Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem Ślimakowym Sas Slim


grzegoo

Rekomendowane odpowiedzi

Poważnie żadnej pompki?

Z tego co czytam to chyba większość ma pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie naczynie przeponowe kupić duże? (ewentualnie jakie informację muszę podać do jego doboru)

Dwa naczynia przeponowe jedno  do CO 8% wody w instalacji  i drugie do CWU 6-10% pojemności zabezpieczanego bojlera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, miarką mógł mi błąd jakiś wyjść bez suwmiarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa naczynia przeponowe jedno  do CO 8% wody w instalacji  i drugie do CWU 6-10% pojemności zabezpieczanego bojlera. 

Dziękuję Ci za tą informację nie miałem pojęcia jak się to dobiera i że są potrzebne dwa naczynia.

Znajomemu hydraulik wykonał instalację i ma jedno naczynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ciepłej wody koniecznie, woda z sieci wodociągowej pod ciśnieniem napływa zimna,ty ją podgrzewasz ,ona zwiększa swoją objętość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumię.... czyli te naczynie do bojlera ma niwelować ciśnienie wody ogrzewanej w bojlerze?

Czy do wody pitnej jest specjalne naczynie?

Byłem na stronie Reflex trochę poczytałem ważne jest też na jakiej wysokości te naczynie zamontowane będzie są tam też jakieś wzory ale to nie dla mnie.

 

Jak dobiorę naczynie wg tego co podałeś to będzie ok?

 

Bojler 300l x 8% = 24l naczynie

Instalację muszę obliczyć.

 

Te naczynie trzeba montować na danej wysokości jak z tym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe dla zasobnika 300l to 18l, montujesz bok rury pod którą podłączasz.

Naczynie musi mieć atest do wody pitnej i wykonanie na 10bar, ciśnienie wstępne przeważnie jest 6bar.

na tej samej rurze dajesz zawór bezpieczeństwa a przed nim ( od strony zasilania zimną wodą ) zawór zwrotny.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rzeczowe wyjaśnienie.

 

Jeszcze zastanawiam się czy pompe dać na powrocie czy na zasilaniu i jak to jest z tym zaworem mieszającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam jakąś wizje tylko proszę o pomoc jak i gdzie wpiąć naczynia przeponowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W przyszłym tygodniu będzie montowany kocioł.

Mam do Was jeszcze pytanie, na stronie Defro jest podany schemat podłączenia kotła w układzie zamkniętym. Proszę o doświadczonych o wypowiedź czy mogę się na tym schemacie wzorować?

 

Doczytałem, że zawór czterodrogowy powinien być montowany w określonej odległości od rury powrotnej do pieca natomiast pytałem trzech hydraulików i mówią " po co ci ten zawór" jak to z tym jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj DTR kotla, jesli w wymagany to go instaluj, bo jesli ci sie kociol rozcieknie to nie uznaja ci gwarancji, stwierdza ze winny jest brak zaworu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj skończyłem montować bojler.

Od dziś zaczynam podłączać kocioł po zakończeniu prac wrzucę fotki.

 

Układ będzie otwarty naczynie wyrównawcze wyprowadzę na strych przez kanał wentylacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja będzie podwójna zawory bezpieczeństwa będą dwa na kotle 1,5 bar.

 

Męczy mnie jeszcze jedna kwestia. Zastosować zawór 4D z siłownikiem (mam już kupiony) czy pompę kotłową?

W instalacji nie mam rozdzielaczy na dom jedna pompa na bojler druga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam termostaty na wszystkich grzejnikach.

Dlaczego nie polecasz zaworów 4D? Czytam właśnie o zaworach i pompach i sam już nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4-D jest dwuobiegowy - jeden obieg na kocioł a drugi na odbiorniki.

Temperaturę możesz kontrolować tylko na jednym obwodzie  - albo powrót na kocioł albo zasilanie grzejników.

Przy termostatach zasilanie grzejników jest mniej istotne, czyli ustawiamy stała temp powrotu na kocioł .

Na obwodzie kotłowym aby wszystko działało prawidłowo musi być przepływ albo grawitacyjny - czyli duże przekroje np 5/4" lub 6/4" albo pompa krótkiego obiegu na powrocie do kotła.

Wybór należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcieli mi w sklepie wymienić zaworu 4D na pompę kotłową. Sam zawór by przyjęli ale z siłownikiem już nie bo był na zamówienie.

Więc trudno zamontuję to co mam 4D.

 

Mam jeszcze pytanie przy bojlerze 300L mam zawór zwrotny na rurze zasilającej bojler w wodę z sieci i do tego naczynie przeponowe Ferro.

Jest napisane w instrukcji aby naczynie maiło o 0,5 bar mniej niż próg zadziałania czujnika ciśnienia. Rozumie, że czujnik ciśnienia to zawór bezpieczeństwa.

Mam zawór bezpieczeństwa 8 bar. Czy ciśnienie w naczyniu powinno wynosić 7,5bar?

 

Czy też w drugą stronę, w miarę stałe ciśnienie wody z sieci to 5 bar więc ciśnienie w naczyniu powinno wynosić 4,50 bar?

 

Hydraulik w sklepie zaś powiedział, że powinno być tak jak producent nabił naczynie 1,5 bar tylko na chłopski rozum jak ciśnienie wody to 5 bar, a ciśnienie poduszki w naczyniu 1,5 bar to po co to naczynie skoro woda o większym ciśnieniu wypcha tą poduszkę na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do Ferro i Reflux potwierdziło się wersja 4,50 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sprawdzić na jakie ciśnienie jest dopuszczony zasobnik - przeważnie to 6bar i taki powinie być, zawór bezpieczeństwa a nie większy, gdyż może rozsadzić ci zasobnik CWU.

Natomiast ciśnienie wstępne w NP powinno wynosić 4,8 bar przy ZB = 8bar - tylko pytanie czy zasobni tyle wytrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.