Skocz do zawartości

Pilus

Rekomendowane odpowiedzi

Jak spisują się Wasze przeróbki kotłów węglowych na pelleciaki. Jak spalanie i ile ton pelletów spalacie więcej niż węgla w tak zmodernizowanych kotłach? Jak wygląda komfort cieplny oraz komfort obsługi kotła. Czy jesteście zadowoleni ze zmian i przejścia na pellet?

 

Pytam ponieważ sam zastanawiam się nad tego typu przeróbką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co tu porównywać przecież tu jest inne palenie ok 20-25 kg na dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że inaczej to działa, ale odpisz czy węgla szło ci tyle samo lub mniej. Mam różne myśli, jedną z nich jest również możliwość wstawienia palnika pelletu do kotła, tylko boję się aby nie skończyło się to dla mnie bankructwem. Jestem świadomy, że trudno porównywać, za dużo zmiennych wpływających na wynik, jednak każda informacja coś wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co tu porównywać przecież tu jest inne palenie ok 20-25 kg na dobe

jak to nie ma co porównywać?

Sprawa prosta jak nie napiszę co.

Piszesz ile paliłeś węgla w rozbiciu na sezon.

Piszesz ile spaliłeś pelletu od do albo na sezon.

Dopisujesz, że na węglu były temp <od, do>, na pellecie <od, do>

i każdy zainteresowany wyciągnie sobie wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalał jak było cieplej 18kg teraz kombinuje z ustawieniami więc je więcej haha. 165m2 plus garaż pod sypialnia nie ogrzewany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom z pustaka na nim 15 cm styro a na poddaszu 30 cm wełny standard chyba teraz a w podłodze 12cm styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam, planuję zakup Palnika "Platinum Bio 1" w zestawie ze zbiornikiem i nakładką ceramiczną,

jednak mam kilka pytań.

 

W załączniku przesyłam rysunek mojego pieca KSGW ZGODA 11kW - piec dolnego spalania,

pytanie jest w których drzwiczkach lepiej umieścić palnik by uzyskać większą sprawność,

w tych załadunkowych czy od wyczyski tuż nad rusztem?

 

http://www.zgoda-wieprz.pl/126-kotly-grzewcze,134-kociol-grzewczy-ksgw-zgoda

 

Do zakupywanego zestawu potrzebne są jeszcze jakieś elementy, np sterownik...

?

Czy w tym palniku można stosować domieszki Owsu?

 

Czy palnik 16kW będzie odpowiedni?

 

Parametry mojego domu to ok 90m2 powierzchni użytkowej, dom jednorodzinny z użytkowym poddaszem,

ocieplonym 25cm wełny, ściany z suporeksu ocieplone 15cm steropianu grafitowego i okna z trzema szybami,

na dziś dzień na sezon grzewczy wychodzi mi 2 tony węgla kamiennego (groszek) i jest to wg mnie rewelacyjny wynik ponieważ w domu jest nonstop 23st bez problemu + bojler 300L.

 

Rozważam przeróbkę pieca z możliwością szybkiego demontażu palnika na poczet palenia węglem w chwilach kryzysu, najpierw myślałem o zmianie na MINI BIO 10KW ale nie chcę się odcinać od palenia węglem.

 

Z Panów doświadczenia duża strata sprawności powstanie z użytkowania palnika w piecu węglowym?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

post-58178-0-00117600-1487939857_thumb.jpg

post-58178-0-40153600-1487939857_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie ten palnik a kup coś co samo się czyści a nie pożałujesz np palniki Kipi. Palnik musiałby być zamontowany w drzwiczkach zaladunkowych bo to kocioł DS. Idąc dalej zbiornik musiałby być chyba na suficie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przeglądam teraz tego Kipi 16kW ale tu zestaw stoi około 5000zł (dane z allegro) w Kostrzewie jest to 3900.

 

Nie upieram się przy Palniku Bio, jednak w nim również napisane jest że jest samoczyszczący (rozumiem że przez zdmuchiwanie popiołu), a zbiornik nie rozumiem dla czego miał by być przy suficie przecież zestaw z Kostrzewy posiada Zbiornik stojący z boku a dozuje przez tubę ślimakiem...!? 

Czy wg Ciebie palnik w drzwiczkach załadunkowych jest lepszym rozwiązaniem ponieważ ciepło musi przejść później w dół by dostać się do komory spalania (dłuższa droga ciepła) tam gdzie w oryginale spala się węgiel? 

Ja raczej obstawiałem że palnik powinien dawać płomień właśnie tam gdzie spala się węgiel czyli na dole.

 

Chyba to wszystko rozumiem trochę na opak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odpuść sobie ten palnik a kup coś co samo się czyści a nie pożałujesz np palniki Kipi. Palnik musiałby być zamontowany w drzwiczkach zaladunkowych bo to kocioł DS. Idąc dalej zbiornik musiałby być chyba na suficie!

 

Jesli kupujesz dobry pellet ,nie potrzebujesz palnika samoczyszczacego a jesli chcesz spalac mielone plyty meblowe to potrzebujesz palnika samoczyszczacego.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma palnik bez samoczyszczenia i najlepiej mu się pali pellet ruski właśnie z płyt meblowych bo nie ma żadnych zanieczyszczeń i nie robią się spieka. Palił też pelletem ed-wood czysty dębowy i robiły się spieki jak by piasek. Inne też testował ale zawsze te do 700zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie wierzyc zeby palil pellet z plyt meblowych bez spiekow:) to jest bardzo proste pellet czysty spala sie jak papieros a popiol poprzez nadmuch fruwa w komorze spalania,jesli jest zanieczyszczony popiol jest za ciezki zeby nadmuch go zdmuchnal i pozostaje na palniku robi sie zgorzelina,coraz wiecej az do calkowitego wylaczenia palnika(awaria).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Paliłem Fabichem "przemysłowym" w zeszłym sezonie. Poza ilością popiołu nie ma na co narzekać, lepiej mieć palnik z czyszczeniem mechanicznym. Chciałem kupić na ten sezon ale firma przechodziła jakieś poważne zmiany (ktoś ich wykupił czy coś takiego...) i był miesięczny przestój. Ponoć fabryka w Drawskim Młynie jest jedną z nowocześniejszych w Polsce.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zamiar wybrać się do producenta palnika Kipi,mam tam niecałe 100km i na miejscu zobaczyć co ciekawego można założyć do kociołka.Coś mnie ruszyło żeby sprawdzić ceny peletu na lokalnym rynku.Obok mam Stelmet i ceny u dystrybutora nie wyglądają za różowo 850-930zł w zależności od rodzaju,obecnie tona węgla z Wesołej 760zł.Opłacalność montażu stoi pod znakiem zapytania.

 

Dostałem też ofertę montażu palnika 5-16kW z zasobnikiem,razem 5.600,-netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus

 

Z tego co się orientuję,palniki 5-16 kW nie są wysokich lotów,lepsze są te 20 kW ale może być za duży do Twojego kotła.

Przydał by się do tego niewielki bufor 300-500l i cena inwestycji wzrośnie.

 

Jeśli chodzi o ceny paliw taniej nie będzie,zwiększy się popyt na pellet i ceny poszybują co najmniej na 1000zł/t,a ceny węgla będą na stałe również w tym przedziale,niestety...

Ponura,szara rzeczywistość w lll RP(jakby nie patrzeć dalej komunistycznej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.