Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobranie Mocy Kotła


darwo2

Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkich użytkowników tego forum. proszę o pomoc w wyborze kotła HEF ,licze się z wymiana starego pieca , chcę zakupić piec zasypowy typu hef start , posiadam instalacje starego typu  grawitacyjna, grzejniki żeliwne , bojler 140 l . do ogrzania jest około 130 m.proszę o doradę ile kw wybrać. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkanie jest niedocieplone to 13kW (100W na m2) + 30% na c.w.u co daje w sumie 16 - 17 kW. przy docieplenia ok. 80W/m2 przy bardzo dobrym 60W/m2. + 30 % na c.w.u. ( dla  mocy 20kW zapotrzebowania) Powyzej tego nie stosujemy współczynnika zwiększającego 30 %. W sumie im bliżej 20 kW tym ten współczynnik może być mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam .
Koledzy podepnę się pod temat co by nie zakładać podobnych postów , ale na temat.
Mam w domu kocioł dolnego spalania na wiosnę zaczął przeciekać a ma 18 lat jak w nim palę .
Znajomy ojca dłubał w domu takie byłem mega zadowolony wcześniej ogrzewałem jedna kondygnację a od 5 lat doszło poddasze i za zimę taką faktycznie zimę spalanie na sezon grzewczy wychodziło max 3,5 t węgla (orzech z kostką ) Piec z tego co pamiętam był robiony na 17kw albo 20 kw.
Dom ocieplony 7-10 cm styropian okna drewniane 3 szybowe ( współczynnika nie pamiętam - kobiorowskie ) nie całe 170m2 powierzchni całość z poddaszem bez CWU (bojler gazowy)
I teraz dylemat co kupić ???
Na pewno dolnego spalania w nim palić najłatwiej ( nie zawsze jestem w domu i babcia daje sobie rade z takim ) tamten był bez elektroniki ( ja spoko ale babcia by nie opanowała wiec woli tradycyjnie )
No właśnie i co kupić ? Jakiej mocy ? Im więcej się zaczytuje tym mam większy mętlik . Jak sądzicie jakiej mocy by był racjonalnym rozwiązaniem ? Obstawiam tak koło 16-18 kw co sądzicie z doświadczenia ?

Konstrukcyjnie taki podobny to Żywiec Opal z RW maja 16kw( potem 21kw ) powinien być oki jak myślicie ?
Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co miałem i był na 100% DS a w opalu planuje przytkać przelot nad 1 przegroda .

Jeśli idzie o przekrój to właśnie Opal jest (nie mal ) identyczny jak zrobie co napisałem .

Ale mi chodziło o moc kotła czy dobrze licze 16 kw powinno byc ok ? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.