Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co I Cwu Na Etapie Projektowania


tomx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

Na imię mam Tomek  i jestem tu nowy ,więc proszę o wyrozumiałość

Pracuję nad projektem całej hydrauliki do naszego małego domku i mam prośbę o wstępną weryfikacje tego co do tej pory udało mi się stworzyćpost-59126-0-91550500-1408302574_thumb.jpgpost-59126-0-13768600-1408302524_thumb.jpgKOTŁOWNIA wysoka rozdzi..pdf.

 

Dzękuję za zainteresowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Projekt jest poprawny i nie zawiera rażących błędów

 

Obejście z zaworem różnicowym pompy grzejnikowej jest zdędne ponieważ grawitacji nie uzyskasz

 

Przydał by się jeszcze termometr mierzący temperaturę powrotu kotła

 

Napisz coś więcej o sterowaniu za pomocą termostatów pokojowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję  za podpowiedz

Jednakże ten  zawór  umieściłem pod wpływem sugestii producenta kotła  ( dodatkowe zabezpieczenie  w sytuacji braku prądu ) Ja osobiście też bym go tam najchętniej nie montował  :)

 

post-59126-0-86068000-1408307481_thumb.jpg

 

Co do termometru  na powrocie sugerowałem się czujnikiem  powrotu  od sterownika i faktem że zamontowałem już dwa termometry na rozdzielaczach powrotnych CO .

 

post-59126-0-39971700-1408307615_thumb.jpg

 

 

Co do sterowania poprzez termostaty  to plan mam taki :

Sterownik ST 880 (Jeśli dobrze rozumie )podaje napięcie na 3 pompy  sygnał ten mogę przerwać  poprzez  termostat  pokojowy np. Honeywell DT 90 lub podobny   (kiedy osiągnie żądaną temp. )

Lub załączy kiedy  temperatura  w pomieszczeniu spadnie poniżej żądanej

 

https://products.ecc.emea.honeywell.com/poland/ecatdata/pg_dt90.html

 

post-59126-0-56480500-1408309456_thumb.jpgpost-59126-0-49315600-1408309469_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D nie będzie skutecznie podnosić temperatury powrotu kotła. Za małe przekroje obiegu kotłowego. Zrezygnuj z zaworu 4D, zainstaluj pompę kotłową sterowaną termostatem za 50 zł zainstalowanym na powrocie kotła. Na obiegu grzejników zainstaluj zawór 3D tak jak na obiegu podłogowym. Będzie taniej w wykonaniu, eksploatacji i skuteczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka konkretnych pytań do powyższego schematu

1-Czy układ zabezpieczenia pieca przed skraplaniem ( pompa i dwa zawory zwrotne + dwa    termostaty przylgowe kontrolujące prace pompy  )        ma sens ?

2- Jeśli tak to jakiego rodzaju zawór  zwrotny  zamontować na głównej magistrali powrotnej   28 mm? (sprężynowy , klapkowy ,grawitacyjny ).

3-Czy  dopuszczalne jest stosowanie  zaworów odcinających na głównej magistrali powrotnej .

4-Czy  stosowanie zaworów  grawitacyjnych jako bajpas  dla pomp cyrkulacyjnych  jest obligatoryjne ( problemy z odbiorem technicznymi               gwarancją producenta )

 

Z gury dziękuję za pomoc  Tomek .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ma sens, ale wystarczy jeden ZZ za pompą. Przed pompą możesz zamontować zawór regulacyjny.

2. Na powrocie ZZ nie potrzebny.

3. Tak. Należy tylko pamiętać, aby nie odciąć połączenia rury opadowej od kotła.

4. Nie jest obligatoryjne i jest tutaj zbędne.

 

Parę uwag do schematu masz niżej. Dwa źródła to zawsze komplikacje w sterowaniu. Zastanów się, czy z kominka będziesz korzystał na tyle często, by opłacało się zaprzęgać go do ogrzewania, zwłaszcza, że nie przewidziałeś bufora. Co skłoniło cię do kominka z płaszczem? Jeśli planujesz "incydentalne", nastrojowe palenie, to "nie idź tą drogą". Kominek ma bardzo małą sprawność i ogrzanie nim domu pochłonie tyle drewna ile odpowiednio spaliłbyś węgla w kotle. W gratisie dostaniesz codzienne czyszczenie kominka, targanie szczap i popiołu przez cały dom oraz coroczne malowanie salonu. Twój wybór.

 

Trzeba też mądrze zaplanować sterowanie.

 

Zastanowiłbym się nad dorzuceniem  zaworu 3D dla grzejników sterowanym pogodowo. Termostat pokojowy pełniłby rolę "dosterowania" i poglądu na warunki wew.

Tutaj rodzi się pytanie jak termostat ten wpłynie na pracę kominka z płaszczem, jeśli nagle pompę wyłączy. Jakoś bez bufora tego kominka nie widzę.

 

post-18583-0-94070000-1408994179_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1

Pompa kotłowa jest najlepszym sposobem zagwarantowania odpowiedniej temprtatury powrotu kotła

ad2

Za każdą pompą obowiązkowo zawór zwrotny sprężynowy

ad3

Na powrocie możesz montować co chcesz

Jedynie na rurze wznośnej do naczynia nie wolno niczego montować

ad4

Obejście pompowe (tzw bajpas) montuje się gdy instalacja ma możliwość pracy bez pompy obiegowej

Twoja instalacja nie bedzie pracować grawitacyjnie więc jest to zbędny wydatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ma sens, ale wystarczy jeden ZZ za pompą. Przed pompą możesz zamontować zawór regulacyjny.

2. Na powrocie ZZ nie potrzebny.

3. Tak. Należy tylko pamiętać, aby nie odciąć połączenia rury opadowej od kotła.

4. Nie jest obligatoryjne i jest tutaj zbędne.

 

Parę uwag do schematu masz niżej. Dwa źródła to zawsze komplikacje w sterowaniu. Zastanów się, czy z kominka będziesz korzystał na tyle często, by opłacało się zaprzęgać go do ogrzewania, zwłaszcza, że nie przewidziałeś bufora. Co skłoniło cię do kominka z płaszczem? Jeśli planujesz "incydentalne", nastrojowe palenie, to "nie idź tą drogą". Kominek ma bardzo małą sprawność i ogrzanie nim domu pochłonie tyle drewna ile odpowiednio spaliłbyś węgla w kotle. W gratisie dostaniesz codzienne czyszczenie kominka, targanie szczap i popiołu przez cały dom oraz coroczne malowanie salonu. Twój wybór.

 

Trzeba też mądrze zaplanować sterowanie.

 

Zastanowiłbym się nad dorzuceniem  zaworu 3D dla grzejników sterowanym pogodowo. Termostat pokojowy pełniłby rolę "dosterowania" i poglądu na warunki wew.

Tutaj rodzi się pytanie jak termostat ten wpłynie na pracę kominka z płaszczem, jeśli nagle pompę wyłączy. Jakoś bez bufora tego kominka nie widzę.

 

attachicon.gifpost-59126-0-04075000-1408903688.jpg

 

Dziękuję za cenne uwagi (część poprawek już naniosłem ) post-59126-0-69526200-1409000472_thumb.jpg

Co do kominka :

Raczej funkcja dekoracyjna { część prac związana z nim została już wykonanakomin , doprowadzenie powietrza [planowany z zamkniętą komorą spalania ] po części okablowanie i część hydrauliki Szkoda by mibyło wycofywać się z tego pomysłu na tym etapie }

Plan był taki ze jeśli kominek będzie już pracował to po części energie cieplną jaką już wytworzy chciałem rozdystrybuować po domu wykorzystując pompę nr 1

Pomysł na  sterowanie tym poniżej

sterowanie.pdf

 

Odnośnie termostatów pokojowych ,planuje trzy strefy grzewcze ( T1  centralna część domu :salon ,jadalnia ,hol i pomniejsze . T1 jako główny termostat współpracujący z sterownikiem .T 2  poddasze  użytkowe – raczej dla gości , nie zamieszkałe .T3 kontroluje pompę od podłogówki ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam wszystkich ponownie

Chciałem wrócić ponownie do powyższego tematu , prace postępują powoli ale postępują .

projekt jest rozwojowy  i potrzebuję dodatkowej opinii od bardziej doświadczonych  użytkowników tego forum .

Poproszą o opinię do nowego projektu  , szczegóły w załącznikach  .

kotłownia 200.pdf

kotłownia 200 hydraulika.pdf

kotłownia 200 sterowanie.pdf

post-59126-0-89955800-1482361624_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie działać to dopiero się okaże. Ja wcale nie był bym tego pewny szczególnie przy pracy kotła  gazowego. Do tego niestety zaoszczędzono na ... rozdzielaczach kolektorach, nie wiadomo jak to nazwać to są naprawdę małe średnice (!!!). 14 kW kocioł gazowy ma pompę o wydajności ok 800 l/h a na tych 11 obwodach potrzeba już ok 1320 l/h nie uwzględniając oporów instalacji, czyli szans na pracę nie ma. Dla mnie w układzie brakuje sprzęgła a 3 źródła ciepła w instalacji to już "czysta głupota" i niepotrzebne komplikowanie instalacji. Są małe szanse żeby ten sterownik obsłużył wszystkie urządzenia. Ale o tym powinni się wypowiedzieć Ci którzy znają ten sterownik.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłów jak mrówków..

 

Masz to wszystko na półce z "przydasiami", czy będziesz kupował? Zdecyduj się i życia sobie nie utrudniaj.

Witam

Podstawowe źródło ciepła to kocioł węglowy ( jest zima nie ma wyjścia trzeba grzać ) dodatkowo  ( na przykład jesienią  trzeba rano podgrzać dom przez godzinę - jednym dotknięciem zapalamy piec gazowy który leżał na półce z przydasiami :) ( niestety zasilany z butli )  . Nawiasem  mówiąc  już go zacząłem montować .

Na koniec  fajnie by było usiąść przy kominku  , a skoro się już pali to można rozprowadzić trochę  to ciepło po domu  zakładając na czopuch wymiennik ciepła ( na allegro po 500 zeta )

Taki jest plan na skomplikowanie tej instalacji i sobie trochę utrudnienie budowy ^_^ .

pozdrawiam T S .

post-59126-0-11419400-1482449427_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdział 7. Instalacja gazowa na paliwa gazowe

 § 173.

3)   kuchnie i kuchenki     gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5 m od okien do boku urządzenia, licząc w rzucie poziomym,

 

§ 169.

 

3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań §175.

 

 § 173 p. 3  uważam że odnosi się do możliwości zadmuchnięcia  płomienia i jest na dzisiejsze czasy mało aktualny gdyż nowe kuchenki posiadają system kontroli płomienia .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o zdmuchanie idzie, ale o to jak takie posadowienie kotła interpretuje strażak  lub kominiarz,

może bez problemu wyciągnąć inny przepis np taki 

 

Podłoga lub ściana bezpośrednio pod kotłem nie może być wykonana z materiałów palnych. W przypadku wykonania podłogi lub ściany z materiałów palnych, powierzchnie w odległości minimum 0,5 m od krawędzi kotła powinny być pokryte materiałem niepalnym.

 

Widzisz - jak nie kijem to pałką , jedno jest pewne, że czasem nawet serwis danego kotła się do tego potrafi przyczepić.

 

Jak masz niepalne okna i przebicie w starciu ze strażą pożarną to zostaw , jak nie to przerób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o zdmuchanie idzie, ale o to jak takie posadowienie kotła interpretuje strażak  lub kominiarz,

może bez problemu wyciągnąć inny przepis np taki 

 

Podłoga lub ściana bezpośrednio pod kotłem nie może być wykonana z materiałów palnych. W przypadku wykonania podłogi lub ściany z materiałów palnych, powierzchnie w odległości minimum 0,5 m od krawędzi kotła powinny być pokryte materiałem niepalnym.

 

Widzisz - jak nie kijem to pałką , jedno jest pewne, że czasem nawet serwis danego kotła się do tego potrafi przyczepić.

 

Jak masz niepalne okna i przebicie w starciu ze strażą pożarną to zostaw , jak nie to przerób.

OK. o której klasie niepalności my tu mówimy?  Tak znam komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej  ;)  

W świetle obowiązujących przepisów  umiejscowienie tego kotła nie narusza żadnych przepisów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie działać to dopiero się okaże. Ja wcale nie był bym tego pewny szczególnie przy pracy kotła  gazowego. Do tego niestety zaoszczędzono na ... rozdzielaczach kolektorach, nie wiadomo jak to nazwać to są naprawdę małe średnice (!!!). 14 kW kocioł gazowy ma pompę o wydajności ok 800 l/h a na tych 11 obwodach potrzeba już ok 1320 l/h nie uwzględniając oporów instalacji, czyli szans na pracę nie ma. Dla mnie w układzie brakuje sprzęgła a 3 źródła ciepła w instalacji to już "czysta głupota" i niepotrzebne komplikowanie instalacji. Są małe szanse żeby ten sterownik obsłużył wszystkie urządzenia. Ale o tym powinni się wypowiedzieć Ci którzy znają ten sterownik.  

Dzięki mak ale jesteś mało precyzyjny w tych swoich złośliwościach 

1- kocioł gazowy niema tu nic do rzeczy

2-Rozdzielacze w zupełności wystarczające  ( przekrój 22 mm miedz = 1" rury stalowej)

3- 800l/h  to chyba pompka w akwarium ( przeciętna  pompa ma wydajności do 4000l/h )

4- głupotom jest rozpalanie dużego pieca węglowego w chłodne jesienne dni na godzinę przed wyjściem do pracy  

5 - sprzęgło miało by sens gdyby wszystkie te piece miały by pracować jednocześnie ( to jest dopiero idiotyzm w domku jednorodzinnym )

6 - ma schemacie powyżej jest wyraźnie zaznaczone że sterownik kontroluje tylko  piec węglowy

 

7- PROPONUJĘ  UWAŻNIE PRZECZYTAĆ CAŁY POST  

POZDRAWIAM   T. SZ . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.