Skocz do zawartości
IGNOROWANY

De Dietrich Mcr3 Bs150 - Dobór Sterowników, Modyfikacja Instalacji


Surijel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy mógłby mi któś doradzić jak najlepiej dokończyć instalację CO+CWU?
W domu o pow 140 m2(parter+poddasze uzytkowe) istnieje niedokończona instalacja CO (w domu sa juz tynki i wylewki).
Z kotłowni ciepła woda trafia do dwóch rozdzielaczy: na parterze i na pietrze.
Na piętrze do rozdzielacza podpięte są: 6 kaloryferów i jedna pętla podłogówki. Petla ma w rozdzielaczu zawór rtl do ręcznej regulacji temperatury.
Na parterze do rozdzielacza podpiete są: kilka pętli podłogówki oraz 2 kaloryfery. Na dolnym rozdzielaczu jest pompa i zawór mieszający.
W kotłowni piec De dietrich MCR III z zasobnikiem 150. Grzejniki są przemiarowane tak aby można było lepiej wykorzystać efekt kondensacji.

Idealnie byłoby gdybym na ukończonej instalacji mógł ustawić osobno temperaturę strefy sypialni(pomieszczenia na pietrze),
osobno temperaturę na parterze i ewentualnie osobno temperaturę podłogówki w łazience na pietrze.
Proponowano miroziązanie polegające na założenia sterownika, zaworów z siłownikami elektrycznymi oraz czujnikami temperatury w różnych pomieszczeniach. Niestety zaproponowane mi sterowniki nie komunikują się z tym piecem.
Niebyt dobrze znam sie na instalacjach CO ale w zaproponowanym mi rozwiązaniu sterownik reguluje temperaturę poprzez regulację mieszania
ciepłej i zimnej wody. Czy nie powinno byc tak że po osiągnięciu odpowiedniej temperatury reguluje pracę pieca?
Czy mozna takie coś uzyskać? Chodzi o to aby po uzyskaniu odpowiedniej temperatury piec mniej grzał, a nie układ bardziej mieszał.
Zacząłem samemu rozgladac się za jakimś sensownym rozwiązaniem. Na razie znalazłem tylko elementy de dietricha c-mix oraz iSense.
Wydaje mi się że na dolnym rozdzielaczu mógłbym podłączyc moduł c-mix. Podłączyc do niego pompę, zawory oraz regulator iSense.
Nie wiem natomiast jak powinna wyglądać sytuacja w rozdzielaczu górnym.
Jeśli chodzi o ręczne sterowanie rtlem na pętli podłogówki na piętrze to mi to nie przeszkadza ale muszę mieć tam jakiś czujnik temperatury żeby nie było sytuacji, że góra nie grzeje bo na dole się juz nagrzało. Jak najlepiej rozwiązać taką instalację?
Nie rozumiem też czy regulator iSense ma w sobie czujnik temperatury , czy potrzebuje go osobno? Jesli osobno to ma być podłączony do iSense czy do c-mixa? Bedę wdzięczny za wszelkie sugestie. Równierz za wskazanie innych sterowników,itp. które współpracują z tym piecem.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem ile razy to już było pisane..... pewnie kilkadziesiąt razy, tobie napiszemy po raz kolejny :" Aby instalacja wiszącego kotła gazowego poprawnie działała trzeba bezwzględnie stosować dedykowane przez producenta elementy instalacji a samą instalację wykonać zgodnie z zaleceniami producenta". Niestety wiszące kotły gazowe w  zdecydowanej większości przypadków nie współpracują z "obcymi sterownikami". Czasem udaje się to ale pod warunkiem że kocioł sterowany jest stałotemperaturowo. Na stronie producenta jest mnóstwo informacji tylko trzeba je przeczytać i przestać wierzyć w to co opowiadają co niektórzy instalatorzy. I skonsultuj swoje zamiary z pomocą techniczną producenta bo jest szansa że niestety twoich zamiarów nie uda się zrealizować.

Aby dyskusja miała sens potrzebny jest czytelny schemat instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj było , ale ludzie się zmieniają lecz mają niestety takie same pomysły, ten temat był już przerabiany z takim kotłem -  do Autora tematu - poszukaj na forum.

Ponadto może być potrzebne sprzęgło hydrauliczne - to nie jest tak hop -siup.

 

W takim układzie kocioł będzie grzał do temp wymaganej przez grzejniki a podłogówka  zawsze ma niższą temp niż grzejniki np grzejniki 50C a podłogówka 30C

 

Temp wody na grzejniki regulujesz np czujnikiem pogodowym wg krzywej grzewczej np 1,0;

temp wody na podłogę też możesz reg wg innej krzywej grzewczej np 0,6 -  ale tylko przy firmowych rozwiązaniach.

 

Czy nie możesz spytać jak to zrobić ,  tego który ci zaproponował taki układ ogrzewania?

 

Pozdr.

 

PS Najlepsze jest stwierdzenie Autora tematu "Niebyt dobrze znam się na instalacjach CO " ale wg niego to on ma rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem już z dwoma instalatorami i oni nie umieją odpowiedzieć na wszystkie moje pytania.

Zanim napisałem na forum dzwoniłem na infolinie dedietrich ale się nie dodzwoniłem.Zostawiłem numer kontaktowy na sekretarce i wyslalem tez formularz kontaktowy. Na razie nikt jeszcze sie ze mną nie skontaktował.

Załączyłem pdfa ze schematami może moglibyście mi powiedzieć, które schematy byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem?

 

Nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi z tym pot scriptum. Nie znam się dobrze na instalacjach CO ale czy gdzieś twierdziłem że mam na pewno racje? Jedyne co mam na pewno to wątpliwości. Czy w takim razie uważasz że to rozwiązanie jest dobre z zainstalowaniem sterownika i elektro zaworów z siłownikiem i sterowanie mieszaniem i do tego piec sterowany tylko czujnikiem pogodowym?

 

//edit aha byłbym zapomniał. Próbowałem sie umówić też z jednym z 2 autoryzowanych serwisantów dedietrich w regionie. Powiedział mi że może do mnie przyjechać najwczesniej za 3 tyg bo rozkopał sobie podjazd pod domem i nie ma teraz jak wyjechać autem....Nie jestem pewny czy nadal się chce z nim spotykać.

Schematy technologiczne.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz twoje postępowanie dalej świadczy że nie za bardzo wiesz czego chcesz i dalej nie czujesz tematu

 

Taka rozmowa powinna być najpierw przed ułożeniem rur, przed tynkami i wylewkami a teraz to powinieneś dać schemat swojej instalacji  a nie teorię.

 

Podaj schemat instalacji którą masz wykonaną a nie to co powinno być.

 

Jak porobiłeś oszczędnie to teraz się zacznie zabawa.

 

Podaj jakie jest zapotrzebowanie na ciepło - jaki jest wymagany przepływ wody w instalacji CO i podłogówki, od tego zależy czy będzie potrzebne sprzęgło hydrauliczne.

 

Na żadnym ze schematów nie ma siłowników do zaworów - to zbędna rzecz, taki "kwiatek do kożucha" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.