Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłownia Poza Domem


MaRo1705

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z kotłownia poza domem przeczytalem wiele mozliwych tematow ale nigdzie nie znalazlem podobnego problemu.

Otóz kocioł ma znajdowac sie w budynku gospodarczym oddalonym o 16m dom ma 100m2

kocioł ekogroszek ekoenergia kgs-r 15kw

zabezpieczenie kotla zawor schladzajacy

rura stalowa 2x1cal i pex 16mm do zaworu schladzajacego owiniete wata szklana w rurze pcv

rozdzielacz 8 grzejnikow

2 pompy

zbiornik cwu dwuplaszczowy 100l.

 

Problemem jest to ze chciałbym w kotlowni miec tylko kocioł.

zawór schladzajacy i zbiornik wyrownawczy

zaś w domu pompy zbiornik cwu i rozdzielacz.

 

Pytania mam takie czy jako zabezpieczenie kotla wystarczy zawor schladzajacy?? bo grawitacji tam itak zadnej nie bedzie

jaki zastosowac zawor 3d albo 4d?

czy pompa musi byc przy piecu czy moze byc w domu???

Czy jest ktos wstanie mi pokazac na schemacie jak to ma byc podlaczone??

z góry dziekuje

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa moze być na powrocie która bedzie pchała wodę w kocioł lub na zasilaniu ale trzeba odpowiednio zrobić odpowietrzenie kotła żeby nie pociągało powietrza nad kotłem z odpowietrznika  ,co do zaworu 3d jesli go dasz do ochrony powrotu i bedzie w domu to zawsze w rurach bedziesz miał wysoki parametr a to sa większe straty po drugie trzeba doprowadzić eketrykę od kotła do pompy wiec dodatkowe utrudnienie ,ja to widze tak pompa na zasilaniu z kotła w budynku zawór przłaczajacy pomiedzy zasobnikiem a grzejnikami i na grzejnikach zawory termostatyczne a na kotle w okolicach 50st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli na temat odpowietrzenia kotła??

Jeśli chodzi o kable mam obok rure fi50 na kable.

Czym wysteruje zawór przełaczajacy???

ile pomp wykorzystac 2 czy jedna.

Jesli chodzi o moja mysl z zaworem 3 lub 4 d tutaj chodzi o to zeby pex przypadkiem nie przymarzl i mial stała temperature

sterownik pieca to compit r501 a on chyba nie obsluguje zaworu z siłownikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór przełączający jest sterowany z CWU ze sterownika a pompa jedna wystarczy wtedy a odpowietrzenie no jak w każdym kotle najwyższy punkt na kotłem to odpowietrznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale w sterowniku mam wejscia temp co i cwu wyjscia pompa co i cwu czyli zamiast pompy cwu wpinam siłownik zaworu???

Widze ze masz pojecie dosc duze o tym masz jakis schemat podlaczenia zaworu ???

rozumiem ze w kotlowni podlacze zasilanie i powrot i na powrocie zbiornik wyrownawczy odpowietrzenia to nie problem tez se poradze.

ale jakis orientacyjny schemat rur by sie przydal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no namaluj to się odniosę do tego ,ja to widzę prosto pompa na na wyjsciu z kotła na pompą odpowietrzenie i rura w doł do ziemi ,powrót na ostro z ziemi do kotła i przeponówka ,w piwnicy domu zawór 3d do przełączania podpięty pod sterownik kotła cwu ,w tej piwnicy zasobnik podpięty z zasilaniem do zaworu a powrot na ostro i tak zawo CO do zaworu drugiego wyjścia i powrót na ostro ,oczywiście czujnik zasobnika tez podpięty do kotła no i działa a jak sie zdecydujesz to podpowiem o jednym elemencie automatyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale w sterowniku mam wejscia temp co i cwu wyjscia pompa co i cwu czyli zamiast pompy cwu wpinam siłownik zaworu???

 

Dokładnie tak

 

Co do schematu to raczej nikt na forum Ci go nie narysuje bo to nie jest bióro projektowe ale mogę podpowiedzieć jak ma to działać.

 

W domu za pompą CO montujesz zawór 3d z siłownikiem sterowanym pompą cwu z Twijego sterownika.

W momęcie kiedy woda w zasobniku będzie zimna zawór 3d przełączy sie i będzie go grzał jak sie nagrzeje do odpowiedniej temperatury ( ustawionej w sterowniku) to przełączy sie na grzanie CO

 

Sprawdz tylko czy możesz przedłużać kable do czujników temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pieknie zrozumialem natomiast czytajac instrukcje sterownika pieca wychodzi na to ze jak bedzie ladowal zasobnik cwu wylaczy pompe co

a producent a zupelnie inne działajace niezaleznie sterowniki zaworu mieszajacego, moze cos przeoczylem , ale wydaje mi sie ze to nie przejdzie ze sterowaniem siłownikiem

http://www.ekoenergia.eu/files/Instrukcja%20obslugi%20F03%20R501%20Eco%20u2w1%5B1%5D.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przejdzie tylko trzeba mieć sterownik cwu a zawór przełączający jest na sprzezynie wiec jak ma napięcie to zadziała jak nie ma to powróci ,wiec niech twoją rolą pozostanie jedynie opinia czy taki układ ci odpowiada a automatyka to pikuś (pan pikuś hehe )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie pieknie zrozumialem natomiast czytajac instrukcje sterownika pieca wychodzi na to ze jak bedzie ladowal zasobnik cwu wylaczy pompe co

 

 

Priorytet ciepłej wody można wyłączyć, wtedy obie pompy CO oraz CWU będą pracować jednocześnie

 

Z instrukcji wymika, że możesz przedłużyć przewód do czujnika temperatury ciepłej wody użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kolego  MaRo1705 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/2390-camino-kwd3/page-38    post 759. Moja instalacja. Dodam ze pompa sterownik w gazu wymienniki cwu w domku podlaczony do c.o + zawór odcinający,  gdy temperatura na wymiennikach wyższa od c.o zawór odcina ładowanie cwu. Straty na odcinku około 18m. w granicach 2 *C. Pompa grundfos ups 25/60 na II biegu spoko daje rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.