Skocz do zawartości

Pilus

Rekomendowane odpowiedzi

Żaden kij, to oczywiste, że dzięki kondensacji wilgoci popioły będą przywierać, ale na sam proces spalania temperatura kotła nie ma wpływu.

To są właśnie wady paliw stałych, transport, przechowywanie, uzupełnianie, czyszczenie, odpady, kondensaty i smrody. A wszystko dla dosłownie kilkuset złotych oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad ale to niestety w niektórych rejonach jedyne żródło ciepła do domu poza może elektrownią ale tu już nie wchodzi w grę parę stów .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątki, wyjątki są zawsze. Najgorsze jest to, że paliwa stałe, a dokładniej węgiel jest regułą. Buduje taki dla rodziny dom, mały, zgrabny, nie oszczędza na ociepleniu i nawet przez myśl mu nie przejdzie, by grzać inaczej. Śmjeciuch prawie zawsze jest pierwszym wyborem, ten bardziej do przodu pójdzie w groszki i pelet. Potem oczywiście płacz na forum ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o temperature jaka trzeba utrzymac na kotle to juz wiem ze musi byc minimum 60°,zawor mieszajacy jest kupiony,termometr spalin tez,jest tylko maly problem techniczny otoz otwor wyczystki w tym kociolku(13kW)jest maly i wejdzie tam palnik jednej firmy i to tak na styk ale bede musial zastosowac Adapter zeby maksymalnie wysunac palnik z kotla a mimo to moze byc Problem z otwieraniem drzwiczek ale to musze jeszcze pomierzyc jak bede w domu(mieszkam za granica)w kotle bedzie obudowa z szamotu z daszkiem zeby podwyzszyc temp.aby dopalac spaliny,jesli chodzi o inne paliwa to jest rura z gazem 7 metrow od budynku ale budowa przylacza,zakup kotla gazowego,wymiana calej instalacji wraz z grzejinkami to koszt taki ze kazdy kto jest w temacie wie jaki to koszt,po drugie to nie dam zarobic putinowi :angry: nawet 1 Grosz,nawet jak kupuje wegiel to sprawdzam czy napewno z polskich kopalni

podsumowujac ten palnik bedzie poto aby mojej wiekowej juz Mamie ulzyc troche w uzytkowaniu kotla

w zalaczniku szamot ,ktory wykorzystywalem do palenia weglem ale zrezygnowalem poniewaz zmiejszyla sie komora spalania troche za duzo

 

 

post-33204-0-94457000-1424291310_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilus nie wiem do końca jaki masz ten kocioł ale może lepiej zamiast kombinować z wyczystką to lepiej dorobić wyłożoną szamotem komorę spalania pod dotychczasowy popielnik , postawić na tym kocioł i będziesz miał i jedno i drugie w razie czego a daje Ci to wtedy pełną swobodę jeśli chodzi o palniki a najważniejsze że konstrukcja jest stała i stabilna a przy starszych osobach to ważne jak i ważne sterowanie najlepiej włącz / wyłącz .

A teraz widze to ogniwko trochę ruszt ruchomy by przeszkadzał ale resztę spoko możesz dorobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to napewno rozwiazanie tez o tym myslalem tylko te ruszta ruchome mnie troche przerazaja

Problem z wyczystka jest Taki ze srodkiem jest otwor najszerszy a boki sie zwezaja

z tego powodu nie moge przesunac palnika maksymalnie w prawo co by ulatwilo otwieranie drzwiczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że otwory w ogniwie sa owalne ale z rusztem ruchomym to na prawdę żaden problem można go spoko wymontować z popielnika , każdy jeden to osobny odlew a leżą lużno na dwóch drążkach . Drugi popielnik w kształcie skrzynki z drzwiczkami to każdy blacharz ci wyspawa z blachy 5 mm a potem już tylko wyłożyć szamotem łącznie z denkiem i masz wolny wybór co tam zamontujesz .Acha i popielnik w ogniwku nie ma płaszcza wodnego po bokach o ile dobrze pamiętam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysl na montaz palnika w drzwiczkach zasypowych,wymiary tego otworu sa juz wystarczajace na montaz palnika(roznych producentow)

na tym szamocie co jest teraz zbuduje dodatkowa obudowe z szamotu tak aby plomien byl kierowany w dol a dopiero potem cieplo wylatywalo do gory przez wymiennik

do tego pomyslu zainspirowal mnie kolega SebekKry z przerobki kotla GS na DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie, kotły GS nie nadają się do przeróbki na pellet, mają za niską sprawność, za duże odstępy między półkami- będzie ten kocioł żarł pellets bo przecież to paliwo mniej kaloryczne od węgla.

Albo GS się przerabia tak, że wstawia się szamoty lub zawirowacze żeby coś z przepływu spalin odzyskać i to ma sens, albo musi byc to kocioł DS - ale tu też trzeba zrobić na pewno parę zmian.

 

Na pewno wszystkie wymienniki rurowe fajnie się sprawują na pelecie, z półkowymi jest już różnie. Palniki na pelety potrzebują generalnie 3 ciągowego wymiennika i komory na min 50 cm głębokości ,żeby płomień nie miał recyklulacji spalin i mógł się pelet dopalać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno bede cos robil z szamotem i przegrodami aby przytrzymac cieplo dluzej w kociolku tak co by komin mozna bylo dotknac ale z drugiej strony komin przechodzi dokladnie przez srodek domu i jak jest cieply to tez ladnie oddaje cieplo,palniczek jest juz zamowiony bedzie w przyszlym tygodniu,ja tez bede w przyszlym tygodniu w domu takze popatrze na zywo w ktore drzwiczki pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Palniczek juz jest,zastanowilem sie nad pomyslem @mac65 i wstawie palnik tam gdzie teraz jest popielnik a podstawe pod kociol w ,ktorej bedzie popielnik zrobilem a raczej wymurowalem

 zastanawiam tylko sie nad skrzynka z szamotu,spod boki i z przodu palnika nie ma problemu ale nad palnikiem nie ma za duzo miejsca,wysokosc popielnika jest okolo 17cm palnik ma 12cm zostaje okolo 5cm nawet gdybym daszek zrobil z 2cm szamotu to i tak bedzie nisko nad palnikiem,generalnie nie chce aby plomienie nie przechodzily przez ruszta aczkolwiek palnik ten ma oryginalna nakladke z szamotu to nie mniej jednak czesciowo plomienie beda uciekac do gory i smagac ruszta wodne

 

post-33204-0-44216800-1428846434_thumb.jpg

post-33204-0-44826700-1428846462_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Pilus, ja mam tak przerobiony palnik platinum i taki dopalacz. Sprawdza się bez zarzutu, ale na początku to mi się płakać chciało :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Rafwla ja Twoj palnik ogladalem juz na filmikach wielokrotnie i widzialem ze sprawuje sie dobrze,ja jestem niestety na etapie prob i bledow,caly czas chodzi mi po glowie jak go pod tymi rusztami wodnymi zabudowac od gory szamotem,w Twoim palniku plomien wylatuje poziomo nie wiem jak bedzie to umnie wygladac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołączę do tematu , kocioł SAS NWT 23 kW, myślę nad palnikiem w górnych  drzwiach, czy wystarczy 16 kW czy musi być 24 kW, w instalacji ok 300 l wody , dom stary średnio docieplony ok 190 m2, zapotrzebowanie przy 0C ok 4-5 kW /h  (18 kg opału po średnio 22MJ)  , zaślepię górny prześwit i dołoże szamot na koniec płomienia, planuję grzać w systemie np od  4-9  i 18-23 z mocą 60-100% tak aby palnik zapalał się 2 razy dziennie , na kotle 65-70C , na razie tylko CO , później grzanie w tych przedziałach również CWU. Komora załadowcza jest otoczona płaszczem wodnym więc montaż raczej w górnych drzwiach. Jakie zużycie opału można zakładać, palnik np platinum  , jaka odległość od końca palnika do pionowej przegrody z szamotem (3cm) jest zalecana?, proszę o opinie .

post-3430-0-00283100-1442006509_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak skorzystalem z pomyslu kolegi mac65,dorobilem pod kociol skrzynke w niej zamontuje palniczek(oczywiscie srodek skrzynki oblozony szamotem lub wermikulitem)

No ładnie tylko gdzie drzwiczki do dolnego popielnika . Miło by było zobaczyć efekt finalny .

Już to wklejałem ale dla zachęty filmik co można zrobić ze śmieciucha

https://www.youtube.com/watch?v=OoMGUOClesM

I jeszcze jedno . Jeśli kocioł ma pracować na małych mocach (a tak zazwyczaj jest przez większość sezonu grzewczego ) to warto rurę spalinową  poprowadzić jak na tym filmie .

Owocnych prac . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na efekt finalny trzeba bedzie jeszcze troche poczekac,w miedzyczasie pojawil sie problem przepalonego komina i musialem caly kociol przeniesc do drugiego nie uzywanego komina a to opoznilo moje prace,do tego niestety mieszkam za granica w domu rodzinnym jestem rzadko,takze trzeba sie uzbroic w cierpliwosc,co do drzwiczek to wymyslilem cos takiego, ze palnik bedzie zamontowany nie z przodu a z boku kotla,ma to sluzyc temu aby przy paleniu weglem nie bylo problemu z otwieraniem drzwiczek popielnika,dostep do czyszczenia palnika bedzie przez wlasnie drzwiczki popielnika,jesli chodzi o usuwanie popiolu to mam odkurzacz przemyslowy i nim bede usuwal popiol z pelletu(ten odkurzacz to troche z lenistwa bo juz nie chcialo mi sie glowic z dzwiczkami,zawiasy itd.)do tego zestawu zdecydowalem ze bedzie zrobiony bufor tak aby palnik pracowal w temp.ok 65° pozdrawiam i czekam na nastepne porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam po dluzszej przerwie kociol przebudowany,palnik zamontowany,teraz pozostaje kwestia ustawien ,serwisant ma być jeszcze raz,pierwsze wrazenia pozytywne,spalanie jeszcze ciężko okreslic ponieważ w pierwszych dniach użytkowania były temperatury dodatnie,dopiero od 3 dnich sa temp.ujemne,jedno jest pewne nigdy więcej nie wroce do wegla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.