Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zatkana Rura Kanalizacyjna


piastun

Rekomendowane odpowiedzi

sprezyna pomogla tylko na 2 dni ;). dzisiaj zakupilem 1kg sody kaustycznej i narazie wsupalem ok 0.5kg. poprawie jeszcze 0rzed snem i czekam 2-3dni na efekty. jak bedzie dobrze to profilaktycznie bede zasupywac sode jak problem powroci to zakupie myjke wysokocisnieniowa i bedziemy dalej walczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. opiszę przypadek jaki mnie spotkał. Mam do szamba rury szare nic nie warte.Powinny być pomarańczowe pod ziemią, no i tak raz się zatkało latałem cudowałem puściło. W zimę złapało na dobre ( no i się zaczęło s.......e do wiadra) .sorki.. Poradziłem sobie jakoś z tym zatorem. W następne lato super było aż do zimy. i znowu się zatkało no i znowu do wiadra he,he. No i wziołem się wykopałem w następne lato całą rurę i co widzę jakiś baran poziomował rurę na cegłach. Rura mięka do takiego stopnia że cegła wgniotła się do połowy średnicy na wszystkich cegłach.  Kolego jeśli masz tak spartolone jak miałem ja to poczekaj do zimy. Pozdrawiam  SODA POWYGINA CI PCV JAK PLASTELINĘ I DOPIERO CI SIĘ RURA ZWINIE.ZNAM TO BO TAK MIAŁEM POD ZLEWEM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przesyłam dalsze wiadomości z frontu dla potomnych :)

po 2-3dniach znowu zrobił się zator... więc w moim przypadku soda kaustyczna niewiele pomogła (? zauważyłem w rurze duże kawałki tłuszczu jakby się od rury odkleiły) zatem postawiłem zakupić ten zestaw do udrożniania rur. Będzie w przyszlym tygodniu to zdam relację. Na razie oczywiście rura udrożniona sprężyną.

Co do stanu rury po ostatnim czyszczniu ciśnieniowym pracowała bez problemów 3-4lata wiec raczej problem w moim przypadku wynika z zatkania tłuszczem ścianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     A do zmywania naczyń używaj naprawdę gorącej wody a nie letniej, która zaraz za zlewem jest już zimna i pozwala na wytrącanie tłuszczu w rurach i podstawa to rura wchodzaca do szamba powinna być zawsze powyżej poziomu nieczystości inaczej żadne sposoby na dłuższą metę nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     A do zmywania naczyń używaj naprawdę gorącej wody a nie letniej, która zaraz za zlewem jest już zimna i pozwala na wytrącanie tłuszczu w rurach i podstawa to rura wchodzaca do szamba powinna być zawsze powyżej poziomu nieczystości inaczej żadne sposoby na dłuższą metę nie pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a mnie w szkole uczono, że do kanalizacji nie spuszcza się stałych resztek, resztek jedzenia, tłuszczów, śmieci, sierści pudla (pana domu) , piasku, ..... oraz, że się do sikania siada jeśli nie ma pisuaru. W mieszkaniu tego ostatniego przeważnie nie ma. W pociągach muszle CELOWO są tak usytowane, aby wymusić siadanie, i wymusza wszędzie tylko nie w Polsce. Jak się zastanowić, gdyby ta wiedza była powszechna, to nasze WC i kolektory wyglądałyby dużo lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma żadnych przeciwskazan w domach jednorodzinnych aby resztki szły do kanalizacji najważniejsze żeby wody szło jak najmniej żeby ścieki były wartościowe w mikroorganizmy a nie czysta H20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego że walczysz nadal z tym problemem  :)

Napisz jeszcze czy masz na dachu odpowietrzenie kanalizacji lub co najmniej zawór napowietrzający instalację kanalizacyjną -

- to pomaga w uzyskaniu większych prędkości przepływu ścieków w instalacji kanalizacyjnej a co za tym idzie mniejsze osadzanie brudu na ściankach rur.

Na temat zaworów napowietrzających inst kan możesz tu przeczytać http://instalreporter.pl/ogolna/zawory-napowietrzajace-piony-kanalizacyjne/

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... No to jeszcze troszeczkę, nie kultury, a teorii. Niedawno temu na swojej posesji zakładałem nie rurę a sieć kanalizacyjną. Przy tej okazji dowiedziałem się, że rury zewnętrzne powinny być 150 . Spadki umiarkowane, czyli 2 cm na 1 metr, rewizje, ujście do zbiornika powyżej maksymalnego lustra. Wszystko zostało mi uzasadnione i wytłumaczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten napowietrznik to zamontowac na strychu ? nie bedzie mi z tego smierdzialo?

ps dotarl do mnie karcher i jak na taka zabawke za300zl ro zrobilo na mnie wrazenie. zrobikem eksperyment na betonowym pofdjezdzie i widac moc. jutro dojdzie waz do czyszczenia to zdam relacje. sadze ze rurke to do "kosci" wyczysci ;) ale nie ma co zapeszac. pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten napowietrznik to coś jakby zawór zwrotny - puszcza tylko w jedną stronę, zamontuj go na strychu i nie zasłaniaj, wtedy masz lepsze przepływy w kanalizacji .

jam mam taki w kuchni za szafkami i od 2 lat nic nie czuję aby śmierdziało a mimo wentylacji na dachu się ostatni punkt ( zlew w kuchni) przytykał i woda słabo schodziła.

teraz jest OK a od tego kranu do szamba mam 18m pod domem i 16m w ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Małe podsumowanie :)

minęło prawie 2 tygodnie od użycia myjki ciśnieniowej + specjalnego węża. Na razie wydaje mi się, że jest w porządku i mam nadzieję, że tak zostanie. 

Co do tego węża, bo to może też niektórych interesować to w moim przypadku nie dało się go wcisnąć do rury od strony domu (bez pomocy!). Gdzieś w okolicach przejścia z pionu w poziom rura jakoś dziwnie zakręca i ten wąż w żaden sposób nie chciał przecisnąć się dalej. Sprężyna nie miała z tym większych kłopotów więc ostatecznie do końcówki sprężyny przymocowałem końcówkę węża i dalej już poszło jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Trochę już minęło ale małe podsumowanie dla potomnych.

Udrożnienie rury kanalizacyjnej sprężyną pomagało na 1-2dni.

Udrożnienie rury kanalizacyjnej karcherem + specjalnym wężem z głowicą pomogło (testowane 2-3razy) na 2-3tygodnie (czyszczone od strony domu jak i szamba).

W moim przypadku krety, soda + ocet, soda kaustyczna nie pomagały w ogóle.

Ostatecznie przyjechał do nas specjalistyczny sprzęt z myjką ciśnieniową chyba 160-200bar i było czyszczenie od strony szamba. Po czyszczeniu widać było wielkie kawały tłuszczu oderwane od rury.

O dziwo po 2tyg :) problem powrócił :)) i złożyliśmy reklamację. Koleś przyjechał trochę nie dowierzał ale powiedział, że on raczej zrobił jak należy ale dla świętego spokoju wpuści sprzęt jeszcze raz. Za drugim razem końcówka chyba doszła dalej (jak już pisałem coś jest nie tak z połączeniem pionu z poziomem) i oderwało znowu kilka kawałków. 

Od tego czasu tj. 6 miesięcy nie widzę problemów.

Co do średnicy rury to jednak u mnie jest taka jak powinna tj. 160mm.

 

Ps. żeby nie było tak łatwo przed świętami odezwała się u nas zlew kuchenny. Woda nie chciała spływać. Miejsce zatkania było gdzieś pomiędzy połączeniem z rurą główną (poziomą).

Oczywiście średnica 50mm nie pozwalała na użycie sprzętu ciężkiego a karchera z końcówka też mi się nie chciało rozstawiać na święta :).

Ostatecznie i definitywnie problem tego odpływu rozwiązałem używają środka MELT (kwas w jakimś stężeniu). Pierwsza dawka podana najbliżej miejsca zapchania rozwiązała problem na dobre :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ja od dłuższego czasu kupuję środki do udrażniania rur w sklepie internetowym, ale jak tu czytam, że mogą one uszkodzić instalację to zaczynam się trochę obawiać, że już coś się zadziało. Na krótką mętę te środki pomagają, ale za chwilę znów woda się zatrzymuje i dopiero po chwili zaczyna spływać w miarę normalnie. Nie zaglądałem głębiej i nie mam pojęcia czy dalej w rurach są już jakieś szkody... Hydraulik ze mnie żaden i nie wiem nawet jak się za to zabrać, więc chyba skorzystam z pomocy specjalisty. Wiecie może jak wygląda i ile trwa takie sprawdzenie rur? Czy w ogóle robi się coś takiego, jesli jeszcze woda sie nie wylewa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.