Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem Ślimakowym Sas Slim


grzegoo

Rekomendowane odpowiedzi

OK dzięki za info.

Możesz krótko uzasadnić dlaczego nie jest potrzebna.

Czy przez to, że mam większe średnice rur nie potrzeba pompy mieszającej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc z tymi zaworami 4D doczytałem, że na grzejniki można ustawić osobną temperaturę niż na kotle oczywiście niższą.

Pisze też o ciepłym powrocie ale ni jak ma się to do rzeczywistości.

 

Testowałem wczoraj.

 

Temp na kotle 80 stopni

Temp grzejniki 45 stopni

Temp powrotu 50 stopni

 

Temp na kotle 52

Temp grzejniki 45

Temp powrót 43

 

Jak załączy się pompa od c.w.u to temp powrotu rośnie.

 

Na noc mam tak

 

Temp na kotle 52

Temp grzejniki 35

Temp powrót 34

 

Czy te powroty mogą takie pozostać? Jedni piszą, że powrót powinien być 50 stopni drudzy aby różnica nie przekraczała 20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwasowy punkt rosy jest na poziomie 140stC 

teraz przełóż sobie to na temperatury panujące w kociołku i odpowiedz jak ma się Twoje 34 czy 45st do tych 140stC.

problem jest złożony i zależny nie tylko od temperatury wody powracającej do kotła. ważnych jest przynajmniej kilka innych istotnych czynników które mimo iż powrót będzie wysoki i tak sprawią że wystąpi roszenie.

jak napisał CooleR wszystko zostało napisane wystarczy poszukać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w dzień to 23-23,5 stopnia

Głowice nastawione na 3 i jedna kropka

 

Szukałem może i źle ale nic konkretnego nie znalazłem.

Jeśli Tobie to zajmie chwilkę to proszę o link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro na 3,5 i powrót jest jeszcze dla ciebie niski to znaczy że budynek się wygrzewa lub szybko traci temp wew.

Generalnie to zasada jest taka że musisz sam dojść do tego jak zachowuje się twoja instalacja, kiedy najlepiej pracuje i na jakich nastawach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! zawór 4d to nie jest jakiś cudowny artefakt  który z temperatury na kotle 55*C nie zrobi temperatury 60*C na powrocie

żeby zawór d4 działał poprawnie i spełniał swoja role muszą być spełnione pewne warunki:

mała średnica zaworu i obiegu kotłowego - należało by go wspomóc pompa kotłową

duża średnica zaworu i obiegu kotłowego - należy obieg kitlowy poprowadzić z minimalna ilością zakrętów żeby grawitacja miała lżej :)

 

u kolegi ten "zawijas" na zasilaniu zaworu 4d nie ułatwia pracy grawitacji i to może być przyczyna takiej a nie innej pracy obiegu kotłowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grzejników dużo ciepła nie ubywa mam zamontowany termometr na powrocie z grzejników do zaworu 4D i z zaworu do kotła i jak jest nastawione 35 na grzejniki to z grzejników do zaworu 4D wpływa 34 stopnie więc grzejniki nie wychładzają zbytnio.

 

Hmm to lepiej zamontować tą pompę mieszającą czy zostawić jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zrób tak: ustaw na kotle 60, na instalacje 45 (grzejniki i co tam jeszcze masz, może ogrzewanie podłogowe?) i napisz jaka temp wraca z instalacji, i jak jest na powrocie do kotła pomiędzy zaworem 4D i kotłem.

Bo coś wychładza ci powrót a Ty nawet nie wiesz co to jest i nawet nie starasz się sam dego znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzisiaj to sprawdzę.

Zawory na grzejnikach odkrecic czy zostawić tak jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję parametry.

 

Odczyt temperatur z zegarów na rurkach

Kocioł 60

Grzejniki 42

Powrót z grzejników 40

Powrót za zaworem 4D do kotła 38

 

Odczyt temperatur z regulatora

Kocioł 60

Grzejniki 45

Powrót z grzejników 40

Powrót za zaworem 4D do kotła 41

 

Nie wiem dlaczego są takie rozbieżności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe?

Rozkręciłem go i wszystko działa jak należy tzn nie zacina się płynnie pracuje.

Tak jeszcze myślę czy na rurze która prowadzi do powrotu kotła nie trzeba zastosować zaworu zwrotnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzuć fotkę jak zamontowany, albo jak już było to daj linka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timonowi chodzilo raczej o takie zdjecie 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17563-kocioł-z-podajnikiem-ślimakowym-sas-slim/?p=187249

tam chyba nie wstawiales zdjecia pogladowego z internetu :P

 

jak wcześniej już pisałem grawitacyjna prace małego obiegu może zakłócać ten "zawijas" na zasilaniu

a zrób test i ustaw zawór 4d w takiej pozycji żeby cala ciepła woda szla do kotła (jeśli grawitacja działa to ciepło samo wróci do kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timonowi chodzilo raczej o takie zdjecie 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17563-kocioł-z-podajnikiem-ślimakowym-sas-slim/?p=187249

tam chyba nie wstawiales zdjecia pogladowego z internetu :P

 

jak wcześniej już pisałem grawitacyjna prace małego obiegu może zakłócać ten "zawijas" na zasilaniu

a zrób test i ustaw zawór 4d w takiej pozycji żeby cala ciepła woda szla do kotła (jeśli grawitacja działa to ciepło samo wróci do kotła)

Tak tak to moje zdjęcie kotła i częściowej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej sprawdzi jak wyłączy pompy a zawór zostawi tak jak jest. Jak powrót się sam zagrzeje to wszystko działa prawidłowo

Wyłączę pompę i sprawdzę.

A czy ten zawór 4D dobrze podłączyłem? Jest zamontowany tak jak na foto z netu z opisem tylko skala odwrotnie 10 jest z lewej 0 z prawej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odłączeniu pompy:

 

Kocioł 63

Powrót 57

 

Coś mi się wydaje, że grawitacja nie działa i chyba konieczne jest zastosowanie pompy mieszającej.

Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.