Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Z Podajnikiem Ślimakowym Sas Slim


grzegoo

Rekomendowane odpowiedzi

Zawór bezpieczeństwa dałem 8 bar w instrukcji pisze aby dać 10 bar jednak wolałem dać mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie,

bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojej instalacji w kotłowni.

Mam już prawie na ukończeniu chciałbym aby  wypowiedział się ktoś kto ma doświadczenie.

Z góry dziękuję.

post-58851-0-90514300-1407858056_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegoo jak Ty wykonujesz tą instalacje CO I CWU z taką starannością jak narysowałeś schemat poglądowy, to mam obawy o prawidłowe działanie tak wykonanej instalacji.

 

Narysuj to jeszcze raz, hydraulikiem co prawda nie nie jestem, ale mam obawy czy ten zawór czterodrożny dobrze zamontujesz i czy czasem nie będzie Ci zapowietrzała się rura nad kotłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kucze, przepraszam za mało czytelny schemat jednak rysować nie potrafię.

Zawór czterodrogowy zamontowany zgodnie z instrukcją, może przez ten mój marny schematy tak wygląda.

 

Cała instalacja jest w miedzi fi 28 dwie pompy jedna zasila c.w.u. druga cały dom.

 

Nie jestem pewien:

1. Czy rura wzbiorcza do naczynia jest w odpowiednim miejscu?

2. Czy pompy nie są zbyt blisko siebie obawiam się żeby nie walczyły o wodę.

3. Czy na zasilaniu grzejników za pompą zastosować zawór zwrotny czy różnicowy?

post-58851-0-53679600-1407865269_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pompy podchdzisz rurą 1" to zawory kulowe i zwrotne także 1".

Raczej dobrze , choć  narysowane mało czytelnie.

Zawory zwrotne i kulowe dałem 5/4 aby nie robić dławienia.

Czy mogą pozostać takie czy też wymienić to na 1"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczeniem przed "podbieraniem" wody przez pompy są zawory zwrotne , jak są to nie będzie "walki" o wodę

Wyprowadzenie na naczynie wzbiorcze powinno być w najwyższym punkcie - wtedy instalacja się sama odpowietrza 

Żadnych zaw różnicowych nie potrzeba a zwrotne musisz mieć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zawory zwrotne montować na powrocie i zasilaniu czy tylko po jednym?

Wyprowadzenie na naczynie wzbiorcze na zasilaniu ale prze pompą czy za pompą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK to zostawię tą rurę do naczynia wzbiorczego tak jak jest przed wszystkimi zaworami i pompami. Tylko zmienię tą rurę poziomą na pod kątem 45st i później będzie szła pionowo.

Filtry skośne mam założone 

 

Jeszcze męczy mnie jedna rzecz (może źle myślę)

Jak będą pracowały dwie pompy w tym samym czasie c.o. i c.w.u. to czy wtedy nie będzie walki o wodę bo wydaje mi się, że pompa na c.w.u. będzie miała lżej pompować i będzie z głównego zasilania pobierała całą wodę i na c.o. mało zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegi na pompach  trzeba tak ustawić aby było dobrze - każda ma 3 biegi czy jest kilka kombinacji, nie szukaj problemów, gdyż to one ciebie znajdą.

Ta jedna pompa ma autoadapt druga na bojler nie.

lepiej żeby mnie te problemy nie znalazły :) już drugi tydzień robię tą kotłownie po godzinach jak z roboty przyjadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NP to naczynie wyrównawcze?

W takim razie dobrze w miarę wykonuję tą swoją instalację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Więc tak.

 

Instalacja skończona ponad miesiąc temu.

Spaliłem resztę miału co mi został po poprzednim piecu zasypowym nawet się dobrze spalało.

 

Ostatnio kupiłem groszek do testów, zasypałem pełen zasobnik 140kg temperatura zadana kotła 50 stopni C zawór 4D ustawiony na grzejniki 40 stopni C, C.W.U 45C wytrzymało to 10 dni. Jednak na grzejniki nie było zawsze podawane ciepło jak było ładnie na zewnątrz to włączałem tryb lato ogólnie to można przyjąć, że przez 5 dni ciągłego grzania szło też na grzejniki.

 

140kg x 930zł = 126 zł / 10 dni = 12,60 zł / doba + energia

 

Wymiennik 250L dom 230 m2 nieocieplony z wody C.W.U dużo się korzysta.

 

Za te pieniądze bojler grzany grzałką elektryczną wyjdzie podobnie jednak tu mam komfort cieplny w domu kiedy chcę załączam na tryb zima i w domku ciepło.

 

Jak myślicie w miarę dobry wynik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jesteś pewny, że na kotle wystarczy 50 stC? Jak na mój gust, to stanowczo za mało - powinieneś podnieść o jakieś 10 co najmniej.

Sam wynik, taki sobie, ale skoro masz nieocieploną chałupę, to nastaw się na spalanie w ciągu zimy jakichś 6 ton węgla - to dużo.

Jak ocieplisz dom, to będziesz spalał znacząco mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie martwi mnie jedna kwestia.

 

Mam zawór 4D na grzejniki jest podane 35 stopni powrót do kotła wynosi 37 stopni. Na kotle nastawione 55 stopni.

Myślałem, że zawór 4D służy do ochrony powrotu, a tu okazuje się, że nie. (czy źle myślę?)

 

Myślałem o zastosowaniu pompy mieszającej czy to pomoże?

 

 

Znajomy mi poradził abym zmienił instalację tak aby woda z kotła ogrzewała wymiennik ciepła - czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 4D może służyć do ochrony powrotu.  W zależności od sterownika można nastawić aby nie puszczał na piec zimniejszej wody niż wskazana przez ciebie.  Jednak ma to swoje wady.  Bo wtedy nie puszcza wody na instalację (albo puszcza zimniejszą) i mieszą ją aby podgrzać powrót. Można z tego korzystać ale umiejętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegoo do momentu kiedy nie ustawisz większej tem na kotle to nie możesz oczekiwać że temp powrotu będzie wyższa, to jedne. A drugie to daj na kotle temp 60-65 a na instalację tyle ile uważasz, tak aby był komfort, temp powrotu się nie przejmuj, bo on się sam ustabilizuje na odpowiednim poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższą temperaturę na kotle miałem nastawioną i zauważyłem, że czym wyższa temperatura kotła tym większa różnica powrotu.

 

Piec pracuje na czujniku temperatury w pokoju i ma zadane max na grzejniki 40 stopni min 35 stopni i jak osiągnie w domu 23 stopnie to zawór na grzejniki puszcza 35 stopni.

Czym wyższą temperaturę ustawie na grzejniki tym powrót jest wyższy.

 

Teraz mam głowice na grzejnikach odkręcone na max i zawór 4D steruje temperaturą.

Chyba lepiej będzie sterować głowicami na grzejnikach i dać wtedy wyższą temperaturę na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinujesz jak koń po górkę, po co, życie trzeba sobie ułatwiać. Gdzie masz ten czujnik temp wew, mam nadzieje że w pomieszczeniu na północ, tzw najzimniejszym pomieszczeniu?

Jak już chcesz wykorzystać dobrodziejstwa zakupionego sprzętu to czujnik wew do najzimniejszego pomieszczenia(temp zadana 22 st C lub jak chcesz) a głowice ustawić na taką samą lub trochę więcej. Dzięki temu masz wszędzie taką samą temp wew (korygować głowicami) temp za zaworem 35 może zostać, a temp powrotu sama się podniesie. Przy takiej zabawie nie zapominać że głowice lubią wyższą temp zasilania, lepiej reagują. Każdy budynek jest inny i ty sam musisz znaleźć kompromis pomiędzy spalaniem a komfortem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik mam w salonie z kuchnią od południa jest na kablu więc nie mam już możliwości zmiany.

Ale z tymi głowicami to zrobię jak piszesz i temperaturę na grzejniki zwiększę na 45 stopni, a kocioł na 65 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sterownik TMK Września delta tam chyba nie ma możliwości wpięcia beJeszzprzewodowego ale zaraz do nich zadzwonię.

Jeszcze mam pytanie czy zawracać sobie głowę tą pompą mieszającą montować ją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.