Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Centralnym


Adam1612

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Instalacja z wymiennikiem ciepła z kotłem na paliwo stałem.

Po stronie kotła pompka Alpha 40 , zawór czterodrogowy. Po stronie centralnego pompa Buderusa 25-6.

Od jakiegoś czasu pojawił się nietypowy problem w intsalacji centralnego ogrzewania.

 

Problem jest następujący :

 

Po napaleniu w kotle działa wszystko OK.Wymiennik jest gorący jest obieg i wszystko śmiga.

Kłopoty zaczynają się w momencie załączenia się pompy na obiegu centralnego - wejście do wymiennika po stronie kotła gorące , wyjście zimne jak lód. Niema kompletnie odbioru ciepła = woda się na kotle gotuje.

Natomiast wyjście/zasilanie z wymiennika na centralne letnie - wejście/powrót z centralnego zimne.

 

Jakimś "lekarstwem" jest przydławienie zaworów po stronie centralnego prawie na maksa.

 

Macie jakieś koncepcje gdzie się traci to ciepło?

Do jakiegoś momentu instalacja działała prawidłowo - nagle coś się porobiło i klops.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten zawór czterodrogowy to jak wpięty i jak ustawiony? Jak możesz daj jakieś zdjęcie czy naszkicuj schemat instalacji. Może zawór sie przyblokował po lecie jeśli ma juz kilka sezonów za sobą. A jest w instalacji zawór róznicowy? Kulka odbija jak pompa ruszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór ustawiony na centralne - tzn nie miesza się z powrotem.

Wszystko hula do momentu włączenia się  pompy na centralnym ( za wymiennikiem )

Obstawiałem wymiennik bo był jakiś cherlawy - wymiennik nowy (Secespol) i dzieje się do samo.

Jeżeli przydławi się zawory to grzejniki na piętrze grzeją jak głupie , na parterze ledwo letnie. Zakręcę zawory na górnym rozdzielaczu dół troche lepiej ale w dalszym ciągu bez szaleństw. Góra grzejników ciepła powrót cały czas zimny.

Odkręcę zawory przed pompą na maksa to momentalnie wymiennik stygnie - tzn wyjscie na centralne robi się zimne.

 

Problem się pojawił pod koniec marca/kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy instalacji z wymiennikiem ciepła zawór 4D jest zbędny. Za to warto przyjrzeć się wymniennikowi (jaka moc kotła jaka wymiennika, jakie zapotrzebowanie instalacji CO) i pompie po stronie wtórnej (czy napewno działa ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej obstawiał przytkany filtr przed pompą obiegu kotłowym, ewentualnie problem powoduję zawór 4d, kolega piszę że przydławienie zaworem obiegu CO powoduję poprawę sytuacji a więc wydaję mi się że że raczej problem istniej z przepływem czynnika w obiegu pierwotnym. Czy nowy wymiennik został podłączony właściwie  tzn. Przeciwprądowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem hurtem :)

 

Sambor

Pompa za wymiennikiem wydaje się być OK. Zrobię jeszczed podmiankę z inną i zobaczę co się dzieje. Chociaż - z tego co pamiętam - jak ostatnio podmieniałem pompy to efektu nie było żadnego. Jednak wymiennik był stary. Z filtra wywaliłem siatkę także filtr odpada.Pompa chodziła na wszystkich biegach i efekt taki sam - czyli żaden

 

Mak

Wiem , że zawór 4D jest zbędny przy wymienniku ale za dużo zabawy żeby to wyprostować.Wymiennik jest nowy LB 31-20 Secespolu. W porównaniu z poprzednim to jest 2 razy większy - nie mam bladego pojęcia jakie cudo poprzednio założyli.

 

Sebastian81

Wymiennik jest podłączony prawidłowo.Filtra po stronie kotła nie sprawdzałem. Zawór 4D chodzi bez problemu - teraz jest ustawiony całkowicie na centralne - i dalej to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem ta twoja pompa grundfos alpha po stronie kotłowej nie ma możliwości zmiany charakterystyki pracy? Weź instrukcję i jeśli tak to wyłącz funkcję "auto adapt" czy jak to zwą (robi się to chyba, o ile pamiętam, przez kilkusekundowe jednoczesne przytrzymanie przycisków + i - aż zamrugają diody na pompie), przełącz na "stałe" obroty i wtedy pobaw się ręczną zmianą prędkości obrotowej. I sprawdź na wszelki wypadek filtr przed pompą kotłową i poziom wody w kotle. Dźwięk pracy pompy po stronie kotła jest normalny? tzn. leciutki szmer? czy słychać z niej jakieś dźwięki: chrobotanie, bulgotanie itp. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ rozpatruj całościowo tj. obieg pierwotny (kotłowy) i wtórny (instalacja c.o.). Oba są spięte wymiennikiem i ich działanie jest od siebie zależne. Z tego co opisujesz wnioskuję, tak jak Sebastian81, że za taki stan rzeczy odpowiada zbyt mały przepływ w obiegu kotłowym. Przy braku odbioru ciepła przez instalację z wymiennika nie zauważasz różnicy temperatur między wejściem i wyjściem wymiennika po stronie kotła przy zbyt małym przepływie. Pierwszym podejrzanym jest filtr po stronie kotłowej, chociaż spotkałem się kiedyś z taką historią jak ślizgający się wirnik pompy na osi silnika, ale to w wilo na cyrkulacji cwu nie w alphie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podmieniona , filtr wyczyszczony i dalej to samo.

Strona kotłowa chodzi aż miło dopóki sie nie włączy pompa na obiegu c.o.

Już nie mam za bardzo koncepcji jak to ugryźć :angry: :( .

Układ po stronie kotła może nie jest wzorem ale jak na razie do tej pory działało.

 

Zawór czterodrogowy działa - jak sie go przekręci to woda leci na powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie" gdybamy i gdybamy i dalej będziemy gdybać i efektów gdybania" nie będzie żadnych. Bo nie widzi tego nad czym dyskutujemy.Narysuj schemat i zrób parę zdjęć, będzie zdecydowanie łatwiej znaleźć przyczynę problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem jeszcze raz twój pierwszy post. Z tego co piszesz zasilanie obiegu kotłowego gorące, powrót zimny, zasilanie grzejników lekko letnie powrót zimny. Ewidentnie nie ma przepływu po stronie pierwotnej wymiennika. Może ten czterodróg coś się poprzestawiał, zatkał. Wymiennik wymieniłeś więc jego zamulenie odpada. Pompę dałeś buderusa po stronie kotła. Układ zapowietrzony nie jest. No tylko ten czterodróg zostaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4 D ???

Teraz jest ustawiony w całości na wymiennik i kieruje tam cały obieg - powrót do kotła zimy ( przy otwartych zaworach na wtórnym )

Jak do przekręcę o 90 stopni - żeby był obieg na powrót - to rura do kotła momentalnie robi się gorąca.

 

Wieczorkiem wrzucę fotki

 

Gregorm

Dwa lat działało bez zarzutu.

Nagle woda zaczęła się gotować i centralne nie działa.

Wg użytkowniczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co opisujesz ewidentnie wskazuje na jakiś zator po stronie kotłowej i związany z tym minimalny przepływ. Dlatego wydaje ci się, że wszystko działa dobrze do momentu gdy włączysz pompę obiegową po stronie instalacji c.o. Nie ma odbioru ciepła->temp. wejścia i wyjścia z wym. po stronie kotła są gorące. Gdy uruchamiasz pompę w obiegu wtórnym (instalacja) następuje odbiór ciepła na wymienniku i wtedy po stronie kotła pojawia się "zimne" wyjście z wym., gotowanie wody w kotle i tylko "letnie" zasilenie instalacji. Zawór 4D jest jednym z elementów, w których może być niedrożność. Czekamy na fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle go wyrzucić bo jest zbędny. Zdjęcia są kompletnie nieczytelne. Piszesz o zaworze 4D ale wcale go nie widać, widać jakąś pompę na powrocie przy wymienniku tylko nie wiadomo od czego jest ta pompa. Czy pracuje po stronie pierwotnej (obieg kotłowy) czy wtórnej. Jak na obiegu kotłowym to w instalacji z zaworem 4D powinna być na zasilaniu nie powrocie i to może być przyczyna kłopotów . SCHEMAT SCHEMAT i jeszcze raz SCHEMAT bo na pierwszy rzut oka to instalacja jest jakimś wynalazkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że zdjęcia zawierają nie za wiele, ale coś tam się można domyślić. Poza tym, z tego co pisze Adam1612, instalacja działała prawidłowo aż się "coś porobiło". Adam, zamieść proszę więcej zdjęć lub lepiej schemat. Zastanawia mnie jeszcze dokąd prowadzi rura DN 20 wychodząca z trójnika redukcyjnego za zaworem za pompą kotłową, na ścianę i po ścianie w lewo (być może do podgrzewacza cwu???, jeśli tak, to jak wygląda sprawa podgrzewania cwu?) i czy jest gdzieś na niej jakiś zawó? Ta, która przebiega nad sterownikem pompy to jak się domyślam jest zasilenie do wymiennika. Na tym odcinku, jak się ponownie domyślam, jest zamontowany zawór 4D. Jeśli chodzi o zawór różnicowy to "opukaj" go solidnie na razie młotkiem. Jeśli kula zaskoczy na swoje miejsce (dobrze to zrobić przy pracującej pompie kotłowej - różnica ciśnienia wytwarzana przez nią pomoże), to przy pracującej instalacji powinieneś zauważyć różnicę w temperaturach przy wymienniku. Jeśli nie zaskoczy to będziemy gdybać dalej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam jak "diabeł święconej wody" boi się narysować schemat.Jest kolejnym forumowiczem który zamiast konkretów zadaje zagadki. To naprawdę do niczego nie prowadzi.  My tak sobie gdybamy co może być i do czego która rura idzie i co zasila. Co tu wymyślać to naprawdę nie quiz z zagadkami i jak ktoś chce pomocy to niech wyłoży "kawę na ławę" czyli trzeba narysować schemat. Poza tym jak wszystko jest sprawne i działało i nic się nie zmieniło to dalej powinno działać a nie działa czyli gdzieś jest błąd który należy usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.