Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Gaśnięciem Pieca Galmet Eco Kwp 12 - Rk


Jareks1985

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jesieni jestem posiadaczem kociołka Galmet Eco KWP 12 - RK z sterownikiem Expert 4D i jak w porze zimowej nie miałem z nim problemu tak i w porze letniej przysporzył mi ich sporo. Po zmianie trybu na letni zaczął przeciekać zawór bezpieczeństwa mam na 6 barów, wylatuje 18 litrow na półtora tygodnia - wydaje mi się sporo, ale instalator stwierdził, że to normalne. Mam zbiornik Galmeta 80 litrów. Na dodatek piec mi zgasł już kilkanaście razy, od końca czerwca problem się nasilił. Gaśnie mi raz na 2-3 dni. Nie wiem co robić, dzwoniłem do instalatora i powiedział mi, że to kwestia poprawnych ustawień i nie jest mi w stanie pomóc, bo musiałby kilka godzin siedzieć i obserwować zachowanie pieca. Dzwoniłem do Galmetu do pomocy technicznej i konsultant zalecił ustawienie pieca na 40% mocy oraz manipulowanie opcjami z opcji instalatora: paramerty podtrzymania, oraz nadmuch podtrzymania.

 

Ok, ustawilem moc na 60% początkowo ustawiłem podawanie 5 sek na 20 minut przerwy oraz nadmuch 20% na 20 sekund - zgasł, ustawiłem moc na 40% podawanie 3 sek na 15 minut nadmuch 40% na 40 sek - zgasł.

 

Zaobserwowałem, że piec szybko się nagrzewa i wpada w stan podtrzymania na tak długo, że ogień się wygasza i w momencie spadku temperatury kiedy piec przechodzi do trybu pracy, nie może się na nowo rozpalić po czym przesypuje ekogorszek do popielnika.

 

Dodam, że:

 

Pale ekogroszkiem Pieklorz 29.7 KJ/KG

Mam zawór Trójdrogowy mieszający powrót również z zbiornika C.W.U, chodź nie działa pompa CO w trybie letnim - czy może mieć to znaczenie.

 

Prosze o pomoc

Macie jakieś ustawienia na tak mala instalacje z takim piecem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł pracuje w trybie dwustanowym, czy automat? Na lato lepiej spisuje się tryb dwustanowy.

Kapanie zaworu bezpieczeństwa wyeliminujesz montując naczynie przeponowe 8l do CWU.

 

Proponowałbym przejść na tryb dwustanowy i ręcznie go dopracować w ustawieniach.

 

Pomijając powyższe, to jeśli masz małe zużycie CWU (na co wskazuje 80l zasobnik), to zastanów się, czy utrzymywanie kotła "w gotowości grzewczej" 24h/dobę nie jest przypadkiem droższe od podgrzewu grzałką el.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam włączony automat, ale jak miałbym ustawić piec na trybie dwustanowy?

ok, zamówiłem już naczynie przeponowe 12l i zawór bezp. na 8 barów - instalacja to rurki pex kisana, więc chyba wystarczy?, w kotlowni jest miedź

To jest myśl aby zakupić grzałkę i faktycznie w lecie dogrzewać wodę grzałką, tylę, że nie wiem jak to wygląda od strony rachunków za prąd?.

Nie lubie iść na łatwizne a to powinno działać i przy zbiorniku na 80 litrach, więc wolałbym znaleźć i na to rozwiązanie aby piec działał jak należy bez grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwustanowy, czyli grzeje z mocą max do zadanej i się wyłącza. Nie ma modulacji mocy.

Ten tryb wymaga korekt wielu parametrów co zabiera sporo czasu i nerwów, zwłaszcza w zagmatwanym menu Experta.

 

Większość ustawień dokonujesz w menu instalatora i serwisanta, które są "zakodowane" kodem fabrycznym składającym się z samych zer. By dostać sie do nich musisz wyłączyć ster i po jego ponownym odpaleniu wybierasz piktogram klucza i wpisujesz kod.

 

Podstawa to notować dobre ustawienia by do nich wrócić w razie potrzeby. Musisz też opanować poruszanie się po menu oraz na co jaki parametr wpływa, czyli studia na kierunku "DTR kotła i sterownika".

 

Można też spróbować pracy w automacie, ale na gorszej jakości opału (czeski groszek np.). Dzięki temu kocioł będzie załączał się częściej co nie pozwoli wygasnąć retorcie. Zwiększone zużycie opału zrekompensuje niższa cena opału.

 

Zaworu bezpieczeństwa nie wymieniaj, ponieważ najprawdopodobniej twój zasobnik ma atest na max ciśnienie 6 bar i taki zawór jest potrzebny. Sprawdź również ciśnienie sieciowe, bo może potrzebny będzie reduktor ciśnienia. Zacząłbym od montażu naczynia.

 

Grzałka jest OK dla małego zużycia i drugiej taryfy. Tutaj jest za dużo uwarunkowań indywidualnych i preferencji, by dobrej rady udzielić co się bardziej opłaca. Weź pod uwagę, że kocioł też pobiera prąd, zużywa opał, wymaga obsługi, uzupełniania węgla, usuwania popiołu, czyszczenia. Jedni to kalkulują inni pomijają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pracy dwustanowej, chyba sobie odpuszczę bo nie wiem jak bym miał to ustawić

 

co do grzałki to mam pierwszą taryfe... może kiedyś to przetestuje bo w sumie najtańsze grzałki kosztują w granicy 100zł, ale prędzej kupie ten czeski ekogroszek.

dodam, że sporo sąsiadów ma taki sam kociołek, ale tylko ja mam takie problemy. Podejrzewam też że mają słabszy ekogroszek, więc to może być lekarstwo na gasnący piec.

 

zawór 8bar już kupiłem, teraz doczytałem w karcie gwarancyjnej zbiornika, że maksymalne ciśnienie dla zaworu bezpiezeństwa nie powina wynosić więcej niż 0.67 MPA, więc masz racje. Zakupiłem też białe naczynie przeponowe do cwu 12l mam nadzieje, że to trochę zmniejszy ciśnienie w instalacji. Rozmawiałem z fachowcem z wodociągów to określił, że ciśnienie waha się między 0.5 do 0,6 MPA w wodociągach, więc chyba nie powinno być problemów. 

 

W karcie gwarancyjnej zbiornika jest też napisana wzmianka o reduktorze ciśnienia - nie mam nic takiego, więc chyba warto tym się zinteresować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak duże ciśnienie wejściowe trochę sprawę komplikuje, ponieważ już woda zimna (10 sC) wchodząca do boilera ma 5-6 bar, czyli blisko granicy zadziałania ZB. Jeśli teraz jeszcze tą wodę podgrzejesz, to zwiększy ona swoją objętość i z zaworu i tak będzie kapać. Spróbuj najpierw założyć to naczynie, ale sprawdź jakie ma ciśnienie wstępne. Zazwyczaj to 4 bary, ale dla warunków jakie masz to i 5 można by ustawić. Reduktor to kolejne 150-200 + usługa.

 

Co do problemu wygaszania, jak to dokładnie wygląda? Czy węgiel na retorcie stopniowo się "zapada" i w końcu gaśnie, czy też tworzy się rosnący kopiec niedopalanego węgla?

W Expercie jest też ustawialna opcja zakresu regulacji PID. Polega to na tym, że modulacja mocy zaczyna się i kończy w określonych widełkach temperatury, poza którymi kocioł albo pracuje na max, albo wchodzi w podtrzymanie. Na lato mógłbyś ten zakres zmniejszyć do minimum.

Niestety nie pamiętam gdzie to w menu upakowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekogroszek jak już pisałem przesypuje sie do popielnika, czyli rośnie i wypada z retorty. gaśnie na zbyt długich stanach podtrzymania.

czyli miałbym zmniejszyć moc z pozycji użytkowanika czy serwisanta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.