Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe - Problem


Maro36

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki panowie za pomoc. W weekend nieco się pobawiłem i mam kilka newsów. Pracowałem nad kryzowaniem grzejników tak, żeby zmusić podłogówkę do działania.

Przed włączeniem pieca przykładałem termometr do RTLi i pokazywał 21stC. Po 3 godzinach zabawy, temperatura tego, który wchodzi do drugiego wejścia (od prawej), czyli górnego wynosiła 30stC, temperatura tego dolnego 24stC. Podłoga, za którą odpowiedzialny był obwód z górnym RTLem była wyraźnie ciepła, termometr też pokazywał 2 - 3stC więcej w miejscu, gdzie w tym samym pomieszczeniu jest ogrzewanie podłogowe niż w miejscu gdzie go nie ma. Czyli tutaj ewidentnie działa :)

Nieco gorzej sprawa się ma z tym drugim obwodem - tam różnica już nie jest aż taka odczuwalna, nie mniej jednak płytki były wyraźnie cieplejsze w miejscu podłogówki. Tutaj po prostu nie były zimne. Bosą stopą różnica była bardzo wyraźna, ale temperatura powrotu sporo niższa niż w pierwszym przypadku. Być może jakby grzać dłużej, to podłoga by się jeszcze trochę nagrzała.

 

Tak, czy inaczej jest jakiś sukces, tym bardziej, że jednocześnie wszystkie grzejniki mocno mi grzały.

 

Ps. Ustawiłem temperaturę na piecu 47stC i taką temperaturą były zasilane grzejniki i podłogówka. Mam nadzieję, że przy niższej temperaturze podłogówka też będzie działać.

 

Ps2. Sprawdziłem swoje ustawienia i faktycznie trochę przesadziłem z tą krzywą grzewczą. Błędnie podałem, że mam ustawione na 0,45. W rzeczywistości miałem ustawione 0,60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz w ogóle różnicy pomiędzy sterowaniem pogodowym według krzywej a stałotemperaturowym według temperatury zadanej na kotle. Cały czas pisałeś o grzaniu według krzywej a teraz okazuje się że ustawiasz temperaturę na kotle 47C. Czyli według żadnej krzywej (pogodowo) kocioł nie pracuje, a pracuje stałotemperaturowo. Twoje ustawianie krzywej nic w działaniu nie zmienią i nie ma znaczenia czy ustawisz krzywą 0,4; 0,6 czy 1,2 bo kocioł pogodowo nie jest sterowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak - napisałem, że ustawiłem 47stC na piecu, bo jakbym miał sterować pogodowo, to piec by się nie włączył w ogóle - jeszcze nie jest na tyle zimno. Ustawiłem ręcznie cokolwiek, byleby tylko piec ruszył na tyle, żebym mógł w miarę szybko sprawdzić efekty walki z zaworami kryzującymi. Nawet jeśli piec by ruszył na pogodówce, to na efekty pewnie musiałbym czekać cały dzień, a chciałem to zrobić możliwie najszybciej, dlatego przeszedłem na sterowanie ręczne i dlatego ustawiłem stosunkowo wysoką temperaturę na piecu. Po zakończeniu testów przywróciłem sterowanie pogodowe.

Zasada sterowania pogodowego z wykorzystaniem krzywej jest mi doskonale znana, dlatego też napisałem, że mam nadzieję, ze przy niższej temperaturze podłogówka również będzie działać. Dlatego przy niższej, bo jak pisałem wcześniej na ogół w zimie mam niższą temperaturę na piecu niż te 47stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to mam jeszcze jedną kwestię. Wczoraj zauważyłem, że podczas ochrony przed legionellą, gdzie mi się podgrzewa woda w zasobniku do 70stC rura od CO również jest ciepła. Sprawdziłem grzejniki, wszystkie były zimne, ale 1 miał ciepłą rurę doprowadzającą wodę. Czy to jest normalne, że grzejąc CWU poniekąd grzeje CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli są, to w piecu, bo na zewnątrz nic nie widać (przesłałem zdjęcie). Czy one mogą być w piecu zamontowane? Czy jeśli są, to tylko na zewnątrz.

 

Ps. Jeszcze jedna sprawa - fachowiec, który u mnie był mówił, że powinienem mieć zamontowane filtry na powrocie z CO, żeby nie zajechać pompy w piecu - czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja pomyłka z tym pytaniem o zawóry zwrotne - w twoim kotle jest przecież zawór przełączający - grzanie CO lub grzanie CWU - widocznie ten zawór coś puszcza ,

Ten zawór to robota dla serwisu - dzwoń do nich i spytaj o to , a filtr powinien być na powrocie z CO do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.