Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł + Bojler Do Starego Domu Jednorodzinnego


shakeall

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

w zeszłym roku kupiłem poniemiecki dom i teraz stoję przed wyborem nowego kotła. Stary Camino (6 żeber) kończy mi nie odpowiada - za dużo roboty. i do tego się boję, że nie zdołam nim ogrzać domu. 

 

Dom to stary (jakieś 80-90 lat) kamienny dom. Mur z kamienia (bez fundamentu) o grubości około 70 cm. Ocieplony 10cm styropianu. Okna plastikowe (niezbyt rewelacyjne, bo jakieś używki). Instalacja w miedzi, grzejniki z głowicami termostatycznymi. 

Dolna kondygnacja to około 100m2 + 20m garażu z kotłownią, górna w tym momencie nie jest wykończona, ale poprowadzone są tam 3 grzejniki. Niestety dach nie jest ocieplony - to mnie czeka w najbliższych latach. 

 

Razem z kotłem wymieniam bojler na większy - teraz jest marne 80L. Potrzebuję coś dla 4 osobowej rodziny, z możliwością grzania elektrycznego - na okres letni.

 

Komin kamionkowy o średnicy wewnętrznej 15 cm - mam nadzieję, że to wystarczy.

 

Zdecydowałem się na kocioł podajnikowy, nie mam po prostu ochoty na rozpalanie 2 razy dziennie w klasycznym zasypowym. 

Pytanie to jaka moc i jaki kocioł? 

 

Moc

Nie wiem jak do tego podejść, gdyż teraz potrzebuję ogrzać tylko 100m2 na dole, a góra tylko na potrzymanie. 

Ale w perspektywie 3-4 lat chcę uruchomić górę i będę potrzebował więcej KW w piecu. 

 

Hydraulik, z którym jestem umówiony na montaż powiedział, że piec 18KW będzie odpowiedni. Co wy na to? 

 

Jeśli chodzi o rodzaj kotła, to chyba najważniejsza dla mnie jest łatwość obsługi sterownika. Mogę dorzucać częściej paliwo, mogę go czyścić, ale kombinowanie z parametrami chcę ograniczyć do minimum. 

 

Proszę o rady. Zależy mi na czasie, hydraulik ma dla mnie czas za około miesiąc.

 

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego:

http://cieplowlasciwie.pl/

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

 

18 kW to wg mnie max. Możesz podejść do sprawy od drugiej strony i policzyć aktualną moc grzewczą grzejników i jeśli spokojnie dają radę ogrzać ten dom, to większej mocy kotła nie potrzebujesz. Najlepiej jednak spróbować oszacować energochłonność budynku lub zlecić takie badanie.

 

Zasobnik CWU min 150l, najlepiej stojący z wężownicą spiralną.

 

Bardzo ogólnikowo pytasz i trudno o konkretne podpowiedzi. Istotny jest budżet, bo można szukać kotła za 5 tys., a są i takie za 12 tys. Jakość jak zawsze podąża za ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę się z wydatkiem około 8000 na kocioł + zasobnik + przeróbki + robocizna. 

 

Przez poradnik napisany przez TIMON120777 już przeszedłem. A z kalkulatora wynika, że po dociepleniu dachu 18KW będzie ok na obie kondygnacje. Tylko czy nie będzie za duży gdy jeszcze nie muszę góry ogrzewać? 

 

Później jeszcze siądę i policzę moce obecnych kaloryferów, ale wydaje mi się, że będzie ok. 

 

Co do zasobnika, to dlaczego wężownica, a nie płaszcz wodny? 

 

Co do cech kotła, to chciałbym aby posiadał awaryjny ruszt żeliwny - na pewno poza sezonem grzewczym się przyda. Zawsze trochę drewna się znajdzie. 

 

W sklepie niedaleko mnie, polecają Zębca, że niby takie dobre i pewne kotły. Czy to prawda? Z tego co widzę na forach to podajnikowy zębiec nie jest zbyt popularny. Najczęsciej pojawia się SAS, DEFRO i Ogniwo. 

 

Z dotychczasowej lektury skłaniam się ku kotłowi ze sterownikiem eCoal, a więc Ogniwo ECO PLUS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, instalacja u mnie to dwie pompy (osobno na zasobnik i grzejniki) oraz układ zamknięty. Hydraulik doradzi żeby nie otwierać układu, zobaczymy czy będzie dziać, jak nie to się w krótkim czasie po montażu otworzy całą instalację.

 

Jak to natomiast wygląda z nastawieniem producentów kotłów do takich instalacji? Co w razie problemów z kotłem? Hydraulik wspominał że mogą być problemy.

 

Dodam tylko że mam zamiar wyposażyć się w przetwornice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno.

 

Czy mój komin (15 cm średnicy) będzie wystarczający do kotła podajnikowego? Wiem że są jeszcze inne czynniki wpływające na osiągi komina niż tylko jego średnica, ale producenci podają średnicę około 16-17 cm jajko minimalną do tego rodzaju kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł musi być dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym, inaczej gwarancji nie dostaniesz. Jeśli nie będzie wbudowanej wężownicy schładzającej, to należy domontować zewnętrzną.

W tym przedziale cenowym (8 tys.) masz jeszcze całkiem fajne kociołki Galmet i Skamp, oba z dwupoziomowym rusztem żeliwnym.

 

Kotły mogą dziś modulować mocą od 5 kW, więc nie powinny mieć problemu z czasowym ogrzewaniem mniejszej powierzchni. Każdy z nich ma również tzw. funkcję "LATO", kiedy obsługiwany jest wyłącznie boiler i obciążenie jest minimalne przez kilka miesięcy. Jakoś nikt tego nie zabrania. Jeśli będziesz dbał o opał (musi być suchy) i nie będziesz spalał śmieci czy mokrego drewna, to nic złego kociołkowi nie wyrządzisz. Być może będzie trochę więcej sadzy i tyle, ale niekoniecznie.

 

Co do komina, to jeśli stary kocioł dawał radę, to nie widzę powodu, by nowy miał problemy. Dwie kondygnacje, czyli komin wysoki i ciągu nie powinno brakować.

 

Mimo wszystko polecałbym spiralę. To zupełnie inna metoda podgrzewu od dwupłaszcza, wg. mnie lepsza i wydajniejsza. Jeden i drugi wodę podgrzeje, a przy paleniu ciągłym różnicy można nie zauważyć.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.