Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór "wielkości" Komina Do Mocy Kotła


drakon3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam nietypowe pytanie.

Przejąłem dom z kompletną instacją CO i fakt faktem nie wiele o niej wiem, szczególnie o mocy kotła, ale za to wiem coś na temat komina. Mianowicie, ma wysokość ok 6m od poziomu ziemi, czyli jakieś 5m od czopucha, przekrój prostokątny 30x15cm i teraz pytanie, do jakiej mocy kotła można stosować taki komin? Dodam, że wybudowany jest ze zwykłej czerwonej cegły i chyba otynkowany w środku.

Pytam ponieważ wydaje mi się że do tego kotła jest za słaby ciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no latem bedzie słabo ale przekrój to do 50kW wystarczy kwestia jeszcze czy jest wypuszczony ponad kalenicę domu i czy obok nie ma jakiegoś wysokiego budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia jest w dobudowanej części, wystaje ponad dach jakieś 1,5m, obok (3m) jest dach budynku mieszkalnego sopro wyższy od komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i to może być przyczyną ale sie nie przejmuj średnica jest ok wiec tylko doprowadź powietrze do kotła i na pewno będzie sie palić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam, ogrzewam temat żeby nie zaśmiecać forum. Po zakończeniu sezonu grzewczego czeka mnie budowa nowego komina bo stary jest w kiepskim stanie, popękany w kilku miejscach a w dodatku strasznie nierówny w środku. I teraz tak, stary ma ok 5m wysokości od czopucha i przekrój 29x14cm (tak mniej więcej bo są szersze i węższe miejsca). Ciąg w ładne dni, np. dzisiaj słonecznie i 10stC na dworze jest nie najgorszy, powiedzmy ok. W lato też nie było strasznie. Jak jest taka skiśnięta  pogoda to słabo ciągnie. Problem był w zimę. Przy ujemnej temperaturze na zewnątrz ciężko było rozpalić, jak już komin się trochę rozgrzał to powiedzmy, że jakoś szło. Tylko to trochę wkurzające jak trzeba w miarę szybko ruszyć z grzaniem a tu lipa.

I teraz sedno sprawy. Kocioł ma czopuch o rozmiarze 14x14cm i taki przekrój komina myślałem zrobić, wysokość 5-6m od czopucha. Komin miałby być z normalnej cegły, po wakacjach prawdopodobnie doszło by ocieplenie z wełny. Tylko pytanie czy zmniejszenie przekroju wpłynie pozytywnie na ciąg?

Obserwując kominy u sąsiadów zauważyłem, że wyglądają na mniejsze niż ten u mnie, nawet przy budynkach i większej powierzchni. Dodatkowo u nich po wyjściu z komina dym unosi się do góry (przynajmniej w większości przypadków), może nie wszędzie typowo w pionie, ale tendencja w górę a u mnie przez cały sezon grzewczy tylko kilka razy tak było. Zazwyczaj dym na wylocie od razu idzie w poziomie a często w ogóle opada na podwórko. Z zasadzie może nie tyle jest to dym co w większości para wodna, bo palę od góry i wydaje mi się, że na tle sąsiadów wypadam w miarę "czysto".

Domyślam się, że po części za sytuację odpowiada niska temp spalin, ale tak wymyśliłem, że mniejsze przekrój komina powinien spowodować przyśpieszenie spalin i dodatkowo chyba szybciej powinien się nagrzewać sam komin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kalkulatora wychodzi, że 14x14 powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli budujesz komin z cegieł-.to jest to komin pracujący w trybie suchym- minimalna temperatura spalin nie może być niższa niż 160* 

Jeżeli masz temperaturę spalin niższą to musisz postawić komin który spełnia warunki pracy komina pracującego w trybie mokrym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.