Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Olejowy + Kocioł Na Paliwo Stałe


KubaSko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuję przerobić istniejącą instalację. Obecnie jest kocioł olejowy, planuję dołożyć kocioł na paliwo stałe. Kocioł olejowy nie będzie używany, chyba że cena węgla będzie wyższa niż oleju co raczej nam nie grozi :) Prosiłbym o sprawdzenie poprawności schematu. Założenie jest takie że paliwo stałe układ otwarty (producent kotła zezwala tylko na układ o.), sterowanie pogodowe, ochrona powrotu poprzez wymiennik. Co dwie głowy to nie jedna ;) dziękuję i pozdrawiam

aha grzejniki z tego co liczyłem zostały dobrane pod kondensata (55/45) choć kocioł olejowy nie jest kondensacyjnym, mam zamiar je kryzować aby zmniejszyć ich moce albo ustawię niższą krzywą grzewczą na kotle z podajnikiem. Jak uważacie co będzie lepszym rozwiązaniem?

post-42382-0-36977000-1410044512_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego ma nie działać prawidłowo?

 

Jak dla mnie układ jest poprawny. Wymiennik ma swoje wady i zalety. Zamknięcie kotła to uproszczenie działania układu, ale też potrzeba montażu wężownicy schładzającej i wykonania ochrony powrotu kotła. Kosztowo różnicy nie widzę, a bezpieczeństwo układu otwartego jest większe.

Proponuję tylko przewymiarować wymiennik, co jak widać kolega sam proponuje.

Jak dla mnie OK. Do realizacji.

 

P.S.

Sterowanie pogodowe za pośrednictwem 3D strony wtórnej (nie kotła). Grzejników bym nie kryzował, lepiej doświadczalnie dobrać krzywą grzewczą lub zostawić doregulowanie temp wewnętrznych termostatom. Można też zastosować termostat pokojowy i ustawić obniżenie od termostatu. Wówczas po dogrzaniu pomieszczeń do wyliczeń pogodowych dodana będzie ustawiona korekta w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Kupno kotła do układów zamkniętych odpada ponieważ nie mogę znaleźć takiego w mojej okolicy. Kocioł musi mieć wyjście czopucha do góry, a zasobnik z tyłu jedyny jaki mi podchodzi to Sas eco (kotłownia jest mało ustawna). Zresztą tak jak zauważył Kiminero i tak taniej wychodzi (lub tak samo) ukł. otwarty. Do ukł. otwartego: dwie pompy plus wymiennik i naczynie wzbiorcze. Do ukł. zamkniętego dwie pompy, wężowinica lub zawór schładzający plus większe naczynie przeponowe. Bezpieczeństwo dużo lepsze w ukł. otw. Pójdę drogą kolegi Kiminero, krzywa dla tródroga i zobaczymy. Sambor właśnie ze względu na te przewymiarowane grzejniki chcę to sterować pogodowo, jak puszczę bez mieszania to kocioł nigdy mi nie wejdzie na temp. 70 stopni bo moc grzejników dla tych parametrów to 23kW. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już, to prawidłowo pompa powinna wtłaczać wodę do wymiennika bezpośrednio bez zaworu 3D. Tutaj jednak założeniem jest sterowanie temperaturą idącą na układ, co wynika z przewymiarowanych dla kotła węglowego grzejników. Można to zostawić termostatom, można użyć pompy adaptacyjnej, można dobrać biegi pomp "zwykłych", można skryzować grzejniki, można też jak wyżej. Wszystkie metody prowadzą z grubsza do tego samego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam instalacja wykonana zgodnie z projektem, wszystko działa jak należy (zawór miesza, wymiennik przekazuje ciepło, temperatury zasilania po stronie pierwotnej i wtórnej prawie takie same, powrót kotła zawsze gorący, instalacja sterowana pogodowo, grzejniki zkryzowane). Mam natomiast pewną sprawę do omówienia:) chodzi mi o porównanie sterowników z algorytmem pid i bez tego algorytmu. Chodzi mi o zasadę sterowania. Kocioł który zamontowałem SAS nie ma pid. Poprzedni kocioł który montowałem miał ten algorytm i w nim ustawiłem tylko korektę nadmuchu i tyle. Czy ktoś może mi wytłumaczyć zasadę tych dwóch różnych rodzajów sterowania? Większe doświadczenie mam z kotłami pelletowymi niż węglakami.

W SASIE muszę podać przerwę podawania, siłę nadmuchu, przerwę w podtrzymaniu i wentyl w podtrzymaniu.

W PID sterownik sam sobie dobiera te parametry na podstawie temp. spalin i delty kotła i temp. zadanej? Czyli w PID mamy do czynienia z modulacją mocy kotła, gdzie kocioł w miarę dochodzenia do temp. zadanej sam reguluje sobie dawkę paliwa i powietrza do spalania?

Pytania odnośnie sterownika SASa (Tech st 450 H) - on podaje zawsze taką samą dawkę paliwa i powietrza i dąży do osiągnięcia temp. zadanej na kotle i przechodzi w podtrzymanie, czy w miarę dochodzenia do temp. zadanej potrafi zwalniać prędkość wentyla i podajnika i modulować moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.