Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Państwowe Składy Węgla.


Gość lysy1l

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.pb.pl/3810676,39117,panstwo-uruchomi-weglowa-franczyze

 

"Na przełomie sierpnia i września mają powstać Państwowe Składy Węgla (PSW). To  efekt  kilkumiesięcznej pracy międzyresortowego zespołu powołanego przez premiera Donalda Tuska, którego zadaniem były m.in. ocena skali nieprawidłowości w systemie sprzedaży czarnego paliwa, a także wsparcie polskiego górnictwa.

— Wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji spółki już zostały skompletowane, trwa jej rejestracja — mówi osoba zbliżona do rządowego zespołu. Założycielami spółki mają być Węglokoks, Kompania Węglowa (KW) i Katowicki Holding Węglowy (KHW), ale furtka pozostaje otwarta także dla innych polskich producentów. Na etapie pomysłu państwowych składów bardzo szybko zrezygnowano z budowania sieci organicznie: poprzez zakup i organizację poszczególnych składów. System sfinansować mają spółki z problemami, musi więc być jak najmniej kosztowny.

Nowa spółka zaproponuje wejście do sieci franczyzowej dotychczasowym dilerom oraz nowym podmiotom. Uczestnictwo w sieci PSW będzie odpłatne. W zamian przedsiębiorcy dostaną szyld, know-how, będą objęci spójną polityką cenową i kontrolą jakości. Będą mieli obowiązek kupowania węgla od producentów wskazanych przez PSW. Ma to nie tylko wyeliminować nielegalny obrót węglem zza granicy, ale także wesprzeć polskie górnictwo."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach afery podsłuchowej przejeli majątek właściciela  Składów Węgla to muszą coś z tym fantem zrobić - pisali już o tym w czerwcu tego roku

ale inf  przeszła bez echa np serwis Biztok.pl za "Rzeczypospolitą  "  z dn 30 06 14 podaje:

 

 

"Niezwykły pomysł ministerstwa na ratowanie polskiej branży węglowej. Według przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki już w październiku mają powstać państwowe składy węgla, które mają skutecznie konkurować z importowanym węglem z Rosji, a sprzedawanym jako polski.

Choć nie są znane koszty projektu (nie ma jeszcze biznesplanu), to wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" nie pozostawia złudzeń. Projekt ma spowodować, że polski węgiel będzie tańszy, po drugie zwiększy obroty spółek giełdowych, a co za tym idzie poprawi się ich sytuacja finansowa.

Kto ma sfinansować sieć sprzedaży polskiego węgla? Jedna z koncepcji zakłada, że pieniądze wyłożyć ma Kompania Węglowa. Tej jednak na to nie stać. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że za projekt zapłaci Węglokoks

"Rzeczpospolitej" czytamy, że możliwe jest stworzenie od podstaw nowej spółki, która zajmie się wyłącznie dystrybucją polskiego węgla. Może to być sposób wyeliminowania konkurencji w postaci prywatnej spółki Składy Węgla należących m.in. do Marka Falenty.

Jego nazwisko przewijało się w mediach w związku z tzw. "aferą taśmową". Jak pisaliśmy w serwisie Biztok.pl jego zdaniem całą sytuację zaaranżowali "baroni węglowi". W opinii Falenty kupują tanio węgiel z polskich kopalń i drogo sprzedają go indywidualnym klientom. Gdy na rynku pojawił się tani rosyjski węgiel (sprzedawany przez Falentę), baronom zaczęły uciekaćzyski."

 

Jak zwykle na początku będzie dobrze, ale później jak zwykle  ;) 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena polskiego węgla mogłaby być o 1/3 mniejsza, przerost zatrudnionego dozoru i związków zawodowych, pamiętam czasy na początku mojej pracy gdzie sztygar prowadził trzy ściany i miał pod sobą 120 ludzi, kiedy odchodziłem na emeryturę było trzech sztygarów na 25 ludzi na zmianie. Do tego dochodzą biurowce po 3 panie w pokoju z komputerami, a jak coś załatwiasz to ganiają górników z pokoju do pokoju z papierkami. Bardzo dobrze to zobrazował minister Sienkiewicz ....polskie państwo nie istnieje ... kamieni kupa też w węglu.  Związkami zawodowymi na kopalni obłożyć można trzy ściany, zawsze najwięcej dymu robili jak do d......y dobierali się im i dozorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł przeczytałem rano. 

Moim zdaniem to nie trzyma się kupy.

Przecież są autoryzowani dystrybutorzy. W czym lepsza będzie franczyza? Kto da know-how i na czym to ma polegać? Zrobią to dzisiejsi giganci, którzy węgla sprzedać nie umieją? Nowa spółka z zerowym doświadczeniem? Ograniczą się tylko do nowego szyldu?

Wspólna polityka cenowa - chciałbym to zobaczyć.

 

Rejestracja spółki to tylko formalność a nie żaden żaden sukces - schody zaczną się przy organizowaniu działalności (z jakich pieniędzy?).

 

W jaki sposób powołanie spółki ma wyeliminować nielegalny obrót węglem z zagranicy?

 

Proces tworzenia tak dużej organizacji będzie trwał latami i musi kosztować, więc cena węgla musi być wyższa (bo to też dodatkowy pośrednik).

 

Ciśnienie mi się podnosi jak czytam takie bzdury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały numer tkwi w tym zdaniu:

"Będą mieli obowiązek kupowania węgla od producentów wskazanych przez PSW."

Tym oto sposobem zostaną w znaczący sposób odcięte od koryta  trzy grupy  podmiotów. Pierwszy, najgroźniejszy to importerzy coraz lepszego jakościowo węgla rosyjskiego, który w perspektywie najbliższych paru lat, ze względu na  bardzo niską spiekalności i dobrą cenę mógł zdominować rynek paliw przeznaczonych do kotłów podajnikowych i dolnego spalania. Drugi, również bardzo niewygodny konkurent, to coraz silniejsze kopalnie prywatne. Bardzo mocne Bogdanka, Silesia, Sobieski i Janina, a z mniejszych Powstańców Śląskich i Siltech. Trzeci element, to pośrednicy kupujący węgiel na kopalniach pociągami i zaopatrujący małe składy i innych odbiorców. Dla nich też już nie będzie miejsca, bo po co dzielić się marżą z pośrednikiem?

Tak na marginesie Jastrzębska Spółka Węglowa od niedawna jest już pełnoprawnym właścicielem KWK Knurów i KWK Szczygłowice. Węgiel z tych kopalń jest w tej chwili nawet tańszy niż wtedy, gdy właścicielem była Kompania Węglowa. Zastrzyk kasy za transakcję na pewien czas poprawi kondycję Kompanii, ale na jak długo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja Państwu i jego pieskom nie wierzę ( za dużo już smrodu narobili ) najpierw wszystko wysprzedali w prywatne i częściowo obnce łapy a teraz szukają ... !

Dobrzy wujkowie ! Zbliżają sie wybory wiec takiej wędliny będzie coraz więcej!! 

Na ten przykład są jeszcze poszkodowani w powodzi z 1997 roku którzy nawet tych marnych 6000 zł nie otrzymali !

Więc te śmojdy tuska dla górników to raczej można sobie pod poduszkę wrzucić ! A może sie coś przyśni !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wez się zastanów zanim coś napiszesz ,najpierw promocja zagranicznych rzeczy czy to węgiel czy to jabłka a później jak w tym kraju żyć wiec się zastanówcie co wy chcecie od życia czy węgiel od ruskich a spożywka  u oszustów w biedronce czy jednak tak może wypadałoby przemyśleć zanim się coś napisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie ja Państwu i jego pieskom nie wierzę ( za dużo już smrodu narobili ) najpierw wszystko wysprzedali w prywatne i częściowo obnce łapy a teraz szukają ... !

Dobrzy wujkowie ! Zbliżają sie wybory wiec takiej wędliny będzie coraz więcej!! 

Na ten przykład są jeszcze poszkodowani w powodzi z 1997 roku którzy nawet tych marnych 6000 zł nie otrzymali !

Więc te śmojdy tuska dla górników to raczej można sobie pod poduszkę wrzucić ! A może sie coś przyśni !

nie trzeba było w 89 roku profesora do rządu wybierać a teraz już nie ważne kto będzie to będzie tak samo bo takie kroki niszczycielskie podjęto na początku lat 90 a ten rzad w brew pozorom sprząta i to dość intensywnie ten bałagan po tej gnidzie prof B..... a najwięcej zależy od nas a po poście 9 widać jakie jest podejście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e prosty człowiek nie musi myśleć promocja zagranicznego węgla gdzie u nas pełno ??? nad czym tu myśleć ???? nad wasza głupota jedynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj automatyk - jak się chce psa ( szarego obywatela) uderzyć to kij ( odpowiedni przepis) zawsze się znajdzie.

Nie ważne jaki rząd, ale to my przeciętni, szarzy obywatele w d..ę dostaniemy.

to nie znaczy że masz promować rosyjski węgiel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja promuję jakikolwiek węgiel - napisałem że podrożeje a jak podrożeje to każdy - a ruskiego nie będzie 

Już prędzej można zarzucić tobie że promujesz rosyjski gaz , polecając w każdym poście o doborze kotła kocioł na gaz ( oczywiście rosyjski :P ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki gaz rozyjski ,pokaż mi kto ma gaz z Rosji w domu ???? jak rosyjski gaz dotrze do Polic to max reszta jest polski sam mieszkam koło eksploatowanego złoża a w promieniu 60km mam 15 ujęc gazu i dwa nowe se otwierają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyk, napiszę po raz kolejny specjalnie dla Ciebie. Wydobycie gazu ziemnego w Polsce pokrywa 30% zapotrzebowania na gaz i nie ma tu znaczenia ile bierze przemysł, a ile odbiorcy indywidualni. Rozumiesz, co to znaczy 30%? Jeżeli rozumiesz to w końcu zamilcz i nie twórz nowej rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapotrzebowanie na gaz w Polsce dla indywidualnych jest na poziomie 35% na dzien dzisiejszy wydobywamy 38% na koniec roku będzie około 42% wiec nie odzywaj sie jak nie znasz tematu ,największy odbiorca zakłady police niemal 55% polskiego zużycia gazu a na ten przykłąd zobacz bodajże styczeń 2010 putin zakrecił gaz i co ??? wyłączono police i każdy w domu gaz miał czego nie można powiedzieć o naszych sąsiadach dla tego nikt w poslce nie boi sie ograniczeń w gazie bo indywidulanemu nic nie grozi a rosja gazu na 99% nie zakreci bo znaczace udziały w policach ma kapitał rosyjski a ciężko produkować i zarabiac jak gazu nie ma ,wystarczy pomyśleć trochę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, przestań klepać bezmyślnie w tą klawiaturę i zacznij czytać.

2012 rok - krajowe wydobycie gazu to 4.4 mld m/3 zaspokaja ok. 27.5%

A tu masz bajkopisarzu prognozy na 2013/2014: http://slimak.onet.pl/_m/nb/biznes/20131017/171555/pgnig_raport_2013_166_pl.pdf i tak to na razie wygląda i znając ten kraj wyglądać będzie.

Więc póki co jesteśmy uzależnieni na amen i nie interesuje mnie podział na odbiorców, interesuje mnie wynik globalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty to nawet  nie  jesteś prosty tylko  tępy a te dane to nie wiem skąd wynalazłeś ale są od przynajmniej 5 lat nieaktualne albo pochodzą ze źródeł propagandowych tak samo jak dwa tygodnie temu podano że pobiliśmy rekord zużycia prądu a sieci i system odpoczywa bo nie ma co robić

a co do globalnego podejścia to nie wiem jaki to ma wpływ na twój byt czy gaz idzie z Rosji czy też nie ??? i tak gaz w domu masz zagwarantowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty to nawet  nie  jesteś prosty tylko  tępy a te dane to nie wiem skąd wynalazłeś ale są od przynajmniej 5 lat nieaktualne albo pochodzą ze źródeł propagandowych

Wiesz co,  większego tępaka na tym forum trudno będzie znaleźć, bo przecież nikt normalny nie napisałby, że raport za rok 2012 jest od pięciu lat nieaktualny, a oficjalne prognozy PGNiG z października 2013  to nieaktualna propaganda. No nic, proponuję wyłączyć na jakiś czas komputer i trochę ochłonąć w zaciszu sypialni. Naprawdę dobrze Ci to zrobi.

Tak na sam koniec:

http://www.pgnig.pl/pgnig/com/8387?r%2Cnews%2CfromCtx=588&r%2Cnews%2CnewsId=63374

Napiszę Ci jak liczyć proporcję. Jeżeli w 2013 roku sprzedano 16.1 mld metrów sześciennych, a wydobyto 4.6 mld, to znaczy że wydobycie krajowe (nie tak zresztą do końca - złoża Norweskie) to dokładnie 28.5%. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co,  większego tępaka na tym forum trudno będzie znaleźć, bo przecież nikt normalny nie napisałby, Że raport z rok 2012 jest od pięciu lat nieaktualny, a oficjalne prognozy PGNiG z października 2013 to nieaktualna propaganda. No nic, proponuję wyłączyć na jakiś czas komputer i trochę ochłonąć w zaciszy sypialni. Naprawdę dobrze Ci to zrobi.

mam na co dzień do czynienia ludźmi którzy pracują w kopalniach i dystrybucji i maja aktualne dane wiec pozwól ze nie będę dyskutował z gościem który wierzy we wszystko co widzi w intercecie  "może sprite cie ożeżwi "....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.