Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Cyrkulacyjna Uruchomienie


herman81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna mieszkam w nowym domku, mam piec dragon duo2 z podajnikiem 30kw.

Sterownik cobra, moduł alligator, który dodatkowo miał za zadanie uruchamiać dodatkową pompą w tym przypadku podłogową.  No i zawór 4 drożny, bez siłownika elektrycznego. Zastanawiam się czy warto go kupić czy w czymś pomoże ?. Problem mam inny , ta dodatkowa pompa się nie włącza , zmieniałem temperatury na sterowniku i nic, jak zrobie test to pompa się uruchamia czyli jest sprawna.

Jak wyłącze sterownik cobra to ta pompa się włączy, sam już nie wiem o co chodzi.

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu pochrzanione:

pompę od podłogowki montujesz pomiędzy pompą CO a zaworem 4-D, tam brak zaworu 3-D do regulacji temperatury podlogi i pewnie dlatego układ sterownika blokuje pracę pompy - za wysoka temp na podłogę,

Za każdą pompą musi być zawór zwrotny a przed każda pompą filtr skośny.

Nie widzę naczynia wzbiorczego - chyba to układ otwarty?

 

Strzałki obiegów do z kotła powinny być odwrotnie skierowane - na górze jest wyjście z kotła - czyli zasilanie instalacji, na dole powrót na kocioł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa od podłogi jest wbudowana jako pompa mieszacza, ona powinna chodzić non stop, bez sterowania z kotła, jedynie można zrobić sterowanie termostatem pokojowym

po przekroczeniu zadanej temp w pomieszczeniu

Ponadto nieprawidłowa instalacja - nie widać bezpośredniego połączenia do naczynia wzbiorczego, czyżby był na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakoś na moment się udało pompa od podłogówki się włączyła, popracowała chwilę i się wyłączyła, spadła temperatura i znów się włączyła, było ok , aż mi żonka poprzestawiała nastawy temperatury na sterowniku, jak byłem w robocie :( , tylko jak to było?, muszę pokombinować z ustawieniami. Jeszcze jedno czy jest sens inwestować w siłownik elektryczny do zaworu czterodrożnego, czy ręcznie nim się bawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta pompa od podłogówki jest podpięta pod moduł alligator, który jest podłączony do sterownika pieca , i ją powinien włączać bądź wyłączać w zależności od temperatury. to miało tak działać, lecz są jakieś problemy , pewnie jak wyżej napisałem pobawić się trzeba sterownikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ze sie wam wtrące czy aby ten zawór 4d jest właściwie zamontowany ? bo kojarze inne schematy w instrukcji afriso.

Masz rację. Zawór 4 D jest błędnie zamontowany. Nic tym zaworem sterować nie można. Nie ma się co pastwić ale tak naprawdę to cała instalacja jest do poprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakoś na moment się udało pompa od podłogówki się włączyła, popracowała chwilę i się wyłączyła, spadła temperatura i znów się włączyła, było ok , aż mi żonka poprzestawiała nastawy temperatury na sterowniku, jak byłem w robocie :( , tylko jak to było?, muszę pokombinować z ustawieniami. Jeszcze jedno czy jest sens inwestować w siłownik elektryczny do zaworu czterodrożnego, czy ręcznie nim się bawić 

Zawór 4D jest błędnie zamontowany i żaden siłownik nic nie pomoże( patrz schematy podłączenia na stronie producenta!!!). Podłogówka a właściwie układ mieszania jest też błędnie zbudowany. Zawór różnicowy jest w takiej instalacji zbędny bo żadnej grawitacji nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przyzam że jestem lekko zdziwiny tym co piszecie, zawór 4d według mnie działa w zależności jak nim przekręce to mam wode ciepła w grzejnikach bądź w CWU, grawitacja działa woda w CWU jest momentalnie ciepła, bez włącznia pompy.

Proszę o szkic jak to powinno według was wyglądać.

Foty wysłałem do producenta zobaczymy co on na to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz to wysyłaj zdjęcia do producenta, chociaż zdecydowanie łatwiej poszukać na jego stronie instrukcji podłączenia. Zadaniem zaworu 4D jest ochrona kotła przed niską temperaturą powrotu, czego nie spełnia. Zawór 4D zamontowany jak u Ciebie rozdziela przepływ, co zresztą sam opisujesz, ale to nie jest jego funkcją. Jak chcesz schematu to wpisz w wyszukiwarkę hasło "zawór 4D" i będziesz miał wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponowie, jakaś paranoja producenci zwalają winę między sobą to zły sterownik to zły moduł,

Wysyłam foto instalacji z opisem, przypomianm chodzi o pompę podłogową, ma cały czas chodzić czy tylko czasami, każdy pisze co innego

Zwracam się ponownie do fachowców o pomoc

post-59469-0-49028300-1411545192_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa w tym układzie ( pompa mieszająca) musi chodzić cały czas, najlepiej sobie daruj ten sterownik i podłącz pompę wprost do gniazdka przez wyłącznik ręczny.

Z resztą sam mieszacz podłogówki jest niekompletny np brak bypassu.

Możesz też przerobić "toto" na układ z zaworem 3-D , tam brak tylko tego zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko źle od samego początku.

Skopana instalacja a moduł nie ma prawa działać,bo nie ma czym sterować.

Popraw instalację

 

Ze strony producenta - elektro-miz czytamy:

Sterownik zaworu mieszającego ALLIGATOR jest przeznaczony do płynnej regulacji położenia siłownika zaworu trójdrogowego lub czwórdrogowego. Regulacja ma na celu utrzymanie na wyjściu zaworu temperatury zadanej przez użytkownika.
Sterownik jest przystosowany do współpracy z zaworami zasilanym prądem zmiennym 230V 50Hz. Dodatkowo sterownik umożliwia obsługę pompy obiegowej i pompy cyrkulacyjnej oraz termostatu pokojowego.
Sterownik jest modułem rozszerzającym funkcjonalność sterowników kotłów CO - Puma PID oraz Cobra PID. Obecność modułu jest automatycznie wykrywana przez Pumę PID oraz Cobrę PID, a stan modułu prezentowany na wyświetlaczu sterownika kotła CO.
W przypadku sterowania dwoma zaworami należy użyć dwóch modułów.

Moduł ALLIGATOR posiada w zestawie:
- przewód zasilający L - 2000
- przewód czujnika L - 2700
- zasilacz 230V min. 0,5W

 

Ze zdjec widać,że masz mniejszy model alligatora w obudowie mocowanej do ściany, takiej jak przy sterownikach serii płomyk.

ten typ alligatora obsługuje siłowniki zaworu i pompę za zaworem.

Głównym zadaniem tego modułu jest utrzymanie temp. za zaworem mieszającym poprzez prace siłownika zaworu i zmiany położenia otwarcia/zamknięcia zaworu - tym sposobem aligator dba o stałą wartość temp. za zaworem mieszającym a dodatkowo potrafi obsłużyc pompę za zaworem mieszającym

 

http://www.elektro-miz.pl//upload/file/instrukcje_prawidlowe/ALLIGATOR_2.pdf

patrz strona 11

 

na stronie 13 napisano,że rozłączanie pompy jest możliwe przy współpracy z termostatem pokojowym

 

Do urządzenia dostałeś na 100% jego instrukcje obsługi,musisz przede wszystkim poprawic instalację i jak coś chcesz tym aligatorem wysterować, to musisz mieć siłownik na zaworze mieszającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winni nie są producenci tylko błędnie wykonana instalacja. To nie ma prawa działać. Trzeba prawidłowo zamontować zawór 4D. oraz prawidłowo podłączyć rozdzielacz podłogówki. Jesteś drugi w ciągu ostatnich kilku dni z błędnie podłączonym rozdzielaczem podłogówki. Bierz za 4 litery instalatora ( właściwie to trudno nazywać go instalatorem) i niech poprawia co popaprał, kombinowanie i narzekanie nic nie da bo i dać nic nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za cenne uwagi , proszę was jeśli to możliwe rozrysować jak powinna wyglądać przeróbka , dam go dla mojego "hydraulika " i niech poprawia. Powiem strzeże że sam w tym temacie jestem lalikiem .

Jeszcze raz bardzoo dziękuję

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś leń kolego - na forum jest kilka dobrych schematów układu zaw 4D + 3D a ty nawet pewnie nie wiesz ze jest coś takiego jak wyszukiwarka .

Ja znalazłem coś takiego, to dobry schemat, tylko trzeba siłowniki na zaworach zamontować i rozprowadzić sterowanie (czujniki)

post-18578-0-81781100-1411577858_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.