Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Instalacja Co W Domu, Prośba O Pomoc Przy Wyregulowaniu


Avery786

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, instalacja co ma już 5 lat i wszystko w miarę chodzi, ale według mnie nie jest ona zrobiona przez porządną brygadę. Dom jest rodziców i chcę im zmniejszyć trochę rachunki. Ogrzewają około 160 m2 w tym podłogówki jakieś 60m2. 
Piec to:
post-59368-0-43896300-1409948073_thumb.jpg
Nie wiem jakiego jest typu w sensie czy górnopalniskowy, czy jakiś inny, jest na drewno i węgiel. Mogę powiedzieć, że pierwsze drzwiczki u góry są do czyszczenie i tam znajduję się ujście do komina, środkowe drzwiczki są do podkładania, a dolne do wybierania popiołu i jest tam zamocowana dmuchawa.
Przy piecu jest sterownik:
post-59368-0-66571800-1409948111_thumb.jpg
Który steruje dmuchawą oraz pompą od co, cw, podłogówki i jeszcze jednej, która na zdjęciu jest oznaczona nr 3, a jest za wymiennikiem:
post-59368-0-94330800-1409947598_thumb.jpgpost-59368-0-26910100-1409947657_thumb.jpgpost-59368-0-93284900-1409947872_thumb.jpg
1 - powrót z wymiennika do pieca
2 - ujście z wymiennika do instalacji co
4 - powrót z instalacji co
5 - zasilanie z pieca do wymiennika
I tutaj moje pierwsze pytanie czy ten wymiennik jest dobrze podłączony? Słyszałem parę opinii: jedna, że dobrze; druga, że odwrotnie; jeszcze inna, że to obojętne, więc jak w końcu jest?
Dalej...
Wszystkie pompki oprócz co są mocy 45 W, a co jest 60 W.
Tutaj kolejne pytanie: na jakich biegach mogą te pompki pracować? Wiadome, że czy mniejszy tym mniej prądu, ale jak to wpływa na piec. Czy ta za wymiennikiem powinna pracować szybciej, żeby odbierać ciepło z pieca czy może być i na I biegu? Na którym biegu co, a na którym podłogówka? Podłogówka ma zawór mieszający ustawiony na 54 stopnie.
Do tej instalacji podpięty jest jeszcze piec gazowy Ariston Clas System:
post-59368-0-25337700-1409947797_thumb.jpg
6 - zasilanie z pieca gazowego cw
7 - zasilanie z pieca gazowego
8 - połączenie z czerwonym zbiornikiem

Służy on głównie do grzania wody w okresie letnim i jest w razie awarii pieca co.
post-59368-0-51282300-1409947726_thumb.jpg

pod. - podłogówka

niebieskimi kolorami oznaczone są powroty, ten niżej to od co

Po co jest w ogóle ten czerwony zbiornik?

post-59368-0-98803900-1409948501_thumb.jpg

Z - zimna woda do boliera

C - o ile się nie mylę to jest to ujście wody z płaszcza z boliera, które jest podłączone do powrotu podłogówki

A po co ten niebieski?

Kolejna sprawa - rozdzielacze. Na każdym poziomie mamy po rozdzielaczu (parter i poddasze użytkowe):

post-59368-0-50336200-1409948811_thumb.jpg

Wyglądają one identycznie, mają po 7 zaworów. Na parterze cała górna belka jest lekko odkręcona, a na poddaszu cała górna na maxa. Wiem, że nie powinno tak być, bo odkręca się je tylko po kilka obrotów. Wyczytałem, że górnymi się reguluje przepływ wody, a dolnymi temperaturę, ale, żeby regulować górne to trzeba mieć projekt - brak - albo przepływomierz, bo bez tego ani rusz. Dobrze wyczytałem? A jakbym zakupił ten przepływomierz to jak go zamontować i jak z nim wyregulować? 

Rozdzielacz podłogówki na parterze i do niego również podłączona jest podłogówka na poddaszu:

post-59368-0-48478100-1409948852_thumb.jpg

Prosiłbym o ocenę mojego systemu grzewczego, odpowiedzenie na kilka powyższych pytań i porady jak usprawnić ten system.

Nie jestem instalatorem czy nawet doświadczony w tym temacie, więc niech Cię nie dziwią pytania i opis.

Czy może wziąć jakiegoś doświadczonego fachowca co to wszystko ogarnie? Ile taka usługa mogłaby kosztować?

Dziękuję za cierpliwe przeczytanie do końca i z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 "Czerwony zbiornik" to naczynie przeponowe służące do zabezpieczenia instalacji CO za wymiennikiem, poza nim powinien być jeszcze zawór bezpieczeństwa (czy jest nie wiadomo bo na zdjęciu go nie widać).  "Zbiornik niebieski" to naczynie przeponowe do zabezpieczenia podgrzewacza cwu, które jest montowane na zasilaniu podgrzewacza zimną wodą. Obok naczynia na nitce zimnej wody podgrzewacza powinien być zamontowany zawór bezpieczeństwa i zawór zwrotny (czy są nie wiadomo bo na zdjęciach ich nie widać). Trudno napisać cokolwiek o podłączeniu wymiennika niestety nie widać szczegółów (bardziej przydał by się schemat niż zdjęcia). Podobnie jest z podłączeniem kotła gazowego. Instalator nie popisał się dobierając rozdzielacze do instalacji. Tajemnicą instalatora pozostanie dlaczego do podłogówki zastosował rozdzielacz grzejnikowy a do grzejników rozdzielacz do podłogówki zamieniając przy okazji belki i wymontowując rotametry (???).  Narysuj  schemat instalacji i dokładniej opisz zastosowaną armaturę (np na zdjęciu nr 6  pomiędzy rurami 6 i 7 jest coś co wygląda na ..... właśnie trudno powiedzieć co). Czy na grzejnikach masz zawory termostatyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak te zawory bezpieczeństwa i zwrotny wyglądają? Nie sądzę, żeby były one gdzieś, bo nic poza rurami nie ma. Skąd ten schemat mogę wziąć? Google.pl i wpisać nazwę wymiennika? Ciekawych rzeczy się dowiaduje ;] Przez narysowanie instalacji rozumiesz, żebym wziął kartkę papieru narysował od góry każdy poziom domu i naniósł na niego instalacje co, tak? Pomiędzy rurami 6 i 7 na zdjęciu nr 6 jest coś od pieca gazowego, to chyba steruje czy piec gazowy ma grzać cw czy co, czy obie na raz. Tylko w tych pomieszczeniach co za mocno się grzały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka, chyba coś i jest:
post-59368-0-49780800-1410017478_thumb.jpgpost-59368-0-57732900-1410017563_thumb.jpg
Te na zielono to te zawory? 2 i 4 według powyższych oznaczeń.
post-59368-0-89666400-1410017638_thumb.jpg
Przy niebieskim brakuje chyba zaworu zwrotnego.
A tu znalazłem instukcję:
http://www.sondex.pl/Files/Billeder/PDF/Installation%20manual_Brazed%20Heat%20Exchangers_UK.pdf

http://www.sondex.pl/Files/Billeder/PDF/Datablade/Brazed/sl23_UK.pdf

i z tego co mniej więcej zrozumiałem to piszę, że musi być podłączone na ukos, a u mnie tak nie ma 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.