Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana Sterownika W Kotle Lazara


darasle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam kocioł Lazara ekokomfort 18kw ze sterownikiem RecalArt A300D, który mówiąc delikatnie jest słaby. Postanowiłem zmienić ten sterownik, wydatek nie mały ale sądzę, że warto - pytanie do znawców tematu, jaki by proponowali i jaki byłby potencjalny koszt proponowanego sterownika?

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

 

Pozdrawiam,

Darek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się da, zapytaj o naprawę, czasem warto. A jak chcesz naprawdę nowy, bo tego masz dość, to szykuj sie na wydatek 300 - 500 zł. Ze sterowników uzywam Techa ST 32 bo mam kocioł zasypowy, do podajnika jest chyba model st 37 albo st 40. Podłaczenie bardzo łatwe, obsługa też, dobry serwis, sporo dystrybutorów w Polsce. Inna opcja to rozbudowany Bruli, ale tu cena 1100 zł i nie wiem, czy można samodzielnie kupić czy tylko z kotłem już. O innych poczytaj na forum, sterowników jest cała masa. Z PIDem, bez PIDa itd...

 

Aktualnie Twój kocioł sprzedają ze sterownikiem ecoMax800 firmy Plum ale cena samego sterownika kosmiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie.

 

Co do sterowników Bruli to sprawdziłem, można kupić sam moduł - nie jest tanio to fakt, ale cena jest tutaj drugorzędna, chcę w końcu mieć więcej spokoju i większą elastyczność w elektronice, ponieważ ten recalart to bardzo prosta konstrukcja potrzebująca ciągłego nadzoru.

 

Kluczowe pytanie, czy warto iść np. w bruli, co zyskuje , na co mogę liczyć... - jestem laikiem w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynników jest wiele, oczywiście opał również, a może przede wszystkim...

 

Swój piec mam 4 lata, pierwszy sezon dość ciężki - obesrwacja, zmiany, optymalizacja...

Dwa pozostałe sezony dość bezproblemowo, zoptymalizowane ustawienia - ostatnio nie wiem dlaczego ale dmuchawa przestaje działać i wywala eko, nawet na trybie letnim gdzie grzeje tylko wodę, a temp. kotla nie jest wysoka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie kilka słów.

DARUJ SOBIE ECO MAXA800!!!

Jeżeli chcesz mieć większą elastyczność w elektronice to zamów sobie TECH 480 z PID a będziesz na pewno zadowolony.

Wiem co pisze bo sam miałem eco-maxa i wywaliłem ten sterownik.

Teraz używam właśnie TECH-a i szczerze go polecam.jest drogi ale wart swoich pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam SPP, fakt proces spalania prowadzi bardzo fajnie ale jak dla mnie jest strasznie ograniczony sprzętowo jak i oprogramowaniem. Bardzo trudno tym sterownikiem np. steruję się w trybie ręcznym podczas rozpalania, bo w sumie takiego trybu on niema. Polecam np sterownik ,,Cobra,, z Elektromizu, koszt coś około 900zł, ale naprawdę fajny ster , możliwość  samodzielnej aktualizacji softu, brakuję tylko dostępu przez internet i jakiegoś panelu pokojowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Każdy coś poleca głównie to co użytkuje i jest zadowolony.

Ja ma Iryda i też polecam :rolleyes:

Myślę że tu się dowiesz czegoś o większości polecanych sterowników

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205266-Sterowniki-kot%C5%82a-przegl%C4%85d-rynkowy-wg-Jarecki79&highlight=opis+sterownik%C3%B3w+kot%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie kilka słów.

DARUJ SOBIE ECO MAXA800!!!

Jeżeli chcesz mieć większą elastyczność w elektronice to zamów sobie TECH 480 z PID a będziesz na pewno zadowolony.

Wiem co pisze bo sam miałem eco-maxa i wywaliłem ten sterownik.

Teraz używam właśnie TECH-a i szczerze go polecam.jest drogi ale wart swoich pieniędzy.

To jest sterownik automatyczny bez ustawiania ręcznego parametrów tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam SPP, fakt proces spalania prowadzi bardzo fajnie ale jak dla mnie jest strasznie ograniczony sprzętowo jak i oprogramowaniem. Bardzo trudno tym sterownikiem np. steruję się w trybie ręcznym podczas rozpalania, bo w sumie takiego trybu on niema. Polecam np sterownik ,,Cobra,, z Elektromizu, koszt coś około 900zł, ale naprawdę fajny ster , możliwość  samodzielnej aktualizacji softu, brakuję tylko dostępu przez internet i jakiegoś panelu pokojowego.

 

Przecież SPP ma tryb ręczny.....

 

opiszę Ci jak to się robi.....

Do rozpalenia palnika/kotła można skorzystać z trybu ręcznego.

W tym celu należy wyłączyć sterownik (przytrzymać czerwony klawisz 4sek) i ponownie go włączyć przytrzymując 4sekundy czerwony klawisz, jak na ekranie wyświetli się numer telefonu należy w tym momencie nacisnąć klawisz ▼

Wyświetli się ekran pracy ręcznej, w górnej linii widoczne są temperatury kolejno od lewej: kotła, zbiornika cwu,podajnika

Dolna linia pozwala na ręczne uruchomienie danego urządzenia, wyświetlenie symbolu danego urządzenia oznacza jego pracę, natomiast kreski --- oznaczają,że dane urządzenie nie pracuje, każdy klawisz załącza dane urządzenie, wyjście z trybu ręcznego następuje po dłuższym przytrzymaniu klawisza w kolorze czerwonym (ostatni)

 

W trybie ręcznym należy załączyć podawanie paliwa do momentu wypchnięcia na palenisko na płasko węgla z kosza (ok.5-7minut), następnie na wierzch układamy podpałkę do grilla w kostkach, rozpalamy, po chwili załączyć nadmuch, aby dobrze się wszystko rozpaliło. Można już także załączyć pompę c.o.. Po rozpaleniu węgla przytrzymać czerwony guzik do wyjścia z trybu ręcznego – automatycznie przejdzie do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku tech ustawiasz tylko dwa parametry ilość podawanego paliwa plus moc nadmuchu.Nic więcej.(jeżeli pracuje w PID-dzie)

Co jest jeszcze dobrego w tym sterowniku że jak wejdziesz w menu serwisowe to nawet jesteś w stanie ustawić minimalną ilość obrotów jak i maksymalną dla wentylatora,powoduje to że jesteś w stanie tak dopasować pracę wentylatora że płomień na retorcie jest nieraz wielkości świeczki.

Drugą sprawą jest że ten sterownik nie pozastawia paliwa bez powietrza.

PID w tym sterowniku tak się dopasowuje do pracy kotła jak i zapotrzebowania na moc że ja w tej chwili nie ingeruje w ogóle  w ustawienia.

Dodam że że nie pracuje na pogodówce w tym momencie.

Poczytaj sobie mój wątek na tym forum.

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16668-kto-podzieli-się-doświadczeniami/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wypowiem się na temat st 480 bez pid-u.Ja miałem o wiele łatwiej ze zakupem bo mieszkam 10 km od siedziby tech-a podjechałem powiedziałem jak sprawa wygląda u mnie i zaproponowano mi 480 z PID.

Sprzedawca dlatego proponuję ci 480 bez pid-u bo 480 Pid jest wysyłany tylko do producentów kotłów spróbuj przekonać sprzedawcę ze chcesz 480 z pid bo kolega ma taki w swoim kotle i jest z niego zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

oman7 mam pytanie do Ciebie, jak Ty zamontowałeś ten sterownik w swoim piecu - będę wdzięczny za jakieś zdjęcie.

To kawał obudowy i nie mam pomysłu jak go zamontować ???

 

Druga sprawa, w obecnej konfiguracji przy pogodówce mam dwa czujniki, zew. i wew. - w zestawie sterów od tech'a jest tylko jeden zew. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie na pewno obudowa jest inna niż u mnie ale na pewno coś wykonbinujesz.

U mnie wygląda to tak:

post-56839-0-86689800-1411754390_thumb.jpg

post-56839-0-69288200-1411754397_thumb.jpg

post-56839-0-40816400-1411754409_thumb.jpg

 

 Tak zgadza się że z techem dostałeś tylko pogodowy czujnik zewnętrzny bo wewnątrz powinieneś zabudować regulator pokojowy(to on jest czujnikiem wewnętrznym) na którym możesz zmieniać niektóre parametry na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W tym tyg. będę zmieniał te sterowniki na tech'a.

Mam do Ciebie pytanie, czy mogę wykorzystać mój obecny czujnik zewnętrzny ?

 

Druga sprawa, czy mógłbyś podac mi jakieś ustawienia wyjściowe ( sterownik bez PID), na bazie których będę mógł dojść do własnych optymalnych - nie chciałbym zaczynać kompletnie od zera, mając w pamięci kombinacje z poprzednim sterem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.