Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dworek Mzn 29Kw Jak Przerobić Na Dolne Spalanie I Dobrać Ilość Szamotu


szymoszek1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Jak w temacie, dużo sie naczytałem o tzw śmiecuchach i posiadam jeden z nich. Chciałbym go przerobić na kocioł ''ala'' dolnego spalania ale kompletnie nie mam pojęcia jak to zrobić co mam wstawić jak ma to wyglądac jak to ugryźć. Pale drewnem sosnowym praktycznie cały rok a taki piec dolniak będzie w tym wypadku najlepszy. Zrezygnowałem już z dmuchawy i dołożyłem elektroniczny miarkownik ciągu MCI od Boleckieg wsadziłem pare cegieł szamotowych do środka ale przez to zaczeło sie szybciej wypalac ale za to mniej smoły w środku. Ponadto w najbliższym czasie chcę założyć rozetkę powietrza wtórnego w drzwiczka zasypowych i w przyszłości kpw ale czy przy drzewie się nada to nie wiem.

 

Proszę o pomoc i zainteresowanie się moim problemem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kpw to nie do dolniaka. Daj jakieś foty albo chociaż schemat z przekrojem Twego kotła. O przeróbkach śmieciuchów i innych zabytków na dolniaki jest na tym forum przynajmniej kilka tematów ze zdjęciami , rysunkami itp. Możesz skorzystać z forumowej wyszukiwarki. Zrób jakis projekt i wtedy dopytaj o szczegóły bo klepanie od początku tego samego po raz enty jest już trochę nudne, chociaż może jeszcze ktoś się zmobilizuje i pomoże, chociaż w czasie mundialu moze być trudno ^_^ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Nie mam dla Ciebie najlepszych wieści. W prosty sposób dolniaka z tego nie zrobisz. Oczywiście można kombinować ale z samą przeróbkę bedzie bardzo dużo roboty a i eksploatacja nie będzie wygodna, no chyba że komora załadowcza jest naprawdę ogromna i nawet po postawieniu w niej przegrody i jakiegoś "sufitu" bedzie jeszcze wystarczająco dużo miejsca na jakąś rozsądną ilość drewna, przynajmniej jakieś 40-50 litrów objętosci. Ale skoro kupiłeś kocioł o tak dużej mocy, to pewnie i chałupa jest wielka ? Ten kocioł może być za to całkiem fajnym górniakiem, tylko że palenie w górniaku drewnem i to w dodatku sosną to nie to samo co węglem. Jest na forum kilku speców od górniaków, to może Ci coś mądrego doradzą. Może zacznij od rozpalania od góry... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poszukać na forum muratora postów @Tom100k sprzed roku czy półtora w temacie 'ekonomiczne spalanie węgla kamiennego' lub 'ekonomiczne spalanie paliw stałych'. Pokazuje on przeróbkę kotła podobnej budowy za pomocą ściany łukowato wygiętej ku przodowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Puki co to mam wyłożoną komorę cegłami szamotowymi trzy o grubosci 6cm postawione pionowo i cztery po bokach 3cm. Nie wiem czy w ten sposób dobrze zrobiłem czy jakoś można to usprawnić. Do tego dorobiłem rozetke powietrza wtórnego. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Proszę o jakieś rady pomysły jak można usprawnić spalanie w w/w kotle. 

 

Pozdrawiam

post-54248-0-93642700-1404729422_thumb.jpg

post-54248-0-35715600-1404729438_thumb.jpg

post-54248-0-45369000-1404729446_thumb.jpg

post-54248-0-24402200-1404729463_thumb.jpg

post-54248-0-88978100-1404729477_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zrobiłeś z komorą zasypową nie zmieni sposobu palenia - po prostu wyłożyłeś  ją szamotem co zmniejsza moc kotła.

Tu potrzeba przegrody z palnikiem w dolnej części i oddzielenia komory zasypowej od wymiennika - jak podawałem w temacie z postu #5 lub jak podawał kolega MIQ dwa posty dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej by było przewrócić go do góry nogami , odlać na dole żarobetonową dysze i byłby kocioł zgazowujący  :D .

A tak na serio to jeżeli tylko jest na to miejsce to postaw grodź z szamotu i rurą doprowadź za nią  powietrze i powinno być o wiele lepiej niż spalanie drewna w górniaku jednak na cuda nie licz.

 

Testowałem już dziesiątki jak nie setki różnych konfiguracji i to co sprawdzi się na węglu nie sprawdza się na drewnie, to co sprawdza się na drewnie nie sprawdza się na zrębkach  czy brykietach itd. Każdy kocioł jest inny i każdy podpięty pod inny komin  więc nie liczyłbym na gotową receptę.

 

Z zdobytego doświadczenia wiem że przy spalaniu drewna powietrze dobrze jest wpuścić górą (nad załadowanym drewnem) a ujście spalin( wraz z doprowadzonym PW) z komory spalania  powinno być dołem. Nie liczyłbym też na bezdymne spalanie przy niskich temperaturach roboczych albowiem do dopalenia spalin potrzebna jest temperatura i powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gory dziekuje za odpowiedzi. Tylko, ze jestem zielony w tym temacie dopiero, ze tak powiem raczkuje w sprawach palenia czy usprawniania kotla. Puku co sukcesem dla mnie jest wywalenie dmuchawy zalozenie MCI i dorobienie rozetki pw. Dlatego prosze o glebsze wyjasnienie co mam zrobic gdzie co wstawic. Najlepiej zobrazowaly by mi jakies zdjecia rysunki jak by mialo to wygladac w moim kotle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kol. @Sambor dał Ci linka do tematu jak to zrobić, Ja dla ułatwienia dodam tylko rozwiązanie odcięcia komory zasypowej od wymiennika takie jak ma kocioł Defro DS. Nie jest to może najlepsze rozwiązanie ale mało inwazyjne.

Palnik proponuję odlać z betonu żarotrwałego  np. BOS135KF, można też użyć jako wypełniacza płytek szamotowych lub z wermikulitu w wyższych partiach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze coś podsunę....

jak masz wystarczająco szeroką komorę zasypową to można by zrobić tzw palnik "boczny" zrobiłem coś takiego u siebie jednak znacząco zmniejszy się objętość zasypowa ale wtedy odpada ci cudowanie ze skosami i sklepieniami; stawiasz tylko 1 ściankę i zaślepiasz górę i mamy DS..

Abyś się nie zraził od razu do DS-a dobrze by było zrobić klapkę skróconego obiegu coby dym przy podkładaniu nie walił w facjatę- w tym sezonie sobie takie cuś zmajstrowałem i będę testował jesienią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16260-kocio%C5%82-mia%C5%82owy-przer%C3%B3bka-na-kocio%C5%82-dolnego-spalania/

wcześniej był GS a teraz jest DS i tak już zostanie

 zmieniłem tylko sposób podawania PW i dorobiłem klapkę skróconego obiegu- może na jesień wrzucę fotki jak czas pozwoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich w końcu wziąłem się za przeróbkę mojego górniaka na dolniaka. 

Na początek po bokach komory załadowczej ułożyłem dwie cegły szamotowe 3cm o długości 13cm, wysokość 11cm i na niech położyłem przegrode z szamotu 3cm osadzonego w zespawanych ceownikach i płaskownikach ramke o wymiarach: szerokość 38cm a wysokość nie pamietam dokładnie ale chyba 26cm. ''Sufit'' zespawałem z dwóch płaskich blach tworząc kąt prawie 90st. z jednej strony oparłem o grodź a drugą podparłem drutem żebrowanym zbrojeniowym. Wszystkie szczeliny obkleiłem zaprawą szamotową. Głębokość komory spalającej 10cm, szczeliny od górnej części grodzi przez cały kanał z blachy ok 5cm. Sugerowałem się palnikiem Wery czytając ten wątek i miałem nadzieję,że osiągne wyniki jak kolega Tomek2570 czyli ładnie spalający się opał i brak dymu z komina. Natomiast u mnie takiego efektu nie ma. Dość, że słaby ciąg- na miarkowniku słabo się pali tylko na otwartych drzwiczkach popielnika czy załadunkowych daje rade to ciągły dym z komina. Co robię nie tak? W poniedziałek dołoże na tylną ściankę płaszcza wodnego jedną warstwe szamotu 3cm i na ruszt wodny od strony wlotu palnika też położe na płask cegly 3cm. Poniżej zamieszczam fotki z mojej puki co nieudanej przeróbki. Proszę o pomoc

post-54248-0-88177500-1413029968_thumb.jpg

post-54248-0-84597000-1413029983_thumb.jpg

post-54248-0-28467900-1413030001_thumb.jpg

post-54248-0-65853600-1413030019_thumb.jpg

post-54248-0-56776800-1413030034_thumb.jpg

post-54248-0-64402300-1413030645_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Co do sosny, to panuje opinia, że jest trudna do bezdymnego spalania i wymaga szczególnych warunków ( b. wysoka temp.spalania z dodatkiem PW w izolowanym kanale ceramicznym). Przepal raz samym drewnem lisciastym i zobacz czy będzie lepiej. No i na próbę daj wiecej PP nad zasyp niż pod ruszt.

   Aha i tak na szybko to możesz postawić pod przegrodę na skos kilka cienkich szamotek, żeby trochę pszyspieszyć tam przepływ gazów i lekko odizolować od tylnej, zimnej scianki palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez cały czas paleniu z komina unosił sie biały dymek. A co z tym słabym ciągiem? Nie jest to wina zbyt małych szczelin przepływu spalin czy też może za mała średnica wlotu do palnika jest 11cm a może lepiej bylo by dac 18cm. Komin murowany z cegły 8m średnica 12x24. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Przyczyn może być wiele. Wysokośc palnika ok., głębokość -10 cm. też ok, Tam gdzie jest przelot 5cm. mogłoby być więcej ale też nie jest to jakoś bardzo mało. Przyczyną może być wychładzanie palnika przez powietrze z popielnika, zbyt duża grubość szczap drewna, ciepła aura na zewnątrz, nieszczelny komin ( zasysanie lewego powietrza) i jeszcze kilka różnych spraw...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.