Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbyt Szczelne Mieszaknie - Rozszczelnienie Drzwi Wejściowych


Dale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedawno przeprowadziłem się do nowego mieszkania w bloku z wielkiej płyty z lat 70. Blok jest ocieplony i wstawione są plastikowe okna bez nawiewników. Mam problem z wentylacją, gdy pracuje piecyk gazowy do grzania ciepłej wody w wentylacji łazienkowej pojawia się ciąg wsteczny, który raczy mnie zapachami z łazienek sąsiadów (wentylacja zbiorcza grawitacyjna). Po dłuższym czasie pracy piecyka pojawia się ciąg wsteczny także w wentylacji kuchennej (są dwa kanały wentylacyjne - kuchnia i łazienka, oraz jeden przewód spalinowy od piecyka w łazience). Problem przemija po delikatnym otwarciu okna od tej strony, od której wieje wiatr (otwarcie okna po drugiej stronie mieszkania daje średnią lub żadną poprawę). Zauważyłem, że ciąg wsteczny zanika również po otwarciu drzwi wejściowych do mieszkania, w związku z tym wpadłem na pomysł rozszczelnienia drzwi. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się mieć same zalety - zimą na klatce jest o wiele cieplejsze powietrze niż za oknem, nie trzeba zastanawiać się od której strony wieje wiatr żeby otworzyć okno od dobrej strony mieszkania. W dodatku gdzieś czytałem, że przy wentylacji zbiorczej mechanicznej administracja wręcz nakazuje lokatorom rozszczelnienie drzwi wejściowych do mieszkań, no ale w moim bloku wentylacja jest grawitacyjna. Czy mogę na stałe rozszczelnić drzwi wejściowe poprzez wyjęcie z nich uszczelek lub dodatkowo montaż jakiegoś zgrabnego otworu nawiewnego? Czy nie będzie miało to jakichś nieprzyjemnych reperkusji, poza być może zaciąganiem smrodu butów sąsiada? :P

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to powinieneś zrobić nawiewniki okienne a te uszczelki przedewszytkim w progu drzwi wejściowych najlepiej wyjąc ale to zależy od kultury innych i czy ktoś nie pali na klatce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem już czujnik czadu w łazience, nawiewniki zamontuję w najbliższym czasie. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz... Mieszkam na 7 piętrze (blok 13 pięter) i wieje dość mocno na tej wysokości, w dodatku mieszkanie jest eksponowane "dwustronnie" - na północ i południe. Gdy otworzę okno od strony zawietrznej, a po drugiej stronie okno jest zamknięte, ciąg wsteczny w wentylacji łazienkowej wzmaga się :o Tak się składa, że duże okna od obydwu pokoi (plus balkonowe) mam po stronie w 90% czasu zawietrznej, a od strony nawietrznej jest tylko małe okno w kuchni. Obawiam się, że gdy zainstaluję nawiewniki w każdym oknie to niewiele mi to pomoże, ewentualnie te w pokojach będę musiał zamykać, w szczególności przy silnym wietrze.

 

Drzwi od klatki rozszczelniłem, ale nawet po wyjęciu wszystkich uszczelek pojawia się trochę ciągu wstecznego w wentylacji łazienkowej podczas pracy piecyka, a za to w mieszkaniu słychać każdy szmer zza drzwi. Zauważyłem, że jest dość duża różnica w ciągu obydwu kanałów - kanał spalinowy od piecyka ma taki ciąg że rękę urywa, a kratka wentylacyjna ciągnie bardzo bardzo słabo. Kiedy ją zatkam w czasie pracy piecyka i ciągu wstecznego, jedyne co się dzieje to zaczyna mocniej ciągnąc powietrze przez kratkę w drzwiach łazienkowych. Chyba po prostu łatwiej piecykowi pociągnąć do łazienki powietrze przez kratkę wentylacyjną z byle jakim ciągiem, niż zaciągnąć je z mieszkania.

 

Zauważyłem coś jeszcze... kratka prowadzi przez ścianę do wnętrza pionu technicznego, gdzie kawałek dalej jest wlot do przewodu wentylacyjnego - ale kratka jest z nim niepołączona. W dodatku po środku przeszkadza rura doprowadzająca wodę do mieszkań. Czy to tak ma być?

 

post-2375-0-48943300-1408713293_thumb.jpg

Zdjęcie zrobione przez zdjętą kratkę, w głębi widać rurę wodociągową, a za nią dziura w ścianie to wlot do kanału wentylacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja z tą rurą i brakiem połączenia kratki z pionem wentylacyjnym jest niedopuszczalna - powinieneś zgłosić sprawę do administracji

- niech rozwiązują ten problem.

Sam możesz zrobić jakiś tunel z blachy od kratki do pionu wentylacyjnego z dodatkowym uszczelnieniem przy wejściu do pionu wentylacyjnego.

 

Dodatkowo sprawdź czy w tym pionie wentylacyjnym jest ciąg np - zapalona świeczka wstawiona obok tej rury pokaże ruch powietrza.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.