Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakup Kotła Co - Ogniwo Eko Plus, Skam-P Premium, Rbr Ekouniwersal


deredas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chcę kupić piec na ekogroszek.

 

Dom jest pietrowy. Pierwsze piętro nieogrzewane. Ściany zewnętrzne ocieplone styropianem 20cm. Strop nieocieplony. Dach nieocieplony. Dom z kratówki (25cm grubość).

Parter ma 100m2 i pietro ma 100m2 razem 200m2.

 

Zapotrzebowanie na cieplo obliczone na cieplowlasciwe obliczono na około 7kW w najmroźniejszy dzień.

 

Zastanawiam się nad zakupem pieca Ogniwo Eko Plus o mocy 10kW lub RBR Ekouniwersal 12kW lub SKAM-P Premium 12

 

Chciałbym usłyszeć jakie wady mają te piece przede wszystkim.  W necie nie mogę znaleźć negatywnych opinii na ich temat. Czy zatem każdy z tych piecy jest równie dobry ?

Czy któryś z tych piecy odznacza się na tle pozostałych ?

 

Chętnie posłucham każdej opinii wraz z uzasadnieniem.

 

 Czy OEP może spalać miks - miał z owsem ?

 

Czy w OEP+ jest regulacja szczelności drzwiczek ?

Przeczytałem na forum muratora że SKAM-P ma taką regulację drzwiczek.

Tak w ogóle po co taka regulacja drzwiczek jest komuś potrzebna ?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka. Ten ranking znam i czytałem w pierwszej kolejności.... Jak z resztą wszystkie artykuły na czysteogrzewanie.pl

 

Interesuje mnie odpowiedź czy te kotły mają jakieś wady podczas eksploatacji ?  Czy można im coś zarzucić ?

 

 

Dla mnie wada typu: mała szuflada na popiół albo brak możliwości pracy w układzie zamkniętym to akurat nie wada.

 

Czytając opis rankingu dot. Ogniwa Eko Plus zastanawiam się dlaczego dostał literkę A.

W rankingu piszą tam tak:

 

Pal­nik Burner-S jest następcą Bru­cera, który podobno jesz­cze lepiej radzi sobie ze spie­ka­ją­cymi węglami. Przy czym jego auto­rzy uży­wają okre­śle­nia prze­pusz­cza przez pal­nik, co nie­ko­niecz­nie musi być rów­no­ważne z dobrym spa­la­niem. Jak wynika z opo­wie­ści posia­da­czy, Burner-S, podob­nie jak Bru­cer i Eko­ener­gia, ma trud­no­ści z pracą na niskich mocach, szcze­gól­nie na miale, gdy powie­trze nie jest rów­no­mier­nie dopro­wa­dzane do całego pal­nika i pra­wi­dłowo pali się tylko część bliż­sza śli­maka. Pro­blem wynika z kon­struk­cji pal­nika (nadmuch z boku, nie od spodu jak w kla­sycz­nej retor­cie). Jest to bar­dziej uciąż­li­wość niż sprawa gardłowa.

 

Martwi mnie słowo "podobno"  Czy potwierdzono to że palnik burner-s radzi sobie lepiej ze spiekającymi węglami czy nie ?

Czy ten planik dobrze spala ? Bo powyżej jest tekst "prze­pusz­cza przez pal­nik, co nie­ko­niecz­nie musi być rów­no­ważne z dobrym spa­la­niem"

Czy palnik dobrze pracuje na niskich mocach ? bo tam piszą "ma trud­no­ści z pracą na niskich mocach" A przez większość okresu piec chodzi na niskich mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpisali Ci juz koledzy z FM gdzie najszybciej znajdziesz odpowiedź. Tu nie ma zbyt dużo informacji o tych kotłach a na tamtym forum masz gotowe wątki.

dodatkowo masz oddzielną platformę esterownik.pl na której piszą użytkownicy OEP i RBR i możesz porównac to co tam napisane z tym co na forum muratora i wyciągnąć wnioski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

burner-s ma już poprawiony ślimak, ja nie mam zastrzeżeń co do jakości spalania, jeśli chodzi o spalanie na małej mocy to kol. makog może się wypowie pali w kotle na cwu u mnie jeszcze kociołek odpoczywa. mix opał ok. makog spalał nawet flotokoncentrat z marcela plus zrębką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że przy kotle mniejszej mocy istotne jest także jak duże wyjście na paliwo do strefy spalania posiada dany palnik.

To w/g mojego doświadczenia ma wpływ na ilość spalanego paliwa.

 

W ogniwie do tej pory było tak,że wyjście na paliwo ma jeden wymiar a różnicowanie mocy odbywa się poprzez inną ilość rzędów otworów.

Kiedyś zawijan wspominał o próbach modelu 3członowego i chyba będą to planować dla nowszego kotła, nie wiem. Może się sam odezwie

 

Co do wcześniejszych brucerów, większej ekoenergii, jak jest mniejszy odbiór mocy to na tych palnikach pali się bliżej kosza, tył palnika robi się ciemny, nie zawsze się tam wypala jak powinno a palnik zaczyna przykapcać. Przypuszczam,że bez zmiany rozmiaru wyjścia na paliwo w burnerze może być podobnie, ale tego nie wiem.

 

Dla przykładu jeden z użytkowników kotła ponar mając palnik z dużym otworem spalał prawie 1kg więcej niż po założeniu do niego nakładki zmniejszającej otwór paleniska.

 

Mniejsze paleniska mają palniki mała ekoenergia oraz mały ewmar, ten mały ewmar ma podobne rozmiary do tej nakładki pod brucera, z ekoenergii popiół spada szybciej po opuszczeniu bezpośredniej strefy spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Burner-S wyjscie to można łatwo zmniejszyć stosując wkładkę (stalową lub szamatową) o wielkości jednego segmentu. Można oczywiście również zdemontować jeden segment ale wiąże się to z "grubszą" robotą. Jakiś czas temu jeden z użytkowników dostał w Ogniwie ślimak o długości pasującej do 3 segmentow ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makog podobno jeszcze nie palił na swoim OEP. Dopiero bedzie palił w tę zimę pierwszy raz tak ?

 

 

No właśnie pole paleniska wg mnie jest kluczowe.

 

Burner-S ma pole około 10cm na 20cm prawda?

Mała ekoenergia ma pole 11cm na 14cm prawda ?

Duża ekoenergia ma pole 14cm na 20cm prawda ?

 

W Bruner-S podobo segmenty nie są identyczne. Każdy kolejny segment ma dno coraz bardziej wznoszące się prawda to ?

 

Czytam opinie na esterownik i tam dużo osób właśnie zmniejsza pole paleniska poprzez wstawianie cegieł itp itd.

Wg mnie jeśli pole palnika jest zbyt duże w tym OEP w stosunku do mocy to powinni sami od razu sprzedawać ze zmniejszoną liczbą segmentów. Skoro są liderami w piecach z niską mocą (10kW) to powinni już od A do Z zadbać aby użytkownik miał pełen komfort.. .

 

Czytam opinie na muratordom. Tam znowu nie podoba im się sposób czyszczenia pieca OEP.  NAtomiast jeśli chodzi o RBR to piszą, że ten piec (12kW i 17kW)  nigdy nie przeszedł badań  ICHPW, Zostały przebadane tylko  kotły  25KW dostał B i 23 KW dostał A.

 

Ciekawy cytat zawijana:

Już od bardzo długiego czasu namawiam Was, abyście żądali od producentów okazania wyników badań sprawności i temperatury spalin wylotowych. Te dwa parametry oceny kotła są ze sobą ściśle związane. Większość doskonale wie o co chodzi. Ty widocznie nie wiesz.
Relacje pomiędzy sprawnością i temperaturą spalin są bardzo istotne, bo mówią o tym, czy kocioł ma taką moc, jaką podał sprzedawca. A jak myślicie? Skąd biorą się takie kwiatki, że kocioł 11kW bez problemu pracuje z mocą ponad 20kW? Z kosmosu?
Niektórzy z Was jednak nie chcą wiedzieć. Wolą pociskać głupoty...

I jeszcze raz...
Co Wy z tą konkurencją? Niektórzy z Was, znaczy. Jaką konkurencją dla OGNIWA jest INSTALCO bądź SEKOM. Z całym szacunkiem dla obu tych firm, o których mam opinię raczej dobrą, choć nie na 100%. Moje pytania wynikają właśnie z tego mniej niż 100%. Ale to z każdą firmą tak jest. Moja opinia o OGNIWIE też nie jest na 100%.

 

 

KOlejna wypowiedź Zawijana dot. badań SKAM-P 12kw:

Napisz po prostu, jaka była ta temperatura w badaniach kotła 12kW w IChPW. I już. Po krzyku.
Otrzymałeś z IChPW kompletne sprawozdanie z badań, gdzie jest również podana wartość temperatury spalin.
Z jakiego powodu chcesz ją ukryć?

To nie jest mój własny atest. Nie ja go robiłem. Od połowy 2009r. - jak już Wam pisałem - nie zarządzam również tymi badaniami. Nie znam tej temperatury spalin. A nawet, gdybym je robił, czy nimi zarządzał i znał ich wyniki - to nie mam prawa ich upubliczniać, bo one są własnością firmy zamawiającej badania. I tylko jej.

Nie chcesz, to nie podawaj tej temperatury spalin. Jednak nie dziw się, że część czytelników (ci, którzy znają sie na rzeczy) będzie wyciągać z tego wnioski

 

 

 

 

Mam pytanie:

JAka powinna być prawdiłowa temperatura spalin przy danej mocy? Np przy 5kW jaka powinna być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak ze nie pale w nim, napisalem ci ze kociol kupilem w czerwcu i jak narzie pyka sobie do grzania CWU, i ciezko mo jest go oceniac, skoro nie przepalilem nim jeszcze nawet jednego sezonu. Jak sam trafnie tu zauwazyles to nie ma idelaow, w kazdym z tych wymienionych kotlow mozna sie czegos czepic.

Janku, nie pale samym flotem ze zrebkami tylko mieszam to groszkiem i jakos to daje rade, a co do problemu pracy na malych mocach to nie tylko ogniwo ma z tym problem, zreszta kolega Pieklorz ladnie to opisal, co do palnika w ogniwie to energotop ci napisal jak go mozna w latwy i bezinwazyjny sposob zmiejszyc.

Deredas obawiam sie ze zaczynasz juz dzielic wlos na dwoje szukajac idealu ktorego poprostu nie ma i nie bedzie niestety, tak jak pisalem kazda z tych kontrucji ma swoje wady i zalety, mam na mysli te trzy piece ktore wymieniles w pierwszym poscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dzielę włosu na dwoje. Tak jak napisałem w pierwszym poście szukam osób które mogłby by napisać o wadach i zaletach RBR, OEP i SKAM-P.

Podesłałeś mi ten ranking na czysteogrzewanie.pl ale jak sam widzisz wielu informacji tam brakuje. JAk ktoś w przyszłosci będzie szukał informacji to czytajać ten temat zaoszczędzi sporo czasu.

 

 

Wiadomo, że nie ma ideałów. Ja nie szukam ideałów. Czytając ranking OEP ma A, a RBR ma B. Ale wg opinii różnych osób oba kotły są na równi. JA chciałbym poznać opinie osób dlaczego tak uważają. Szukam zalet i wad każdego z kotłów z punktu widzenia ich użytkowników. Tak abym ostatecznie mógł samemu zmiarkować które zalety i wady są dla mnie do zaakceptowania, a które nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumiem cie, tylko ze na forum muratora gdzie tez piszesz masz dwa odzielne watki poswiecone tym kotla, tam juz chyba zostalo napisane wszytko co mozna na temat wad i zalet obu tych kocioilkow :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burner-S ma pole około 10cm na 20cm prawda?

Mała ekoenergia ma pole 11cm na 14cm prawda ?

Duża ekoenergia ma pole 14cm na 20cm prawda ?

 

Mam pytanie:

JAka powinna być prawdiłowa temperatura spalin przy danej mocy? Np przy 5kW jaka powinna być ?

burner-s ma ok 10cm na 16. swoje pytanie o temp. spalin to powinieneś skierować do ośrodków badawczych np. w Zabrzu , w Łodzi, nie wiem gdzie jeszcze są?. jak już będziesz miał te  dane to wyślij zapytanie do producenta którego kociołek cie interesuje jaka jest temp. spalin na mocy np. 3kw, 5kw,10kw, i jeżeli któryś z kociołków będzie się mieścił w tych widełkach to będzie dla niego 1 plus więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janklos looknij tutaj http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/

zobacz na tamto zdjęcie z wymiarami. Powiedz mi czy to są aktualne wymiary palnika Burner-s 2 generacji ? Czy może pierwszej generacji ?

Wymiary na stronie palnika to jakieś 20 cm na 16cm... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te wymiary z tej strony coś są inne niż u mnie. jeden segment ma 4cm razy 4 daje 16cm a szerokość to około 10.5cm. nie mam teraz możliwości dokładnego zmierzenia. patrząc od strony kosza po lewej stronie są dwa rzędy otworów nadmuch a po prawej 3 dla palnika oep10  post-36363-0-27773900-1411822430_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co podaje zawijan na stronie to zewnetrze wymiary palnika, a te co janek podaje to sa wewnetrze wymiary, inaczej mowiac te od janka wymiary to sa wymiary samej komory paleniska ktora wypelnia sie weglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam to co tutaj napisali http://zawijan.wordpress.com/burner-s-nowy-palnik/palnik-burner-s/ to wynika z tego że

BURNER-S pierwszej generacji miał retortę w kształcie "kolana". i brak przeciwzwoju. I napowietrzanie przez odlane nacięcia u dołu.

 

Pomysł musiał okazać się błędny bo potem stwierdzili że taka retorta jest niebiezpieczna, bo istnieje ryzyko zakleszczania węgla. "Eliminacja z palnika „kolana”  („fajki”) likwiduje niebezpieczeństwo zakleszczenia podajnika spiekami koksowymi."

I dodali przecizwój aby było mniej zwojów "Ten efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu podajnika ślimakowego z elementem odwrotnego zwoju w końcowej części ślimaka."

 

W palnikach Burner-S drugiej generacji sposób napowietrzania jest taki sam prawda ? Czy wysokość tych nacięć napowietrzających jest taka sama jak w burnerze pierwszej generacji ?

 

Burner-S drugiej generacji wygląda i działa jak ekoenergia. To co różni te palniki to sposób napowietrzania. Ekoenergia ma nawiercane otwory.  Swoją drogą ciekawe czy kształt otworu napowietrzającego wpływa znacząco na poprawę spalania.

Pole palenisk praktycznie takie same 11x14=154cm2 i 10x16= 160cm2

 

W obecnym piecu mam ekoenergię tą dużą. Palenisko ma 20x14= 280cm2. Przy tak dużym paleniku więcej węgla trzeba rozpalić na raz mimo iż połowa tego węgla również by starczyła do uzyskania temp. przy małym metrażu.

I dmuchawa też musi dłużej pracować, bo więcej powietrza trzeba wtłoczyć na tak duże palenisko.

 

W RBR za dopłatą jest opcja wyłożenia komory ceramika (automatyczny brak dodatkowego paleniska).

Czy w OEP+ też takie rzeczy oferują ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem pierwszego producenta kotłów który nie ukrywa wyników badań i podaje razem z certyfikatem dane dotyczące przebiegu procesu spalania. W tym również temperaturę spalin :)
http://www.heiztechnik.pl/index.php/certyfikaty
szkoda że na czysteogrzewanie.pl nie ma w rankingu piecy tej marki...
dla kotła o mocy 11kW temp spalin wynosiła 185stopni...
mają też bardzo ładne instrukcje obsługi łącznie ze schematami ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To itgis łódź podaje t.spalin na atestach a nie producent. Zobacz na czysteogrzewanie w jednym z kotłów też jest atest z tego instytutu. Generalnie na mocy znamionowej spodziewaj się 160*200st a na 30%mocy ok.95*110st. Na ecoalu bruli czy spp masz podgląd zobacz kilka kotłów teraz pracujących- na żywo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W obecnym piecu mam ekoenergię tą dużą.

 

Skoro masz kocioł z duza ekoenergią a zestaw jest za duży, to zrób porządek z palnikiem - wyjdzie taniej od zmiany kotła, skoro chcesz zostać w dalszym ciągu przy palniku żeliwnym.

 

piszesz maila tutaj:

[email protected]

 

mówisz, że masz palnik ekoenergia 35kW (nie wiem czy stara ramka zejścia na paliwo - wąska, prostokątna, czy nowa, kwadratowa, szeroka...)

i chcesz z niego zrobić małą wersję palnika 10-25kW, co może zostać z Twojego a co musisz kupić

1. możesz kupić cały mały palnik bez motoreduktora

 2. drobnego dopasowania może wymagać operacja polegająca na zmianie środka odlewu, niecki paleniska, ślimaka, tutaj by został z Twojego palnika motoreduktor i zewnętrzna część korpusu palnika do której przykręcony jest kosz.

 

Jak Ci nie pasuje aktualny sterownik, to zmieniasz na taki, co odpowiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.