Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Gs + Bufor 1000L Inaczej Niż Wszyscy


drakon3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od razu zaznaczam, że są podobne tematy na forum, ale ja chciałbym podejść do tematu od innej strony.

 

Ogrzewam nieocieplony dom 70m2 powierzchni użytkowej kotłem GS o mocy 15kW, może nawet więcej.

O tym, że kociół jest przewymiarowany wiem z tego forum, ze strony ciepłowłaściwe i z praktyki w jego użytkowaniu.

Generalnie chodzi o okres zimowy, bo wszystko ładnie działa, w domu ciepło, instalacja reaguje dość szybko. Niestety, fajnie jest do czasu. Dobrze było by palić ciągle, utrzymywać w miarę stałą temperaturę na kotle i cieszyć się ciepłem przez całą dobę, ale jak wiadomo teoria swoje a życie swoje. Jako opał stosuję drewno różnego gatunku i węgiel brunatny więc stałopalność wychodzi słabo. Dodatkowym problemem jest za duży kocioł, który albo szbko gotuje wodę albo trzeba go dusić żeby utrzymać stałą temperaturę.

 

Mój pomysł jest taki, sztucznie zwiększyć pojemność wodną instalacji przez dołożenie bufora 1000L, ale w trochę niestandardowy sposób. Mianowicie byfor byłby podłączony równolegle do instalacji CO jak na zamieszczonym schemacie.

 

Idea jest taka by bufor dociążał kocioł do tego stopnia by spalanie paliwa przebiegało w miarę ekonomicznie w okresach zaznaczonych na wykresach kolorem czerwonym. W czasie gdy kocioł nie pracuje, czyli nikogo nie ma w domu, ciepło pobierane było by z bufora.

Teraz pytanie, czy taki układ w ogóla zadziała? Zależy mi na możliwie prostym sterowaniu układem.

post-58887-0-91620900-1410254429_thumb.jpg

post-58887-0-59670600-1410255038_thumb.jpg

post-58887-0-89235700-1410255038_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz aby jedną rurą odbywało się ładowanie bufora i rozładowanie po wygaszeniu kotła? Bez żadnej pompy?  I do tego z błednie podłczonym naczyniem wzbiorczym (kiedyś podłączane tak było w grawitacyjnych instalacjach zasilanych górnie, ale dziś to już archaiczny sposób i nadaje się do przeróbki)? Przy takim schemacie nic nie zadziała i albo złapie obieg na bufor albo na grzejniki, a o sterowaniu nie ma co pisać bo nie ma żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor trzeba ustawić obok kotła podłączyć równolegle a przy grzejnikach założyć głowice i wszytko ok jeśli instalacja dobrze działa grawitacyjnie no ale pytanie po co taki układ ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy typu pompa i zawory pominąłem celowo, bo nie miałem czasu na bawienie się z ładnym schematem.

Jeżeli chodzi o naczynie to jest przy nim rura przelewowa i fajka do ewentualnego odprowadzenia pary. Poza tym nie widzi mi się przerabianie instalacji, która ogólnie działa tylko dlatego, że jest zrobiona po staremu.

Grawitacja działa normalnie.

Myślałem o buforze żeby kocioł mógł pracować w okolicy mocy znamionowej a nie na 20%,  no może 40%. Według mojego zamysłu w czasie pracy kotła bufor robił by za dodatkowy odbiornik ciepła a gdy kocioł wygaśnie żeby oddawał zgromadzone ciepło na grzejniki.

Gdybym miał całość zrobioną ze sterowaniem itp. to raczej bym nie prosił o poradę, ale młody jestem to mogę być w błędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście # 43 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17436-projekt-instalacji-z-solarem-kominkiemzbiornikiem-akpod%C5%82og%C3%B3wk%C4%85/page-3

jest dobry schemat wsółpracy kominka i bufora - poczytaj cały temat, zobacz rysunki i będziesz mądrzejszy

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elementy typu pompa i zawory pominąłem celowo, bo nie miałem czasu na bawienie się z ładnym schematem.

Jeżeli chodzi o naczynie to jest przy nim rura przelewowa i fajka do ewentualnego odprowadzenia pary. Poza tym nie widzi mi się przerabianie instalacji, która ogólnie działa tylko dlatego, że jest zrobiona po staremu.

Grawitacja działa normalnie.

Myślałem o buforze żeby kocioł mógł pracować w okolicy mocy znamionowej a nie na 20%,  no może 40%. Według mojego zamysłu w czasie pracy kotła bufor robił by za dodatkowy odbiornik ciepła a gdy kocioł wygaśnie żeby oddawał zgromadzone ciepło na grzejniki.

Gdybym miał całość zrobioną ze sterowaniem itp. to raczej bym nie prosił o poradę, ale młody jestem to mogę być w błędzie.

no dobrze to tak jak pisałem zawory termostyczne na grzejniki a bufor podłączony na ostro do kotła i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. A do rozładowania bufora dodatkowa pompa potrzebna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę. A do rozładowania bufora dodatkowa pompa potrzebna?

ja na grawitacji wszytko to nie jest potrzebna a jesli chcesz na układ pompowy to wszytko sie komplikuje bo potrzebujesz min dwie pompy wtedy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pompa obiegowa na zasilaniu, docelowo pójdzie na powrót. Czyli można się spodziewać sytuacji, w której po wygaśnięciu kotła i wyłączeniu pompy bufor rozładuje się grawitacyjnie? Wtedy rozwiązał by się problem dodatkowego sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.