy działa lepiej gdy gorące gazy przepływają w dół.  Czyli wypadało by wymiennik postawić nie nad, ale obok kotła i dopiero od podłogi odprowadzić spaliny jedną rurą.  Gdyby spaliny za bardzo się wychładzały można część rur wymiennika zatkać, albo zaizolować rurę "kominową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego wybrałem miał bo tym paliwem ogrzewam szklarnie, więc miał jest dla mnie tańszy i łatwiej dostępny. Kupowanie węgla w moim przypadku czy drewna to trochę głupota ;). Odnośnie wymiennika to faktycznie tak byłoby lepiej mam to na uwadze, ale boję się, że jeśli zrobię taki "labirynt" dla spalin, to komin nie da rady :)- nie będzie zbyt wysoki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.