Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie Schematu Co , Cwu


kruklife

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o sprawdzenie poprawności schematu a w szczególności wpięcie zaworów zwrotnych(są niezbędne?) przy pompach oraz układ cyrkulacji z zaworem termostatycznym ATM.

Na końcach pionów wstawiać odpowietrzniki?

Dane

kocioł na paliwo stałe górny z dołożonym podajnikiem rynnowym temp.65C

ochrona powrotu kotła (50C) na pompie CWU i dlatego zawór ATM (aby łapek nie oparzyć)

pompy 1-25/60  2-25/60  3-25/40  4-25/40 Pompy na obiegach grzejnikowych będą elektroniczne

rozdzielacze z odpowietrznikami dalej pex 16, grzejniki alu krakowskie

rozdzielacze podlogi z rotametrami, zaworami

bojler 140l płaszczowy

sterowanie cyrkulacją termostat lub zegar

sterowanie temp.grzejników zawór 3D pogodowo

sterowanie podłogą pogodowo lub pokojowy albo ręcznie(ale będzie jednakowa temp.podłogi na parterze i piętrze)

F-filtr, ZZ- zawór zwrotny, ZZ-zawór odcinający, ZB-zawór bezpieczeństwa, NP-naczynie przeponowe 8L

Z góry dzięki

post-16971-0-27778500-1407055743_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrotnie masz oznaczoną rurę wznośną i bezpieczeństwa przy naczyniu otwartym.

Dno naczynia połącz z powrotem kotła a wyjście kotła na wchodzić od góry do naczynia.

Osobna pompa na 4 grzejniki na dole zbędna. Pociągnie to jedna wspólnie z górą.

Wykorzystają tą pompę do podniesienia temperatury powrotu kotła łącząc wyjście kotła z jego powrotem.

Zawory zwrotne nad mieszaczami przenieś niżej pod trójnik od zaworu 3D (bezpośrednio na powrocie z wyjścia mieszacza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że dodatkowa pompa działająca non stop to pobór prądu dodatkowy.

Nie ma sensu na 4 grzejniki jej instalować. Taniej i tak samo skutecznie będzie jak zainstalujesz termostaty na tych grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kocioł gazowy polski Fakora KZ-4G 37kW jest on żeliwny i może pracować w układzie otwartym.

Chciałem go podłączyć do układu w celu grzania wody CWU latem i ewentualne źródło ciepła  do CO.

Zamieściłem schemat równoległego połączenia z zaworen 3D na powrocie jako przełączający.

Czy jest prawidłowy? Kotły nie bedą pracowac jednocześnie, albo węglowy albo gazowy.

moc kotła mogę zmniejszyć do 24kW demontując jeden człon.

post-16971-0-84299500-1407167150_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki. dam, klapowe myśle że mniejsze opory niż sprężyna i naprawa bez demontażu z rury.

W przypadku awaryjnym-gotowanie kocioł wyrzuca do naczynia rurą bezpieczeństwa a zaciąga powrotem z naczynia i instalacji - zawory zwrotne nic tu nie kolidują.

Kocioł Fakora KZ-4G , 37kW to polski żeliwniak z Łodzi, atmosferyczny bardzo prosty ale fabryka już nie istnieje.

Mam go sprawnego, mam komin z wkładem więc niech grzeje wode latem, najtańsze rozwiązanie i nie ma tu sensu inwestować w kolektory słoneczne. W przyszłości można ująć jeden człon-mniejsze zużycie gazu, zamontować zapalarkę elektroniczną i dać drugi taki sam bojler (140l plaszczowy) - mniejsza częstotliwość załączania kotła, więcej ciepłej wody.

Jest jeszcze ktoś co się tymi kotłami zajmuje http://fakora.webity.pl/kotly-gazowe-olejowe-fakora-kz4g-kz4p-bisley-kz3-kz5/kz-4g-kociol-gazowy-fakora/dtr-kz-4g-i-kz-4gv/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.