Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasobnik 100L Z Wężownicą Opalany Gazem Z Butli Do Domku 60M2


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym poprosić kolegów z branży gazowej o w miarę dokładne wyjaśnienie i zobrazowanie tego tematu.

Za 2-3 lata mamy zamiar przeprowadzić się na starsze lata do nowego domku o pow. 60m2.

Ściany zewnętrzne to Porotherm 25 cm+10cm styropian.

Podłoga na 10cm styropianu.

Strop na belkach drewnianych z firmy Kronopol(w środku 20cm wełny)

Wysokość pomieszczeń 265cm.

Dach docieplony metodą natryskową(piana na licencji amerykańskiej)

Poddasze na razie nie będzie zamieszkałe i wykończone ok.45m2.

Jest też zamontowany kominek Supra Altima 11kW z DGP

 

Nigdy nie miałem do czynienia z instalacją gazową i się na tym nie znam.

Dlatego proszę o pomoc.

Kol. automatyk sugerował takie rozwiązanie komuś z pytających ale bez szczegółów.

Jaki konkretnie piecyk na gaz z butli,zasobnik.

Będę bardzo wdzięczny za schemat takiej instalacji(jestem wzrokowcem)

Proszę jeszcze o przybliżony koszt inwestycji i przybliżone koszty ogrzewania z CWU.

Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz coś takiego  http://www.bojlery.pl/pojemnosciowy-gazowy-podgrzewacz-wody-termica-p80wc.html

Ten bojler wymaga podłączenia do komina, butli gazowej i oczywiście do instalacji zimnej wody i odbioru ciepłej .

Dodatkowo dodam że 1kg propanu z butli to ok 2m3 czyli z 11kg butli będziesz taki bojler grzał 22/0,45 = 48h czyli w praktyce nagrzejesz ten baniak do temp  55C 48x.

cena samego bojlera jest na tej stronie, cena gazu jest znana ( ok 55zł/ butlę 11kg) cena instalacji ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- - >Sambor

 

 

Bardzo dziękuję,za odpowiedz ale jest trochę nie kompletna.

Kolega Automatyk sugerował,żeby wężownica grzała instalację c.o.(np.4-5 grzejników),a z zasobnika mieć CWU :)

Pisał coś o mocy podgrzewacza do 7kW.

Stąd,moja prośba o schemat tej instalacji i przybliżone zużycie gazu na ogrzanie tego metrażu i CWU.

Będzie to chyba układ zamknięty(mam na myśli c.o.)?

 

Z tego,co napisałeś wynika,że 11kg butla powinna wystarczyć na cały miesiąc dla 2 osób korzystających z ciepłej wody.

 

Najbardziej interesują mnie ewentualne koszty ogrzania domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej interesują mnie ewentualne koszty ogrzania domku.

 

Koszty ogrzania domku będą bardzo ściśle powiązane z zapotrzebowaniem na ciepło razy cena nośnika - tutaj gaz z butli.

Skoro domek 60 m2 średnio ocieplony, to i zapotrzebowanie na ciepło - wyrażone chociażby w GJ - może być nie aż takie duże, ale cena energii z gazu butlowego na pewno nie będzie zachęcająca.

Przyjmijmy bardzo zgrubnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie ok 70 W/m2 dla -20 na zewnątrz. Powierzchnia to 60 m2.

Daje nam to bardzo proste wyliczenie 70 W/m2 x 60 m2 = 4200 W. Zatem potrzebujesz mocy ok 4 kW dla temp na zewnątrz ok -20 stC.

Zakładając, że dla średniej temp w sezonie grzewczym, to zapotrzebowanie na moc będzie o ok połowę mniejsze i sezon grzewczy trwa 170 dni, to masz co następuje:

2000 W x 24 h = 48 kWh na dobę. na cały sezon grzewczy potrzebujesz tej energii 48 kWh x 170 dni = 8160 kWh. Do tego doliczyć trzeba ze dwa tysiące kWh na grzenie wody i wyjdzie, że domek będzie potrzebował może ciut powyżej 10 tys kWh.

Teraz trzeba przyjrzeć się cenie energii pozyskiwanej z gazu płynnego, która kształtuje się na poziomie ok 50 gr/kWh.

Proste przeliczenie sprawia, że otrzymujemy wynik ok 5 tys złotych, gdybyś chciał grzać samym gazem. 

Zawsze możesz sobie postawić jakiś piecyk/kozę/kominek... i ratować budżet spalaniem drewna, które jest cenowo o rząd wielkości korzystniejsze. 

 

Moje wyliczenia są jednak bardzo zgrubne i żeby zrobić to dokładnie, należy bardziej zagłębić się w temat... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przecież małe kociołki na pellet, mogące  dodatkowo "robić" za kominek.

Zobacz tu  http://499.com.pl/piecyk-na-pelet-edilkamin-idroflexa-11-5kw-ceramika-p-179.html

 

Te wyliczenia kolegi są mocna zgrubne - ja na 260m2 potrzebuję 39,4GJ czyli niecałe 10950 kWh.

Grzeję pelletem a koszt to ok 2000zł/ sezon wraz z CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ->Robercikus

 

 

 

Dziękuję za wypowiedz i szacunkowe wyliczenia.

Spodziewałem się,że nie będzie różowo.

 

Napisałem w 1 poście,że mam zainstalowany kominek z DGP do palenia ciągłego.

Instalację gazową z butli,chcę wykorzystać głównie do grzania CWU.

Ciepło na grzejniki,szłoby raczej w sytuacjach awaryjnych np. w duże mrozy po wygaśnięciu kominka nocą,czy też rano,kiedy temp. w pomieszczeniach spadnie do 19* lub w czasie dłuższej nieobecności,żeby zbytnio nie wychładzać domu.

 

Dlatego pytam o sens takiej inwestycji i jak to wygląda od strony technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ->Sambor

 

Bardzo ciekawa propozycja ale już za pózno.

Kominek z rozprowadzeniem gorącego powietrza zainstalowany od 2 lat. :)

 

Dogrzewanie gazem,jako ew. drugie zródło + CWU.

 

Czy może lepszym rozwiązaniem(tańszym?) bojler elektryczny + 3 grzejniki w pomieszczeniach po 750W z termostatami zasilane w 2 taryfie?

 

Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie domu na ciepło(ogrzewanie+ wentylacja)

to w projekcie jest napisane,że 4400kwh rocznie

73,5kwh/m2 rocznie

czy to realne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zapotrzebowaniu 4,4 tys kWh rocznie, to i koszty ogrzewania gazem znacząco spadną... moje wyliczenia były dość pobieżne.

Pamiętać jednak trzeba, że koszt ogrzewania zależy w głównej mierze od ceny źródłowego nośnika w przeliczeniu na jednostkę ciepła,a akurat gaz z butli należy do najdroższych.

Skoro masz alternatywę w postaci ogrzewania drewnem, to myślę, że jest to rozwiązanie rozsądne. Prąd jest najdroższy i o niczym droższym od niego nie słyszałem - ten w taryfie G11 rzecz jasna. 

Jak wejdziesz w taryfę nocną, to nocą i w wybranych godzinach będzie taniej, ale już poza nimi... jeszcze drożej.

Podstawą taniego ogrzewania obok dobrego docieplenia budynku, jest stawianie na tanie źródła energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z której strony by nie szukać alternatywy,to wszystko jest do bani,jak prawie wszystko w naszym nieszczęśliwym kraju. :(

 

Mam trochę czasu na podjęcie ostatecznej decyzji,więc może się jeszcze coś zmieni.

 

Najbardziej odpowiadałaby mi opcja z gazem z butli(na ziemny nie ma szans).

Myślę,że zasobnik z wężownicą da radę zagrzać CWU i zasilić 4 grzejniki(3 x1000W i 1x 500W)

Tak jak pisałem wcześniej,gaz nie będzie głównym zródłem ogrzewania.

Jeżeli w miesiącu średnio zużyję na ciepłą wodę i dogrzanie pomieszczeń w duże mrozy,jak przygaśnie nad ranem w kominku(żeby nie wstawać z łóżka) albo wyjazdu na cały dzień,czy też innej imprezki :D 30-40 kg propanu,to nie zbankrutuję.(są dostępne butle 33kg)

Chciałbym się Was poradzić jaki konkretnie zasobnik z dobrym palnikiem,będzie dla moich potrzeb najlepszy.

 

Sambor,czy z tej firmy,którą poleciłeś będzie dobry?

 

Mile widziany w tym temacie instalator z doświadczeniem lub użytkownik takiego ustrojstwa :)

Bardzo liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasobników palnikiem to ten polecony jest dobry, produkcja polska, nierdzewny , jakbyś jakoś wstawił do takiego wężownicę to może by coś tego było - 

A ta firma robi też na zamówienia indywidualne - domów wężownicę i od razu kup z 5 butli z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy ten zasobnik ma też podgrzewanie gazowe?

Jeden koleś szukał takiego , gdyż dodatkowo solary chciał podłączać do grzania CWU i tam mu taki wykonali.

Przy odpowiedniej wężownicy to faktycznie można ze 3-4 grzejniki pociągnąć.

 

Piec akumulacyjny to ok 600-3000zł i więcej, zależnie od mocy i bajerów.

Taki piec to można kupić na aucjach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zobaczyłem na stronie producenta co i jak, ale ze 3 lata temu tego nie mieli w ciągłej ofercie, tylko na zamówienie.

Może faktycznie będzie działać, ale trzeba będzie często butle wymieniać.

Aby zrobić taką instalację to trzeba naczynie przeponowe, pompę i grupę bezpieczeństwa + instalacja na do grzejników oraz jakiś prosty termostat pokojowy do sterowania pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd pytania do Was od mojego pierwszego wpisu,jak to bezpiecznie i fachowo rozwiązać :)

 

Gdyby ktoś zechciał narysować schemat,gdzie i jak fachowo zamontować poszczególne elementy instalacji,żeby nie popełnić błędu byłoby super.(przydadzą się w rozmowie z instalatorem)

Gdzie pompka(zasilanie,powrót)? i jej parametry,średnice rur,termostat itd.

 

Dobrze kalkuluję,że poza sezonem grzewczym 1 butla wystarczy na  ciepłą wodę dla 2 osób na m-c?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pełnego projektu to trzeba do biura projektowego pisać , ale rury Cu 22 jako główne wystarczą , do grzejników Cu15,

pompa 25/40 może być na zasilaniu jak i na powrocie - to nie ma znaczenia, grupa bezpieczeństwa zaraz za wyjściem z wężownicy na grzejniki .

W skład  grupy wchodzi manometr, zawór bezpieczeństwa 2,5bat i odpowietrznik, dodatkowo trzeba naczynie przeponowe ok 12-18l do inst CO ( czerwone)

 

Na ścianie pokoju termostat sterujący pompą z możliwością programowania 24h lub nawet tygodniowy.

 

Wejdź teraz do Painta i narysuj to , wynik przedstaw do poprawki.

 

Co do czasu grzania CWU z butli to zależy on od mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak to sobie mniej więcej wyobrażałem.

Usytuowanie grzejników jest chyba mniej istotne,patrząc na twój schemat jeden grzejnik będzie zasilany po przeciwnej stronie,reszta(3szt.) w prawo.

Oczywiście za naczyniem przeponowym.

Rury do grzejników będą 10-15cm nad podłogą z podejściami w górę(chyba dobrze)?

Mam jeszcze obawy czy latem grzejąc wodę,przez wężownicę nie będzie się nagrzewała instalacja i najbliżej usytuowane grzejniki?(zawory odcinające coś pomogą? co na to przepisy i zdrowy rozsądek?

Wypadałoby przynajmniej 1x na m-c załączyć pompkę na kilka min.,żeby się nie zastała i wtedy zagrzeję cały układ :wacko:

Jeszcze jedna kwestia,odprowadzenie spalin musi mieć wkład z nierdzewki?

Coś mi się wydaje,że będę musiał pruć komin i na dodatek w tym pomieszczeniu gospodarczym mam położone wszędzie płytki i zaczyna mi się to wszystko nie podobać.

Wylot spalin musiałby iść w poziomie ok 1 metra i dopiero do kanału kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.