Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dużo Dymu Akm Ii


lukaszarch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym zapytać mądrych ludzi o wasze zadnie. Posiadam kocioł Defro AKM II 17kw ( w tym roku kupiłem na próbę trochę miału z firmy Karena nie wiem co to jest ale chciałem przetestować) Dziś jak wyszedłem z domu i spojrzałem w stronę komina to po prostu szok. Leciały takie ilości czarnego dymu jakbym plastikami jakimiś palił co najmniej. Poszedłem do kotłowni otworzyłem drzwiczki pieca i faktycznie dymu było sporo więcej niż normalnie. Pytanie moje jest takie czy konstrukcja tego pieca powoduje, że tego dymu jest tak dużo (ruszta wodne nad szuflada) czy ten opał jest taki kiepski??? Zastanawia mnie to wszystko bo obok sąsiad ma kocił defro eko z podajnikiem ślimakowym i deflektorem nad paleniskiem i u niego przez cały rok nie widać, żeby w ogóle dym leciał z komina. Proszę o jakieś sugestie. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to że jego piec jest inaczej zbudowany (to co pisałem, u mnie ruszta wodne nad płomieniem i być może różnica temperatur powoduje że tego dymu tyle powstaje a u sąsiada płomień uderza w deflektor i nie ma bezpośredniego styku z miejscami gdzie płynie woda w piecu.

Czekam na jakieś podpowiedzi. Piec defro akm II chyba nie był udanym produktem skoro został wycofany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarny dym to wina albo opału, albo/i złej regulacji nadmuchu. Każda zmiana paliwa skutkuje koniecznością korekty ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie jeśli chodzi o miał (załużmy że jest słaby) to korekta nadmuchu powinna wyglądać na zmniejszeniu siły nadmuchu?? Faktycznie ustawienia miałem jak przy ekogroszku czyli 40%. Jaką wartość ustawić bo jak zajrze do pieca to przy nadmuchu aż iskry lecą i wpadają do czopucha. Wydaje mi się że iskry lecą od zdbyt dużej siły nadmuchu albo od jakości opału???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zmniejszyć na tyle, by sie paliło ale nie wygaszało, trzeba kombinowania, nie ma gotowej recepty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaki miał kupiłeś z oferty Kareny: ten 26000kJ i 0,6% siark, z produkcji ekogroszku a więc bardzo drobny czy 23 000kJ i 0,8% siarki z dodatkiem ekogroszku a więc grubszy. Wygląda na to, że są to różne typy miałów pod względem spiekalności.

Generalnie, oba typy spalałem, ale ten pierwszy typ tylko po zmieszaniu z miałem nie spiekającym, pół na pół. Tak zmieszany pali się super, oczywiści piszę o swoim kotle i palniku bo innego nie znam.

Jeżeli mamy miał nie spiekający - trzeba zejść z nadmuchem i rzadziej podawać. Jeżel masz takie dysze dopalające "rogi" to skieruj je w miejsce gdzie w czasie palenia jest granica między palącym się węglem a już odgazowanym żarem.

Ilośc powietrza w obu przypadkach miału dobiera się tak aby zbyt wiele drobnej frakcji miału nie wydmuchiwało.

To jak pracuje palnik obserwuje po przejrzystości dymu w czopuchu, obserwuje to przez szybę, przez którą świecę latarką. Załączam zdjęcia aby lepiej to zobrazować.

palenie miałem nie jest trudne ale na początku sezonu trzeba się trochę napracować.

Pozdrawiam 

post-26252-0-59373200-1412015485_thumb.jpg

post-26252-0-64096200-1412015496_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, To jak pracuje palnik obserwuje po przejrzystości dymu w czopuchu, obserwuje to przez szybę, przez którą świecę latarką. ,,,,

 

Szyba do obserwacji pyłu i aerozoli w strudze spalin to dobry pomysł, natomiast wysyłanie strumienia światła poprzez szybę to nie najlepszy pomysł.

Część strumienia światła po prostu załamuje się (odbija) od powierzchni szklanej i "oślepia" obserwującego.

 

Można wydrążyć jakiś okrągły kanał i w nim umieścić źródło światła. Najlepiej gdy to źródło światła jest typu LED. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie zauważyłeś, to zdjęcie było robione w minionym sezonie, ma charakter poglądowy i nie oddaje jak to naprawdę obserwuję. W praktyce  latarka jest przyłożona do szyby bez luzu , wtedy nie oślepia. 

Źródło światła ma znaczenie dla widzialności, największy zasięg ma zwykła żarówka, w świetle LED bardziej widać dym. W moim przypadku ta droga dymu do komina  jest dość długa więc używam zwykłej latarki. 

Przy krótkiej drodze spalin lepszy powinien być LED.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.