Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Drgania(Wibracje) Instalacji Co


macdar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Dom nowo wybudowany mieszkamy w nim od 2011 r, w 2 roku użytkowania pojawił się problem z instalacja CO (zaraz przy samym piecu) rury zaczynają drgać (wpadać w wibracje) jest to słyszalne i można to wyczuć dotykając rur i pompy CO. Problem wystąpił tylko 4 razy, nie wiedząc co to może być zwiększyłem bieg na wyższy przy pompie drgania ustały, zmieniłem bieg na początkowy który był ustawiony wszystko działało dobrze aż sytuacja się powtórzyła, znajomy mi podpowiedział że to może być pompa, a że pompy CO i CWU są takie same więc je zamieniłem miejscami lecz sytuacja się powtórzyła jeszcze 2-krotnie i skończyła się zima. W tym rozpoczynającym się sezonie ta sytuacja zdarza się już za każdym razem gdy rozpalę piec i grzeję by podnieść temp. w domu. Instalacja jest odpowietrzona (dbam o to) filtry były czyste, sprawdziłem i przeczyściłem zawór trójdrogowy bez zmian nawet zmieniając biegi na pompie nie pomaga drga wszystko nadal, jedyne co pomaga to ustawienie zaworu trójdrogowego w taki sposób że pompa ciągnie wodę z powrotu nie z pieca wtedy wszystko się uspokaja, ponowne ustawienie zawory mieszającego(zawór Honeywell V5433A) w pozycji nr 3,5,7,9 powoduje drganie rur. W przypadku gdy pompa CO nie pracuje (tryb letni) a podgrzewam tylko CWU taka sytuacja nie mam miejsca.

 

Załączyłem schemat poglądowy mojej instalacji CO w tym obrębie te drgania występują, proszę o wskazówkę jak tego problemu się pozbyć.

 

Pozdrawiam

Darek

post-59711-0-89360800-1412661915_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn drgań może być kilka, naczęstsze to błednie dobrane średnice rur, błednie dobrana pompa, zle dobrana armatura, czy zapowietrzony układ. Nic nie piszesz o średnicach rur i zaworze 3D (właściwie jaką funkcję ma w instalacji pełnić?) ale obstawiam że tu należy szukać przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie jest to problem zaworu kulowego?

tylko u mnie to nie były drgania rur, ale jakby stukanie w instalacji - dopiero wyższy bieg pompy CO likwidował problem;

powodem była zanieczyszczona kulka zaworu kulowego - po wyczyszczeniu i spuszczeniu syfu, który się zebrał nad zaworem kulowym, problem ustąpił;

przez zanieczyszczenia nie mogła się podnieść kulka - podobno częsty problem przy nowych instalacjach;

tez miałem nowy dom/nową instalację i problem wystąpił po dwóch sezonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem takie drgania ( stuki) w instalacji zamkniętej z grzejnikami Kermi do których wstawiłem zalecane głowice termostatyczne Oventropa -

nic nie pomagało ani zmiana biegu, ani zmiana nastaw wstępnych na grzejnikach.

Dopiero zmiana pompy na elektroniczną ( alpha) i praca na autoadapcie wyeliminowała ten przykry  hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.