Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Cwu Czy Poprawny?


Włóczikij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie chciałem upewnić się czy wszystko zostało poprawnie umieszczone na swoim miejscu. Ale mam jeszcze kilka pytań.

 

Czy warto montować zawór 3D na wyjściu wody użytkowej?

Jaką pompę warto zamontować do obiegu CWU, czy zwykła kotłową? Sterownik przystosowany do pracy z dwoma pompami w trybie równoległym.

Jaki zawór bezpieczeństwa powinien być przy naczyniu przeponowym?

Czujnik CWU mam o długości 3m. a będę potrzebował ok. 5 m. czy brakujące metry mogę dolutować z jakiegoś innego kabla czy muszę kupić  nowy czujnik z odpowiednią długością w całości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w sumie nigdy mi się jeszcze nie zdało aby w ten sposób woda się cofnęła. Podczas dolewania w sieci mam ciśnienie 2,5-3,5 bara. A jakie mam w obwodzie kotła CO tego nie wiem ale podejrzewam ze chyba o wiele niższe niż w sieci wodociągowej. To jest układ CO otwarty. Od kotła do naczynia wzbiorczego mam ok.8,5m wysokości. Podejrzewam ze ciśnienie hydrostatyczne (słupa cieczy) nie przekracza 0,8 bara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, w sumie nigdy mi się jeszcze nie zdało aby w ten sposób woda się cofnęła. Podczas dolewania w sieci mam ciśnienie 2,5-3,5 bara. A jakie mam w obwodzie kotła CO tego nie wiem ale podejrzewam ze chyba o wiele niższe niż w sieci wodociągowej. To jest układ CO otwarty.

 

W przypadmu awarii sieci wodociągowej ciśnienie może spaść poniżej ciśnieniu w Twojej instalacji i wtedy jest ryzyko cofnięcia się wody. Zawór zwrotny zapobiegmie takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi się jeszcze rzuciło w oczy w przypadku braku wody w wodociągu to aby przesunąć zawór zwrotny jeszcze przed zaworem 3D na zasilaniu H2O. Czy tak morze być?

Czy możecie jeszcze spojrzeć w miejsca pomp CWU i CO pod kontem zaworów zwrotnych. Pompy będą pracować równolegle a nie naprzemiennie.

post-44206-0-30008200-1410107652_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi się jeszcze rzuciło w oczy w przypadku braku wody w wodociągu to aby przesunąć zawór zwrotny jeszcze przed zaworem 3D na zasilaniu H2O. Czy tak morze być?

 

 

Nie może tak być ponieważ aby wymienić jakąkolwiek barerie ( lub usunąć jakąkolwiek awarie) po zakręceniu zaworu głuwnego będziesz musiał spuścić również wodę z bojlera

 

Zawór zwrotny montujesię na zasilaniu bojlera w zimną wodę pomiędzy zaworem odcinającym a zasobnikiem

 

 

 

. Pompy będą pracować równolegle a nie naprzemiennie.

 

Latem zapewne będzie pracować tylko pompa CWU

 

Zawory zwrotne przy pompach obiegowych masz prawidłowo umiejscowione

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może tak być ponieważ aby wymienić jakąkolwiek barerie ( lub usunąć jakąkolwiek awarie) po zakręceniu zaworu głuwnego będziesz musiał spuścić również wodę z bojlera

 

Zawór zwrotny montujesię na zasilaniu bojlera w zimną wodę pomiędzy zaworem odcinającym a zasobnikiem

 

Troszkę się już pogubiłem. Czyli poprzedni schemat był poprawny? Tylko ze w poprzednim schemacie w przypadku zaniku ciśnienia w wodociągu wydawało mi się ze woda z bojlera wypłynie przez zawór mieszający. Co i w którym miejscu mam dołożyć lub przesunąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie może tak być ponieważ aby wymienić jakąkolwiek barerie ( lub usunąć jakąkolwiek awarie) po zakręceniu zaworu głuwnego będziesz musiał spuścić również wodę z bojlera

 

Zawór zwrotny montujesię na zasilaniu bojlera w zimną wodę pomiędzy zaworem odcinającym a zasobnikiem

Dalej nie kapuje o co koledze chodziło. W ostatnim zamieszczonym schemacie za zaworem 3D i zaworem zwrotnym na zasilaniu H2O są zawory kulowe odcinające. Zakręcając je w mieszkaniu śmiało będzie można wymieniać baterie itp.

Czy chodziło o to aby jeszcze dołożyć po zaworze odcinającym jako pierwszy element zaraz na wyjściu wody użytkowej? W taki sposób aby można było bez spuszczania wody z bojlera zdejmować naczynie przeponowe i zawór 3D? Jak w poniżej zamieszczonym, schemacie.

post-44206-0-03656100-1410166322_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak się sprawują zawory 3D termostatyczne mieszające na wyjściu bojlera.

Czy zawór 3/4 nie sprawi znaczne przydławienie przepływu ciepłej wody użytkowej?

Czy odkręcając kran ciepłej wody od razu miesza na zadaną temp.? Chciałem uniknąć sytuacji w której i tak będzie trzeba wylać ileś tam litrów aby zawór się zdążył ustawić na zadana temp. Poniżej kilka informacji z manuala.

post-44206-0-14519000-1410537378_thumb.jpg

VTA320_520_PL_D_LR.pdf

VTA300_98140118_utgG_lr.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór termostatyczny miesza praktycznie bez zwłoki, lecz ciepła woda jak stoi w rurach to stygnie, w związku z tym  jak odbiory są ponad 6m od bojlera to przydatna jest cyrkulacja.

Ja bym dał jednak zawór 1" , jak będą pracowały na raz dwa odbiory np prysznic lub wanna  i umywalka to będzie brakować ciepłej wody w kranach.

 

ważny jest sposób montażu  - powinno się stosować do zaleceń instrukcji montażu - rys C  przypadki 1 i 2

Inaczej może się zaworem mieszającym wlewać do bojlera zimna woda , można zamiast tego syfonu dać po prostu jeszcze jeden zawór zwrotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam ponownie na forum z swoją instalacją CWU, mianowicie rezygnuje z zaworu trójdrożnego termostatycznego jakoś nie do końca jestem przekonany iż będzie mi potrzebny w razie czego w późniejszym czasie go dołączę gdyby jednak okazał się konieczny.

Chciałem skonsultować pewne zmiany jakie chce wprowadzić hydraulik. Na zasilaniu usunąć zawór różnicowy i zastąpić go zwykłym zaworem odcinającym oraz przełożyć zawór zwrotny za pompę w taki sposób aby grawitacyjnie nie przechodziło przez zawór zwrotny i tu zaczynam mieć wątpliwość. Hydraulik twierdzi ze na grawitacji klapowy i tak nie spełni swojej roli bo mosiężna klapka jest za ciążka aby ruszyć prawidłowo. Ale jeśli tam nic nie będzie tak jak na poniższym schemacie w tym przypadku po wygaszeniu kocioł będzie mi chłodzić bojler.  :(

Nie wiem może ten klapowy przesunąć na powrót albo jakieś inne rozwiązanie?

post-44206-0-63248100-1410843556_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że wywaliłes zawor 3d to super bo to archaiczne rozwiazanie jak automatyki kiedys nie było teraz temp ma pilnowac automatyka i tyle w temacie ,nie wiem tylko po co te obejścia na zasobnik zamontuj tylko pompę zawór zwrotny możesz bez sprężyny i bedzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejście jest na lato aby w grawitacji działało.

bez obejscia prze zpompę tez działa na spokojnie no ale to zrób jak chcesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.