Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jeden Rozdzielacz Jedna Pompa


kruklife

Rekomendowane odpowiedzi

Czy poprawne jest zastosowanie na każdy rozdzielacz grzejnikowy osobna mała pompę CO zamiast jednej dużej?

Chodzi o to:

dom 240m2 trzy kondygnacje 1)suterena-piwnica ok.63m2  2)parter ok.84m2  3)pietro ok.92,5m2  

Kocioł w piwnicy,rury do rozdzielaczy 1cal, od rozdzielaczy do grzejników pexALpex 16

 

ad.1 rozdzielacz 5 grzejników aluminiowych zawór 3D pompa np.40 (na wysokości kotła)

ad.2 rozdzielacz 8 grzejników aluminiowych zawór 3D pompa np.40 (na powyżej kotła 1,6m)

ad.3 rozdzielacz 7 grzejników aluminiowych zawór 3D pompa np.60 (na powyżej kotła 3,6m)

 

Pomijam koszt pomp armatury do nich i zaworów 3D ale mam mozliwość ustawienia temperatur czynnika

na poszczególnych kondygnacjach , sterowanie pogodowe.

Na pierwszym piętrze chcę chłodniej oraz w piwnicy( w suterenie działalnośc gospodarcza -obniżenie nocne temp.,soboty,niedziele)

 

Czy wszystko na jednej pompie 60 i głowice na grzejnikach?

Czy suterena pompa 40 a parter i piętrorazem na pompie 60 i głowice?

Mam jeszcze małe pytanka:

Na rurze pex 16 jaki najwiekszy grzejnik aluminiowy? (mam armatura Kraków)

Od ilu żeberek grzejnika aluminiowego stosować połączenie krzyżowe?

Z góry dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Czy poprawne jest zastosowanie na każdy rozdzielacz grzejnikowy osobna mała pompę CO zamiast jednej dużej?

Jest to jak najbardziej poprawne. Zwłaszcza, że chciałbyś niezależnie sterować temperaturą na każdej kondygnacji

 

Pozwoli to zachować odpowiedni konfort cieplny dla każdej kondygnacji w sposób automatyczny ale trudno powiedzieć czy przyniesie oszczędności ponieważ nic nie wiadomo o rodzaju budynku, sposobu izolacji poszczególnych kondygnacji oraz o temperaturach jakie mają w nich panować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Jest to jak najbardziej poprawne. Zwłaszcza, że chciałbyś niezależnie sterować temperaturą na każdej kondygnacji

 

Pozwoli to zachować odpowiedni konfort cieplny dla każdej kondygnacji w sposób automatyczny ale trudno powiedzieć czy przyniesie oszczędności ponieważ nic nie wiadomo o rodzaju budynku, sposobu izolacji poszczególnych kondygnacji oraz o temperaturach jakie mają w nich panować

 

Mam pytanie co daje sterowanie pompami jak są lub będą zawory termostatyczne - tylko większą awaryjność systemu i kłopotliwie rozbudowany sterownik- gdyż jak ustawiać te inne temp zasilania na piętra? - pewnie mieszacze na zaworach 3-D + sterowanie wg krzywej pogodowej lub innej zadanej temperatury.

W przypadku jednej pompy adaptacyjnej i grzejników z zaworami termostatycznymi nie ma problemu z otrzymaniem nastawionej na termostacie grzejnika temperatury pomieszczenia i dodatkowo nie potrzeba nawet termostatu pokojowego wyłączającego pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idź na całość, zainstaluj osobną pompę na każdy grzejnik !

 

ps: wybaczcie ale nie mogłem się powstrzymać :P

Zapomniałeś dopisać że potrzebny jest też oddzielny dla każdej z pomp termostat pokojowy sterujący pompą do danego grzejnika. ;)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł faktycznie formą przerasta treść. Jeśli już, to wydzieliłbym suterenę, gdzie po pierwsze będzie działalność (jaka?), a po drugie warto jakoś zautomatyzować czasowe strefy grzania. Mało wygodne byłoby codzienne "skręcanie" termostatów po skończonej pracy lub zamykanie zaworu głównego. Tutaj dać własną pompę lub zawór z siłownikiem sterowane termostatem pokojowym ze sterowaniem tygodniowym i zaprogramować go na odpowiednie temperatury w ciągu doby i w weekendy. Nie wiem jednak jak ta suterena wygląda i czy możliwa będzie prawidłowa praca termostatu dla całości (czy znajdzie się pomieszczenie, miejsce "reprezentacyjne").

 

Dwa pozostałe poziomy już na osobnej, jednej pompie zamontowanej w kotłowni. Jeśli nadzór termostatów grzejnikowych nie zadowoli właściciela to bez większych problemów można dorzucić 3D sterowny pogodowo (można zostawić trójnik z zaworem na powrocie i miejsce na 3D na zasilaniu).

 

Czym ty będziesz to grzał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co daje sterowanie pompami jak są lub będą zawory termostatyczne

 

Z tego co zrozumiałem autorowi tematu zależy na automatycznym sterowaniu temperatueą na poszczególnych kondygnacjach

 

Pomijam koszt pomp armatury do nich i zaworów 3D ale mam mozliwość ustawienia temperatur czynnika

na poszczególnych kondygnacjach , sterowanie pogodowe.

 

Liczy się z większymi kosztami zautomatyzowanej instalacji

 

 

Moim zdaniem trzy pompy, trzy zawory 3d z siłownikiem i sterowaniem dają mu taką możliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobie tylko suterene osobno reszta razem. Opalane bedzie węglem - kocioł z podajnikiem a jak zabronią węgla to gaz ziemny i kondensat. Dom to kostka z lat 80-tych od zewnatrz cegla pełna 12cm, szczelina powietrzna i pustak pianowy 24cm. Będzie ocieplony 15cm styropianem 0,38. Izolacja między kondygnacjami suprema 5cm - to tak jak by wcale nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.