Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę Sprwadzić I Doradzić - Piec, Kominek, Pompa Ciepła, Wymiennik Płytowy


marcincc

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.

Zrobiłem sobie taki schemat instalacji w kotłowni. Nie jestem specjalista ale wiekszosc staram sie robić samodzielnie dlatego prosze zweryfikować mój rysunek. Czy bedzie to działać i jaki sterownik byłby dobry? Zawór trójdrożny chyba nie potrzebny przy wymienniku płytowym. Układy zamkniete zaleje "glikolem" przez odpowietrzniki i ciśnienie bede dobijał wodą z sieci. Czy na wode z sieci warto montowac jakies filtry?

Pieca co, zbiornika cwu i wymiennika jeszcze nie mam. Jest to nowy bydynek około 130mk użytkowej + pralnia, dobrze docieplony.

WIec proszę krytykować... :)

post-59025-0-24938600-1406188006_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno naczynie wzbiorcze na kocioł i kominek może i wystarczy ale czy o pojemności 20 litrów i z automatycznym dopuszczaniem mam wątpliwości. Po co wymiennik płytowy 40kW na 130 m2 też nie wiadomo. Układ z jedną pompą na wymiennik i podgrzewacz też raczej nie zda egzaminu (przez podgrzewacz woda popłynie przez wymiennik nie musi). Naczynie przeponowe na wyjściu cwu jest zbędne za to potrzebne jest na zasilaniu zimną podgrzewacza podobnie jak zawór bezpieczeństwa i zawór zwrotny.Cyrkulacja jest podłączona błednie (jaki ma sens podłączanie jej do góry podgrzewacza nie wiem za to na pewno trzeba ją podłączyć do jednego z króćców na środku lub dole podgrzewacza)  Na podłogówkę proponuję raczej układ mieszający na zaworze 3 D (układów zintegrowanych jak ze schematu nie lubię bo są właściwie nie sterowalne). No i problem podstawowy czyli sterownik i tak naprawdę trudno coś mądrego napisać bo te dostępne z kominkami lub kotłami mają zdecydowanie wiecej funkcji niż twoje wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odniosę się do tego że "Układ z jedną pompą na wymiennik i podgrzewacz też raczej nie zda egzaminu" i faktycznie chyba racja. Czy w takim razie tych dwóch pomp CO z kominka i pieca nie dać jednej przed wymiennik a drugiej przed zbiornik cwu.

Z tym zbiornikiem i podłaczeniem góra dól to oczywiste ale na zbiorniiku wyjscia sa opisane wiec zle nie da sie podłaczyć wiec taktowac to nalezy jak schemat.

Belkę podłogówki juz mam z mieszaczem wiec nie zmienie tego. Wymiennik 40kw to fakt na wyrost ale wiekszy chyba nie przeszkasza?? Poprwaiłem schemat prosze zerknąc.

post-59025-0-51847000-1406201429_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz  - do podłogówki-  z pompą mieszającą,  - do prawidłowej pracy wymaga różnicy temp pomiędzy zasilaniem i powrotem minimum 20C.

Czy taką temp osiągniesz na wymienniku?

tego nie wiedziałem i trochę jestem w kropce jak widze a rozdzielacz już jest zamontowany, i czy osiagne 20C nie wiem, zależy chyba od mocy oddawanej do grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest lub jakie przewidujesz zabezpieczenie przed zaciąganiem zimnej wody z kotła lub z kominka w którym się aktualnie nie pali?

Może jakiś zawór 3-d z siłownikiem ?

szczerze to nie myślałem że nawet jeśli przejdzie przed drugi "zimny " kocioł to przejdzie trudno. Zle mysle, co proponujesz bo ja ekspertem nie jestem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim.

Zrobiłem sobie taki schemat instalacji w kotłowni. Nie jestem specjalista ale wiekszosc staram sie robić samodzielnie dlatego prosze zweryfikować mój rysunek. Czy bedzie to działać i jaki sterownik byłby dobry? Zawór trójdrożny chyba nie potrzebny przy wymienniku płytowym. Układy zamkniete zaleje "glikolem" przez odpowietrzniki i ciśnienie bede dobijał wodą z sieci. Czy na wode z sieci warto montowac jakies filtry?

Pieca co, zbiornika cwu i wymiennika jeszcze nie mam. Jest to nowy bydynek około 130mk użytkowej + pralnia, dobrze docieplony.

WIec proszę krytykować... :)

Pompa ciepla na strychy jaki to powod ?.Dlugie rury halas na stropie nie wiem czy warto w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już przesądzone, na strychu jest cała wentylacja czerpnie itp.do których będzie podłączona ta pompa, jako ze robi chłód będzie opcja przekierowania jej wywiewy przepustnicą z siłownikiem na centrale wentylacyjną z rekuperatorem. Na dół do kotłowni schodzą już pod tynkiem pexy do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz rozwiązanie - ręczny zawór 1" - wystarczy  http://allegro.pl/zawor-kulowy-3-drogowy-trojdorzny-pn-10-1-i4396452389.html

Przecież na co dzień będziesz palił w jednym kotle/ kominku a przełączenie ręczne to sekunda.

no rozumiem, czyli po prostu zamknąć jeden kiedy korzystam z drugiego ale czy jest to bardzo konieczne? Wiem że niby niepotrzebnie piec grzeje kominek i odwrotnie ale ilez tego ciepła tam ucieknie..tak mysle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jedna pompa na wymiennik płytowy i zbiornik CWU zda egzamin pod warunkiem zainstalowania zaworu termostatycznego z kapilarą na wężownicy zbiornika CWU. Mam tak u siebie od kilku sezonów. Pirorytetem w takim połączeniu jest szybkie nagrzanie wody użytkowej po czym zawór zamknie przepływ przez wężownicę i cały przepływ popłynie na wymiennik płytowy. Zalety: nie trzeba osobnej pompy na CWU, nie trzeba sterownika do pompy CWU = mniejsze koszty eksploatacji (prąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol.marcincc.  Wygląda na to ,że  jesteś pasjonatem ogrzewania...węglowo-drzewnego.

zastanawiam się dlaczego w tak mały dom  pakujesz tyle możliwości ogrzewania. Dom 130 m2  potrzebuje chyba w największe mrozy moc rzędu 6 kW ..czy masz to w projekcie?  statystycznie na sezon rzędu 3 kW . Tę moc masz zapewnioną z pompy powietrznej. dla większego zapotrzebowania i przyjemności oglądania ognia w większe mrozy starczyłoby jedno żródło /kominek albo kociołek o mocy 8 kW/. Grzanie tak małego obiektu  nawet prądem byłoby warte tego grzechu. jeśli miałbyś tanią taryfę prądu to za cenę kotła z podajnikiem wstawiłbym większy bojler /bufor/ z 500-800  l.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak prądu braknie na 24h przy -20C to co?

Dopiero wtedy będzie kolega pluć, że brak drugiego źródła ogrzewania.

 

W Szwecji która jest ogrzewana w ponad 50% PC,  jest przepis który mówi że posiadacz PC musi mieć drugie źródło ciepła.

 

Wg mnie to wystarczy kocioł a kominek bez wężownicy też sobie da radę.

Z tej wężownicy w kominku to dużego pożytku nie będzie, a kocioł powinien być dopuszczony do układu zamkniętego aby się wymiennika pozbyć i problemów z przełączaniem źródeł ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kol.marcincc.  Wygląda na to ,że  jesteś pasjonatem ogrzewania...węglowo-drzewnego.

zastanawiam się dlaczego w tak mały dom  pakujesz tyle możliwości ogrzewania. Dom 130 m2  potrzebuje chyba w największe mrozy moc rzędu 6 kW ..czy masz to w projekcie?  statystycznie na sezon rzędu 3 kW . Tę moc masz zapewnioną z pompy powietrznej. dla większego zapotrzebowania i przyjemności oglądania ognia w większe mrozy starczyłoby jedno żródło /kominek albo kociołek o mocy 8 kW/. Grzanie tak małego obiektu  nawet prądem byłoby warte tego grzechu. jeśli miałbyś tanią taryfę prądu to za cenę kotła z podajnikiem wstawiłbym większy bojler /bufor/ z 500-800  l.

Pozdro

To jest tak dyskusja co lepsze... jest to dom w lesie, gazu nie ma i nie będzie a prądu w zime kiedyś nie było 2 tygodnie jak pozrywało linie za to drzewa jest dostatek tuż za płotem wiec tak to wygląda. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna pompa na wymiennik płytowy i zbiornik CWU zda egzamin pod warunkiem zainstalowania zaworu termostatycznego z kapilarą na wężownicy zbiornika CWU. Mam tak u siebie od kilku sezonów. Pirorytetem w takim połączeniu jest szybkie nagrzanie wody użytkowej po czym zawór zamknie przepływ przez wężownicę i cały przepływ popłynie na wymiennik płytowy. Zalety: nie trzeba osobnej pompy na CWU, nie trzeba sterownika do pompy CWU = mniejsze koszty eksploatacji (prąd).

Bardzo podoba mi się to rozwiązanie i ja jestem za. Co sadzisz o reszcie tego mojego projektu..pytam czy poprawny. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

więc jeśli drewno za płotem za friko to po co kocioł na ekogroszek? a co z prądem do tego kotła. potrzebny UPS I akumulatory.......

na pewno na drewno byłby lepszym rozwiązaniem ale z większym buforem , wtedy problem prądu w wielkie mrozy rozwiązany. Na 75 % sezonu grzewczego Twoja pompa hewalex powinna wystarczyć do ogrzewanai podłowówki. a pozostałe dni odpalałbyś kominek  /ew. mały kociołek zasypowy na drewno/.

myslę ze sezon grzewczy w Twoim domku to ok. 150 - 160 dni.  czyli max.  na ok 40 dni potrzebaby odpalić kominek? 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.