Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Logano S 112 - Błysk Geniuszu Czy Przekombinowany Dolniak ?


SONY23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zrobiłem zaślepienie na próbę z kawałka płaskownika - popróbach niestety nie zauważyłem jakieś szczególnej poprawy.

Natomiast zainteresowałem się obrotami wentylatora. Fabrycznie ustawione były na ok 50% - ja to miałem zmniejszone do ok 40%.

W sobote rano postanowiłem podkręcić do  90% obrotów (zostawiając zapas 10%)

No i tego mi było trzeba - kociołek od razu raźniej zaczął sie rozpalać uzyskawszy chwilami nawet 71 st C.

W domu sauna :).

Teraz spokojnie mogę czekać na mrozy. Teraz pozostało mi poustawiać pozostałe parametry by stałopalność była jak najdłuższa.

 

Miłego

Proszę o informację czy masz kocioł w instalacji otwartej, czy zamkniętej.

W S112 jest wężownica schładzająca.

oraz jak jest z czyszczeniem kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego ojca zużycie ok 12-15kg/dobe stalopalnosc ok 12h instalacja zamknieta, na razie bez automatycznego zaworu przy wezownicy, parametry domu podawalem w jakims poprzednim poscie.

 

Czyszczenie to chyba najslabszy punkt tego kotla. Po tygodniu sporo sadzy (srednia temp. pracy to 50 -55 st moze dlatego), smoła w komorze zasypowej to norma, trzeba wygasic i przestudzic, poza wymiennikiem plytowym dobrze tez oczyscic ten wentylator i jego komorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Instalacja otwarta.

Czyszczenie - dla spokojności i wg instrukcji raz na tydzień.

Nie jest to najmocniejsza strona kotła - najgorsza strona z szamotkami - trudny dostęp no i środkową cegiełkę trzeba ręcznie wsadzać

bo zawsze spadnie przy czyszczeniu.

Wentylator (jest specjalna klapka - niestety nie po tej stronie ) raz na m-c (nie jest jakoś specjalnie zasyfiona)

Z drugiej strony jest sama suchutka sadza - nic się nie skleja nie osadza, miotełka wystarcza tylko dużo pyłu.

Zastanawiam sie nad odkurzaczem.

Stałopalnośc jak na razie z temp na dworze (-2 do 3 st. C) to 12h i więcej ; temp. ustawiona na kotle 65 st.C, szyber w pełni otwarty.

Na próbę od soboty mam groszek - narazie lepszy od orzecha bo mniejsza granulacja - nie zawiesza się i po spaleniu sam popiół.

 

Ogólnie po tygodniu palenia na nowych nastawach - dla mnie rewelka.

Raz rozpalony kociołek po południu wysypany popielnik, przerusztowanie, uzupełnione paliwo i do rana i tak w kółko bez wygaszania

cały tydzień. Przerwa w sobotę - na czyszczenie i powtórka z rozrywki :).

Oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mojego ojca zużycie ok 12-15kg/dobe stalopalnosc ok 12h instalacja zamknieta, na razie bez automatycznego zaworu przy wezownicy, parametry domu podawalem w jakims poprzednim poscie.

 

Czyszczenie to chyba najslabszy punkt tego kotla. Po tygodniu sporo sadzy (srednia temp. pracy to 50 -55 st moze dlatego), smoła w komorze zasypowej to norma, trzeba wygasic i przestudzic, poza wymiennikiem plytowym dobrze tez oczyscic ten wentylator i jego komorę.

12-15kg/dobę stałopalność 12h, tzn. że dwa razy palenie po 7,5 kg?

ile wynosi jednorazowy zasyp na te 12h?

15kg na dobę to wychodzi ok 75kWh czyli 75/24=3,12kWh na godzinę - taka jest moc chwilowa kotła???

Napisz jak wygląda czystość spalania- dym z komina oraz czy przy pracy kotła czopuch jest gorący (lub jaka jest temp. spalin).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem takie orientacyjne dane z dni gdy nocne temp były w okolicy 0°C dzień raczej na plusie. Ponadto nie mamy dokładnej wagi a zasyp jest przeważnie nie do pełna tylko po trochu a częściej.

 

Dym ogólnie raczej białawy rzadki lub w ogóle prawie niewidoczny. Temp spalin gdy wentylator pracuje z mocą ok 40-45% dochodzi do 160°C natomiast w okolicach zadanej temp. kotła(przeważnie 50°C) i na podtrzymaniu spaliny 65-80°C, szyber przymknięty na 1/2 zakresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam "mały " problem. Kupiłem węgiel groszek. I niby wszystko ok, ale w tej chwili piec żyje własnym życiem.

Nie wiem czy to kalorycznośc węgla, ale po koleji.

Nastowioną temp. mam w tej chwili 61 st.C.

Piec dochodzi do tej temp., wentylator sie wyłącza i od tej pory temp. rośnie dochodząc nawet do 100 st C.

Szczelina na wlocie ok 3mm (mniej już nie mogę ustawić), szyber przymknięty do połowy.

Nie wiem co z tym fantem począć.

Może ktoś będzie miał jakąś radę.

Miłego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z przyrostem powierzchni grzewczej tego kotła? 14,5 kW ma 1,1 m2 ale już 20 kW ma skok do 1,7 m2 a 24,5 kW ma minimalnie większą czyli tylko - 1,8 m2.

Zastanawiam się jak to jest liczone i skąd wynika taka dysproporcja między znamionową mocą cieplną  20kW a 24,5kW porównując powierzchnię grzewczą?

 

Idąc dalej na przykładzie S111: 13,5 kW ma 1,1 m2 a 16kW też 1,1 m2? Co powoduje zmniejszenie mocy cieplnej jeśli mamy tą samą powierzchnię grzewczą?

 

Będę wdzięczny za wytłumaczenie.

 

Pozdrawiam

userq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość "otworu w ścianie grodziowej"  czyli wysokość ruszt - wymiennik wiszący ma jak najbardziej znaczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzieki wszystkim za zainteresowanie.

Po konsultacjach z serwisem Buderusa wydaje sie , ze problem został opanowany. Problem opierał sie o

nastawiony czas postoju miedzy przedmuchami. Ja miałem ustawione 25 minut i pracę wentylatora 10s.

Teraz ustawiłem czas na 35 minut. Od Swiąt po zmianie nastaw kocioł zaczął pracować w zadanych temperaturach.

Na razie spokój.

Miłego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właściwie to u nas takich konkretnych mrozów to jeszcze nie było, kiedyś tam było pare dni kolo -10 wtedy zużycie było ok 22-25 kg, stalopalnosc 9-10 h. Czyścić to trzeba co tydzień bo widac ze temp spalin mocno rośnie przy dłuższych przerwach, wentylator można ewentualnie co 2 tyg. Wegiel to groszek ok 40-60mm podobno z Kazimierz Juliusz ale mieszany z grubszym niewiadomego pochodzenia z poprzednich sezonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.