Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szczelina W Ksgw Zgoda 15 Kw, Robiąca Z Ds - G/ds?


KamilD

Rekomendowane odpowiedzi

W przypadku rasowego DS  powinna się palić dolna warstwa zasypu ( około 10 cm).. Jak mamy i uchylimy klapkę zbyt mocno  w drzwiczkach zasypowych to skutkuje to właśnie nazwanym przez ciebie "rozniesieniem żaru na całe załadowane paliwo"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to juzef powinien poprawić swoją ocenę kotła  i przenieść go z kotłów ds do ?

Łatwo się mówi. Ta szczelina nie istnieje w materiałach producenta. Choć w kilku miejscach już ludzie donosili, że ona jest, a nawet są zdjęcia, więc w interesie kupującego trzeba będzie jej istnienie odnotować. Tylko czy od razu taki kocioł zasługuje na skreślenie jako górno-dolniak? Dotąd przyjmowałem, że jak przelot górą jest niezatykany fabrycznie żadną klapką, to mamy górno-dolniaka. Ale jest pewnie subtelna różnica między przelotem 10cm z brakiem powietrza wtórnego a szczeliną 2-3cm w kotle, który poza tym ma cechy dolniaka.

 

Mam pytanie, teoria teorią, ale czym w praktyce powinna skutkować ta szczelina?

Ona powoduje, że masz dwie drogi powietrza: przez palnik oraz z dołu do góry przez zasyp. Zależnie pewnie od szerokości szczeliny i ilości powietrza, jakie się nią przedostanie, żar będzie postępować do góry z różną prędkością, podgrzewając zimny opał od dołu, czyli rozwiązanie mające "oddymiać" komorę zasypową jednocześnie wzmaga produkcję tego dymu. Możliwe, że nie rozpali się cały zasyp, bo powietrza na to nie starczy, ale żar zawędruje wyżej niż gdy szczeliny nie ma, bo zasyp jest napowietrzony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SAS NWT ta szczelina ma aż 6 cm, więc po godzinie od zasypania juz cały wsad się pali, i dymi. Zatakłem ją blachą, ale smoły nie moge ogarnąć. Widać tak ma być, za to pali sie ładnie dołem. Ani w tym kotla palić od góry, bo nawet instrukcja zabrania i trzeba przerabiać zatykając otwory, ani od dolu normalnie sie nie da, bo cały węgiel sie pali i temp. szybuje w górę nawet 18 stopni ponad ustawioną. Ehh żebym ja wcześniej wiedział to co wiem teraz, ale trudno, w domku ciepło więc nie ma co biadolić, dziura zatkana, jakoś sie pali. Ale wydać 3,5 tysiaka za kocioł do przeróbek to troche lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotąd przyjmowałem, że jak przelot górą jest niezatykany fabrycznie żadną klapką, to mamy górno-dolniaka.

Tak powinieneś przyjąć:

Jak jest przelot i jest fabrycznie zamontowana klapka to kocioł górno - dolny.

Jak jest przelot, ale nie ma fabrycznie zamontowanej klapki to kocioł górnego spalania.

 

 

Ale jest pewnie subtelna różnica między przelotem 10cm z brakiem powietrza wtórnego a szczeliną 2-3cm w kotle, który poza tym ma cechy dolniaka.

Dla klasyfikacji kotłów nie ma znaczenia.

W codziennej eksploatacji też nie ma znaczenia. Tak jak nie ma znaczenia szczelina 2-3 cm lub 1 mm w oponie na kole samochodu lub roweru.

 

 

Zatakłem ją blachą, ale smoły nie moge ogarnąć.

Zmień typ węgla na 31 lub 32 sortymentów orzech II lub groszek.

Możesz jeszcze wypróbować typ 33 sortymentu groszek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w drzwiczkach zasypowych klapke to minimalne jej uchylenie może skutkować mniejszym smoleniem komory zasypowej...

 

P.S. jak ja się cieszę , że trafiłem Tutaj jeszcze przed zakupem kotła... bo teraz pewnie była by massssssaaakra jakbym posłuchał jakiegoś sprzedawcy instalatora..... moje problemy były by zgoła inne....

Emus ma chyba racje , czym bardziej ubogi węgiel kalorycznie tym mniej posiada "tłuszczu".....

Ale to taż wszystko zależy od indywidualnych warunków, ciągu, kotła, zaawansowania palacza itd.itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel kotła z dolnym i górnym przelotem , jest w pewnym sensie uprzywilejowany  ;)  :ph34r:

Jest w stanie spalić i węgiel w różnej granulacji i drewno a jak, ma dodatkowo nawiew to muł i miał.

Do spalania węgla i drewna zatyka górny przelot a do miału i mułu otwiera go - paląc wtedy jak w rasowym górniaku, dodatkowo wspomagając się dmuchawą.

 

Wiem że taki pogląd  wielu z was nie przypadnie do gustu, ale tak jest.

 

Apelowałbym jednak do producentów kotłów aby swoje wyroby wyposażali w ruchomą klapkę z możliwością przełączenia DS/GD w zależności od rodzaju paliwa.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest dziura i nie ma klapki ale kocioł nie jest górnego spalania, bo ma wysoko umieszczoną pierwsza przegrodę i z tyłu za nią jest dziura, a więc ogień rozpalając od góry początkowo idzie górą, ale po pewnym czasie zaciąga go dołem, przez co góra zasypu pozostaje kupa skoksowanego węgla, jak opadnie to się na dole wypali ale jak zawiśnie to sobie wisi, i na dole popiół na górze koks. Czyli to spalanie nijakie. Węgiel w tym roku mam inny, orzech II podobno typ 32, zobaczymy. Na razie drewnem przepalam na cwu bo na ogrzewanie domu jest za wcześnie Ile tej smoły macie w dolniakach? Tak pół cm warstwa to za dużo czy normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ile tej smoły macie w dolniakach? Tak pół cm warstwa to za dużo czy normalne?

 

W komorze zasypowej mam w górnej części cienką warstwę sadzy, na wymienniku cienka warstwa szarego pyłu pomieszanego z sadzą.

Dół komory zasypowej i komora dopalająca - czysty szamot.

Cienka warstwa smoły pojawia się sporadycznie na kołnierzu drzwi zasypowych - wtedy jak krótko palę  np dla ogrzania CWU.

Palę tylko drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Szczęściarz" lub niesamowity palacz...... ;) :)

Poprostu u Sambora są spełnione wszystkie warunki zapobiegające smoleniu komory, a u Młodzieńca wszystkie warunki powodujące owe smolenie.... Teraz Sambor musi nam zdradzić jak On to robi że smoła go tak omija.. :)

Ja jestem gdzieś po środku bo mieszka u mnie niegruby "film" smolny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostro przepalam drewnem ( suchutkim) a i tak to wygląda jak na załączonych fotach kilka postów wcześniej. ... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka prawda, że w kotle trzeba mocno palić i musi mieć co tą energię odebrać, dlatego pomimo protestów sporej części domowników nie wymieniłem starej instalacji grawitacyjnej ze starymi grzejnikami bo mam za to bufor w postaci zładu w instalacji + CWU ok 1000l i z tego co widzę dobrze zrobiłem.

 

Widzę, że sezon się rozkręca bo wracają dawni znajomi gdzie się podziewałeś Emus? bo myślałem, że operatorów dolniaków na tym forum trzeba będzie za chwile liczyć na palcach, dobrze, że Kolega Liban jako widać nowy i podekscytowany użytkownik dolniaka prowadzi akcję promocyjną kotła dolnego spalania. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ile tej smoły macie w dolniakach? Tak pół cm warstwa to za dużo czy normalne?

Spokojnie.. powyżej 1cm grubości samo odpada... tak samo jak wszystkie "stalaktyty i stalagmity" a na poważny chłopski rozum -"co se spadnie spalić się musi" więc po co się tym przejmować? Wymiennik i komin masz czyściutki a to najważniejsze- grunt to palić czysto i ekonomicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Fidel 1m3 wody w instalacji, to ile ta Twoja chałupa ma metrów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak se spadnie to się pali jak opona, taki dym. Co jakiś czas gracką oczyszczę, no nie ma wyjścia. A może na obecnym węglu będzie lepiej, zobaczy się w sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Liban mój dom ma ok 250m2, kocioł HEF 24 KW, ostatnio zdemntowałem z kotła cegły szamotowe, żeby trochę poprawić nadpalony stelaż i co zauważyłem, że przy paleniu węglem szamot wcale tak bardzo konieczny nie jest co innego przy drewnie, natomiast ze wszystkich przeróbek, które już testowałem na HEF-ie najlepiej sprawdzają się drzwi zasypowe z regulacją powietrza = komora zasypowa bez smoły i uważam, że nie trzeba prowadzić jakiś wydziwianych konstrukcji doprowadzających podgrzane powietrze nad zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Post no.1 czyli witam się, dzień dobry.

Mam od dwóch dni ksgw 11KW. Szczelina jest, będzie zaślepiona. Cały zasyp nie rozpala się, palony tylko węgiel orzech. Komora zasypowa potrafi mieć krople i już cała oklejona, choć to przez temp na miarkowniku. Ustawione jest 50, i tak powoduje przegrzanie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prześwit górny dobry jest do palenia węgla przysypanego flotem, początkowo spaliny wędrują  dołem , potem i dołem i górą a  żar wędruje od tyłu do drzwi  , do samego węgla zatkany prześwit, szamot i PP przez popielnik PW przez drzwi środkowe - paleniskowe ( przy małym zasypie), przy dużym zasypie PW przez górne drzwiczki zasypowe , SAS NWT 23 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.