Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary Z Dofinansowaniem,czy Taki Zestaw Warto Brać ?


Paweł26

Rekomendowane odpowiedzi

Paweł26 nie jest ważne o ile podgrzała się woda bo nie znamy wartości początkowej. Jeśli w zasobniku było 10oC a podgrzałeś do 45oC kiepski wynik. Ja np. Wczoraj z 31oC wygrzałem do 71oC więc solary podgrzały o 40oC. Wynik prezentuje wykres zasobnik 400l

post-59779-0-08953000-1426682830_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o 71 st osiągniętych na zasobniku,nie podając powierzchni kolektorów ...

Poza tym  nie podgrzałeś całego zasobnika o 40oC,uśredniając temperaturę wyjsciową podgrzałeś zasobnik o 30 st..

 

Jakim to sposobem przez 3.5 h zasobnik na dole T2 ma wyższa temperaturę od górnej T4 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki zbiornik nazywa się buforem pionowym ( Integra 400 ) i jak słońce grzeje na dole zawsze jest cieplej - bo woda musi się rozwarstwić a sam bufor oddać ciepło zasobnikowi wewnętrznemu cwu. Powierzchnia kolektorów jakbyś przeczytał wcześniejsze posty wiedział byś że 4 płaskie 7,2m2 czynnej/8m2 biernej ustawionych tak aby w zime bo w lato to mogę gorącą wodę sprzedawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno u mnie jak i u Ciebie na 1m2 kolektora (czynna) przypada  około 55 l wody.

Z grubsza analizując w obu instalacjach uzysk ciepła jest podobny.

 

Zasugerowałeś wcześniej ,że jeśli kolektory podgrzeją wodę z 10st do 45st jest to kiepski wynik

Natomiast w przypadku podgrzania z 35st do 70 st jest już dobrze ??

Zapytam się,a dlaczego ???

Do tej pory sądziłem inaczej, aby podgrzać  1l wody o 35 st z temperatury początkowej 10st jak i 40st trzeba dostarczyć podobna ilość energii..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A weź no połóż kawał papy na słońcu z pogrzaniem tego kawałka do 40oC nie będzie większego problemu i tę temperaturę osiągnie po chwili, ale czy ten kawał papy uda się rozgrzać do 80oC? Nie bo przy 70oC tyle samo ciepła ze słońca pobiera co oddaje atmosferze. Chyba że widziałeś aby dachy pokryte papą same się zapalały od słońca;)

A jeśli to do Ciebie nie przmawia zapoznaj się ponownie z wykresem do 60oC idzie równo w górę powyżej 60oC wykres coraz bardziej się pochyla dlaczego? przecież dostarczamy podobną ilość energii jak sam to napisałeś? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajesz przykład oderwany od rzeczywistości,nie mający nic wspólnego z kolektorami.

Im wyższa temperatura kolektora w stosunku do otoczenia,tym wieksze straty....i tyle w temacie.

Natomiast ilość energii jaka trzeba dostarczyć do podgrzania wody od temperatury początkowej(niezależnie jaka ona będzie) o taką sama wartość jest identyczna.

 

cw = 4200 J*kg*K

Δt = 30 st

m= 300l

Q = 4200*30*300 = 37800000 J

Możesz stawać nawet na uszach ale ten wynik będzie taki sam  niezależnie od temperatury wyjściowej,inna może być ewentualnie sprawność (straty kolektora do otoczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaćmienie zabrało mi około 5 kWh,składam oficjalny protest :)

 

Co do kWh wyświetlanych przez sterownik,podchodził bym do tego z dystansem.

Niedawno liczyłem ilość energii potrzebnej do ogrzania wody przy 100%-wej sprawności, po odczytaniu wyniku ze sterownika sprawności układu wyszła mi na poziomie 50%.

 

Dyskietki od kompa były najlepsze do obserwacji słońca ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem coś jest inaczej niż się spodziewałeś skoro nie podajesz wyników;) czyżby choroba solarna za mało solarów? ;)

Wszyscy to mają i każdy żałuje że nie założył jeszcze 2 solarów, dziś było słońce chałupę, pralnię, i kotłownie bym ogrzał - dorośniesz i utwierdzisz się w przekonaniu że to co masz starcza. Ale cały czas będzie czegoś brakowało ja po 2 latach myślę o kolejnym solarze. A już marzy mi się bufor 1m3 spięty z solarami nie ma miejsca ale 2 solary bym zmieścił bo rurki założyli mi o większej średnicy.

Paweł ile byś nie miał solarów będzie za mało - to błędne koło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopuszczasz do myśli spisek solarnego,o nie :).

Wczoraj kolektory powinny pracować od 7 do 14 iles tam   (minus zaćmienie) około 5.30 min.

Na sterowniku wynik to 20 kWh,niestety nie wiem jaka była temperatura początkowa zbiornika aby wyliczyć sprawność.

Spokojnie mi 3 wystarcza :).

 

Dawno juz dorosłem,a wszelkie moje decyzje sa przemyślane.

Natomiast co do przekonania,że to co mam mi wystarczy (solary w tej ilości owszem).

W  życiu natomiast każdy z nas stawiać sobie i osiągać nowe cele....

 

Osobiście o buforze nie myślę,dla mnie to zbędny wydatek.

Kilka tysięcy  na sam zbiornik,sterowanie oraz przewymiarowany piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam kolektory się sprawują 4 dzień słońce bez najmniejszej chmurki na niebie, każdy dzień powyżej 30kWh ale 17.03 było aż 35kWh;)

Za 30 minut trzeba zakładać trampki brać płytę CD i obserwować zaćmienie słońca.

jaki masz licznik glikolu jakie opomiarowanie ?

30kwh to bardzo duzo to ile grzejesz 500-700l zbiornik ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licznik glikolu elektroniczny G-916 Opomiarowanie zgodne z definicją 4 czujki temperatury T1 temp na kolektorach T3 temperatura na powrocie glikolu do solarów. T2 dół bufora T4 góra. Buforek 400l.

Kocioł przewymiarowany ma 10kW a statystyki mówią że pracuje na 2-3kW średnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ten twój układ to nie licznik tylko szacownik i nic zniego nie wynika bo ie ma pomiaru przepływu cieczy jakby tak było ze dziennie idzie 30kwh to zakłądając ze zbiornik rano jest cały zimny(10st ) to wieczorem musiałby mieć 90st a nawet wiecej jak piszesz o 35kwh ,wic twój szacownik cie kłamie co idzie wyłapać po pierwszej wypowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automatyk pisałem że wywalam ciepło w ogrzewanie podłogowe + kaloryfery nie trzymam tej temperatury w buforze. I nie wiem czy jakiś układ jest le[piej opomiarowany elektroniczny przepływomierz i czujki temperatur na zasilaniu i powrocie. Szacownik byłby bez przepływomierza i czujki temperatury na powrocie glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki skoro tak piszesz natomiast z opisu podanego modelu nie ma wzmianki o przepływomierzu wiec moze bład w podanym modelu lub dokumentacje ktora znalazłem nie była od tego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerował bym się tym co podaje sterownik,to nijak się ma do rzeczywistości.
Niezależnie czy to jest szacownik tak jak u mnie,czy też  elektroniczny przepływomierz.
Chociaż w moim przypadku przy stałym przepływie pomiar zdaje się powinien być miarodajny.

U mnie sterownik wskazał uzysk dzienny 27kWh,natomiast po przeliczeniu z różnicy temperatur wyszło 12kWh + stary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasmucę Cię ale bardzo wiele ma do rzeczywistości, na konkurencyjnym forum wiele osób podaje swoje uzyski i nigdy nie były one przez nikogo kwestionowane. A u Ciebie okazuje się że sterownik pokazuje 27kWh ( z 3 solarów co samo w sobie jest chore w zimie kiedy jest mało słońca, w lecie zapewne dobijesz do 60kWh ;) )

Ja podałem skąd wartości się biorą i jaką mam instalację więc wartości są miarodajne i rzeczywiste, jeśli odłączył bym T3 i zlikwidował elektroniczny przepływomierz też mówił bym że sterownik ma się nijak do rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pomiaru potzebny jest licznik impulsów plus dwa czujniki nie wiem po co ci tyle czujników do odczytu mocy ??? wiadomo że moc to masa razy delta a do delty potrzeba tylko 2 czujniki wiec jakbyś mógł wkleić fotke twojego licznika to bede wdzieczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk więc Twoim zdaniem wystarczy temperatura zasilania solarów i licznik impulsów? Nie wiemy ile wężownica temperatury oddała buforowi ale policzysz to z impulsów? Automatyk Ty widziałeś w ogóle solary, wiesz jak to działa bo coraz bardziej przekonujesz mnie że zachowujesz się jak dziecko we mgle? Co więcej potrzebujesz aby policzyć kWh zasilanie (T1), powrót (T3) i przepływ który zlicza przepływomierz elektroniczny? Bo mam aż 4 czujki ale T4 i T2 za dużo Ci nie powie chyba że zapytasz gdzie są umiejscowione i na podstawie średnicy bufora policzysz ich deltę, a z niej wartości na danej wysokości bufora.

Paweł przekaźnik możesz zwykły 12V z 2 stanami wystarczy odpowiedni kable przymocować ale nie wiem co chcesz przełączać

 

Automatyk... Którą fotkę licznika impulsów jak miga czerwona dioda na zdjęciu - dasz radę z tego policzyć - szacun!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze poczytaj co napisałem  i jak dasz radę pojąc o czym sie piszę to prosze sie do tego odnieśc  a [po drugie daj fotke licznika chę to zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczą 2 czujki (temperatura kolektora,temperatura wody w zasobniku przy wężownicy solarnej).

Z delty i przepływu można wyliczyć ilość energii uzyskanej przez kolektor,minus straty.

 

Prawdopodobnie potrzebuję przełącznik dwutorowy trój pozycyjny(on/of/on) lub dwu pozycyjny(on/on)  z trzema parami styków.

Chce zasilać pompkę c.w.u.:

- latem ze sterownika solarnego w celu oddawania nadmiaru nagromadzonego ciepła.

- zima ze sterownika na piecu dogrzewając wodę  piecem do 50 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.