Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Spala 140Kg Groszka Na Dobę


aro06

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

.

Jestem nowy na forum i postanowiłem założyć temat ponieważ mam kilka kwestii do omówienia odnośnie pieca i ogrzewania podłogowego.

Mianowicie chodzi o kocioł Dragon duo 30kw który ogrzewa dom 230m2. 13 grzejników oraz około 120m2 podłogówki. 

Do pieca jest sterownik Iryd RTZ pid fuzzy logic wraz z pilotem R który wisi w salonie gdzie jest ogrzewanie podłogowe.

Przechodząc do sedna problemu piec po zamontowaniu i uruchomieniu całej instalacji spala ok 140kg groszka na dobę co nie odzwierciedla się w dobrym grzaniu wody ponieważ przy uruchomionej instalacji ciężko mu osiągnąć zadaną temperaturę. Jakie ustawienia najlepiej dobrać aby piec spalał najefektowniej? Groszek kupiony w castoramie 20-22mj producent tani opał. Palić dobrze się pali ale zostawia sporo sadzy na ściankach można by czyścić go co dzień z kolei również w popiole znajdują się kruche przepalone pozostałości po groszku.

 

Żeby nie zakładać oddzielnego tematu zapytam również o pompy ogrzewania podłogowego, ponieważ obecnie posiadam jedną centralną w kotłowni która zasila 2 rozdzielacze tj 8 pętli każda po około 100m. Czy przypadkiem nie powinno być oddzielnej pompki na każdym rozdzielaczu?

Jak to ma się do długości nagrzewania podłogi czy jedna pompka w kotłowni wystarczy żeby ogrzewała tą powierzchnie w zimę? Przepływy na rotametrach są po 2.5l na min. z kolei podłoga nagrzewa się niecałe 3 godziny czy to aby wystarczy na zimę?

 

Pozdrawiam i liczę na jakieś podpowiedzi co mogę zmienić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od końca - podłogówka z przepływem 2,5l/min to dobra podlogówka, dodatkowo jak nagrzewa się w ciągu 3h to jest bardzo dobry wynik - zostaw tą część instalacji i nic nie ruszaj, jest OK.

Co do spalania w kotle to niech się inni fachowcy wypowiedzą, ale mnie się wydaje że  masz przepał co najmniej 4x za duży.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem może leżeć w opale, kup polski groszek bo ten w castor. to pewno ruski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej nie spalanie a przepchnięcie przez palnik. pomijam że kocioł o wiele za duży na taką powierzchnię ale zaczałbym od poprawnego ustawienia parametrów wyjściowych. nie siedzę w irydzie ale uderz do kolegi Pieklorz może on coś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że podłogówka może nie dać rady bo nie dawało mi spokoju to że niby czuć ciepło ale jednak to nie było aż takie ciepło a tylko letnia podłoga więc jak na to położę panele specjalne do ogrzewania podł. to mi całkiem nie będzie grzać. A co do prędkości nagrzewania znajomy mówił iż pompy muszą być w rozdzielaczach inaczej nie będzie to chodziło poprawnie oraz że podłogówka u niego nagrzewa się w 1.5h.

 

Co do kotła to miałem obawy że jest za mały ponieważ ledwo co daje zbliżyć się do temp zadanej 60st. a jak były ustawienia przerwy w pod 30sec i długość podawania 15sec moc dmuchawy 35 bez przesłony wtedy piec męczył się przy 45-50stopniach.

Może nawiew jest zbyt duży ponieważ czopuch gorący aż nie da się go dotknąć... Oraz martwią mnie te sadze na ściankach i drzwiczkach które cały czas się osadzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie jest za mały,tylko za duży.

Spalanie to masakra.

Twoje ustawienia wyjściowe są na tęgie mrozy(ja wtedy też podaję 15s ale co 1min.i spalam 50kg eko/doba przy -20*)

Palisz z PID,czy na dwustanie?

Na czas obecny w moim kotle podawanie 5s co 1min,went.na 4 biegu z 12,histereza na 5*,podtrzymanie 15 min.,krotność2.

Opał to miał z Piasta 25MJ/kg,spalanie przy tej pogodzie 10kg/doba zCWU.(ciepło na grzejniki puszczam rano na 3h i przed wieczorem na 3h.)

Nie wiem,czy u Ciebie chodzi tylko podłogówka?,czy grzejniki też?

Duża ilość sadzy i niedopałów świadczy o tym,że używasz zbyt dużej mocy do obecnych warunków.

Na podłogówce się nie znam ale chyba sporo użytkowników ma problem z mieszaną instalacją i duże spalanie.

Oprócz ustawień, jakości opału, może być też jakiś babol w instalacji.

Jeszcze jedno,jaki masz palnik w swoim kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykła fajka tylko do ekogroszku?,czy może Brucer?,Ardeo?,Ekoenergia?itp

 

nie ważne,gdzie grzejniki i gdzie podłogówka,tylko naprowadzam na co zwrócić uwagę,może jakiś błąd w instalacji,może na zaworze n-drogowym,mieszaczu,ustawieniach parametrów spalania itp.

wezwij instalatora,który to robił,przedstaw problem i niech wszystko jeszcze raz dokładnie sprawdzi,za to skasował pieniądze i to nie małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego aro...

 

Wygląda, że masz nowy dom - czy tak?

 

Wymaga on wygrzania i potrzebuje dużych ilości ciepła.

Co do podłogówki, to nie jest to grzejnik, który działa od razu - moja podłogówka reaguje dopiero po kilku godzinach od uruchomienia, a mimo to grzeje dobrze - jest tylko letnia, ale to wystarczy.

Co do wynalazków pt. 'tani opał', to daruj sobie takie pomysły... Też to testowałem i powiedziałem: NIGDY WIĘCEJ!!! Dość, że syfu było co niemiara, to jeszcze zeszło mi go w ciągu zimy o jakieś 25-30 proc więcej niż kiedy palę piastem. To porażka jest.

 

Pochwal się może tą swoją instalacją bardziej szczegółowo i wtedy coś pomyślimy...

Poza tym jak na teraz - dość ciepło - to nie potrzebujesz chyba wszystkiego mocno rozgrzewać...?

Ja u siebie popalam ciut intensywniej niż w lecie, bo u nas chłodniej troszkę jest, ale nie ma potrzeby palić jeszcze na pełny gwizdek. Poczekaj aż się ustabilizuje praca kotła i wszystkie elementy instalacji osiągną swoje temperatury, a wtedy zaczniesz eksperymenty.

 

Jak to jest pierwszy sezon grzewczy w nowym domu, to pójdzie Ci więcej opału, ale to są w sumie koszty budowy. Wyznacz większy budżet na ten sezon i będzie ok :-)

Może pójść opału nawet o 50 proc więcej, niż w późniejszych sezonach.

 

I jeszcze jedno... sterownik pokojowy nie powinien być w miejscu, gdzie grzejesz podłogówką, bo ta reaguje bardzo powoli. Umieść go tam, gdzie są grzejniki, wtedy będziesz miał szybką reakcję na zmiany temperatury, bo grzejniki reagują w zasadzie od razu, a podłogówka ma sporą bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalator sam mówił że podłogówka ma dobre przepływy i będzie się w miarę szybko nagrzewać jak będzie oczywiście osiągnięta temp zadana. Podłogówka jest zrobiona na zaworze 3d. Z kolei o ustawieniach pieca mówił że będzie trzeba nad nimi posiedzieć i obserwować bo dla każdego opału będzie trzeba inaczej ustawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa do podłogówki powinna być jedna i jedna pompa to i do 1000m2 można grzać tylko sie dobiera dobra pompę epoka osobnych pomp na rozdzielaczach to jakiś bezsens ,co do spalania to pytanie czy pali sie na czarowono czy na biało prawie ,musisz tak podac powietrza żeby sie paliło na ostro a do popielnika spadał jedynie pył ,jesli to rozruch instalacji to spalanie nie przeraza natomiast z niegiem czasu powinno zejsc do około 15-30kg na dobę ,jeszcze pytanie jakie masz sterownie podłogówki czy automatyczne podłogowe z czujnikiem wewnetrznym czy tez jakies reczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jaki masz palnik?

Ekoenergia? Jakiś pancerpol? Czy coś w stylu wulkan czy jeszcze inny?

Fotkę wklej tego palnika widok od kosza i widok w palenisku

 

Czy palnik został uszczelniony?

 

Jaka jest dmuchawa? (na naklejce napis)

Czy do dmuchawy ustawione parametry w menu sterownika?  (charakterystyka w menu kodowym)

 

 

Nie masz jakiś byków w tej instalacji?, żre Ci na potęgę, jakbyś hangar jakiś grzał.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że się wtrace. Jest to czeski groch z Komoran. Kaloryczność max 20kj jeżeli jest bardzo suchy. A jeżeli jest wilgotny - mokry jego kaloryczność gwałtownie spada- a Tani .... opał innego nie sprzedaje. Po drugie. Jest "parę ladnych" ton do ogrzania i kilkanaście kubków wody do odparowania. Nie ma co się oszukiwać. Grzać i intensywnie wietrzyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej narysuj schemat połączeń bo z opisu wynika że masz tylko jedną pompę a powinieneś mieć trzy - na grzejniki , podłogówkę i ciepła wodę 

 Mam 4 pompki. Pierwsza jest za piecem i tłoczy ciepłą wodę do sprzęgła hydraulicznego(w przyszłości mam mieć podpięty piec gazowy). Natomiast za sprzęgłem jest rozdzielacz skręcony z rur stalowych i pierwsza pompa jest do grzejników potem na kolejnej gałęzi jest zawór mieszający 3d za nim pompa 25-60 do podłogówki i na ostatnim odgałęzieniu jest pompa do C.w.u. Rozdzielacz powrotny jest skręcony analogicznie do zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa do podłogówki powinna być jedna i jedna pompa to i do 1000m2 można grzać tylko sie dobiera dobra pompę epoka osobnych pomp na rozdzielaczach to jakiś bezsens ,co do spalania to pytanie czy pali sie na czarowono czy na biało prawie ,musisz tak podac powietrza żeby sie paliło na ostro a do popielnika spadał jedynie pył ,jesli to rozruch instalacji to spalanie nie przeraza natomiast z niegiem czasu powinno zejsc do około 15-30kg na dobę ,jeszcze pytanie jakie masz sterownie podłogówki czy automatyczne podłogowe z czujnikiem wewnetrznym czy tez jakies reczne ?

pompa do podłogówki jest 25-60 na około 120m2 podłogówki. Ogień jest coś pomiędzy białym a żółtym i dmucha ostro aż drzwiczki dolne były tak gorące że farba się na nich przypaliła. Do popielnika spadają też większe kawałki zbite ale kruche. W piecu pali się już około 2 tyg z przerwami na początku jak podłogówka nie grzała było w miarę natomiast po uruchomieniu podłogówki jakby cała moc szła na podłogę w której czuć tylko letnią powierzchnię. Sterowanie podłogówki jest ręczne jest termostat pokojowy który po osiągnięciu temp pomieszczenia przełącza piec w stan podtrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja z opisu wygląda na OK, 

Temp podłogi nie powinna być cieplejsza niż ręka ludzka - max 35C, praktycznie woda powinna mieć 30-38C.

Natomiast może być problem ze źle wyregulowanym sprzęgłem - zmniejsz bieg na pompie od sprzęgła.

Również lokalizacja pompy od sprzęgła nie jest fortunna - raczej daje się ją na powrocie do  kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jaki masz palnik?

Ekoenergia? Jakiś pancerpol? Czy coś w stylu wulkan czy jeszcze inny?

Fotkę wklej tego palnika widok od kosza i widok w palenisku

 

Czy palnik został uszczelniony?

 

Jaka jest dmuchawa? (na naklejce napis)

Czy do dmuchawy ustawione parametry w menu sterownika?  (charakterystyka w menu kodowym)

 

 

Nie masz jakiś byków w tej instalacji?, żre Ci na potęgę, jakbyś hangar jakiś grzał.....

Co do palnika to nie mam pojęcia jaki to może być. palenisko jest prostokątne. O żadnym uszczelnianiu nie było mi nic wiadomo a byłem przy montażu. Dmuchawa standardowa MM WPA bez przysłony. O parametrach w menu sterownika jest tylko moc wentylatora i nic poza tym.

Co do byków w instalacji nie mam zielonego pojęcia. Wszystko logicznie połączone przewody raczej nie pozamieniane ze sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja z opisu wygląda na OK, 

Temp podłogi nie powinna być cieplejsza niż ręka ludzka - max 35C, praktycznie woda powinna mieć 30-38C.

Natomiast może być problem ze źle wyregulowanym sprzęgłem - zmniejsz bieg na pompie od sprzęgła.

Również lokalizacja pompy od sprzęgła nie jest fortunna - raczej daje się ją na powrocie do  kotła.

Pompa do sprzęgła chodzi na 3 biegu. do grzejników 1 bieg podłogówka 2 bieg oraz cwu 1 bieg.

Pompa na zasilaniu została zlokalizowana prawdopodobnie dlatego iż sprzęgło jest praktycznie nad piecem a za piecem nie ma miejsca jest jakieś 10cm luzu ze względu na ustawienie czopucha oraz luftu w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa sprzęgła jest na sterowniku od pieca. Załącza się jak piec osiągnie chyba 40 stopni. Natomiast pozostałe 3 pompy za sprzęgłem są sterowane drugim sterownikiem który po wykryciu temp 40l lub 45 na zasilaniu sprzęgła załącza pompę od grzejników oraz podłogówki. CWU także jeśli trzeba dogrzać wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.