Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kus-I ( " P2Ar ") A Dobór Odpowiedniego Węgla...


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim....

Kiedyś już korzystałem z "usług" tego Szanownego Forum, gdy szukałem kotła do moich czterech ścian.... Oczywiście skorzystałem z Waszych porad a także poznałem Kolegę Przemka , który zbudował dla mnie kociołek( oj długo czekałem na to cudo , ale cóż takie terminy )....Jest to model  "KUS- I "  18kw , który ma ogrzewać moją chałupkę i bojler z wężownicą CWU 120 litrów...... Dom który będzie ogrzewał  to dom z lat 80-tych ,nie przekraczający 200 m2 ( wym. zew to 10x12m )  , ściana trójwarstwowa pustak żużlobetonowy, pustka powietrzna 5 cm i cegła czerwona pełna 12 cm ( nieocieplone ściany, tylko było coś wpuszczone w tą pustkę powietrzną miedzy cegłami, ale to było b.dawno temu). Mam starą instalację grawitacyjną  (teraz już z pompką, sterownikiem pompy i ups-em) i miałem kocioł SKI 17,5 kw. Budynek ma trzy kondygnacje - parter, piętro i poddasze. Ogrzewane są parter i piętro, poddasze nie jest ogrzewane. Ostatni strop dzielący piętro z poddaszem jest izolowany styropianem 5cm .W tamtym roku na poddaszu na 1/3 powierzchni rozłozyłem na posadzce wełne mineralną 25 cm wysokości, tak że największy pokój mam teraz "super izolowany" od góry  i zrobiło się w nim dużo cieplej ( ale przecież poprzednia zima to nie zima ). Okna domu to 10-cioletnie  plastiki 5-komorowe, dwuszybowe, szyby zespolone ..Komin wewnątrz domu ,9 metrów wysokości o przekroju 27x15 cm...Kotłownia na parterze wew. domu i mały garaż nieogrzewany 16 m2 też wew. domu...

 

 

 A teraz po tak długim wstępie napiszę o co mi dokładnie chodzi, ponieważ nie mam serca już katować Przemka moimi telefonami..i chcę zasięgnąć także Waszej opini....

....Więc Przemek informował mnie jaki najlepiej węgiel kupić ( 31.2, 32.1), a skoro mam u siebie zaufanego dostawce węgla, który jest autoryzowanym przedstawicielem KHW i ma węgiel z Wesołej i z Wujka, to zamówiłem 6 ton  z Wesołej ( 32.1) "orzecha I"... Ale potem wyszedł taki numer ,że od tego roku także przywożą węgiel z Wieczorka i tak naprawdę nie więdzą czy ten , który mi dostarczyli to jest z Wesołej  czy  Wieczorka..  Wesoła ma węgiel 32.1 , a wieczorek 32.2, czyli mocniej spiekający..Patrząc wg. informacji  kopalni z neta...

...I moje pytanie brzmi: Czego mogę sie spodziewać po tym węglu z Wieczorka paląc  w kotle zbudowanym przez Przemka? Biorąc pod uwagę ,że kocioł to bardzo przemyślana konstrukcja i jego komora zasypowa rozszerza sie ku rusztowi, to zdaję sobie sprawę ze węgiel może się spiekać ( choć nie musi ) i wynikiem tego mogą być  zawiechy opału... Czy mogą być jeszcze inne konsekwencje użytego opału...?.

... Wiem wiem najprościej jest napalić i sprawdzić, ale kończę wymianę grzejników na piętrze (z żeliwnych 30-letnich na płytowe  purmo ) i niestety nie mogę napalić...Piec już stoi zamontowany w kotłowni...

...Więc chętnie wysłucham waszych sugestii i rad czego mogę się spodziewać i jak temu zaradzić..... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek dał mi taką radę ,że gdyby się zawieszał ( bo moze nie będzie, poniewaz jak pisałem komora zasypowa w konstrukcjach Przemka rozszerza sie ku rusztowi), to jak nasypę ze 2,3 szufelki węgla to mam wrzucić duzy kawałek drewna i dalej zasypać...Wtedy drewno się wypali i węgiel gdyby się spiekał i zawieszał opadnie bo powstanie dziura po wypalonym drewnie .... taki mały sposobik....

Oczywiście jestem bardzo ciekaw jak to wszystko będzie się spisywać... oby było dobrze... Wiem że konsekwencją tego węgla mogą być częstsze wizyty w kotłowni i "puknięcie" w zasyp żeby opadł...W przyszłym roku postaram się zakupić orzech II ale już napewno z Wesołej....

Ale tak naprawde to nikt z nas nie wie co tak naprawdę kupuje, bo składy mówią swoje, a "życie" robi swoje....I dopiero palenie zimą pokazuje czy zrobiono z nas wała czy potraktowano uczciwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliłem w tym roku w przemkowym KDS-e węglem orzech II z Wieczorka (tak mnie zapewniali na składzie) i paliło się bardzo dobrze. Minimalna ilość popiołu, mocny i nic się nie zawieszało. Ciągnąłem na nim w duże mrozy przez tydzień bez wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jestem nie zabardzo obeznany w temacie to jak tą zrębkę z drewna mam zrobić, bo drewna mam można powiedzieć dość dużą ilość. I postaram się poszukać postów kolegi @lysego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafald oby mój Wieczorek był taki jak Twój:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mniemam zrębka to takie grubsze wióry ,  czyli odpad od obróbki drewna.... :) Chyba jednak nie zrobię tego w moich warunkach. Ale może wpadnę do jakiejś stolarni....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja paliłem w tym roku w przemkowym KDS-e węglem orzech II z Wieczorka (tak mnie zapewniali na składzie) i paliło się bardzo dobrze. Minimalna ilość popiołu, mocny i nic się nie zawieszało. Ciągnąłem na nim w duże mrozy przez tydzień bez wygaszania.

Tylko problem w tym ze ja mam orzecha I, a z tego co czytam tu na forum to czym mniejsza granulacja tym mniejsze prawdopodobieństwo do zawiech w przypadku opału o większej liczbie Ri...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede mną długa droga prób i błedów nauki palenia w dolniaku. ale jeszcze rodzice będą obsługiwać ten kociołek a całe zycie palili w górniaku od dołu.... Tu przynajmniej zasada palenia im się nie zmieni :)...lecz w tym Przemkowym kotle jest tyle wajch ze moja mama juz ma obawy czy da rade... mam nadzieje ze się wdroży... Nie bedę jej jeszcze obarczał mieszaniem zrębek z węglem, prościej jej bedzie palnąć w zasyp jakby była zawiecha....

 

 

Mam jeszcze jedno pytanko dotyczace zaworów termostatycznych przy grzejnikach które wymieniam ( z żeliwa na purmo płytowe). Czy lepiej nie założyć zaworów  termostatycznych Herz TS-E ( o zwiększonym przepływie ) niż zwykłych TS-90. Zawsze troszkę większy przepływ, gdyby jakiś syf płynął to tak szybko nie zablokuje tych pierwszych. chociaż pompa doskonale działa w mojej instalacji i mam już od tamtego roku dwa doskonale działajace grzejniki purmo C33 (na zwykłych zaworach termostatycznych TS-90) w dużym pokoju..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem jak w tamtym roku wyczysciłem ten filtr ( a nie był czyszczony długo oj długo) To pomka na jedynce chodziła jak na trójce z brudnym filtrem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna ciekawa sprawa tych tabel typu 32 węgla z Wieczorka... Jak patrzę to wszystkie rodzaje granulacji mają RI w granicach 20, a akurat sort orzech I ma RI 40...

Czy to jest możliwe żeby z tych samych pokładów węgla RI tak się różniło tylko dlatego że jest inna granulacja.?  Czy akurat "Orzech I" wydobywają z innych pokładów?

Czy czasem nie jest tak że wydobywają węgiel  z jednego pokładu ,a później jakaś maszyna odpowiednio kruszy lub odrzuca i dzieli na odpowiednią granulację?Ale cały urobek jest z jednego pokładu czyli ma te same parametry , a w końcowej fazie ma tylko inną granulację.. Zgłupiałem w tym temacie proszę oświećcie mnie :) A może po prostu w tabeli wkradł się błąd?

 

http://www.karbon.katowice.pl/oferta/specyfikacje/kwk-wieczorek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię z tego osobny temat, bo to ciekawa sprawa przynajmniej dla mnie laika w temacie "węgiel"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede mną długa droga prób i błedów nauki palenia w dolniaku. ale jeszcze rodzice będą obsługiwać ten kociołek a całe zycie palili w górniaku od dołu.... Tu przynajmniej zasada palenia im się nie zmieni :)...lecz w tym Przemkowym kotle jest tyle wajch ze moja mama juz ma obawy czy da rade... mam nadzieje ze się wdroży... Nie bedę jej jeszcze obarczał mieszaniem zrębek z węglem, prościej jej bedzie palnąć w zasyp jakby była zawiecha....

 

He he  te wajchy z założenia mają ułatwiać obsługę a nie ją utrudniać.

Po pierwszych 2-3 paleniach będziesz bardziej bogaty w wiedzę aniżeli po dziesiątkach godzin na telefonie :)

Tych wajch na dobrą sprawę możesz nie używać  a kocioł mi tak będzie pracował, one czasem przydają się przy rozpalaniu 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że mają ułatwić. Tylko w poprzednim kotle nie było żadnej :) a mama zobaczywszy aż 3 :) miarkownik zrobiła niezłą minę ;) haha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale poprzedni kociołek to był dobry za okupacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Z własnego doświadczenia a palę w dolniaku praktycznie tylko węglem proponuję Koledze rozejrzeć się na przyszłość za węglem z kopalni Piast wprawdzie mają tylko w ofercie sort Orzech I ale jest to typ węglą 31,2 naprawdę pali się w dolniaku bez zastrzeżeń ale niestety kaloryczność jest także odpowiednio mniejsza. Kolejny dobry węgiel do dolniaka to Węgiel z kopalni Ziemowit kaloryczność podobna do Piasta natomiast mają w ofercie sort groszek jest wygodniejszy bo wypełni ci szczelnie całą komorą zasypową. Następnie możesz zainteresować się jeszcze groszkiem z Sobieskiego/Jaworzno również zero problemów z zawieszaniem, ale kaloryczność również odpowiednio mniejsza. W ubiegłym sezonie kupiłem groszek z Silesii czyli tej nowej prywatnej kopalni i tak podają w parametrach że to typ 32 spiekalność o ile pamiętam na poziomie 20 Ri i muszę powiedzieć, że gdy zasypałem kocioł do pełna potrafiły się zrobić dość spory spiek ale kocioł się nie wygasił.

 

Także wg mojej subiektywnej opinii polecam Koledze to:

 

1. Piast Orzech + ewentualnie Retopal z tej samej kopalni aby zapełnić przestzrenie między grubszymi bryłami

2. Ziemowita

3. Sobieski/Jaworzno

4. Silesia (kaloryczność lepsza, widać, że dłużej się pali ale mankamenty też występują).

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.