Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Termometra Do Pomiaru Temp.spalin...


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie i jakiej firmy termometr zamontować. Czy te ze strony kotły.com.pl będą ok. Czopuch mojego pieca jest kwadratowy 15×15cm i długości 40 cm. Jak głęboko umieścić ten termometr skoro są dwa wymiary trzpieni pomiarowych 150 i 250 mm.

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te z tej strony są dobre, ja mam taki ( 150mm) zamontowany w czopuch fi 160 , tak że jest koniec w środku czopucha - na głębokość ok 85mm, reszta wystaje na zewnątrz, ale to nie przeszkadza gdyż jeszcze mam na czopuchu izolację z wełny mineralnej gr 5cm.

Mam takie dwa do dwóch kotłów jeden na pellet na pellet i drugi  Ds na drewno w jednym pracuje 3 rok a w drugim 2 sezon.

Max temp zmierzone to w pelletowym ok 200C a w DS ( na krótkim obiegu)  400C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie czopuch jest bez izolacji.czy w czymś to szkodzi.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę bezpośrednio na czopuch okręcić. Kupię wełnę do kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zrobię z niej najwyżej dwie warstwy bo ma grubość 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz rzecz najważniejsza, jak daleko od pieca wpiąć termometr? Skoro czopuch 15cm × 15cm i długości 40 cm. To chyba zaraz przy kominie? Dobrze myślę? Wyczytałem gdzieś ze cztery średnice czopucha to jest dopiero miejsce na montaż, ale w kominie nie będę wiercił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam otuliny w postaci łubków pokryte folią Alu coś w tym rodzaju http://www.transmedium.pl/pl/83534_izolacje_otuliny_i_akcesoria_do_izolacji/84271_we%C5%82na_mineralna/85173_otuliny_na_rury_z_we%C5%82ny_mineralnej.htm

 

Co do pasków plastikowych to daj lepiej drut 

 

Od kotła to jak najbliżej, max 1 średnica od kotła , przecież im dalej to przy braku izolacji będzie szybko stygło i pomiar będzie miał błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaizoluję wełną do kominków, jest do 600 stopni C... Dzięki Sambor za szybką reakcję :)

Jak zamontuje termometr z boku czopucha to będzie ok.?

I jak nagwintuję i wkręcę przejściówkę to po włożeniu trzpenia termometru nie musze go izolować sylikonem.?

Czopuch będzie szczelny, chyba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dwóch , trzech dniach palenia wszelakie przypadkowe otwory si e uszczelnią.

Termometr wchodzi na styk w tą przejściówkę i nie ma co uszczelniać.

Temometr powinie być zamontowany z tarczą w położeniu pionowym, nie na płask, czyli boczna ścianka jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to położenie tarczy w pionie dotyczy wszystkich tego typu termometrów? Bo mam termometr do wody na kotle i na powrocie zaraz przed kotłem i tarcze są poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem izolacje do kominków dwa płaty 100 cm x 50 cm o grubości 25mm.. W casto Sprzedawca mówił zeby jedną warstwę otuliny zamontowć folią alu (ekranem) na czopuchu, a drugą warstwę folią na zewnątrz...

Czyli schemat: czopuch..folia alu...wełna...wełna...folia alu....mocowanie taśmą ( do 120 stopni ) na okretkę .....

.... dobrze bedzie...?....... odpowiednio zaizoluje czopuch ten sposób ułożenia warstw...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest cel izolacji tego czopucha ?.

 

Estetyka w kotłowni to także ważna sprawa, ale bez przesady.

Najlepszą izolacją czopucha będą gazy spalinowe w czopuchu, a precyzyjniej warstwa laminarna spalin przy ściankach czopucha.

 

Zresztą, ciepło zawarte w spalinach w tym miejscu, czyli czopuchu jest ciepłem odpadowym. Więc starajmy się go jak najwięcej pozyskać (odebrać) w bryle budynku, niż bezpowrotnie wyrzucać do atmosfery.

 

 

Jakiś czas temu pokazałem wynik pomiaru temperatury w środku przekroju czopucha i pomiaru temperatury na powierzchni czopucha mojego kotła : https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14143-jak-to-jest-z-ta-sadza/page-6?do=findComment&comment=143238

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolowanie czopucha pozwala na utrzymywanie wyższej temperatury komina , przez co będzie on zdrowszy i będzie mniejsze prawdopodobieństwo na wytrącanie żrącego komin kondensatu przy zbyt niskich temperaturach spalin. Nie zawsze będę obsługiwał piec, będą piec obsługiwały inne osoby. Jestem początkującym palaczem i będę sie starał palić poprawnie natomiast pozostałe osoby w moim domu całe życie paliły w górniaku od dołu. Dlatego będzie chyba lepiej jak troszke pójdzie w komin niż ogrzeje kotłownie. Tak myślę. Remont komina to chyba większe koszty niż delikatna strata kominowa.

Pragnę zaznaczyć że czytam to forum i już wiele rozumiem lub staram się zrozumieć w temacie ogrzewanie nigdy nie przypuszczałem że jest to tak złożone zagadninie o tak wielu zmiennych zależnych od siebie. Ale najważniejsza jest praktyka, której mi brak i dlatego pewnie zadam jeszcze wiele pytań na tym szanownym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa ze ta strata kominowa w przypadku mojego domu nie jest aż tak wielka ponieważ komin przechodzi przez środek budynku, czyli robi takze za wielki kaloryfer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne jest aby nie dochodziło do skraplania spalin w przewodzie kominowym .

U mnie temp spalin podczas pracy wynosi ok 150-160C a do przejścia spaliny mają ok 2m stalowego komina a następnie ok 8,5m komina ceramicznego - jak nie było izolacji to na ściankach komina ceramicznego płyneły strużki skroplin, po zaizolowaniu nie ma tego zjawiska.

Zaizolowanie komina pozwoliło zastosować dodatkowe zawirowywacze aby lepiej w kotle odebrać ciepło ze spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wziąłem się za ocieplenie tego czopucha, to powinienem silikonem jeszcze uszczelnić łaczenie czopucha  kotła i jego przedłużki do komina. Mam rację? Tylko jaki ten silikon? 

I sprawa taka że tam jest milimetrowa przerwa i w nią mam wcisnąć ten silikon ? Będzie go bardzo cieniutko bo jest bardzo ciasno spasowany czopuch pieca z przedłużką...

 

Skoro Sambor wspomniał o tym skraplaniu, to ocieplę komin u mnie na poddaszu( nieogrzewanym)... A jest tam dobre 3 metry komina... Ocieplę go wełną skalną o grubości 15 cm...

Co sadzicie o tym ? gra warta zachodu ?

 I dopiero może wtedy Przemo dorobi mi zawirowywacze do poziomych wymienników w moim KUS-I.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ma ktos z Was termometr elektroniczny z kapilara ktora da sie zamontowac na dlugim odcinku przewodu ok 18m?

Dobrze by bylo jak by byl potencjometr do kalibracji wskazania temp bo tak długi przewod ma wplyw na pomiar.

Chciał bym miec wyswietlacz w kotłowni a kapilare zamontowana u wyjscia z komina by miec stały podglad temp spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli temperatury nie będą przekraczały 125C to można zamontować termometr  czujnikiem DS1820  w odpowiedniej obudowie , koszt na ALL..... ok 45-120zł

np taki http://allegro.pl/avt3085-4-kanalowy-termometr-cyfrowy-i4455100125.html 

Temat pomiaru spalin na wylocie z komina opisywał kolega Andrzej_M_ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

To powiedz mi kolego Andrzej M dlaczego jak przepalałem w kotle drewnem ( bez izolacji czopucha ) to temp. na czopuchu były niższe o 30-40*C.... dodam że odbywało się to w tych samych warunkach tym samym drewnem podczas gdy piec szedł pełną parą. Wychodzi na to że ta warstwa laminarna spalin jednak nie izoluje tak bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie mogę mieć na czopuchu mniej niż 250*C bo jak podam mniej powietrza podczas odgazowania to płomień robi się czerwony i temp zjeżdża a z komina zaczyna się lekko dymić.. a jak podam dużo pow. nad zasyp, troszke pod ruszt a wtórne w palnik żarobetonowy mam w pełni otwarte to temp. spalin momentalnie skacze na 250-270, temp kotła idzie na 80*stopni, płomień jest b.jasny i intensywny jak z palnika do cięcia stali, a komin wygląda jakby piec był wygaszony :)....co bardzo mnie nowicjusza cieszy :)

I to wszystko na drewnie niezbyt suchym bo ściętym zimą tego roku.. oczywiście zaprzestane większych praktyk z tym drewnem bo grozi to smołą w kotle i w kominie... już miejscami na bocznych ściankach wymiennika pojawił się delikatny świecący nalot czyli "smołka" ;)... ale w końcu kociołek jest nowiutki i na razie się poci i to jeszcze bardziej potęguje produkcje smoły..... generalnie tego drewna używał będę tylko do rozpalania a na to orzech I....

Mam nadzieje że palenie węglem spowoduje zniknięcie tej delikatnej smołki..

Jak na węglu będę miał zbyt wysokie temp.spalin (chodzi mi głównie o mam nadzieje tylko chwilowe stany kiedy kocioł będzie w podtrzymaniu) to pomyśle o zawirowywaczach... będę sie starał aby temp.spalin na orzechu nie spadała poniżej 160*C... muszę mieć na uwadze dobro mojego 9 metrowego wydechu ;)

Gdyby mój tok rozumowania był błędny to proszę mnie poprawić. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.