Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Instalacji Centralnego Ogrzewania.


rafal2612

Rekomendowane odpowiedzi

Tak przelączanie ręczne ale jeżeli jest opcja sterowania tym automatycznie to czemu nieskożystać, tylko mimo wszystko ja widzę to tak pale w kominku zakręcam zawór ciepło plynie do góry dochodzi do miejsca połączenia z rurą od kotła I owszem nie popłynie bo będzie zakręcony zawòr ale będzie się ogrzewać.Tak jak naprzykład oprzesz się o coś ciepłego to mimo że woda przez ciało nieprzepływa to I tak się ogrzewasz.

 

Ale nakręciłem pytam bo się poprostu nieznam I niewiem też czy zawór zwrotny na zasilaniu da mi taką możliwośç odcięcia zupełnie tego ciepła.

 

Tak samo na kolektorach kolego Sambor dzięki za cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaworem zwrotnym to jest tak: może być zamontowany zarówno na zasilaniu jak i na powrocie i spełni tę samą rolę ,

Natomiast montaż na zasilaniu będzie wymagał oddzielnej rury wzbiorczej do naczynia z każdego kotła i  kominka , które są zainstalowane.

Podobnie wygląda sprawa z zaworem 3 -D przełączającym - może być zarówno na powrocie jak i na zasilaniu.

 

Jak palisz w kominku to zakręcasz zawór od kotła i nic poza tym i odwrotnie

Lepszym rozwiązaniem jest zawór 3-D z możliwością sterowania siłownikiem np taki 

http://allegro.pl/zawor-odcinajacy-3-drogowy-dn25-1-trojdrozny-i4539199410.html lub ręczny  z możliwością montażu siłownika http://allegro.pl/zawor-kulowy-3-drogowy-trojdorzny-pn-10-1-i4575577361.html

 

W układzie kotłów jest pompa na powrocie , która musi być sterowana temperaturą w kotle lub kominku - startuje od pewnej temp np 55C i po wygaszeniu wyłącza się np przy 53C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

WITAJ!!!

 Rura bezpieczeństwa w tym układzie nie może być wspólna.

Cytat z normy PN 91/b -02413

Układ połączeń rur zabezpieczających. Rura bezpieczeństwa powinna łączyć najwyżej położoną część
przestrzeni wodnej kotła z przestrzenią powietrzną naczynia wzbiorczego powyżej rury przelewowej. W przypadku
jednego kotła lub wymiennika ciepła, rura bezpieczeństwa na odcinku od kotła lub wymiennika do połączenia
z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego może być jednocześnie rurą wzbiorczą
 . W przypadku dwóch lub więcej kotłów lub wymienników ciepła, każdy kocioł lub wymiennik powinien
być zabezpieczony samodzielną rurą bezpieczeństwa, a rura wzbiorcza powinna łączyć zbiorczą rurę powrotną
znajdującą się bezpośrednio przy kotłach z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego. ( 
 poz.henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu postu powyżej i aby być bardziej święty niż papież należy dać dodatkowo  trzecią rurę do naczynia wzbiorczego - z bufora :) 

 

Pozdr.

 

PS

W przypadku tej instalacji mój przedmówca nie ma racji - jak są w instalacji dwa lub więcej źródła ciepła,  zabezpieczone przed pracą równoległa to wystarczy wspólna rura.

Tu mamy przykład przełączania pracy kocioł/ kominek - ja proponuję zawór 3-D  a dodatkowo w okresie letnim może nastąpić podgrzanie bufora wężownicą  solarną i wtedy rura zasilająca jest jednocześnie odprowadzeniem nadmiaru wody do naczynia wzbiorczego - czyli robi za RB i RW. <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj uwagi z postu #23 i dodatkowo popraw zasilanie zimniej wody - brak  ZB i NP

Zawór do podłogi - przed pompą a nie za pompą , czyli odwrotna kolejność.

Zawór zwrotny na rurze od kotła!!! - wywalić - już ci to poprawiałem a ty nadal robisz źle !

Szkoda słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zaworem zwrotnym to jest tak: może być zamontowany zarówno na zasilaniu jak i na powrocie i spełni tę samą rolę ,

 

Zawór zwrotny na rurze od kotła!!! - wywalić - już ci to poprawiałem a ty nadal robisz źle !

Szkoda słów.

?????????????

 

A jeżeli chodzi o NP i o ZB  to nie bardzo wiem gdzie zamontować i co takie naczynie daje tak na chłopski rozum.post-25884-0-29499200-1410026748_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu co narysowałeś naczynie przeponowe to nic nie da - przenieś je na rurę od wodociągu, obok niego nat ej samej rurze zawór bezpieczeństwa 6bar.

 

Na prosty rozum , niekoniecznie chłopski, naczynie i zawór bezp, zabezpieczają przed nadmiernym wzrostem ciśnienia CWU i uszkodzeniem zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda się po podgrzaniu rozszerza a jak masz zawór zwrotny to się nie cofnie i ciśnienie rośnie.

Wzrost ciśnienia przejmuje naczynie przeponowe.

 

Teraz usuń ten zawór zwrotny na zasilaniu od kotła - po prostu przenieś go na powrót przed samym kotłem, nie ważne gdzie jest zamontowany spełni taką samą rolę

 

Dodatkowo ten zawór przełączający grzanie solarem np sterowany temp CWU - jeżeli ma się przełączać przy temp CWU ponad 60C

to jest na wyjściu CWU potrzebny zawór mieszający zabezpieczający przed poparzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pompy które obsługują instalacje grzewcze - one odbierają ciepło z bufora.

 

Dodatkowo ten zawór zwrotny od kominka powinie zostać a zawór od kotła ma być przeniesiony na powrót 

 

Zaw 3-D od inst solarnej na powrocie a nie na zasilaniu, z resztą tam są źle zaznaczone strzałki przepływu i powinna być odwrotnie pompa na powrocie solara.

Poprawiłem trochę ten rysunek

post-18578-0-99836400-1410108431_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja tych zaworów wymusza norma, która mówi o tym że na drodze do naczynia wzbiorczego nie może być armatury zamykającej.

A zawór na zasilaniu kominka nie przeszkadza - jest w bok od rury wzbiorczej kominka.

W przypadku kotła ZZ  dany na zasilaniu jest na rurze wzbiorczej/ roboczej.

Jak nie wierzysz to sprawdź palcem po schemacie , który zaczyna coś przypominać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drobiazgów to brak - rury do napełniania  układu CO , koniecznie z zaworem zwrotnym - aby woda z CO nie mogła się  cofnąć do instalacji wodociągowej 

oraz odpowietrznika bufora .

A tak powinno działać.

Pozdr.

PS

Czy inne instalacje też tak długo uzgadniałeś? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.