Skocz do zawartości

MaTeo85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Od pewnego czasu czytam Wasze forum... najpierw o usprawnieniach istniejącego pieca UKS o mocy 21kW z Pleszewa [piszę z pamięci gdyż nie mam teraz dostępu do pieca].

 

Nadszedł jednak jego kres po chyba 13 latach pracy w dość specyficznych warunkach.

 

Najpierw kilka słów o domu który trzeba ogrzać:

 

Powierzchnia domu ok 110-120 m2, wybudowany w tatach 1960-1970 jako typowa wolnostojąca kostka z podpiwniczeniem. Ściany są częściowo ocieplone tj od strony północnej oraz od wschodu, pozostałe ściany nieocieplone (niestety nie mam pojęcia z czego dom zbudowany, z opowieści właścicielki wydaje się że z cegły pełnej.

Instalacja CO w domu ma swoje lata... wykonana z rur stalowych chyba 1cal, otwarta, grawitacyjna z 6 grzejnikami (bez zaworów termostatycznych) i zbiornikiem cwu ok 100l.

 

Dotychczasowy piec UKS z dmuchawą oraz sterownikiem PŁOMYK spalał miał węglowy przeważnie na temperaturze zadanej od 40 stopni, a w bardzo mroźne dni w okolicach 50 max 55. 

W czasach kiedy byłem na miejscu pokusiłem się o palenie od góry ze zmniejszoną komorą zasypową poprzez wstawienie 6 cegieł szamotowych o grubości 3cm (uważam że piec jest dożo za duży) były to miesiące kawałek września, październik i listopad... wtedy na jednym zasypie paliło się w piecu ok 22 do 24 godzin, a w domu było ciepło i przyjemnie.

 

Właścicielka, która będzie paliła w piecu ma niestety złe nawyki i zamiast rozpalać za każdym razem piec woli do niego dosypać miału i tak z jednego rozpalenia piec ciągnie przy dosypywaniu do tygodnia... ciężko ją przekonać do zmian niestety.

 

Stąd też moje pytanie jaki polecacie dobry piec miałowy, może z możliwością spalania eko groszku (który moim zdaniem byłby bardziej rozsądnym zakupem) o mocy w granicach 14-16 kW w cenach maksymalnie do 3000zł. piec będzie stał w nieogrzewanej piwnicy, dosyć dużej jednaj komin znajduje się w jej narożniku jakieś 100 cm od ściany, piec może być głęboki maksymalnie na 120 cm a wysokość piwnicy to ok 180cm. Dotychczasowy piec posiada czopuch umieszczony na wysokości ok 110cm od podłogi, a sam komin jest wysoki na ok 5m.

 

Z ciekawości szukałem pieca z podajnikiem ale to nie ta półka cenowa, co prawda w przyszłości pewnie różnica w cenie by się szybko zwróciła ale nie ja płacę za piec, a tylko chcę uchronić właścicielkę przed kupnem bubla i to w dodatku przewymiarowanego tak jak obecnie było.

 

Z góry dziękuję za wszelkie porady i opinie o piecach.

Jeśli coś niejasno opisałem postaram się wyjaśnić precyzyjniej.

 

Pozdrawiam

Mateusz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tragedii na pewno nie dojdzie gdyż dotychczas czyli jakieś 13 lat osoba ta paliła miałem, problem polega tylko na tym że brakuje chęci i może czasu żeby nauczyć się palić czysto...

 

kolego lysy1l - zaproponowany kociołek Zębca KMW to ciekawa propozycja... na chwile obecną przeglądając rynek dostępnych kotłów mam listę 7 kociołków które nadają się do spalania miału. Lista poniżej może ktoś z Was podpowie co wybrać, bo niestety czytanie masy postów na forum jest trochę jak kręcenie się w kółko... tyle różnych i sprzecznych informacji, że już powoli się gubię w tym wszystkim.

 

Zębiec KMW 16 kW
Defro Optima Komfort Plus 15 kW
Heiztechnik HT Plus 15 kW
SAS MI 14 kW
Stalmark PID 15 kW
Telka EkoTek Plus 17 kW
Żar Tradycja S 12-16 kW
(kolejność jest przypadkowa chociaż na chwile obecną najbardziej przekonany jestem do pierwszych 2 czyli Zębca i Defro... choć niestety wiem że do 3000zł niestety nie da się kupić kotła)
 
A dodatkowo opiszę na jakich parametrach dotychczas było palone:
Temp. zewnętrzna +10C nastawa w dzień 50C      nastawa w nocy 45C
Temp. zewnętrzna 0C     nastawa w dzień 50C      nastawa w nocy 45C
Temp. zewnętrzna -10C  nastawa w dzień 55C      nastawa w nocy 50C
Temp. zewnętrzna -20C  nastawa w dzień 60C      nastawa w nocy 55C

 

Instalacja w domu niestety nie ma żadnego zaworu mieszającego i zbyt duża temperatura na kotle powoduje zrobienie sauny z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego sambor zdaję sobie z tego sprawę, ale niestety nie ja osobiście kupuję i nie ja płace... na styl palenia nie bardzo mam wpływ, a tym bardziej na zmianę instalacji ze względu na koszty, których już na samym kotle nie uda się utrzymać w założeniu jakim było 3000 zł... jak widać po podanych nastawach najgorsza sytuacja dla pieca jest w okresie wiosenno/jesiennym oraz lekkiej zimy... jednak na chwilę obecną nie chodzi o instalacje, a o doradzenie który z kotłów będzie dobrym wyborem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 5 lat to chyba trochę mało... istniejący piec wytrzymał 13 lat na tej że właśnie instalacji i przy paleniu na wcześniej wspomnianych temperaturach... a w sytuacji kiedy trzeba już wydać kasę na nowy kocioł, który nie ma być nie wiadomo czym, ale ma w miarę możliwości być ekonomiczny i mało problemowy stąd ten wątek. Niestety przeglądając forum jest tyle różnych i sprzecznych ze sobą opinii że ciężko się połapać dlatego wytypowałem kilka konkretnych konstrukcji które bardziej lub mniej moim zdaniem nadają się do spalania miału i liczę na jakąś podpowiedź, który z nich jest dobry a może ktoś podpowie coś jeszcze lepszego.

Nie skupiajmy się na instalacji bo warunki są takie, a nie inne i na dzień dzisiejszy się nie zmienią, ale kto wie co będzie za rok może będą środki na dokupienie zaworu, pompy itp. ... skupmy się w wątku na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych kotłów co podałeś to najbardziej  podchodzi Zębiec KMW 16 kW typowy miałowy , drugim kotłem miałowym jest Heiztechnik HT Plus 15 kW.

Natomiast kotły z przegarnianiem paleniska nie są wskazane do miału. z resztą po co przegarnianie jak pali się od góry a przegarnianie może zrzucać paliwo do popielnika.

Podobnie jak kocioł z PID do instalacji grawitacyjnej i miału to nieporozumienie .

Do miału musi być kocioł z wentylatorem i dużą komorą zasypową, a reszta to zbędny balast cenowy.

 

Szykuj 3900 na Zębca :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak kocioł z PID do instalacji grawitacyjnej i miału to nieporozumienie .

Do miału musi być kocioł z wentylatorem i dużą komorą zasypową, a reszta to zbędny balast cenowy.

 

Szykuj 3900 na Zębca :) 

 

Otóż do miału to jak najbardziej powinien być odpowiedni PID, bo właśnie przy spalaniu miału w kotle z tzw fachowo zasypem cyklicznym ten typ algorytmu niweluje jego mocniejsze odbicia, co ma miejsce szczególnie przy sterownikach dwustanowych.

Dla kotła miałowego algorytm PID powinien starać się utrzymywać stałe niskie obroty w miarę możliwości i odbioru ciepła

Miałówki dobiera się do średniej ekspl......

 

Miałówki bez pida nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście Zębiec ma sterownik z PID, wcześniej używany sterownik nie posiadał tej funkcji i faktycznie dosyć często kocioł po uruchomieniu dmuchawy do przedmuchu potrafił "walnąć" mam nadzieję że dobry sterownik z PID i bardzo wolne obroty dmuchawy wyeliminują tego typu efekty.

Mam jeszcze kilka dni na zastanawianie się który model wybrać więc jeśli doświadczeniu użytkownicy macie jakieś typy to proszę o napisanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż do miału to jak najbardziej powinien być odpowiedni PID, bo właśnie przy spalaniu miału w kotle z tzw fachowo zasypem cyklicznym ten typ algorytmu niweluje jego mocniejsze odbicia, co ma miejsce szczególnie przy sterownikach dwustanowych.

Dla kotła miałowego algorytm PID powinien starać się utrzymywać stałe niskie obroty w miarę możliwości i odbioru ciepła

Miałówki dobiera się do średniej ekspl......

 

Miałówki bez pida nie polecam.

To właśnie miałem na myśli - nie kwestionowałem sterownika PID w kotle miałowym, tylko kocioł na "wszystko" lub węgiel w kostkach ze sterownikiem PID co jest nieporozumieniem podczas palenia w nim miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTeo85

masz w opisie Turek, wyjaśnię czy też opisze od początku....

 

UKS, czyli Uniwersalny Kocioł Stalowy jest konstrukcją wywodzącą się z lat 70-ych ubiegłego wieku.

To w tamtym czasie, (gdy te inne "państwowe" robiły kotły na koks lub gruby węgiel), był można powiedzieć technologiczny przełom.

UKS był/jest konstrukcją do spalania mieszanki 75%miał i 25%orzech. W tamtym czasie potrafił spalac taki piach bez użycia dmuchawy.

Bez, gdyż na około paleniska z 3stron były pionowe rury, które tworzyły takie "kominy", co umożliwiało spalanie tego taniego paliwa.

Był sterowany ręcznie lub najwyżej z miarkownika. Rozpalało się go tradycyjnie i dorzucało, bo to nie był typowy górniak, to niestety minus internetu,że jak tylko brak podajnika i odpalamy na ruszcie, to ktoś mądrzejszy próbuje to brać jako typowego górniaka. To był śmieciuszek do spalania miału bez udziału wentyla z nieco inaczej wykonaną komorą załadunkową i kanałami pionowymi.

 

Generalnie tzw "Pleszew" słynie właśnie z konstrukcji kotłów miałowych robionych od początku lat 90-ych i tutaj już był sterownik i nadmuch. Z całym szacunkiem do tych enek i zębców, ale te ich miałówki to pochodne ostatnich lat tego, co jest robione pod Twoim nosem...

 

Kup sobie solidną miałówkę z Pleszewa od porządnego markowego zakładu np. Grobelny, Simar, Sekom, Tilgner, Konstal, jeszcze pewnie z 4-5zakładów bym mógł wymienić.... możesz podpytać czy w simar dają płomyki pid czy już też techa mógłbyś mieć, ale ważne, aby był z pid-em do miału. Zakłądasz miał, szukaj ok 16 do max.20kW, tak, aby średnia ekspl była ok.11-14kW

Generalnie poproś w zależności od producenta albo o Pomyka PID jak nie ma miliona pomp albo Protona pid,- w tym regionie to najbardziej popularne, jak dmuchawa będzie dobrze dobrana, to chodzi to bdb. W 2 zakładach idzie zamówić z SPR-11ką, który obsługuje co i cwu i można na upartego podłączyć to też pod neta jak ktoś ma taką fanaberię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaTeo85

masz w opisie Turek, wyjaśnię czy też opisze od początku....

 

UKS, czyli Uniwersalny Kocioł Stalowy jest konstrukcją wywodzącą się z lat 70-ych ubiegłego wieku.

To w tamtym czasie, (gdy te inne "państwowe" robiły kotły na koks lub gruby węgiel), był można powiedzieć technologiczny przełom.

UKS był/jest konstrukcją do spalania mieszanki 75%miał i 25%orzech. W tamtym czasie potrafił spalac taki piach bez użycia dmuchawy.

 

Kolego Pieklorz, trochę mi to pachnie propagandą, bo w latach 70-tych miału nawet nie dało się kupić w wolnej sprzedaży. PRL do ogrzewania przeznaczał tylko i wyłącznie węgiel i w mniejszym zakresie koks (miałem palili w dużych kotłach badylarze po realizacji specjalnego przydziału, ogrzewając szklarnie i tunele) . Czytałem na ten temat nawet archiwalny artykuł, w którym zalecano do spalania konkretne typy węgla - https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17371-ekonomia-ogrzewania/page-4?do=findComment&comment=182519 .

Miał szedł tylko na elektrociepłownie i kotłownie osiedlowe. Pod koniec lat osiemdziesiątych miałem okazję trochę popracować w ramach spółdzielni studenckiej w sporej kotłowni w Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach na osiedlu Sulno. Zimą można było dostać tak w dupę, że się odechciewało żyć, ale kasa była dobra. Latem wąchanie kwiatków i zbijanie bąków, bo szedł tylko jeden kocioł na ciepłą wodę  ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łysy i to się zgadza.

 

Region wlkp jest regionem rolniczym a okolice Kalisza czy Pleszewa to jak to określasz tereny "badylarzy"

(wpisz sobie choćby hasło pomidor pleszewski)

Właściciel firmy w której pracuję na początku lat 70-ych zajmował się budową szklarni i produkcja kotłów do tych szklarni, potrzeba matką wynalazku.

W tym regionie dostęp do miału był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Pieklorz lokalizacja gdzie ma stać kocioł to Turek, obecny kocioł był z Pleszewa gdzie chyba w każdym garażu znajduje się producent kotłów... tylko chodziło by mi o sprawdzone konstrukcje, które są ogólnie dobre i polecane, bo wydać 200 czy 300 zł mniej, a dostać kocioł o którym nic w internecie nie da się znaleźć, to chyba też trochę mija się z celem, tym bardziej że sami producenci bardzo skąpią informacji na swoich stronach nie podając żadnych danych o zainstalowanych sterownikach ani przekroju kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały rekonesans po słynnym portalu aukcyjnym i muszę powiedzieć że w poprzednim poście się nie pomyliłem co do produkcji w każdym garażu w okolicy Pleszewa...

 

Poniżej zamieszczam małą listę kociołków produkcji z Pleszewa lub okolic różnych dziwnych firm, jedyny plus tych dziwnych firm to ceny... Listę zamieszczę z cenami jakie na chwile obecną proponują oraz ich stronami www. Mam nadzieję że nie będzie to uznane za jakąś promocję czy coś... wziąłem po prostu kotły, które są w stanie spalać miał o mocy od 14 do 16 kW i cenie do 3000 zł

 

Producent Typ Moc Sterowanie Cena WWW:
MALKOT Komfort 15 kW Proton 2270 www.kotly-malkot.pl
TOMIKO Merkury 15 kW Proton PID 2270 www.kotly-tomiko.pl
MALINA Domino MW 15 kW Proton 2300 www.kotly-malina.pl
MISTAL KSWM 14 kW Proton lub Alfa 2300 www.kotly-mistal.pl
MIRMAOL WKSGN 14 kW ??? 2380 www.wozny-kotly.pl
IWRO UKS-N/M 3K 15 kW Proton PID 2400
ANJAS KSWM 14 kW SP-05 PID 2300 www.kotly-anjas.pl
Ekologiczne Kotły UKS-G 14 kW Atos 2380 www.kotlarstwo.co
Vanilla UKS-G 14 kW Atos 2380 www.kotlarstwo.co
DRAGON DRAGON-UNI 15 kW Proton PID 2600 www.kotly-dragon.pl
CHROMARRA UKS-N 14 kW Atos 2250
MANS Miałowy 24h 14 kW Płomyk 3000 www.piecemans.pl
MANS UKS-G 14 kW Płomyk 2800 www.piecemans.pl
WITKOWSKI UKS-N 15 kW Proton PID 2850 www.kotly-witkowski.pl
ARMAT WEGA 15 kW SP-05 PID 2800 www.kotlyarmat.pl

 

W związku z tym co znalazłem zastanawiam się czy ktoś z Was zna któregoś z tych producentów i ich wyrób i może coś o nim powiedzieć.

 

PS. Wiem że zamieściłem dwa posty jeden pod drugim ale chciałem tą listę wkleić w nowym a nie edytować poprzedni wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacuje się,że w powiecie jest ok. 130producentów, takie badania były robione ok.2006r.

Wyżej podałem Ci kilka przykładowych firm, to co Ty wybierzesz-, to Twoja sprawa, chcesz poziomki czy inne owoce lub jakieś wulkany czy inne halne, to jest to Twój wybór. Tylko jak kupisz za takie 2300 to później tego nie porównuj do takiego za 3400 czy 3800zł, bo to nie to samo. Można kupić taki tańszy, dygnąć sobie buforek, taki ok. 750L i też może być wygodnie.

 

Jakich mocy powinieneś szukać w zależności od paliwa głównego i sposobu spalania też Ci podałem, co z tym zrobisz, to także Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

- - >MaTeo85

 

Tak jak wcześniej kol. Pieklorz napisał,należy wybrać sprawdzoną konstrukcję i producenta.

Osobiście poleciłbym Ci firmę Sekom.

Na forum Muratora udziela się kol. Jarecki79(producent i właściciel),chętnie pomoże,doradzi i odpowie na Twoje wątpliwości.

Napisz do Niego na priv.lub zadzwoń.

Drugą firmą,którą mogę polecić,jest wymieniona przez Ciebie -Witkowski.

Mam kociołek z podajnikiem od nich i jestem zadowolony(pracuje non stop 3lata)

Jest naprawdę solidnie wykonany.

Jeśli chodzi o miałowce,to przy doborze mocy należy brać średnią dobową.

A to oznacza,że 15KWmoże być za mało i powinno być przynajmniej 20KW,żeby w duże mrozy nie rozpalać 2xdobę.

W okresie przejściowym wystarczy na półtorej doby.

Wiem,bo paliłem w miałowcu 12lat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.