Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kilka Termostatów Pokojowych + Jeden Obieg Grzewczy


deredas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam jeden obieg grzewczy - jak piec się załącza to doprowadza wodę do wszystkich grzejników. Na każdym z grzejników założona jest głowica termostatyczna.

Piec gazowy VITOGAS 100.

 

Obecnie mam jeden termostat pokojowy w holu na parterze.

 

Chciałbym jednak założyć kilka termostatów (dokładnie cztery - A B C D )pokojowych w swoim domu. (dwa na parterze (A B na parterze , dwa na piętrze (C D).

Przebywam głównie w 4 czterech pomieszczeniach i zależy mi na komforcie cieplnym tylko i wyłącznie w tych pomieszczeniach.

Chciałbym aby piec załączał się tylko i wyłącznie jeśli w tych pomieszczeniach jest zbyt niska temperatura.

 

Moje pytanie czy podłączając 4 termostaty pokojowe pod jeden obieg grzewczy "system" będzie działał prawidłowo.

Innymi słowy jeden termostat będzie wykluczał działanie drugiego.

 

Przykład

Termostat A - temp zadana 20 stopni a głowica termostatyczna na grzejniku ustawiona na 20 stopni

Termostat B - temp zadana 20 stopni a głowica termostatyczna na grzejniku ustawiona na 20 stopni

Termostat C - temp zadana 20 stopni  a głowica termostatyczna na grzejniku ustawiona na 20 stopni

Termostat D - temp zadana 20 stopni a głowica termostatyczna na grzejniku ustawiona na 20 stopni

 

Termostat A -> wysyła sygnał załącz piec

Termostat B -> wysyła sygnał wyłącz piec

Termostat C -> wysyła sygnał wyłącz piec

Termostat D -> wysyła sygnał wyłącz piec

 

Patrząc na powyższe problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy jeden termostat będzie wykluczał działanie drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty zamkną  ? !

Mam instalację zamkniętą, gdzie zawór bezpieczeństwa jest wymagany, więc tutaj zagrożenia nie widzę żadnego.

 

Chodzi mi o termostat pokojowy (jak na zdjęciu poniżej)  który steruje piecem - włącza / wyłącza go w zależności od temp panującej w pomieszczeniu.

 

Eurothermostat.jpg

 

Moje pytanie brzmiało czy termostaty nie bedą się wzajemnie wykluczały ?

No i do tego dochodzi kwestia elektryczna - obciążenie styków. Czy podłączenie czterech termostatów jest bezpieczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz je wszystkie podlaczyc rownolegle i nic sie nie stanie. Gdy ktorykolwiek z nich zglosi zadanie "wlacz" to kociol wystartuje.

Pytanie tylko co to ma dac?

Temperature w kazdym z pomieszczen i tak pilnuje "od gory" glowica termo, wiec pomieszczen nie przegrzejesz.

Zuzyci gazu bedzie rowniez identyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłaczałeś już w taki sposób kilka termostatów ?

JAkiś zabezpieczeń obciążeniowych nie trzeba zastosować ?

Co się stanie jeśli jednocześnie każdy z termostatów zgłosi zadanie włącz ? (zwarcie obwodu w każdym z termostatów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem anglojęzyczne fora i szukałem osób które o to samo pytały. Z tego co wyczytałem można podłączyć bez problemu i wszystko działa. Potwierdził to również kolega mistalova - dzięki :)

 

Konfliktu między termostatem grzejnikowym a pokojowym nie będzie jeśi ustawię na głowicy grzejnikowej np. 21 stopni a na termostacie pokojowym 20 stopni.

Konflikt byłby gdyby ktoś ustawił 20 stopni na głowicy grzejnikowej a na termostacie 21 stopni. No ale nikt kto logicznie myśli przecież tak nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostaty zamkną  ? !

Mam instalację zamkniętą, gdzie zawór bezpieczeństwa jest wymagany, więc tutaj zagrożenia nie widzę żadnego.

 

Chodzi mi o termostat pokojowy (jak na zdjęciu poniżej)  który steruje piecem - włącza / wyłącza go w zależności od temp panującej w pomieszczeniu.

 

Eurothermostat.jpg

 

Moje pytanie brzmiało czy termostaty nie bedą się wzajemnie wykluczały ?

No i do tego dochodzi kwestia elektryczna - obciążenie styków. Czy podłączenie czterech termostatów jest bezpieczne ?

Piszesz o termostatach przez co rozumiałem zawory termostatyczne na grzejnikach.Całkiem inaczej wygląda sprawa z termostatem pomieszczenia, bo to czy można podłączyć kilka zależy od sterownika kotłowego. W kotle Vitogas jest zastosowany Vitotronic 100 czyli sterownik stałotemperaturowy. Współpracuje standardowo z jednym termostatem pomieszczenia. Czy będzie współpracował z kilkoma? Tego nie wiem i przed zakupem 4 termostatów proponuję zasięgnąć porady pomocy technicznej producenta, z materiałów które posiadam wynika że tylko z jednym. Jak ktoś potrzebuje sterować temperaturą w 4 pomieszczeniach to powinien poczytać o ogrzewaniu strefowym ale kocioł musi być sterowany pogodowo a najprostrzym rozwiązaniem dla kotła sterowanego stałotemperaturowo są zwyczajme grzejnikowe zawory termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gdziekolwiek zapytam o ogrzewanie strefowe to wszyscy nauczeni są że ogrzewanie strefowe wymaga kilku obiegów grzewczych. Każda strefa włączana jest przez osobny termostat. Prawie pół godziny zajęło mi aby wytłumaczyć na infolinii co chcę osiągnąć. Koleś niby był z działu technicznego. Po tym doświadczeniu teraz aby przekazać osobom postrzegającym problem w ten sposób jak ten koleś z infolinii muszę mówić że ja nie chcę sterować temperaturą w 4 pomieszczeniach w sposób niezależny. Muszę im mówić że ja chcę tylko i wyłącznie włączać/wyłączać (będąc dowolnym z czterech pokojów)  piec na podstawie temperatury panującej w danym pomieszczeniu... Bo tak naprawdę to cały problem sprowadza się tylko i wyłącznie do tego aby termostat pokojowy uruchomił piec bez koniecznosci wychodzenia z tych pomieszczeń. Co do Vitotronica to wg mnie nie ma to znaczenia, bo przecież termostat pokojowy nie komunikuje się w żaden sposób. Nie ma żadnego protokołu. Termostat po prostu zwiera styki i nic więcej (NC NO COM). Więc można podłączyć takich termostatów równolegle nawet 8. Potwierdziły mi to dwie osoby na PW i w temacie jedna.  Nie szukam najprostszego rozwiązania szukam rozwiązania najbardziej optymalnego pod względem zużycia gazu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z działem technicznym firmu euroster... bardzo miły i rzeczowy Pan tam pracuje... potwierdził mi że można bez problemu podłączyć nawet i 100 takich programatorów gdyż sa to programatory bezprzekaźnikowe...zamykają tylko obwód i to wszystko. Trzeba podłączyć wszystkie równolegle. JEst tylko jedno ale - trzeba użyć programatorów przewodowych. BEzprzewodowe będą zakłócały swoją pracę nawzajem. Polecił mi ich progamator euroster q7.... wyróżnia się tym, że ma dokładność co do minuty  - czyli można ustawić aby włączył grzanie od 17:15 do 17:30.... a nie tak jak inne że mają dokładność godzinną lub 15-minutową...dodatkowo w ciągu dnia można ustawić aż 9 przedziałów czasowych... :) a nie tylko 4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa jak Ci opowiada "pan od eurostera". Podłączysz te 4 termostaty  i co osiągniesz,  zapewniam że po włączeniu jednego wyłączy się drugi i tak bedą włączać i wyłączać kocioł co wcale nu na zdrowie nie pójdzie. Mam wrażenie że usilnie próbujesz znaleźć sobie problem ze sterowaniem temperaturą pomieszczeń, i zamiast rozwiązać go w sposób prosty, czyli zawory termostyczne z głowicami, to jakieś "cuda na kiju" próbujesz tworzyć. Chcesz mieć możliwość ustawiania czasów grzania to kup głowice elektroniczne i się baw ( koszt ten sam co prostego termostatu pomieszczenia) w ustawienia. Róznica jest taka że głowica napewno zadziała a 4 termostaty na jednym obiegu grzewczym tego nie wiadomo. Ale decyzja  i pieniądze twoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan od eurostera dobrze mówi - wyłączy się drugi a włączy pierwszy i piec zacznie grzać każde z pomieszczeń bo mamy jeden obieg grzewczy :) a tego właśnie chciałem :)

nie będą włączać i wyłączać kotła - bo po to się je programuje aby robiły to o konkretnej porze.... zawory teermostatyczne z głowicami możesz stosować sobie w domku 1,5 litrowym czy 7-litrowym ale nie w domu takim jaki użytkuję...

 

mak od tej pory bedziesz mógł mówić że 4 termostaty podłączone równolegle na jednym obiegu grzewczym działają :)

przesledz angielskie fora - tam ludzie takie same problemy jak ja rozwiazali dzieki tym termostatom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że możesz to zrobić - jest w regulatorze wtyk "150" pozwalający na sterowanie kotłem ON/OFF zestykiem przekaźnika - ile ich podłączysz to twoja sprawa.

Poniżej schemat jak to podłączyć.

Inna rzecz czy to ma sens?

Zbyt częste załączanie kotła powoduje jego niestabilną pracę i zużycie mechaniczne, nie wiem czy wiesz ale serwis jak przyjeżdża do naprawy to zawsze sprawdza ilość rozruchów kotła (startów) i ogólny czas pracy  a  jak kocioł jest na gwarancji wtedy może być niewesoło.

post-18578-0-03552700-1413013702_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dodatkowe potwierdzenie :)

Ma sens - sprawdziłem doświadczalnie zużycie gazu.

Piec będzie załączany dokładnie taką samą ilość razy jak przy jednym jednym termostacie.

Ja po prostu potrzebuje mieć możliwość włączenia pieca w każdym z 4 pokoi. 

Układ grzewczy jest jeden wiec grzanie nastąpi w każdym z pokoi a zatem żaden z termostatów nie będzie w sposób nadmierny uruchamiał pieca.

Piec będzie załączany 6 razy dziennie. PIec już dawno nie ma gwarancji. Poza tym nigdy nie wzywałem serwisu nawet jak był na gwarancji. Nic się przy nim nigdy nie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że możesz to zrobić - jest w regulatorze wtyk "150" pozwalający na sterowanie kotłem ON/OFF zestykiem przekaźnika ,,,,

 

,,,, Poniżej schemat jak to podłączyć. ,,,,

 

Sambor według tego schematu, "złącze 150" służy do przyłączenia zewnętrznych urządzeń zabezpieczających kocioł a nie do przyłączenia zewnętrznych urządzeń regulacyjnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest wg schematu górnego, a wg dolnego - można sterować kotłem przez zwieranie lub rozwieranie zestyku "B"

a na stronach  48-53 są połączenia kotłów w kaskadę.

Autor tematu może łatwo sprawdzić działanie przez podłączenie dwóch kawałków drutu do wtyku i poprzez ich zwieranie lub rozwieranie sterować dwustanowo kotłem.

Jak o mnie się rozchodzi to jestem przeciwny takowemu rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest wg schematu górnego, a wg dolnego - można sterować kotłem przez zwieranie lub rozwieranie zestyku "B" ,,,,

 

Sambor ta nasza wymiana zdań to taka gra słówek.

 

Zestyk "B" w złączu "150"  według strony DTR którą zamieściłeś na forum służy do blokady zewnętrznej kotła.

Podłączenia urządzeń zewnętrznych regulujących, są opisane na stronach 48-53. Niestety nie potrafię znaleźć DTR czy też instrukcji, z której zamieściłeś "stronę 54" na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko bedzie dzialac tak jak chce deredes.

 

Co do ilosci startow palnika - kociol jest zabezpieczony przed tzw. taktowaniem, wiec nic mu nie bedzie.

 

Oczywiscie rozwiazanie deredesa osobiscie mi sie nie podoba, bo jestem zwolennikiem ciaglej pracy kotla wedlug pogodowki (komfort nie do podrobienia przy termostatach), ale jesli chodzi o koszta, to jego rozwiazanie jest OK.

 

Wroce jeszcze do startow palnika - u mnie czwarty rok kociol chodzi nonstop i w okresach przejsciowych potrafi dobic do 100 startow na dobe i nic sie nie dzieje - zreszta jak ktos ma OP to taka praca jest "jedyna sluszna" praca.

 

I nie wiem skad to s polgim necie takampsychoza zwiazana z taktowaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że liczba załączeń i wyłączeń nie ma w ogóle znaczenia. Gdyby tak było to by nie robili instalacji strefowych. Gdzie nie zadzwoniłem i pytałem o tę kwestię to od razu mówili że owszem nie ma problemu ale jest to wykonalne przy kilku obiegach grzewczych. Teraz jak sobie o tym myślę. To przecież przy kilku obiegach grzewczych liczba potencjalnych załączeń/wyłączeń jest taka sama jak przy jednym obiegu grzewczym przy podłączeniu kilku termostatów równolegle. Zaryzykował bym nawet że przy kilku termostatach podłączonych równolegle liczba załączeń/wyłączeń może być nawet mniejsza. Bo przy jednym obiegu grzewczym będa grzały wszystkie grzejniki - także tam gdzie termostat nie wysyłał sygnału załączenia.

 

W załączniku zdjęcie podłączenia termostatu. Jest on podłączony do styku 103.

 

jeszcze zrzut http://www.viessmann.com/web/poland/pdf-90.nsf/7a38371490532f7bc125727b002d5e9e/9a702c8ed21702cac1257b48007a3927/$FILE/IM%20Modul%20sterujacy%20V%20%2802,2001%29.pdf

post-59298-0-60468200-1413105034_thumb.jpg

post-59298-0-63665400-1413105440_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważana jest sytuacja jak niżej, gdzie sygnał ON/OFF pochodzi z wielu równolegle przyłączonych termostatów. Tutaj z czterech, umieszczonych w czterech pokojach. Autorowi chodzi o to, by kocioł załączał się gdy przynajmniej jeden z termostatów wykryje spadek temp poniżej ustawionej. Równocześnie wyłączenie kotła nastąpi dopiero, gdy wszystkie termostaty się "dogrzeją".

 

post-18583-0-47600100-1413108818_thumb.jpg

 

Dla mnie to udziwnianie prostych, działających metod sterowania. Tutaj mamy jeszcze termostaty na grzejnikach, by nie dopuścić do przegrzania pomieszczeń, w których termostat ścienny "prosi" o wyłączenie kotła, ale kocioł grzeje nadal, bo czeka na taką "prośbę" od trzech pozostałych.

Oczywiście termostaty grzejnikowe muszą być ustawione z pewnym opóźnieniem, by nie wyłączały grzejnika przed zadziałaniem termostatu ściennego (z tego powodu zaleca się odkręcenie termostatu grzejnikowego na max lub zdjęcie głowicy w pomieszczeniu z termostatem pokojowym).

To opóźnienie głowic grzejnikowych będzie generowało przegrzanie pomieszczeń, które szybciej osiągnęły temperaturę zadaną (ustawioną na termostatach pokojowych).

De facto rolę termostatu sterującego pracą kotła przejmie ten termostat, który umieszczony będzie w "najchłodniejszym" pomieszczeniu, czyli tym, które ma najgorszy stosunek strat do mocy grzejnika. Pozostałe trzy termostaty będą w "permanentnym stanie rozwarcia", a rolę regulatorów temperatury pomieszczenia przejmą głowice grzejników.

 

Ostatecznie dostaniemy standardowy układ sterowania oparty na jednym termostacie ściennym...

 

To co próbuje osiągnąć autor jest już wdrażane za pośrednictwem tzw. "inteligentnych układów sterowania". Opartą są one na systemach elektronicznych, radiowych głowic grzejnikowych, komunikujących się z centralą sterującą pracą kotła. Takie systemy działają prawidłowo, ponieważ nie ma konfliktów pomiaru temp w jednym pomieszczeniu oraz ON/OFF przepływu jest realizowany indywidualnie dla każdego grzejnika i dokładnie w chwili odczytu wartości zadanych dla tego ON/OFF.

 

Tym niemniej jestem ciekaw efektów pomysłu na żywym organizmie instalacji grzewczej autora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś miesazasz nie wiem tylko po co? Nie wiem do czego Ci moduł V? Co chcesz nim osiągnąć? Jak nikt Ci nikt nie powiedział to ja Ci mówię że: "Moduł V nie współpracuje z regulatorem Vitotronic 100!" Moduł stosuje się z regulatorami 200 i 300 i nie służy on do podłączenia 4 termostatów pomieszczenia (!!!).  Vitotronic 100 współpracuje z jednym termostatem pomieszczenia (!!!!!!!!!!!!!!!) i raczej nie widzę możliwości aby współpracował z 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwoniłem do działu technicznego  viessmanna - powiedzieli że można podłączać kilka termostatów - nie ma żagrożenia dla pieca.

 

Podczas rozmowy jednak zdziwiła mnie informacja jaką  usłyszałem - techniczny powiedział że sterownie jest napięciowe.

Gdy mu powiedziałem że jest beznapięciowe, przekaźnikowe i że obecnie mam termostat który pracuje dwustanowo za pomocą przekaźnika to stwierdził że sterowanie jest "zworkowe":D :D

jak zacząłem dopytywać co znaczy zworkowe to powiedział że układ jest zwierany...

 

poddał też w wątpliwość czy takie podłączenie ma sens... zapytałem dlaczego ? odpowiedział że termostaty mogą wysyłać sprzeczne sygnały...

zapytałem jak to możliwe aby termostaty wysyłały sprzeczne sygnał skoro ich  praca polega na zwieraniu obwodu.... skoro są połączone równolegle to zwierają ten sam obwód i nic więcej...jest to tak zwana drabinka..

nastąpiła chwila ciszy... po czym padło stwierdzenie że firma viessmann nie gwarantuje poprawności działania ukłądu :D

 

najlepsze jest że następnego dnia byłem w pobliskim sklepie i serwisie jednnocześnie który zajmuje się serwisowaniem m. in. kotłów grzewczych....

opisałem to co powyżej... sprzedawca spojrzał z drwiącym uśmiechem i zabrał mnie na ekspozycję... pokazał 4 termostaty podłączone równolegle do pieca i pokazał że normalnie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że jak masz za dużo kasy i koniecznie musisz skomplikować coś co jest proste to wolna wola. Poza tym jak by to napewno działało to dawno wszystkie instrukcje by o tym mówiły. A w żadnej tego nie znajdziesz niezależnie od producenta, i wszyscy piszą o pomieszczeniu reprezentatywnym czy pokoju dziennym i jednym termostacie pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle uważasz, bo nie znasz założeń. Jeśli nie znasz założeń to nie jesteś w stanie wyciągnąć prawidłowych wniosków.

 

Zadam Ci więc inne pytanie. Gdybyś miał dom w postaci dużej hali (powiedzmy 400 m2)  gdzie masz wydzielone 4 pokoje a reszta powierzchni hali to jedna całość to czy byś grzał całą halę czy tylko grzał byś 4 pokoje w których przebywasz ?

 

Poza tym mylisz się że żaden producent tego nie pisze. Każdy producent o tym pisze - tylko w ich rozumieniu nazwyany to jest system grzewczy z kilkoma obiegami. To ja teraz Cie pytam po co mam mieć kilka obiegów grzewczych skoro w każdym z tych obiegów chcę aby panowala taka sama temperatura ? 4 pokoje - 4 obiegi grzewcze ?! Rozumiem, że gdybym zrobił 4 obiegi grzewcze na 4 termostatach i na każdym termostacie zadał taki sam program to wtedy każdy by mówił że wszystko jest OK tak ? Przecież to jest totalna głupota.

 

Jeden obieg grzewczy - sterowany 4 termostatami. Dzisiaj dzwoniłem jeszcze do eurosteru pytałem czy tak można. Techniczny powiedział że można i bez problemu będzie działać. Zastrzegł że przy jednym obiegu grzewczym aby temp w każdym z tych pokoi była inna trzeba będzie użyć głowic termostatycznych na grzejnikach. No to dla mnie było proste jak but.

 

Przy pomocy jednego obiegu grzewczego i termostatów pokojwych można w domu utworzyć tyle stref grzewczych ile dusza zapragnie.

 

 

Co do kasy to ja właśnie nie mam kasy aby jej tracić. Rozumiem, że wolałbys grzać całą hale 400 m2 zamiast tylko te pokoje w których przebywasz ? Termostat pokojowy to koszt 100zł. Zysk w postaci mniejszej ilości spalonego gazu jest nie porównywalny. Sprawdziłem to doświadczalnie w ciągu 4 dni sprawdzając zużycie gazu przy tak zastosowanym podejsciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ja miał bym taki problem to nie zawracałbym sobie głowy sterowaniem stałotemperaturowym tylko bym zastosował pogodowe z dwoma obiegami grzewczymi. A jak już bym zastał kocioł sterowany stałotemperaturowo to sprawę załatwiają zwykłe głowice termostatyczne na grzejnikach i obnizenie temperatury tam gdzie potrzeba. Prosto bez wynalazków i 4 termostatów pomieszczenia które niewiadomo jak będą pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.